Чи обстрілюють ЗСУ Бахмут?

Семаковська Тетяна 14:55, 8 Вересня 2022

photo 5246942614316498995 y 8eca8Часто противник перекладає провину за руйнування українських міст на наші війська, щоб посіяти розбрат серед цивільних та переманити на свій бік якнайбільше українців. Це дозволить російській пропаганді створювати картинку, що вони не дарма прийшли на нашу землю: адже їх тут чекають. Як говорити з тими, хто досі не знає “хто стріляє?” та чому ця тактика звинувачення стійко живе в нашому суспільстві з 2014 року. 

Під час написання матеріалу про річницю звільнення Бахмута від німецьких окупантів редакція «Бахмут.IN.UA» зіткнулася з актуальною проблемою: тоді місто справді обстрілювали обидві сторони конфлікту. Нині ж цей досвід часто використовують довірливі місцеві жителі, які впевнені, що вогонь по Бахмуту ведуть не лише росіяни, а й ЗСУ.

Варто зазначити, що захист міста – це не просто оточення з живих солдатів, а й постійні обстріли супротивника, що знаходиться на околицях. Саме тому місцевих мешканців регулярно закликають евакуюватися: бойові дії продовжуються навіть у містах, і прильоти з обох боків ніхто не виключає.

photo 5246942614316498996 y 7b51f

Проблема полягає лише в тому, що ворог методично обстрілює житлові райони, аби посіяти паніку та зруйнувати інфраструктуру. 

У ЗСУ на це запитання відповідають просто: якби росія не напала, обстрілів як таких не було б. А захищати Україну, просто розміщуючи військові частини у місті, неможливо. Аби вирішити це питання, наша реакція зв’язалася з відомим бахмутським волонтером Віктором Зіпіром, головою громадської організації «Бахмут Український». За обов’язком служби йому часто доводиться вступати в подібні дискусії, а часті візити та робота в Бахмуті дозволяють активісту робити власні висновки про ситуацію на основі побаченого на власні очі.

запар 5afc2

Фото: Віктор Зіпір у Facebook

Одного разу подібна суперечка у нього відбулася з місцевим мешканцем, колишнім представником місцевого самоврядування, який має вплив на населеннч. Наразі чоловік займається фермерським господарством у Бахмутській громаді, але продовжує поширювати дезінформацію серед мешканців села. Зіпір розповів, якими аргументами керувався опонент, і чим цей діалог закінчився.

«Основні аргументи від людей, які переконані, що нас обстрілює ЗСУ, такі: обстрілюють із міномета. Вони так вирішили, бо від звуку пострілу до вибуху минає дві секунди. Виходить, стріляють близько. Я їм відповідаю: «Ви ж розумієте, що звук вибуху доходить до вас відразу, а звук пострілу – із затримкою через відстань?», – поділився він.

photo 5246942614316498993 y c25c6

За словами Зіпіра, це нелогічно, оскільки свідки таких звуків не знають, скільки летів снаряд та звук від пострілу. Середня швидкість звуку – 300 метрів за секунду. Якщо видно спалах, можна ще робити якісь висновки про місце пострілу. Початкова швидкість мінометного снаряда – 370 метрів за секунду і згодом падає до двохсот метрів на секунду. Тобто, звук від пострілу доходить з невеликою затримкою і чутний відразу після появи снаряда на горизонті.

«І остаточний аргумент, я в них питаю: «Ви хоч раз бачили хвостовики мін, якими стріляють із мінометів? Вони ж не вибухають, завжди лишаються. Валяються чи стирчать із землі». Усі кажуть, що жодного разу не бачили. Значить, це не мінометний обстріл! А якщо це не мінометний обстріл, значить артилерійський. Це швидше за все прилітають касетні боєприпаси. Коли міномети стріляють, все одно періодичність звуку менша», – розповів Віктор.

міни хвостовики 55dea

Фото: Генштаб ЗСУ

Звуки гранатомета більш статечні: постріл, корекція, заряд, знову постріл. Люди, яким волонтер це все розповідав, або не хотіли його слухати, або одразу погоджувалися. При цьому сказати, що вони бачили якісь підтвердження обстрілу з боку України, вони не можуть. 

«Він там усьому селу розповідає, що це українці обстрілюють. Напевно він все-таки розумів, що це не так, тому що, як тільки я почав наводити йому ці приклади, він відразу погодився: «Точно, ти маєш рацію, я не подумав». Напевно, він подумав і свідомо це робить. Навіщо – це вже незрозуміло. Можливо і є дійсно факти того, що обстрілюють свої ж, але про таке я ні від кого не чув – лише чутки та здогадки», – запевняє Зіпір.

photo 5246942614316498992 y e045c

Віктор проводить аналогію з тими причинами, нібито через які росія розпочала війну з Україною: фашисти, планування нападу тощо. З цими виправданнями російським солдатам набагато легше йти в бій, ніж просто свідомо вбивати людей. У разі виявлення правди такі військові зрозуміють, що вони скоїли злочин. Те саме і з розповсюджувачами вигадок. Якщо українська армія погана, залишається два шляхи: чекати на «руський мір» чи відсторонитися від усіх і триматися за своє майно, повсюдно насаджуючи оточуючим обґрунтування такого вчинку.

«Я питаю: а чому ви не евакуюєтеся? Отримую відповідь, що йому там погано, нема де жити, роботи немає, житло дороге. Хоча ми з дружиною безкоштовно жили на Закарпатті, зараз ось у Дніпрі й у нас все гаразд», – додав він.

Своєю чергою директор дослідницької мережі «Нова геополітика» (New Geopolitics Research Network) Михайло Самусь у прямому ефірі розповів, що росіяни планомірно обстрілюють райони з цивільною інфраструктурою, щоб створити паніку в лавах ЗСУ та посіяти недовіру серед населення. За його словами, за допомогою постійних обстрілів ворог створює так звані «сірі зони», де не може нормально розвиватись життя. Росіяни намагаються показати, що ось-ось можуть провести якісь наступальні дії, тому українська армія має тримати там значну частину сил, щоб запобігти потенційному вторгненню.

самусь 4398a

Фото: Михайло Самусь у Facebook

«Мета росіян давно зрозуміла: вони проводять потужні обстріли території у спробі тримати українську армію в напрузі. Таким чином вони розтягують український фронт, щоб не дозволити нашим силам концентруватись та виконувати свої завдання. Є й емоційний момент, коли вони просто обстрілюють цивільні райони. Навіть якщо вони не можуть утримувати якийсь район, вони намагаються з території росії продовжувати постійні обстріли», – розповів військовий експерт.

Самусь упевнений, що ЗСУ могли б провести відповідні операції у прифронтових регіонах та зайти на територію ворога. Але наслідком цього стане новий театр воєнних дій, який набагато складніше контролювати. Фронт зараз розтягнутий на тисячу кілометрів, його збільшення створило б багато проблем.

Російські генерали зараз хочуть заморозити лінію фронту, вони вже нічого не можуть зробити на Донбасі та відступають на Херсонщині. У «стратегічних потугах ворога» експерт сумнівається. Тому значна частина зусиль противника, вважає він, зараз витрачається на інформаційну війну, яка може не закінчитись ніколи.

photo 5246942614316498998 y 6f73a

«Інформаційна війна є частиною війни як такої. Завдання дуже просте: руйнація ворога зсередини, руйнація самосвідомості, розуміння населенням, що їм взагалі робити. Це, звичайно, продовжуватиметься, інтенсивність інформаційної війни наростатиме. Ці 10-15% населення, які люблять Радянський Союз, з ними можна працювати, можна не працювати, але вони шукатимуть ту інформацію, яка підтверджує їхню думку. Звичайно, в ідеалі хотілося б порадити кожній людині перевіряти інформацію, на основі якої вона прийматиме важливі рішення», – резюмував Самусь.

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Семаковська Тетяна 10:58, 26 Грудня 2022

Screenshot 248 2ce70Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

За словами Кирила Буданова на південному сході Донбасу, політичні амбіції євгена пригожина частково продиктували стратегію з російського боку.

Засновник групи ПВК «Вагнер» оголосив так званий хрестовий похід за захоплення міста Бахмут, щоб витіснити конкурентних командирів у російській регулярній армії, вважає Буданов. На його думку,  ПВК «Вагнер» координує свої дії з армією, але є головною силою на Бахмутському фронті.

Російський генерал, призначений у вересні командувачем російських військ в Україні, Сергій Суровікін, об’єднався з пригожиним у суперництві з російським міністром оборони шойгу, каже Кирило Буданов.

«Тут є лише ідеологічне та медійне питання…Саме тому підрозділи Вагнера так фанатично намагаються захопити це місто. Їм потрібно показати, що вони — сила, і вони можуть зробити те, що не змогла російська армія. Ми це чітко бачимо і розуміємо», — сказав Кирило Буданов в інтерв’ю The New York Times.

Хоча захоплення Бахмута не вважається стратегічно важливим, воно покращило б позиції росії на сході, відкривши дороги до інших міст Донбасу, які все ще перебувають під контролем України, резюмував Буданов.

Фото: Вікіпедія

Читайте також: Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Семаковська Тетяна 10:47, 26 Грудня 2022

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення Бахмута досягнув кульмінації. Водночас, як вважає ISW, окупанти прагнуть оперативної паузи.

Такі дані наводить Інститут вивчення війни.

Російські джерела повідомляють, що українським силам в районі Бахмута вдалося дещо сповільнити темпи російського наступу навколо Бахмута та навколишніх населених пунктів. Джерела в рф також стверджують, що ЗСУ відтіснили елементи групи Вагнера на позиції, які вони займали кілька днів тому.

Своєю чергою, українські джерела в соціальних мережах повідомили, що вони повністю витіснили російські сили зі східних околиць Бахмута близько 21 грудня. За оцінками ISW, окупанти здійснили дещо менше загальних просувань в районі Бахмута в листопаді та грудні, разом узятих, порівняно з жовтнем.

Російські війська, ймовірно, намагатимуться підтримувати темпи своїх наступальних операцій в районі Бахмута і, можливо, намагатимуться ініціювати тактичну або оперативну паузу. 

Міністерство оборони Великої Британії повідомило 24 грудня, що російські війська не мають запасів артилерійських боєприпасів для підтримки широкомасштабних наступальних операцій. Відтак, підтримання оборонних операцій уздовж протяжної лінії фронту в Україні вимагає від росіян щоденного витрачання значної кількості снарядів і ракет.

Оперативна група Об’єднаних сил оприлюднила 24 грудня інтерв’ю з українським військовослужбовцем в районі Бахмута, в якому детально описано, що російські війська проводять надзвичайно високі темпи штурмів українських позицій в цьому районі. Попри те вони (окупанти) мають тільки незначний прогрес.

Повідомлення групи Вагнера про великі втрати в районі Бахмута за останні тижні також, ймовірно, призвели до напруження поточних оперативних можливостей російських військ в цьому районі. 

Через нестачу артилерії та людського ресурсу, ISW вважає, що окупанти не зможуть підтримувати активні наступальні операції на Бахмутському напрямку. 

Раніше російські війська виділили значні ресурси на «м’ясорубку» для захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська навесні-влітку 2022 року. Російські сили досягли кульмінації після захоплення Лисичанська і не змогли захопити сусідній Сіверськ на сході або Слов’янськ.

Зацикленість російських військових на наступі з великими втратами для досягнення цілей захоплення Сєвєродонецька та Лисичанська зрештою підірвала здатність військових рф досягти своєї більш масштабної оперативної мети — оточити ЗСУ в котлі вздовж траси Е40 і дійти до західних адміністративних кордонів Донецької області. 

Невпинний і дороговартісний наступ росії на Бахмут може також погіршити здатність росії переслідувати довгострокові цілі на театрі воєнних дій на Донбасі.

Фото: ілюстративне, Генштаб

Читайте також: Український Бахмут підняв Конгрес США на ноги

 

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Screenshot 248 2ce70

Хрестовий похід за захоплення Бахмута: Буданов розповів, навіщо росіяни намагаються відчайдушно захопити Бахмут

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов дав інтерв’ю виданню The New York Times, де розповів про те, чому росіяни так зациклилися на Бахмуті.

321985378 677659760569035 1904589059869008290 n 4c887

Росіяни сповільнили темпи наступу в Бахмуті за останні дні, — ISW

Темпи просування російських військ в районі Бахмута, ймовірно, сповільнилися в останні дні, хоча ще занадто рано говорити про те, що російський наступ з метою захоплення […]

photo 2022 12 23 16 34 05 1047b

Поліцейські «Білі янголи» вивезли з Бахмута родину з дітьми

Сьогодні, 23 грудня, поліцейські врятували з-під обстрілів багатодітну родину з Бахмута. Троє дітей з батьками вивезли у безпечне місце. Про це повідомляє поліція Донеччини.

Screenshot 243 f5773

У Бахмут волонтери привезли цукерки та подарунки для дітей

Волонтери на чолі з Інною Гайдай вирішили зробити свято для бахмутян та дітлахів. До громади привезли шоколадні цукерки, закуплені на кошти небайдужих. 

Screenshot 241 0839c

Вагнерівці під Бахмутом отримали партію іноземної зброї

Вчора, 22 грудня, речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що група «Вагнера» отримала партію зброї з Північної Кореї для посилення російських сил в […]