Законопроєкт №11161: бахмутянин розповів, як просуває ідею, та як долучитися

Валентина Твердохліб 14:25, 12 Вересня 2024
Бахмутяни Павло Бікетов і Микита Безмен на акції зі збору підписів у Києві / фото facebook Павло Бікетов

Асоціація молодих ВПО України, у складі якої є і бахмутяни, ініціювала законопроєкт №11161. Він має на меті внести зміни до закону про компенсацію за пошкодження та знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій. Підтримати законопроєкт можуть й бахмутяни онлайн, перейшовши за посиланням.

У чому полягає законопроєкт, що він має на меті та на якій стадії ініціатива зараз — редакції “Бахмут IN.UA” розповів бахмутянин Микита Безмен.

Законопроєкт №11161: на якій стадії розгляду

Цьогоріч 4 червня законопроєкт №11161 Верховна Рада підтримала в першому читанні. Зараз він готується до другого читання.

Щоб привернути увагу до законопроєкту, члени Асоціації молодих ВПО України збирають підписи українців. Мета — зібрати 25 тисяч підписів на підтримку проєкту.

Днями акції зі збору підписів і поширення інформації про законопроєкт №11161 пройшли в Києві. За словами ініціаторів акції, люди активно підтримують ідеї, внесені в законопроєкт.

“Я вже вдруге виходжу на акцію зі збору підписів у Києві. І більшість людей, які до нас підходять, дуже активні. До збору підписів доєднувалися і переселенці, і військові, і представники різних громадських організацій. Дуже вразили своєю небайдужістю і кияни. Вони підходили, цікавилися нашою ініціативою, ставили підписи в підтримку законопроєкту і висловлювали свої співчуття та підтримку людям, які втратили дім. За дві акції в Києві, які тривали декілька годин, нам вдалося зібрати близько 1 200 підписів. А загалом по всій Україні вже зібрано близько 16 350 підписів”, — розповів учасник акції Микита Безмен.

Акція зі збору підписів у Києві / фото facebook Павло Бікетов

Підписи на підтримку законопроєкту №11161 збирають на вулицях. Адже, окрім збору підписів, ініціатори проєкту мають на меті поширення інформації про компенсацію за знищене житло. За словами Микити Безмена, люди не дуже обізнані в цьому питанні — приблизно половина людей, які підходять на акції, не знають про теперішню ситуацію з компенсаціями за житло. Дізнаючись від активістів інформацію, люди підтримують запропоновану ініціативу.

Законопроєкт №11161: що пропонується

Основна мета законопроєкту, ініційованого Асоціацією молодих ВПО України, — юридично прирівняти житло на тимчасово окупованих територіях до знищеного. Це дозволить людям, які залишили житло в окупації, отримати компенсацію від держави.

Якщо Верховна Рада прийме законопроєкт, компенсацію за втрачене житло зможуть отримати люди, які мають документи про право власності на житло, що знаходиться на тимчасово окупованій території або в зоні проведення активних бойових дій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Прямий ефір про компенсації ВПО: ініціатор закону 11161 пояснив, що далі

Семаковська Тетяна 12:46, 9 Травня 2025

Законопроєкт №11161 був ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року, однак для його набуття чинності необхідний підпис Президента України. На момент ефіру, 8 травня, підпис ще не був поставлений, що затримує реалізацію механізму компенсацій.

Про актуальний стан законопроєкту в ефірі для Бахмут IN.UA розповів Аркадій Петросян, ініціатор законопроєкту.

Законопроєкт 11161: який стан зараз

Наразі законопроєкт 11161, ініціатором якого є команда “Асоціації молодих ВПО” та який підписала експертна група команди Асоціації, подали в парламент від політичної фракції “Європейська Солідарність”.

Законопроєкт підтримали всі фракції у двох читаннях. Аркадій Петросян пояснив, що наразі цей законопроєкт є єдиним механізмом компенсацій житла для людей, майно яких залишилося в окупації.

“Ми всі бачимо, що Бахмут, Лисичанськ, Маріуполь, інші міста, де-факто, зруйновані. Проте де-юре власники цього житла не можуть довести, що їх житло є зруйнованим або знищеним. Законопроєкт 11161 прирівнює все це житло до знищеного. Ми провели широку адвокаційну кампанію для того, щоб за нього проголосував Парламент”, — пояснює Аркадій Петросян.

Він додає, що переселенці виходили на мітинги у підтримку законопроєкту, а також підтримали петицію про підписання 11161, яка зібрала понад 25 тисяч голосів.

Законопроєкт ухвалили в другому читанні 19 грудня 2024 року, після чого передали на підпис президенту. Водночас вже 5 місяців, каже Аркадій Петросян, він лежить непідписаним.

“На превеликий жаль, у президента немає підстав на сьогодні його не підписувати. Це просто затягування часу. У нього було 15 робочих днів, аби ветувати цей законопроєкт, якщо він з ним не погоджувався, проте він цього не зробив. Тому він має його підписати, і наразі цього немає. Розв’язування цієї проблеми (ред. механізму виплати компенсації за зруйноване майно на ТОТ) чекають мільйони людей… Ми будемо далі боротися за те, щоб цей законопроєкт був підтриманий”, — каже Аркадій Петросян.

Спікер каже, що якщо президент так довго не підписує законопроєкт, то його має підписати голова Верховної Ради, і тоді закон має вступити в дію.

“Президент зобов’язаний відповісти на петицію. Якщо навіть ця ініціатива проігнорувалася, то потрібно з цим виступити публічно. Ми закликаємо Уряд, громадськість, глядачів закликати президента, народних депутатів до широкого обговорення цієї проблеми, бо ігнорувати 5 мільйонів людей, — це населення, наприклад, Словаччини чи половина населення Австрії, — ігнорувати таку кількість людей неможливо”, — говорить голова “Асоціації молодих ВПО”.

Примітка. Законопроєкт 11161 не підписаний, і, як пояснює Аркадій Петросян, наразі немає точного терміну, протягом якого голова держави повинен дати відповідь на нього: підписати чи повернути. Це юридична колізія, щодо цього питання команда консультується.

Чи є важелі впливу для підписання 11161?

За словами Аркадія Петросяна, команда вивчає можливості судового регулювання питання. Водночас він зауважує, що оскільки зараз в Україні воєнний стан, потрібно звертати на це увагу.

“Ми сподіваємось, що президент зайнятий, але скоро підпише законопроєкт. Ми розуміємо, що зараз відбуваються геополітичні процеси, спроби перемовин з нашими міжнародними партнерами. Але на адженді цих перемовин мають бути насамперед люди, які постраждали від війни, внутрішньо переміщені особи. У держави зараз мають бути два пріоритети: наші Збройні Сили та люди, які постраждали від війни”, — додає спікер.

Звідки будуть гроші на компенсацію?

Важливо розуміти, що законопроєкт 11161 вносить зміни до програми єВідновлення, додає Аркадій Петросян. Ця програма дозволяє мешканцям, майно яких пошкоджене чи зруйноване, але перебуває на території, яка підконтрольна Україні, отримати компенсацію. Фінансування цієї програми йде зі Світового Банку та від міжнародних партнерів.

“Коли кажуть, що в держави немає грошей на компенсацію, то потрібно оптимізувати. Ми про це зараз будемо говорити. До нас звертаються громадяни тої ж Київщини із інформацією про те, що деякі можновладці за допомогою програми єВідновлення заробляють гроші. Вони купують собі ділянку зі старим будинком, зносять його та отримують єВідновлення. Це було зафіксовано на супутникових знімках. Є й такі випадки”, — каже спікер.

Він зазначає, що оптимізація внутрішніх доходів держави може стати одним із джерел фінансування компенсацій мешканцям, чиє майно залишилось на ТОТ. Крім того, на думку спікера, додатковим ресурсом можуть стати перемовини з міжнародними партнерами, які потенційно готові підтримати механізм відшкодування, передбачений законопроєктом №11161.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Закон №11161: чи ухвалив Президент ініціативу щодо компенсацій для ВПО

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 28 Квітня 2025
Володимир Зеленський / фото Офіс Президента

Закон №11161 — це спеціальна ініціатива, яка передбачає компенсацію за зруйноване внаслідок війни житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його вже підтримали народні депутати та передали на підписання Володимиру Зеленському.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, чи підтримав Володимир Зеленський закон №11161.

Чи підписав Президент закон №11161

Закон №11161, ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року — це спеціальна ініціатива, яка спрямована на спрощення процедури отримання компенсацій за знищене або пошкоджене житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), чиє майно розташоване на тимчасово окупованих територіях або в зонах активних бойових дій.

Статус закону №11161 / скриншот

Станом на 28 квітня 2025 року Володимир Зеленський ще не підписав закон №11161, навіть попри підтримку громадськістю та ініціативи, такі як петиція з понад 25 тисячами підписів.

Основна мета закону — забезпечити справедливу компенсацію для тих громадян, які втратили житло через війну, але не мають можливості підтвердити це через відсутність доступу до своїх домівок. Зокрема, він передбачає дозвіл ВПО подавати заяву на компенсацію без необхідності надання фото- чи відео- доказів пошкоджень. Це ж стосується необхідності проведення фізичного огляду об’єкта, що в умовах війни не дозволяє переселенцям скористатися програмою “єВідновлення”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Прямий ефір

Прямий ефір про компенсації ВПО: ініціатор закону 11161 пояснив, що далі

Законопроєкт №11161 був ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року, однак для його набуття чинності необхідний підпис Президента України. На момент ефіру, 8 травня, підпис […]

Закон №11161: чи ухвалив Президент ініціативу щодо компенсацій для ВПО

Закон №11161 — це спеціальна ініціатива, яка передбачає компенсацію за зруйноване внаслідок війни житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Його вже підтримали народні депутати та […]

17:00, 28.04.2025 Скопіч Дмитро

Гроші на новий дім: держава компенсує зруйноване житло через єВідновлення

Відтепер власники приватного житла, яке зруйнували росіяни, зможуть подати заявку в Дії на компенсації. Держава виділить гроші на відбудову оселі. Про це анонсували в Мінцифри. […]

Яку дату та час руйнації житла вказувати, якщо ваше майно на ТОТ: пояснення

Мешканці та мешканки, майно яких розташовано та тимчасово окупованих територій, при заповненні заявки стикають з пунктом про дату та час руйнації. Втім такі дані можуть […]

Бахмутський ЦНАП
Важливо

Бахмутяни можуть отримати допомогу з подачею заяви до міжнародного Реєстру збитків: куди звертатися

Фахівці бахмутського ЦНАПу надають підтримку людям, які бажають подати заяву до міжнародного Реєстру збитків. Ця послуга доступна для людей, які не можуть самостійно заповнити заяву, […]