Бахмут та Маріуполь разом: у Львові представили виставку «Лабіринти незламних міст»

Семаковська Тетяна 14:09, 3 Жовтня 2023
У Львові відкрилася виставка присвячена Бахмуту та Маріуполю/ фото “Місто Марії”

Днями у Львові представили спільний проєкт від Маріупольської міської ради та Бахмутської міської військової адміністрації — «Лабіринти незламних міст». Ця виставка має допомогти всім охочим зрозуміти й відчути архітектуру міст, зруйнованих росіянами.

Редакція «Бахмут.IN.UA» поспілкувалася з координаторкою культурних проєктів, маріупольчанкою Алевтиною Швецовою й дізналася про деталі заходу.

Про виставку у Львові

Днями на базі платформи  «Mariupol Reborn» у Львові  відкрилася виставка-переосмислення, де відвідувачі можуть побачити й осягнути масштаби руйнувань, спричинених російською агресією в Маріуполі та Бахмуті. 

«Mariupol Reborn» — це платформа, яка створена для роботи над проєктами, які будуть корисні для відновлення. Це архітектурний майданчик для міжнародних проєктів, тому показати саме Лабіринти незламних міст на тлі цього простору було дуже символічним для Маріупольської міськради. Проєкт створений у співпраці з Маріупольською міськрадою та Бахмутською міськрадою.

Алевтина Швецова // координаторка культурних проєктів

Пані Алевтина додає, що формат обрали незвичайний, бо це не зовсім виставка, а саме лабіринт, який демонструє як виглядали українські міста до повномасштабного вторгнення. Проходячи лабіринт гості занурюються у різні історичні епохи міських просторів Маріуполя та Бахмута, пояснює координаторка проєктів.

Ірина Булгакова та Олександр Марченко на виставці/ фото Маріупольська міськрада

На виставкових матеріалах представлені будівлі та визначні пам’ятки, які були створені ще у дореволюційний період, це понад 100 років тому. Гості бачать, як ці споруди існували в межах міста, як вони розвивалися. Я сама з Маріуполя й можу сказати, що більшість цих будівель вони були чи відновлені, чи чекали своєї черги на відновлення. Всіх відвідувачів і відвідувачок ми занурювали в цю подорож, аби люди, які жодного разу не були в Маріуполі чи Бахмуті уявили міські простори.

Алевтина Швецова // про проєкт з лабіринтами

Відновлення Бахмута та Маріуполя

Виставка у Львові/ фото “Місто Марії”

Крім виставки, яка являє собою мистецький лабіринт, організатори зустрічі також проводять заходи для переселенців. Очікуваний результат проєкту –  розробка ініціатив щодо відновлення міст.

«Лабіринти незламних міст» — це ще й про відновлення історичної справедливості, додає співрозмовниця. Вона наголошує, для того, аби відновити місто архітектори та урбаністи мають розуміти історичний контекст. Це роблять й для того, аби не створювати проєкт відокремлений від міського простору.

Над експозиціями Маріуполя та Бахмута працювали команди, обидві концепції витримані в одному стилі. Проте, невелика відмінність все ж є, наприклад, на Маріупольському проєкті вже є візія того, як можуть виглядати окремі споруди після деокупації. Частину візії розробили до повномасштабного вторгнення, але є проєкти, які були розроблені архітекторами нещодавно.

Щодо Бахмута — то там показано три періоди: дореволюційний, до повномасштабного вторгнення та період руйнації. Я, наприклад, жодного разу там не була, але так милувалася Набережною, парком…Ще одним важливим питанням для роздумів, який має проєкт – є меморіалізація та створення музеїв, які мають з’явитися на мапі наших міст після їх деокупації.

Алевтина Швецова // ділиться роздумами про виставку

Від Бахмута виставку представляли заступник начальника Бахмутської міської військової адміністрації Олександр Марченко та начальниця управління культури Ірина Булгакова. 

На стіні фотографії Бахмута до війни/ фото Маріупольська міськрада

Щиро вдячний міському голові Маріуполя Вадиму Бойченко і всім причетним за підтримку нашого Бахмуту. Дякуючи вам ця спільна ініціатива була втілена у життя. Відкриття цієї виставки та заходи проведенні у рамках проєкту є важливим етапом відновлення наших міст, адже попереду після Перемоги на нас чекає великий і непростий шлях. Усі ініціативи, ідеї, пропозиції для нас є дуже цінними.

Олександр Марченко // заступник мера Бахмута

Локація виставки

Бахмут в історичному контексті/ фото “Місто Марії”

Де подивитися виставку: платформа «Mariupol Reborn». Місто Львів, вул. Ференца Ліста, 6.

  • Час роботи виставки: 29 вересня – 14 жовтня (окрім неділі)
  • Час роботи експозиції 10:00-18:00
  • Додаткова інформація: (063) 469-63-96

Читайте також: Стало відомо, якими етапами та за яким прикладом відбудовуватимуть Бахмут

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Бахмут-Гоща”: на якому етапі ухвалення проєкту будівництва житла для бахмутян у Гощі

Валентина Твердохліб 15:25, 21 Листопада 2024
Такий вигляд можуть мати будинки для бахмутян у Гощі / скриншот

У селищі Гоща Рівненської області планують побудувати житловий квартал для бахмутян. Проєкт будівництва житла для переселенців розробили в “Метінвесті”. Бахмутська делегація представила проєкт на виставці-конференції Rebuild Ukraine, присвяченій відбудові України. Для реалізації проєкту тепер необхідне схвалення Гощанської громади та залучення донорів, які забезпечать фінансування

На якому етапі ухвалення проєкту в Гощі, редакції “Бахмут IN.UA” розповів очільник Гощанської громади Микола Панчук.

“Бахмут-Гоща”, презентація проєкту

Наразі в Гощанській громаді проводять презентації проєкту “Бахмут-Гоща”. Його вже представили виконавчому комітету й освітянам. Після цього, за потреби, презентації проведуть у старостинських округах.

“Презентація і обговорення проєкту вже відбулися для виконавчого комітету селищної ради, всіх освітян, директорів нашої територіальної громади. Також презентація запланована для депутатів громади і керівників комунальних установ. Далі, якщо буде потрібно, ми поїдемо в старостинські округи, щоб показати проєкт там і презентувати з перших вуст від представників Бахмута і мене, як селищного голови. Наприклад, якщо буде потреба в медиків почути це, то ми поїдемо й до них. Будемо максимально публічно висвітлювати все”, — розповів Микола Панчук.

Окремо селищна рада збиратиме думки та зауваження від громадськості та бізнесу.

“Буде зроблена анкета, яку ми надамо для опитування людей. Туди наші мешканці зможуть надавати свої пропозиції й рекомендації, розповісти, що, можливо, вони бачать по-іншому. Також зараз ми робимо зріз по бізнесу — їхні потреби, кількість працівників у нашій громаді, кількість працівників, які ще потрібні”, — розповідає очільник громади.

Презентувати проєкт і збирати думки громадськості планують протягом двох тижнів. Після цього буде ухвалене юридичне рішення щодо виділення землі під будівництво.

“Нам важливо почути думки всіх людей, які тут проживають, врахувати їхні зауваження. Тільки після цього буде затверджено генплан у цьому році та ухвалене рішення про виділення земельної ділянки”, — розповідає Микола Панчук.

Будівництво житла для бахмутян: реакція громади

Звести житло для переселенців у Гощі планували вже давно. Адже сюди релокувалося Бахмутське професійно-технічне училище, і для викладачів немає житла.

Очільник громади каже, що спочатку місцеві жителі з обережністю ставилися до нових жителів громади. Однак вже зараз їхня думка змінилася.

“Коли релокувалося Бахмутське училище (Бахмутський центр професійно-технічної освіти — ред.), громада ставилася дуже з обережністю. Але всі освітяни, які сюди приїхали, дуже гарно себе зарекомендували. Вони професійно, відповідально та якісно надають свої послуги. Але вони не мають тут власного житла. І за цей період я, як голова, і мої представники, які їздять по Україні, шукали всі можливості для того, щоб десь знайти фінанси на житло”, — розповідає голова селища.

Збудувати житловий квартал для бахмутян у Гощі запропонувала Бахмутська міська рада. На цю пропозицію схвально відреагувало керівництво громади і бізнес. Більшість жителів селища також позитивно сприйняли новину.

“Я скажу чесно, цей проєкт нам точно цікавий, бо нам не вистачає дуже багато людей для бізнесу”, — зауважив селищний голова Микола Панчук.

Ознайомитися з проєктом “Бахмут-Гоща” можна в нашому матеріалі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Бахмут-Гоща”: хто може отримати житло, яке планують будувати для бахмутян, та чи буде воно в Баришівці

Семаковська Тетяна 14:21, 20 Листопада 2024

13 листопада 2024 року у Варшаві відбувся захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут представили й проєкт житла для бахмутян “Бахмут-Гоща”. Він розроблений компанією Метінвест, яка раніше створила концепт відбудови міста “Сталева Мрія Бахмут”. Попередньо на заході Rebuild Ukraine мали презентувати проєкт побудови житла в Баришівці, Київської області. Але громада Баришівки відмовилась від реалізації кварталу для ВПО на її території. Тож міськрада була змушена в екстреному порядку шукати іншу громаду, нею стала Гощанська.

Про це редакції у коментарі повідомив Олександр Марченко, заступник начальника військової адміністрації Бахмута.

Бахмут в Баришівці: чи буде житло?

У 2023 році бахмутянам презентували проєкт відбудови міста “Сталева Мрія Бахмут”. Його представили у 15 містах України, провели онлайн обговорення з бахмутянами. Паралельно з презентаціями тривав прийом заявок та пропозицій щодо покращення цієї стратегії.

“Але під час обговорення ми зрозуміли, що зараз першочергове питання для бахмутян — це житло. Тому ми звернулись до проєктантів “Метінвест” за допомогою, щоб вони розробили нам стратегію побудови кварталу на території будь-якої громади в Україні, яка погодиться на такі умови. Першою такою громадою була Баришівка. Ми провели перемовини, були досягнуті певні домовленості по строках реалізації проєкту. Але на жаль так трапилося, що домовленостей по спільному проєкту ми не досягли. Питання виникло в передачі земельної ділянки під будівництво й все це застопорилось”, — пояснює Олександр Марченко.

Примітка. 13 листопада 2024 року, у Варшаві відбувся захід Rebuild Ukraine, на якому представили проєкт побудови житла для бахмутян від Бахмутської громади у Гощі. Раніше на сторінці заходу опублікували анонс, що Бахмут представлятиме ідею кварталу для ВПО в Баришівці. Однак виявилося, що громада відмовилась. До форуму у Варшаві міськрада готувалась пів року, тож на презентацію взяли іншу громаду на Рівненщині, яка зацікавлена у реалізації проєкту.

Квартал в Гощі

На пропозиції проєкту побудови житла для бахмутян відгукнулась ще одна громада, це селище Гоща, Рівненської області.

Проєкт “Бахмут-Гоща” розроблений Метінвест / скриншот

Ми приготували їм концепцію, переробили проєкт під ділянку для забудови, яка вільна в Гощі. Триває процес, як по законодавству, ми можемо долучитись до цього питання у плані фінансування. Тому станом на зараз програми немає (ред.програма відбудови житла для бахмутян), бо ще немає земельної ділянки, якщо земельна ділянка буде передаватись у постійне користування на час будівництва, що передбачає діюче законодавство, тоді ми зможемо виділити кошти на проєкт з місцевого бюджету. Проєктні роботи можуть бути розбиті на черги для того, щоб скоріше реалізувати такий проєкт”, — пояснює заступник начальника військової адміністрації Бахмута.

За словами Олександра Марченка, незабаром в Гощі буде проведено опитування щодо того, чи згодна громада, аби на її території розпочали будівництво. Відповідь залежить від місцевих депутатів та громадськості селища Гоща.

Проєкт 4-поверхових будівель для бахмутян в Гощі / скриншот

“Якщо все вирішиться позитивно, тоді ми почнемо рухатися далі. Звісно, якщо це буде фінансування по програмі з місцевого бюджету на виконання проєктних робіт, це дозволить нам виділяти кошти. Ми внесемо зміни до цільової програми на виконання таких робіт. Цим буде займатися або Управління муніципального розвитку, у них є програми, які підходять під такі дії, або Управління житлового комунального господарства”, — додає заступник начальника військової адміністрації Бахмута.

За словами Олександра Марченка, Бахмут вже підписав Меморандум з Гощанською громадою по співпраці. Зокрема, у Меморандум вписали такі проєкти, як будівництва житла для ВПО.

“Зараз розв’язуємо питання із землею, земельна ділянка є, вона має цільове призначення під забудову. Тому чекаємо рішення від самої громади (ред. мається на увазі, чи погодиться громада на втілення проєкту)”, — каже Олександр Марченко.

Бахмут-Гоща. Фінансування

Проєкт “Бахмут-Гоща” передбачає фінансування розміром приблизно в 111 мільйонів доларів. Це розрахунки архітекторів, але це приблизні цифри. Остаточний підрахунок можна буде зробити під час робіт з планування.

“Ми шукаємо інвесторів, спонсорів та всі можливі шляхи фінансування. Звісно, що один донор не може фінансувати такий вартісний проєкт. Ми подаємо пропозиції, надаємо матеріали, в тому числі й у Варшаві два дні ми попрацювали. Мали перемовини з компаніями, які можуть бути зацікавленими, ми надали всю інформацію та чекаємо на відповіді”, — каже співрозмовник.

Хто зможе отримати житло?

За словами Олександра Марченка, є два варіанти для розподілу житла у кварталі для бахмутян. Перший, коли діятимуть згідно з Житловим Кодексом, який унормовує розподіл житла між пільговими категоріями.

Другий варіант, це коли сам інвестор може вказувати категорії громадян, яким будуть надавати житло. Олександр Марченко наводить приклад містечка Хансена. Тут донор самостійно обирає категорії.

“Я сподіваюсь, що в Гощі ми будемо рухатись швидше, ніж в Баришівці. На жаль, це витрачений час та сили. Це рішення було за громадою, місцевими депутатами. Водночас місцевий голова Гощі зацікавлений у цьому проєкті, він прибув на захід у Варшаві, щоб підтримати на презентації проєкту”, — резюмував Олександр Марченко.

Примітка. У презентації Метінвесту опублікували мапу України, де у 11 областях є маркування з підписом “Нові квартали для ВПО з Бахмута”. Олександр Марченко уточнив, що не володіє інформацією щодо цього питання. Редакція звернеться за роз’ясненням до “Метінвест”.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Окупований Маріуполь

Як живе окупований Маріуполь: інтерв’ю з головною редакторкою сайту міста Марії

Анна Мурликіна — головна редакторка міського маріупольського сайту 0629.ua. Завдяки виданню тисячі маріупольців, які зараз евакуювалися можуть дізнаватися новини з окупованого росіянами Маріуполю. Це стало […]

Кам'янське

Бахмутян у місті Кам’янське чекає концерт від землячки

5 жовтня у місті Кам’янське, що на Дніпропетровщині, відбудеться концерт родини Лук’янових, виступатиме Галина Лук’янова та її донька Наталія. Про це повідомляє Центр підтримки бахмутян […]

Експедиція Донеччиною

«Що ви там знімаєте, ви що наводчики?»: як молодь в експедиції досліджувала архітектуру Донеччини

Варя Ягнишева — архітекторка родом з Донецька. Дівчина разом з однодумцями вирішила дослідити архітектурну ідентичність свого регіону. Варя вирушила в експедицію містами Донеччини, щоб встигнути […]