Аварійні відключення в Україні: в чому причина та яка зараз ситуація в енергосистемі

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 17:00, 11 Листопада 2024
Відключення світла / фото з відкритих джерел

Сьогодні, 11 листопада, в деяких областях України вводили аварійні відключення світла. Причина — загроза ударів по обʼєктах енергетики. 

Детальніше про те, яка зараз ситуація в енергосистемі України, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Аварійні відключення світла в Україні

11 листопада відбулася масштабна повітряна тривога, через яку в України ввели превентивні відключення світла. Вони застосовувалися у низці областей протягом першої половини дня, а саме з 6:00 до 13:00 у:

  • Донецькій; 
  • Дніпропетровській;
  • Житомирській;
  • Кіровоградській;
  • Київській;
  • Миколаївській;
  • Одеській;
  • Полтавській;
  • Сумській;
  • Харківській;
  • Черкаській;
  • Чернігівській областях.

Станом на 14:30, вони були скасовані.

Варто зазначити, що при цьому у наступних областях не застосовували графіки відключення світла:

  • Вінницькій;
  • Волинській;
  • Закарпатській;
  • Запорізькій; 
  • Івано-Франківській;
  • Луганській;
  • Львівській; 
  • Рівненській;
  • Тернопільській;
  • Херсонській;
  • Хмельницькій;
  • Чернівецькій.

Яка зараз ситуація в енергетиці

Наразі українська енергосистема продовжує відновлюватись. Утім, навіть це дозволяє не використовувати графіки відключення світла по всій країні.

Наразі споживання відповідає сезонним показникам. Наприклад, сьогодні, 11 листопада, станом на 6:30, його рівень був таким же, як і попереднього робочого дня — у п’ятницю, 8 листопада. 

При цьому Україна імпортує (отримує) електроенергію з Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини та Молдови. Загальним обсягом 1 876 МВт•год, з максимальною потужністю в окремі години до 300 МВт.

Де слідкувати за графіком відключень

Наразі отримати точну інформацію про наявні відключення світла за місцем проживання можна офіційному сайті ДТЕК або на онлайн-ресурсах місцевих обленерго. 

Загалом існує два види відключень:

  • стабілізаційні або планові відключення світла, які працюють за графіком;
  • екстрені відключення світла, які працюють без чітких графіків.

Графіки складаються з трьох слотів:

  • є світло (білі зони) — за графіком відключення не передбачені. Якщо у цей час немає світла, то, вірогідно, сталася аварія.
  • можливі відключення (світло-сірі зони) — за графіком діє стабілізаційне відключення, під час якого світло як може бути, так і може не бути;
  • немає світла (сірі зони) — за графіком світла не буде, щоб зменшити вплив дисбалансу в енергосистемі.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Не генератором єдиним: бюджетні альтернативи на випадок відключення електроенергії

Семаковська Тетяна 13:00, 29 Вересня 2024
Світло / фото ілюстративне

Росіяни постійно обстрілюють українські об’єкти енергетики, через що в країні виникають відключення світла. Життя без світла сильно ускладняється, через що потрібно шукати альтернативні джерела.

Енергетик з багаторічним стажем Денис Скобляков розповів редакції Бахмут IN.UA про альтернативи на випадок відключення електроенергії та скільки вони коштуватимуть українцям.

Як підготуватись до відключень світла у 2024 році

Щоб підготуватися до відключень світла, потрібно подбати про наявність вдома альтернативних джерел світла. Цими можуть стати павербанки, інвертори, або просто акумулятор з машини. Про кожен із них дізнавайтесь далі в матеріалі.

Павербанки

Наразі найпопулярніший спосіб заряджати гаджети — це павербанки. Вони з різною місткістю, від якої залежить кількість енергії яку він буде віддавати. Зараз є багато гаджетів? які можна підключати до переносного портативного зарядного помстою. Це лампи, кип’ятильники та навіть ліхтарики.

Ціни на павербанки в Україні починаються від 400 гривень та можуть досягати понад 6 000 гривень.

Зарядні станції

Продовженням ідей павербанків стали зарядні станції. Це спеціально розроблені пристрої, які здатні забезпечувати живлення електронних гаджетів, таких як смартфони, планшети, ноутбуки, телевізори тощо. Основна перевага полягає в їхній здатності зберігати великий обсяг електроенергії для подальшого використання. Це робить їх незамінними помічниками під час відключення електрики, коли звичайне живлення від мережі недоступне.

Ціни на компактні зарядні станції в Україні починаються з 4 000 гривень та можуть досягати понад 100 000 гривень.

Автомобільні акумулятори (АКБ)

Енергетик з багаторічним стажем Денис Скобляков поділився з редакцією одним можливим способом освітлення кімнат під час відключення електропостачання та при відсутності зайвих грошей на зарядні станції:

Можна придбати звичайний автомобільний акумулятор і він буде слугувати живленням для освітлення. Тут небезпеки немає ніякої, бо це просто акумулятор. І під’єднати до нього гірлянду. Головне, щоб збігалися вольти, і там і там, щоб були 12. Це найдешевший і простий спосіб для освітлення кімнати,

Денис Скобляков // енергетик

Як зазначає енергетик, для налагодження освітлення та зарядки гаджетів за допомогою автомобільного акумулятора потрібно трохи фантазії та мінімум технічних знань. Іншими словами, використовувати його може кожен охочий

Як можна використовувати АКБ

Screenshot 194 1afb5
АКБ / фото ілюстративне

Наводимо приклад найпростішого варіанту використання АКБ із можливістю мінімального споживання енергії. Можна взяти навіть старий акумулятор, який вже не може запустити двигун автомобіля, але ще може накопичувати та віддавати енергію.

Крім нього, вам знадобляться:

  • кілька світлодіодних лампочок залежно від того, скільки світла ви хочете отримати;
  • патрони під вибрані лампи;
  • дроти для з’єднання ламп з патроном (ліхтарем) з акумулятором.

На жаль, повністю побутову мережу 220 вольтів стандартна акумуляторна батарея не замінить, але частково – може. Загалом, такої батареї вистачить для роботи кількох LED ламп протягом ночі.

Після використання АКБ протягом кількох годин із потужними лампами та іншими споживачами її доведеться заряджати. Тому потрібно тримати під рукою ваш зарядний пристрій, щоб поповнити запас енергії в батареї – коли буде відновлено енергопостачання у мережі 220 вольтів,

Денис Скобляков // енергетик

Як освітлити будинок від акумулятора

bright 1847006 960 720 5f9fd
Лампочка / фото ілюстративне

Ще один зручний варіант підключення під акумулятор–лампа-перенесення на 12 вольтів може стати універсальним засобом для освітлення будинку.

Завдяки акумулятору з таким варіантом підключення ви зможете заряджати всі гаджети, які завжди заряджали в машині. І лампу-перенесення теж можна буде підключати через це гніздо, каже фахівець.

Як під’єднати інвертор до акумулятора

Інвертор дозволяє підключати побутові електроприлади невеликої потужності до автомобільного акумулятора. Невелика потужність — це до 100-300 ватів.

По-справжньому “дорослий” спосіб електрифікації від автоакумулятора — придбати інвертор, що перетворює 12 вольтів постійного струму на 220 вольтів змінного. Найдешевша модель такого приладу коштує менше ніж 1000 грн. Завдяки йому від знятої з машини АКБ можна живити в принципі більшість побутових електроприладів — але за умови, що вони споживають не більше ніж дозволяє потужність інвертора. Зазвичай вона становить 100 – 300 Вт,

Денис Скобляков // енергетик

Тобто АКБ навіть з інвертором не дозволяє користуватися обігрівачем, праскою, феном, чайником, електроплиткою. Потужності батареї для цього недостатньо, але вже добре те, що через інвертор можна зарядити LED-лампи побутового формату, зарядку телефону і ноутбук для роботи.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як вибрати генератор та про які небезпеки потрібно знати: пояснення енергетика

Семаковська Тетяна 14:50, 26 Вересня 2024
Генератор / фото ілюстративне

В Україні через ракетні обстріли ворога по енергетичній інфраструктурі збільшився попит на генератори як серед бізнесу, так і серед звичайних українців.

Як обрати генератор у квартиру або приватний будинок, чому в квартиру краще підключати прилад на під’їзд — покрокове пояснення редакції Бахмут IN.UA від енергетика з багаторічним досвідом Дениса Скоблякова. 

Як обрати генератор

Почати вибір потрібно з підрахунку загальної потужності своїх електроприладів, адже від цього буде залежати й сама потужність генератора.

Перше це треба визначитись, що людина хоче. Якщо хоче, щоб працювали всі прилади й рівень життя під час відключення світла не змінювався, їй потрібно знати всю потужність яку потребують побутові прилади. Це можна побачити в їх паспортах і порахувати в сумі,

Денис Скобляков // енергетик

На середню квартиру з сім’єю з чотирьох людей гарним варіантом є дизельний генератор на 5 кВт. При такому варіанті буде працювати телевізор, холодильник, бойлер. По черзі можливо користуватись навіть чайником або мікрохвильовкою. Якщо потрібно зекономити, то можна купити навіть менший генератор на 3 кВт. Як зазначає енергетик, 4-5 кВт для генератора — це середній показник на будинки.

Які є види генераторів

Генератори є двох видів: ті, що вмикаються автоматично при зникненні електропостачання, та ті, які необхідно вмикати особисто, коли є необхідність.

Якщо хочете, щоб пристрій вмикався автоматично, потрібно купувати генератори з автозапуском або докупити до свого шафи АВР (автоматичний ввід резерву). При зникненні з мережі напруги генератор автоматично буде вмикатись. Економнішим варіантом буде без нього, це підходить для тих, хто знає графік відключень і може самостійно включати його,

Денис Скобляков // енергетик

Також є моделі з баками на 10-20 літрів палива. Розрахунок йде, що вони працюють 6-8 годин. Потім можна заправити генератор знову й відпочинку він не потребуватиме. Влітку, наприклад, це робити обов’язково, а взимку ні.

Як обрати генератори для квартири або приватного будинку

У квартирах його можна розмістити на балконі, але вони дуже голосні, через що їх використання потрібно заздалегідь узгоджувати з сусідами. 

Багатоквартирним будинкам краще, на мою думку, брати на під’їзд один більш потужний. Генератор ставиться на першому поверсі або в підвалі, дивлячись де щиток і підключається до нього. Тут краще звісно купляти з автоматичною шафою,

Денис Скобляков // енергетик

Якщо пристрій потрібен на приватний будинок чи квартиру, то варто обрати побутовий 220 вольтовий генератор зі стандартною напругою. Якщо ж генератор потрібен на під’їзд, то варто обирати 380 вольтові варіанти. 

Ціни в Україні

Наразі, ринок генераторів дуже великий, але постійні блекаути створили дефіцит та підвищення цін. Знайти хороший японський генератор зараз важко, проте є багато китайських та українських моделей.

Щодо цін вони зараз високі, тому ціна не каже про якість. Для прикладу є генератори на 7 кВт японські які коштують 65 тисяч, але в наявності їх немає, та є китайські такої ж потужності, які також за 65 тисяч, але вони в наявності є,

Денис Скобляков // енергетик

Наразі ціни на генератори різні. Вони залежать від загальної потужності. Наприклад, бензиновий генератор на 3,5 кВт можна знайти за 20 000 гривень, а на 5 кВт — за 30 000 гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро
Авдіївка

Окупанти заговорили про “відбудову” Авдіївки: що обіцяють

Російські окупанти заговорили про “відновлення” Авдіївки. Втім, чіткого плану відбудови в них немає. Окупаційна влада, нібито, спочатку відновить один житловий квартал, а потім на його […]

Часів Яр

У Часів Ярі йдуть вуличні стрілкові бої: яка ситуація в місті

Російські окупанти продовжують наступ на місто Часів Яр. Вони тиснуть на позиції ЗСУ, однак піхота міцно тримає оборону. Наразі в Часів Ярі йдуть вуличні стрілкові […]

Немовля ae00a

Допомога вагітним жінкам ВПО в Києві: як і що можна отримати

Переселенки, які отримали статус ВПО в 2024 році, можуть отримати гуманітарну допомогу в Києві. Реєстрацію проводить БФ “Волонтерська спілка поруч”. Допомога вагітним жінкам ВПО Вагітні […]

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро