Вина на зберіганні в Artwinery / фото Павло Панасенков
Бахмутське Artwinery — одне з найбільших підприємств України та Східної Європи, яке виробляло алкогольні напої. Після початку повномасштабної війни підприємство було змушене евакуюватися. Згодом в цих шахтах осіли росіяни, зробивши там склади та пункти ремонту важкої техніки
Редакція Бахмут IN.UA ділиться добіркою з двадцяти унікальних знімків заводу Artwinery фотографа Павла Панасенкова, зроблених до повномасштабної війни.
Artwinery: як виглядало підприємство до війни
Головною особливістю бахмутського підприємства Artwinery — є його розташування. Основна частина виробничого комплексу та склади для алкогольних напоїв знаходилися під землею, у гіпсових шахтах. Розробники проєкту створили умови, які найкраще підходили для зберігання ігристого вина.
Насамперед під землею була постійна температура повітря (13-14°C), незалежно від пори року, сприятлива вологість повітря (85-90%), а також величезна територія (26 гектарів). Це дозволяло виробляти понад 20 мільйонів пляшок на рік.
Заїзд в підземну частину Artwinery / фото Павло Панасенков
Резервуари для створення вина / фото Павло Панасенков
В кожному з цих резервуарів створювали вино / фото Павло Панасенков
Цех для приготування вина / фото Павло Панасенков
Гіпсові печери / фото Павло Панасенков
Усередині гіпсових печер створили ідеальні умови для ігристого вина / фото Павло Панасенков
У підземеллі зберігали ігристе / фото Павло Панасенков
Кожна з винних полиць мала власний паспорт з інформацією про дату створення / фото Павло Панасенков
Artwinery виробляло понад 20 мільйонів пляшок на рік / фото Павло Панасенков
Десятки тисяч пляшок ігристого / фото Павло Панасенков
Перед продажем вино настоювалося та набувало смаку / фото Павло Панасенков
Часто винні полички розташовувалися вздовж печер / фото Павло Панасенков
Ідеальні умови зберігання перевірялися термометрами / фото Павло Панасенков
Часто в деяких локаціях виключали світкло для якіснішого зберігання продукції / фото Павло Панасенков
Деякі вина зберігалися кілька десятиліть / фото Павло Панасенков
Винні лінії / фото Павло Панасенков
Виробнича область / фото Павло Панасенков
Туристична локація з вином / фото Павло Панасенков
Вина реалізовувалися не тільки в Україні, але й у Європі / фото Павло Панасенков
Виступи колективів у 2021 році / фото Бахмутського центру Мартинова
28 червня 2026 року виповниться 10 років як Бахмут відзначатиме День Конституції під своєю нинішньою назвою після перейменування міста у 2016 році. До повномасштабного вторгнення щороку на цьому державному святі в місті традиційно виступали творчі колективи Бахмутсього центру Мартинова.
Редакція Бахмут IN.UA поспілкувалася з Ольгою Богдановою, керівницею міського центра культури та дозвілля імень Є.Мартинова, яка поділилася деталями підготовки до святкування Дня Конституції України, розповіла про підбір репертуару та використання сценічного реквізиту до війни.
Виступи до Дня Конституції у Бахмуті
За словами Ольги Богданової, колектив постійно долучався до проведення офіційних заходів у місті. На державні свята артисти завжди виконували українські пісні.
“Завжди це з гордістю було, ми співали українські пісні на святах“, — згадує Ольга Богданова.
Участь у концертах відбувалася виключно за запрошенням. Ініціаторами виступали адміністрація школи та управління культури при міській раді, підпорядкована міській раді. Як зазначає організаторка, оскільки День Конституції припадає на літній період, учасники колективу у цей час переважно перебували у відпустках. Через це виступи відбувалися не кожного року, а формувалися від потреби.
День Конституції в Бахмуті / фото Бахмутського центру Мартинова
Підготовка репертуару та сценічні образи
Колектив під час виступу до Дня Конституції у 2021 році / фото Бахмутського центру Мартинова
Процес підготовки до святкового заходу складався з кількох етапів:
пошук відповідного репертуару;
вивчення та репетиції обраних творів;
створення записів музичного супроводу.
Сценічні костюми та необхідний реквізит для артистів надавала школа мистецтв, де зберігалися всі речі. На повноцінну підготовку репертуару витрачалося щонайменше два-три місяці. Для офіційних виступів на державних святах використовувалися фонограми із записаним голосом.
“Завжди на таких виступах були “плюсовки”, для яких необхідно було робити записи музикальних партій“, — описує технічну сторону процесу керівниця центру.
У мирний час організація концертів проходила без ускладнень та затримок.
“Труднощів не може бути. Є мета, і до неї йдеш. А раніше не було таких труднощів. Нам ставили мету, ми брали і робили“, — підкреслює Ольга Богданова.
День Конституції до війни
До повномасштабного вторгнення Бахмут щороку відзначав ухвалення Основного Закону України святкуванням.. На головних локаціях міста збиралися місцеві жителі, проходили тематичні акції, а на сцені традиційно виступали творчі колективи, зокрема артисти центру Мартинова.
Ведучі святкування Дня Конституції у 2016 році / фото Бахмутська міська рада
Виступ у 2016 році / фото Бахмутська міська рада
Акробатичний номер до Дня Конституції, 2016 рік / фото Бахмутська міська рада
Вокальна партія від міського центра культури та дозвілля імень Є.Мартинова, 2017 рік / фото Бахмутська міська рада
Виступ у 2017 році / фото Бахмутська міська рада
Виступ колективу в 2019 році / фото Бахмутської міської ради
Колектив центру Мартинова, 2017 рік / фото Бахмутська міська рада
Заходи до Дня Конституції, 2019 рік / фото Бахмутська міська рада
Творий колектив бахмутян, 2019 рік / фото Бахмутська міська рада
Будинок за адресою вулиця Миру, 53, із характерним округленим кутом, був однією з найвідоміших будівель у центрі Бахмута. Ця так звана “сталінка” мала тривалу та складну історію, яка розпочалася ще у тридцяті роки минулого століття.
Детальніше про те, яка історія в заокругленої будівлі в центрі Бахмута, розповіли представники КЗК “Бахмутський краєзнавчий музей”.
Як з’явилася будівля за адресою вулиця Миру, 53
Зведення будівлі офіційно розпочалося у 1933 році. Згідно зі звітами Артемівської міськради, будинок планували здати в експлуатацію вже наприкінці 1934 року. Однак процес розтягнувся на чотири роки через низку факторів. Будівництво гальмували нестача фінансування та будівельних матеріалів, дефіцит робочої сили, погані погодні умови та проблеми з логістикою. Через ці причини в період з весни 1934 до початку осені 1935 року вдалося збудувати лише стіни та накрити дах, після чого роботи припинилися.
Темпи будівництва прискорилися лише у 1936 році. Будівельники завершили зовнішні роботи, вставили вікна, оштукатурили фасад та підвели необхідні комунікації. Завдяки тому, що робітники систематично перевиконували задані норми, навесні 1937 року будинок офіційно здали в експлуатацію.
У тодішній пресі будівлю називали “Будинком залізничників” або “Будинком спеціалістів”. Фінансування робіт частково здійснювалося державними коштами, які отримували від продажу населенню облігацій “Позички Третьої П’ятирічки”.
Будівля в роки Другої світової війни
Під час нацистської окупації в будинку квартирувалися німецькі військові. Радянська розвідка знала про це, тому літаки Червоної армії неодноразово намагалися розбомбити як цю будівлю, так і сусідні багатоповерхівки у центрі міста.
Точна дата першого руйнування будинку невідома, проте історики припускають, що це сталося влітку 1943 року під час активних авіаційних бомбардувань. Відновлення споруди відбулося вже після закінчення Другої світової війни, приблизно наприкінці сорокових років.
Історія комерційних приміщень
Округлений кут будинку завжди використовувався для торгівлі та надання послуг. У період з 1937 по 1941 роки на першому поверсі функціонував магазин споживчих товарів. У другій половині двадцятого століття там відкрили залізничну аптеку. На початку дев’яностих вона перетворилася на комерційну аптеку, а згодом на цьому місці працював магазин електроніки “Алло”.
Будівлю повністю зруйнували росіяни внаслідок інтенсивних бойових дій.
28 червня 2026 року виповниться 10 років як Бахмут відзначатиме День Конституції під своєю нинішньою назвою після перейменування міста у 2016 році. До повномасштабного вторгнення […]
Будинок за адресою вулиця Миру, 53, із характерним округленим кутом, був однією з найвідоміших будівель у центрі Бахмута. Ця так звана “сталінка” мала тривалу та […]
12 років тому, 17 квітня 2014 року, в нині окупованій Горлівці пройшов проукраїнський мітинг. Люди, які були проти самопроголошеної влади “днр” виступили з мирним протестом. […]
Іванівське — це невелике село під Бахмутом на Донеччині, де до повномасштабного вторгнення росії мешкало близько двох тисяч людей. Тут були свої садок, школа, ферма […]
Жінки Бахмута — у портретах, родинних фото та студійних знімках. Як вони виглядали? Ми зібрали архівні світлини з фондів Бахмутського краєзнавчого музею, які зберігають живу […]