Чому меншає підтримка українців у Польщі

Альбіна Трубенкова Альбіна Трубенкова 11:38, 20 Березня 2024
Ставлення до українців у Польщі
Ставлення до українців у Польщі / фото ілюстративне

“У неї померла донька, це трагедія. Але чому ця пані переслідує мою дитину у школі?”

Українська біженка у Варшаві зіткнулась із непростою ситуацією: бабуся одного з однокласників її сина вимагає… щоб хлопчик повернувся в Україну. Чи це поодинокий випадок?

Донедавна Ірина раділа, що її син знайшов друга у польській школі. Все було чудово, але кілька місяців тому у польського приятеля її сина померла мама, хлопчика почала відводити до школи бабуся. І відтоді ця старша пані не дає спокою українському підлітку – за кожної нагоди хапає його за руку й наполягає, щоб він повертався до України.

“Вона навіть ходила до директора і вимагала, щоб мого Сергія виключили зі школи, але їй пояснили, що підстав (ред. для цього) немає. Я розумію, що у неї померла донька, це трагедія. Але чому ця пані переслідує мою дитину?”, — розповідає Ірина.

Українці – як німці, принаймні – за цифрами. Але антиукраїнські настрої штучно роздмухують

Підтримка України
Підтримка українців / фото ілюстративне

В Польщі дійсно поступово знижується рівень позитивного ставлення до українців – ця тенденція відзначається соціологами.

“Після двох років війни лише 52% поляків підтримують прийняття біженців з України. Це значно менше, ніж на початку агресії (у 2022 році), коли за це виступало понад 72%. Це також менше, ніж рік тому, коли підтримка становила 67%”, — читаємо у соціологічному дослідженні Openfield, проведеному у лютому 2024 року.

Відповідно до цього ж дослідження, лише 39% громадян Польщі прагнули би, щоб українці залишились в цій країні й після війни.

В іншому дослідженні, проведеному CBOS у січні 2024 року, йдеться про рівень симпатії поляків до інших народів. І тут цікаво, що з симпатією до українців ставляться 40% респондентів, стільки ж – до німців, а, наприклад, до білорусів — лише 24%. Проте, в деяких випадках краще продемонструвати екзальтованому поляку саме білоруський паспорт, а не український.

Журналістка Юлія Ладнова — біженка з України, вона понад 15 років працювала в українських ЗМІ, одразу після закінчення університету у рідній Білорусі (відносин з родичами від початку повномасштабного вторгнення не підтримує взагалі).

Зараз мешкає з двома дітьми у спокійному районі Варшави, завжди помічає позитивне ставлення поляків.

Юлія з сином
Юлія з сином / фото надане героїнею

“Мій молодший син Марк має аутизм, в Україні його поведінка часто дратувала людей, а в Польщі до нього ставляться дуже добре, немає роздратування. Ми знайшли чудовий дитячий садок, де у Марка почався відчутний прогрес. Втім, віднедавна ситуація змінилась: до мене почав чіплятися сусід – він кричить, як ті польські фермери на протестах, щоб я забиралась в Україну. І це все з нецензурною лексикою. Днями він загородив мені дорогу і не давав виїхати з паркінгу. Я розлютилась, вийшла з машини і показала свій білоруський паспорт. І він раптом почервонів і почав вибачатися”, — розказує Юлія.

Юлія визнає, що таких поляків — одиниці, здебільшого це учасники протестів фермерів, які вона як журналістка висвітлювала в ЗМІ. І на цих акціях, дійсно, краще не розмовляти українською мовою, бо деякі протестувальники й без того поводяться агресивно. Але ж інші, теж поляки, чують заяви на протестах, від ультранаціоналістичних політиків, і напруження в суспільстві неминуче зростає. Напередодні місцевих виборів у Польщі це особливо відчутно.

Протести фермерів сприяють зростанню напруги між поляками та українцями

Польські протестувальники / польські джерела
Польські протестувальники / польські джерела

Протести фермерів користуються незмінною підтримкою польського суспільства. Згідно з іще одним опитуванням СBOS (Центру дослідження громадської думки), проведеним 7 березня, їх підтримує 81% поляків.

У розрізі партій, протести фермерів користуються найбільшою підтримкою серед виборців ультранаціоналістичної партії “Конфедерація” — 100%, “Права і справедливості” — 96% та “Третього шляху” — 85%. Меншу підтримку протестам декларують прихильники “Громадянської коаліції” діючого прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска — 63% та “лівих” — 60%.

Опитані поляки переважно погоджуються з вимогою обмежити ввезення сільськогосподарської продукції з України — 85%. І хоч переважно поляки підтримують блокади доріг та кордонів з Україною, 73% опитаних виступають проти знищення української продукції, як це траплялося вже кілька разів. А зрештою, що найбільше впливає на зниження позитивного ставлення поляків до українців, адже тенденція ця відзначалась і до протестів фермерів?

“Є зовнішні причини (ред. зміни ставлення поляків до українців), а саме: частково польська громадська думка, яка слідкує за міжнародними подіями, оцінила заяви українських політиків як невдячність до польської сторони. А ще є міжнародна атмосфера. На що зараз в американських ЗМІ робиться акцент? Президентські вибори в США, ізраїльсько-палестинський конфлікт.

Я дивлюся CNN, і відзначаю, що бувають дні, коли про Україну навіть не згадують. Жодного речення. Тому я думаю, що всі ці причини, конфлікти інтересів, сприяють тому, щоб відвернути очі світу від України”, — зазначає в коментарі нашому виданню професор Варшавського університету, соціолог Мирослава Грабовська.

Стосовно ж питання конфлікту інтересів в економічній сфері й відчуття невдячності, соціолог відзначила, що на зміну суспільних настроїв впливає комплекс чинників — раціональних та емоціональних. Водночас підтримка воюючої України в Польщі залишається досить високою, каже Мирослава Грабовська.

Росія розпалює ворожнечу між українцями та поляками. І поки що виграє

Зрештою, на сьогодні у публічній площині як Польщі, так і України роздмухуються антиукраїнські та антипольські настрої, відповідно. Частково це можна пояснити напруженою ситуацію з блокадою українсько-польського кордону, дійсно, якимись “образами” та іншими емоційними чинниками. Водночас медіа і в Польщі, і в Україні далекі від виваженого об’єктивного висвітлення багатьох подій. Цим вміло користується російська пропаганда.

“Дезінформація або відсутність достовірної інформації з боку як польських, так і українських ЗМІ, які повідомляють про події лише під власним кутом зору, безумовно, сприяє зростанню таких негативних настроїв. Крім того, ми спостерігаємо у польських ЗМІ втому від “української теми”, — зазначила в коментарі нашому виданню Едита Іванюк-Блащак, польська журналістка, медіаекспертка, пов’язана з організаціями, що підтримують незалежні ЗМІ в регіоні Центрально-Східної Європи.

І це в той час, коли зростає побоювання поляків перед можливістю війни вже на території самої Польщі.

Едита Іванюк-Блащак
Едита Іванюк-Блащак / фото надане героїнею

“Нещодавно я взяла участь в дослідженні, в якому один з респондентів відкрито сказав, що допомагати Україні так, треба, але без надання соціальних виплат біженкам. Занадто мало публікується інформації про українських мігрантів та їхнє становище в Польщі, ймовірно, це сприяє формуванню негативних настроїв щодо України. Так само впливає на ситуацію й інспіроване частково під впливом росії розпалювання настроїв щодо українського зерна, а також пропутінські гасла деяких фермерів, близьких до “Конфедерації”, партії, яка пов’язана з російськими бізнес-інтересами”, — додає експертка.

Загалом в інформаційному просторі Заходу, в тому числі Польщі, тема України, тема війни поступово сходить з перших позицій. Натомість роздмухуються питання, що ділять поляків та українців, за допомогою проросійських сил, і не лише тих, які мають інтереси саме в Польщі.

Це загальна інформаційна стратегія Кремля. Багато фейків про українців в Польщі розповсюджуються в соціальних мережах, з використанням “ботоферм”, порожніх акаунтів, що діє на користь росії, а головна ціль таких дій полягає в тому, щоб на темі “втоми від війни”, негативу щодо українців мінімізувати підтримку для нашої країни, що вже понад 2 роки чинить спротив агресору, з боку західних суспільств.

Часом емоції зашкалюють там, де бракує об’єктивної інформації, аргументів. Що ми можемо цьому протиставити? Має бути справжній польсько-український діалог, на рівні суспільства. Інакше ми програємо цю інформаційну війну. І поляки, і українці.

Примітка. Матеріал підготовлений за допомоги MediaPort Warsaw, хабу для українських журналістів у Польщі, та за підтримки міжнародної ініціативи Media Lifeline Ukraine.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

10 закладів Києва, де смачно та недорого поїсти: найкращі місця

Семаковська Тетяна 10:05, 5 Квітня 2025
Київ увечері
Вечірній Київ / фото ілюстративне

Якщо ви плануєте провести вихідні в Києві, чудовою ідеєю буде влаштувати гастротур містом. Це не тільки можливість відчути ритм столиці, а й шанс провести час із рідними та друзями, відкриваючи для себе нові смаки. Де у Києві можна скуштувати дешеві устриці, знайти сніданок за 1 гривню чи замовити бюджетний велетенський батон із фалафелем або спробувати пиріжок з сосискою за 50 гривень? Ми зібрали найкращі заклади, де смачно, доступно та атмосферно.

Де в києві можна смачно і недорого поїсти, шукайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Київська перепічка

Київська перепічка / фото Вікіпедія

Київська перепічка – це не просто вулична їжа, а справжній гастрономічний символ столиці. Відкритий ще у 1986 році, цей заклад залишається популярним серед киян та туристів, адже тут можна скуштувати легендарний пиріжок із сосискою всього за 50 гривень.

Київська перепічка / фото Вікіпедія

Ніжне тісто, апетитна скоринка та аромат, що зачаровує – ось чому цей смаколик підкорює гурманів. Попри доступність, перепічка вже давно стала частиною київської культури, а її справжній рецепт залишається таємницею.

Заклад розташований за адресою: вулиця Богдана Хмельницького, 3. Якщо ви ще не куштували – обов’язково варто спробувати!

Фалафель у Хасана за 110 гривень

261191514 4583205211800763 7150967036317733909 n 16dbb

Хасан. Фото: з відкритих джерел

Фалафель у Хасана” — це невеликий МАФ, де вже роками працює уродженець Іраку — пан Хасан, чоловік був змушений покинути домівку через війну. Він приїхав в Україну 25 років тому й відкрив в столиці славнозвісну фуд-зону, де створює лише фалафель у батоні. . 

Що представляє собою фалафель від пана Хасана? Це півбатона в авторському соусі, всередину якого кладуться нутові (ред. рідновид бобових) котлети, салат з огірків, томатів та перцю, смажена картопля, та соус. Вся начинка пропікається на грилі й у такому вигляді подається гостю. 

З початку війни заклад тимчасово зупинив роботу, але зараз скуштувати фірмовий фалафель можна на території арт-заводу “Платформа” за адресою вулиця Якова Гніздовського, 1-а. Кафе працює з 11:00 до 20:00 у фуд-зоні “Вхід 6”, у понеділок Хасан не працює.

Фалафель у Хасана, меню: є кілька опцій, це веганський фалафель, фалафель з куркою, фалафель з печінкою.

Фалафель у Хасана, розклад роботи:

понеділокЗачинено
вівторок12:00–19:00
середа12:00–19:00
четвер12:00–19:00
пʼятниця12:00–19:00
субота14:00–19:00
неділя12:00–19:00

Книгарня “Сенс” на Хрещатику

Книгарня “Сенс” на Хрещатику

Де почитати та недорого поїсти в центрі столиці. У 2024 році на Хрещатику відкрилася книгарня-кафе “Сенс”, створена підприємцем Сергієм Ерінчаком. Це місце для тих, хто цінує книги, затишну атмосферу та смачну їжу за доступними цінами.

Попри те, що головний акцент тут зроблено на книжковий асортимент, заклад пропонує бюджетне меню. Сніданок у центрі Києва обійдеться менше ніж у 200 гривень. Наприклад:

  • Лляна каша – 190 грн
  • Вегетаріанський круасан – 185 грн
  • Сендвіч з індичкою чи шинкою – 175 грн

Широкий вибір страв та комфортна атмосфера роблять “Сенс” ідеальним місцем для тих, хто хоче поєднати читання та гастрономічне задоволення. Знайти заклад можна за адресою вулиця Хрещатик, 34.

Хот-дог, устриця, й кава з круасаном за 200 гривень

Адреси закладу у столиці. Фото: скріншот

Якщо ви мріяли спробувати устриці, але не за всі гроші світу — Київ пропонує таку нагоду від сім’ї ресторанів Дмитра Борисова. В закладі “Білий Налив” подають устрицю лише за 49 гривень. В меню є й дорожчі позиції, але починати радять з класики. Тут також можна знайти смачні хот-доги за 69 гривень, лате за 35 гривень та круасан з шоколадом за 39 гривень

Якщо ви шукали де можна бюджетно та вишукано поїсти, то “Білий налив” можна назвати одним з таких місць. Заклади працюють переважно із 10 до 22, графік роботи залежить від адреси.

Кафе “Ярослава”

Screenshot 846 4e385

Булочки з вишнею та свіжа кава у кафе Ярослава. Фото: з соцмереж

Столичне кафе “Ярослава” працює вже десятки років. Місцеві люблять снідати тут свіжою випічкою та кавою. Ціни у кафе дуже демократичні пиріжки вартують в середньому 20 гривень в залежності від начинки. Також в меню є піца та курячий бульйон. Гостей чекають за адресою вул. Ярославів Вал, 13. Заклад працює з понеділка по суботу  з 9:00 до 22:00.

Сніданок за 1 гривню в “Mastro”

Screenshot 847 1c5b6

Сирнички в столичному кафе. Фото: з соцмереж

Чи можливо смачно поїсти в столиці лише за 1 гривню? Заклад “Mastro” впевнений, що так. За 1 гривню тут можна з’їсти повноцінний сніданок. Для цього слід лише замовити гарячий напій (ред. ціна від 50 гривень. На вибір пропонують:

  • яйце Бенедикт;
  • сирники;
  • або ж бельгійська вафля.

Зверніть увагу, що акція “Сніданок за 1 гривню” діє лише з 10:00 до 12:00, тоді як сам заклад працює кожного дня з 10:00 по 21:00.

Veterano Pizza — кілограмова піца за 375 грн

Screenshot 848 65b7e

Різновиди піци в закладі. Фото: з соцмереж

Veterano Pizza — це не тільки заклад, де смачно та недорого можна поїсти, але й підтримати бізнес ветеранів. Кафе заснував ветеран АТО, щоб дати робочі місця учасникам війни. Всі кухарі у закладі також пройшли війну. До слова, цей заклад відвідав голлівудський актор Шон Пенн.

Заклад працює за адресою вул. Софіївська з понеділка по неділю, з 10:00 по 21:30. Піца коштує від 120 гривень та вище. Наприклад, за 375 гривень можна придбати майже кілограм піци Американської.

“Пузата Хата” — комплексні обіди

Пузата Хата в Києві. Фото: з відкритих джерел

Пузата Хата” — безперечно фаворит серед киян у дешевій та смачній кухні. Тут можна комплексно поїсти за 200 гривень, включаючи перше, друге, компот та десерт. Місцеві рекомендують спробувати борщ з картопляним пюре та котлетою, а на десерт взяти млинці з вишнями.

Пузата хата: адреси в Києві

Всі адреси закладів та години їх роботи:

  • вул. Сирецька, 9. З 10:00 до 19:00;
  • м. Виставковий центр ЖК Standard One вул. Васильківська, 100-А. З 08:00 до 21:00;
  • м. Вокзальна, вул. Кірпи, 3 (Південний термінал). З 08:00 до 22:00;
  • м. Героїв Дніпра ТЦ OASIS, Оболонський проспект, 47/42. З 08:30 до 21:00;
  • м. Дарниця ТЦ DOMA Центр вул. Будівельників, 40. З 09:00 до 21:00;
  • м. Дорогожичі вул. Іллєнка, 83 Д. З 09:00 до 20:00;
  • м. Житомирська, ТЦ Хіт Mall, проспект Берестейський, 134/1. З 09:00 до 21:00;
  • м. Контрактова площа вул. Верхній Вал, 28-30. З 08:00 до 21:00;
  • м. Контрактова площа Контрактова площа, 2/1. З 09:00 до 21:00;
  • м. Лівобережна вул. Раїси Окіпної, 3. З 09:00 до 22:00;
  • м. Лук’янівська ТЦ Квадрат вул. Білоруська, 2. З 10:00 до 21:00;
  • м. Льва Толстого Бесарабська площа вул. Басейна, 1/2. З 09:00 до 21:00;
  • м. Льва Толстого вул. Велика Васильківська, 40. З 08:00 до 21:00;
  • м. Майдан Незалежності, ТЦ Globus, 2га лінія. З 10:00 до 20:00;
  • м. Майдан Незалежності ТЦ Globus Майдан Незалежності, 1. З 10:00 до 21:00;
  • м. Мінська ТРЦ Dream yellow, проспект Оболонський, 1 Б. З 10:00 до 21:00;
  • м. Осокорки ТК ARKADIA Дніпровська набережна, 33. З 10:00 до 21:00;
  • м. Палац Спорту вул. Шота Руставелі, 16. З 09:00 до 21:00;
  • м. Позняки ТРЦ Піраміда вул. Мишуги, 4 А. З 10:00 до 22:00;
  • м. Політехнічний інститут ТРЦ Smart Plaza проспект Берестейський, 24. З 09:00 до 22:00;
  • м. Почайна ТЦ Gorodok Gallery проспект Спепана Бандери, 23. З 10:00 до 21:00;
  • м. Святошин вул. Святошинська, 3 А. З 08:30 до 21:00;
  • м. Хрещатик торговий квартал Пасаж вул. Хрещатик, 15/4. З 09:00 до 21:00;
  • м. Шулявська ТЦ Точка вул. Довженка 1 В. З 09:00 до 21:00;
  • ТРК КВАДРАТ NEO, бульвар Перова, 36. З 10:00 до 21:00;
  • ТЦ Дарниця проспект Соборності, 2/1 A. З 10:00 до 20:30;
  • ТЦ Квадрат вул. Гната Юри, 20. З 09:00 до 21:00;

Кав’ярня від бахмутянки

288020293 7603920226345155 2351398187053886490 n 1 d9724

Наталя Булгакова. Фото: Фейсбук

Coffee.stories.kiev” — затишний заклад в столиці від бахмутянки Наталії Булгакової. Кав’ярня знаходиться за адресою: місто Київ, Голосіївський район. ЖК “Нова Англія”. Тут можна придбати десерти та солоні перекуси, як от сендвічі та пироги. Звісно, в закладі можна випити й хорошої кави. Все разом буде коштувати 200 гривень.

Сніданок у McDonald’s

У McDonald’s повернули сніданки / фото пресслужба McDonald’s

З березня 2025 року McDonald’s повернув у меню сніданки. Тепер сніданок у Києві замовити можна з початку роботу закладу та до 10:30 в закладі та до 10:15 через доставку. Сніданковий рол або Макмафін можна замовити у закладах Києва.

Реберня на узвозі

356684499 840601837574906 6385188567950408316 n 924d1

У столиці можна скуштувати справжні м’ясні делікатеси. Набір ситний. Фото: з відкритих джерел

Реберня розташувалася за адресою вул. Андріївський узвіз 2а. У меню страви з м’яса, також є солодкі штруделі та наливки. 400 грамів ребрець із соусом обійдуться у 279 гривень, проте сюди краще йти компанією. Наприклад за 495 гривень можна взяти кілограмовий “Набір ситний” — це порція ребер з соусом на вибір, картопля на грилі з яйцем та беконом та овочі гриль.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як зв’язатися з оператором ПриватБанк: усі способи

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 4 Квітня 2025
Як зв’язатися з оператором ПриватБанк / фото ілюстративне, iStock

Зв’язок з оператором ПриватБанку може стати необхідним у різних ситуаціях — від блокування картки до уточнення банківських послуг. Українці та українки щодня стикаються з потребою швидко розв’язувати фінансові питання, а підтримка банку дозволяє зробити це оперативно та чітко.

Детальніше про те, як можна зв’язатися з оператором ПриватБанк у 2025 році — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як зв’язатися з оператором ПриватБанк

У 2025 році зв’язатися з оператором ПриватБанку можна кількома зручними способами. Всі вони дозволяють громадянам та громадянкам оперативно розв’язати проблемні питання, отримати консультацію чи залишити власну скаргу або пропозицію.

Наразі існує чотири варіанти, які дозволяють зв’язатися з представником ПриватБанку:

  • прямого дзвінку на гарячу лінію підтримки клієнтів та клієнток — 3700 для дзвінків у межах України та +380 (73) 716 1131 для дзвінків з-за кордону або зі стаціонарних телефонів.
  • чат-бот “Допомога Онлайн”, який доступний у застосунку Приват24 або на сайті банку;
  • звернувшись до безпосередньо до працівника відділення;
  • за допомогою офіційного сайту та меню “Скарги та пропозиції” у ньому.

Як додати картку в гаманець Приват24

ПриватБанк – один із найпопулярніших банків України, який пропонує зручний мобільний додаток Приват24 для керування фінансами онлайн. Будь-яка операція в ньому проходить у декілька кліків.

Редакція Бахмут IN.UA у своєму матеріалі за посиланням, розповідає про те, як додати картку до гаманця через Приват24 та використовувати NFC на Android чи IOS.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

6042a289a49a2 Київ a0de4

10 закладів Києва, де смачно та недорого поїсти: найкращі місця

Якщо ви плануєте провести вихідні в Києві, чудовою ідеєю буде влаштувати гастротур містом. Це не тільки можливість відчути ритм столиці, а й шанс провести час […]

Як зв’язатися з оператором ПриватБанк: усі способи

Зв’язок з оператором ПриватБанку може стати необхідним у різних ситуаціях — від блокування картки до уточнення банківських послуг. Українці та українки щодня стикаються з потребою […]

15:00, 04.04.2025 Скопіч Дмитро

Як купити пенсійний стаж у 2025 році: гід на процедуру та скільки коштує

Для виходу на пенсію в Україні потрібно мати 32 роки страхового стажу. Проте, існує механізм, який дозволяє купити роки різниці. Детальніше про те, як купити […]

18:35, 03.04.2025 Скопіч Дмитро

Як поповнити інтернет через телефон: пояснення

Поповнення інтернету через телефон — зручний спосіб залишатися на зв’язку в будь-який момент. Це можна зробити через банківський додаток або спеціальні сервіси операторів. Детальніше про […]

16:00, 03.04.2025 Скопіч Дмитро

Як додати картку в гаманець Приват24: пояснення

ПриватБанк – один із найпопулярніших банків України, який пропонує зручний мобільний додаток Приват24 для керування фінансами онлайн. Будь-яка операція в ньому проходить у декілька кліків. […]

15:20, 02.04.2025 Скопіч Дмитро