Жителів курської області, де зараз триває український контрнаступ, почали привозити у тимчасово-окупований Маріуполь. Їх селять у квартири маріупольців.
Про це повідомляють у Маріупольській міській раді.
Курськ, біженців звідти селять у житло українців
Як повідомляє міськрада Маріуполя, до окупованого міста привезли біженців з курської області. Їх заселяють у будинки маріупольців
“Окупанти вирішили розмістити у захопленому місті біженців з міста суджа. росіян розмістили у “націоналізованих” будинках, тобто у тих, які загарбники відібрали у маріупольців, які покинули місто”, — повідомляють у міськраді.
Також додають, що роспартія “єдина росія” доправили гуманітарну допомогу так званим біженцям:
речі;
комплекти постільної білизни;
взуття;
посуд.
Нагадаємо, що до маріупольців окупанти ставляться по іншому. Відомі випадки відчуження житла, переслідування активістів. Під час блокади міста, лише за офіційними даними росіяни вбили 22 тисяч мирних жителів, у тих, хто вижив відбирають квартири.
Курська операція
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів про значимість військової операції в курську для України. За його словами, вона дозволила зупинити російський наступ на Покровському напрямку.
Водночасречник української бригади, що діє на Покровському напрямку, повідомив, що не помітив зниження активності росії на цьому напрямку після початку вторгнення українських військ у Курську область 6 серпня.
На тимчасово окупованих територіях відбувається свавілля. “Адміністрація” так званої “днр” відбирає житлове майно, називаючи це “націоналізацією” та “обліком безхазяйного майна”. Що цікаво, невдоволені цим фактом навіть ті, хто відкрито підтримував “рускій мір”. Редакція “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту розповідає, які дії можна вжити для захисту своїх прав та інтересів.
У жителів “днр” відбирають житло
Новинні сайти т.о. територій Донецької області рясніють публікаціями-попередженнями з адресами того майна, яке підпадає під ознаки “безхозного”. Аби вилучити своє житло з цього списку, власнику треба мати при собі пакет документів, що підтверджує право на майно. З цими документами людям треба звертатися до місцевих адміністрацій протягом 30 днів з моменту оголошення житла “безгосподарним”. Якщо власники не з’являться — майно переходить у власність “республіки”.
Подібну “інвентаризацію” окупанти почали ще у 2023 році, про що повідомляла Маріупольска міська рада. За словами представників влади, росіяни з 2022 року почали формувати списки житла, яке можна віджати. Підтверджують це і документи за підписом “глави днр” деніса пушиліна.
Віджим набув таких масштабів, що жителі непідконтрольних Україні територій почали бунтувати. В деяких місцевих ЗМІ з’являютьсяпублікації із критикою влади, яка діє незаконно. Донеччани створили у ВКонтактє спільноту “Арест жилья в ДНР”, де чи не щоденно публікуються історії людей, чиє житло потрапило у список “безхазяйного”. Жителі т.о. територій записують обурені відеозвернення зі своїми історіями.
До прикладу, працівниця місцевої бібліотеки розповіла, що квартира, яку вона ще у 2020 році отримала у спадок від матері, та в якій проживала увесь цей час, заарештована та передається у власність “республіки”. Постанову жінка отримала у 2024 році, хоча та була видана ще у 2022.
Не витримують такого навіть віддані Z-блогери. Обурилася доволі відома пропагандистка з Єнакієвого юлія скубаєва. Вона записала відео, в якому жаліється на те, що представники влади “днр” називають людину, що висловила претензії з приводу віджиму житла, “укропом” та “ждуном України”. Таким чином в очах жителів “днр” росіяни формують негативний образ українців.
Не залишився осторонь цього питання й андрій пургін — український колабораціоніст, ватажок та співзасновник терористичної організації “Донецька народна республіка”. Він на своїй сторінці у ВКонтактє розмістив допис, в якому каже, що 350 квартир донеччан заарештували.
Адміністрація так званої “донецької народної республіки” зробила спробувиправдатися “технічною помилкою”, але це не зупинило машину “деприватизації”: списки продовжують поповнюватися.
У донеччан відбирають житло: з чого все почалося
Після початку великої війни у 2022 році так званий голова “днр” денис пушилін створив непрописаний в жодному нормативно-правовому акті псевдореспубліки так званий державний комітет оборони (ДКО). У цьому документі є два пункти, що стосуються питань житла жителів т.з. “днр”:
І ось, згідно з численними постановами ДКО від 29 вересня 2022 року, квартири та будинки тисяч жителів Донецької області були взяті під арешт без будь-якого публічного пояснення. При цьому станом на 2024 рік ця установа, штучно створена пушиліним, взагалі ліквідована. Про це кажуть самі постраждалі у своїх зверненнях та місцеві ЗМІ, втім публічної інформації з цього приводу знайти не вдалося.
Тож звертатися тепер людям, яких поставили перед фактом про арешт майна, по суті, немає куди.
Що робити, якщо на окупованій території у вас відбирають житло?
Хоча майно на окупованих територіях можуть захопити, для України це не матиме жодної юридичної значущості. На цьому наголошує координаторка громадської організації «Донбас SOS» Віолета Артемчук:
“Ті, чиє майно привласнять окупанти, в будь-якому разі залишаться його власниками. Після деокупації про це точно не йтиметься — за жодних обставин Україна не визнаватиме ухвали чи рішення окупаційної влади”, — каже Віолетта Артемчук.
Звісно, якщо люди “на місцях” не можуть знайти правди, донеччанам, що виїхали, ще складніше дати ладу у такій ситуації.
Як діяти:
фіксація порушень. Збирайте докази про захоплення житла (фото, відео, свідчення свідків), зберігайте будь-яку документацію, пов’язану з вашим правом власності на житло;
зверніться до Міжнародного суду. Розгляньте можливість звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) для захисту своїх прав на міжнародному рівні;
проінформуйте правозахисні організації. Зверніться до українських та міжнародних правозахисних організацій, таких як “Amnesty International” або “Human Rights Watch”. Повідомте про ситуацію до Офісу Омбудсмена України;
проінформуйте державні органи України. Зверніться до Служби безпеки України (СБУ) та Національної поліції України. Повідомте про факт захоплення житла до місцевих органів влади, які працюють на підконтрольній Україні території;
отримайте юридичну консультацію. Зверніться до адвокатів та юристів, які спеціалізуються на питаннях прав людини та міжнародного права. Скористайтеся послугами безкоштовних юридичних консультацій, які надаються державними та недержавними організаціями;
заручіться підтримкою своєї спільноти. Зв’яжіться з організаціями внутрішньо переміщених осіб, які можуть надати підтримку та консультації. Обговорюйте ваші проблеми на форумах та в групах в соціальних мережах, де ви можете знайти людей з аналогічними проблемами та отримати корисні поради;
спробуйте заручитися міжнародною підтримкою. Порушуйте питання на міжнародних форумах, звертайтеся до представництв міжнародних організацій в Україні. Співпрацюйте з журналістами та ЗМІ для висвітлення.
Ці кроки допоможуть вам привернути увагу до порушень, які відбуваються на тимчасово окупованих територіях.
Окупаційна влада росії в Маріуполі незаконно привласнює собі квартири та майно місцевих жителів, які були змушені покинути місто під час війни. За допомогою сумнівної процедури “інвентаризації” російські загарбники заволодівають нерухомістю та продають її під виглядом відбудови міста.
Протягом останніх місяців на дверях житлових кварталів Маріуполя з’явилися повідомлення про майбутню “інвентаризацію” з вимогою присутності власника з документами та російським паспортом. Якщо квартири не будуть перереєстровані на російську окупаційну владу, їх оголосять безхазяйними та націоналізують.
Радник Маріупольського муніципалітету Петро Андрющенко розповів, що його квартиру зламали та пограбували під час його відсутності. Близько 350 000 маріупольців були змушені покинути місто і тепер не можуть повернутися перереєструвати свою нерухомість.
Перелік “безхазяйного” майна
На окупованих територіях ведеться політика примусової перереєстрації нерухомості. На сайті міністерства так званої “днр” був опублікований список із 514 квартир у Маріуполі, визнаних безхазяйними з зазначенням адрес. Це є проявом політики насильницької перереєстрації нерухомості на окупованих територіях.
В одному з рекламних роликів російська агентка з нерухомості оптимістично розхвалює “інвестиційний потенціал” пошкоджених квартир у Маріуполі, навіть демонструючи покинуті речі та іграшки власників, які були змушені втікати.
Попри масштабні руйнування міста, окупанти зводять нові житлові квартали та пропонують мешканцям пільгову російську іпотеку під 2%. Водночас сумнівні угоди з нерухомістю стають бізнесом, а маріупольців витісняють із центру.
За словами Андрющенка, лише близько 80 000 місцевих мешканців залишилися в окупованому Маріуполі, тоді як стільки ж приїжджих, переважно з росії, оселяються в нових будинках у центрі. Маріупольцям пропонують мізерні компенсації за зруйноване житло.
Подорожі з та до України значно ускладнились, адже війна призвела до повного закриття повітряного простору. Наразі єдиним способом перетнути кордон є наземні види транспортних засобів, […]
Бахмутський волонтер, військовий Сергій Мирошниченко оголосив збір на підтримку бійців 204-го батальйону тероборони. Всього планується зібрати 173 тисячі гривень на придбання навушників і приладу нічного […]
Службових осіб Лисичанської МВА підозрюють у розтраті бюджетних коштів. За ініціативи військової адміністрації було витрачено 72 мільйони гривень на придбання і ремонт дитячого табору “Дружба” […]
Уряд виділив додаткову грошову допомогу на зимовий період для ВПО. По 6 500 гривень можуть отримати люди з інвалідністю та діти з малозабезпечених родин. Про […]
Російська армія окупувала Авдіївку в лютому 2024 року. З того часу місто перебуває під контролем росіян. Попри обіцянки відновити зруйновану військами рф інфраструктуру — місто […]