З дня виборів минуло шість днів, виборчі пристрасті стихли. За попередніми даними вже відомі переможці – і в загальнодержавних і в одномандатних округах. Тепер справа за офіційним оприлюдненням постанов ЦВК. Наші журналісти працювали в день виборів, стежили за ходом голосування, питали людей, як вони зробили свій вибір. Дивіться та читайте про це в нашому матеріалі.
На 46-му окрузі – Бахмутський та Лиманський райони перемогла партія “Опозиційна платформа “За життя” та й депутатом-мажоритарником став також представник цієї партії – Федір Христенко.
Наші журналісти в день голосування опитали виборців чим вони керувались, коли зробили свій вибір. Як на це питання відповідали українці дивиться у відеоматеріалі:
Самі вибори проходили дуже гаряче. На різних дільницях спостерігачі встановлювали порушення – видача одному виборцю кілька бюлетенів, спроба проголосувати неповнолітній дівчини, так звані “каруселі” – коли людина за винагороду голосує декілька разів на різних дільницях, намагання виборця проголосувати не за місцем реєстрації. Про такі порушення редакцію сайту “Бахмут IN.UA” повідомляв штаб одного з кандидатів в народні депутати України.
Але багато правопорушень не були зареєстровані, як того потребує законодавство.
“Скарги щодо порушеннь, які мали місце під час голосування, у т.ч. щодо фальсифікації на виборах, розглядалися відповідними дільничними виборчими комісіями. Скарги щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів на дільниці, у відповідності до закону можуть бути подані до окружної виборчої комісії. Усі скарги та акти були розглянуті відповідними дільничними виборчими комісія. Під час прийомки виборчої документації від дільничних комісій такі рішення по скаргам перевірялися окружною комісією на відповідність законності прийнятих ними рішень. Ті скарги, акти про порушення які ми розглядали при отриманні документів від ДВК були, так скажемо, дуже “слабкі”. Багато з них були задоволені дільничними виборчими комісіями на місці. Порушень законності у прийнятих ДВК рішень окружна виборча комісія не виявила. Отже та інформація про порушення, яку ми отримали, суттєво не вплинула на результати голосування. Для фіксації правопорушень та оформлення відповідних актів та скарг відповідним суб’єктам виборчого процесу та спостерігачам бракує досвіду. Слабо в цьому напрямку спрацювали й політичні виборчі штаби партій та кандидатів в депутати. Необхідно було працювати й з членами дільничних виборчих комісій, але часу на їх навчання було дуже мало”, – розказав юристконсульт ОВК округу №46 Петро Тутов.
До Бахмутського відділу поліції тільки протягом дня виборів надійшло 74 заяви про порушення. Загалом їх було більше сотні. По 11-ти заявам інформація була внесена до ЄРДР.
День тиші також пройшов не зовсім спокійно. 20 липня на одній з дільниці члени комісії намагались підписати всі протоколи, які ще були пусті, бо сам процес голосування мав відбутись наступного дня. Але швидка реакція одного з членів комісії, яка до речі, працювала від штаба кандидата в народні депутати України Костянтина Матейченка, допомогла не відбутись правопорушенню до кінця.
Читайте також: “День тиші в Бахмуті пройшов не зовсім тихо”
“По даному факту зараз ведеться розслідування, інформація внесена до ЄРДР. Проводиться ряд експертиз, наприклад, стосовно справжності проставлених підписів на протоколах. До того ж члени ДВК стверджують, що вони отримали такі протоколи – залиті фарбою”, – розповіла Катерина Савранская, прес-офіцер Бахмутського відділу поліції.
Петро Тутов додав, що окружна комісія збиралась з цього приводу о 22.00 в той же день.
“Це дійсно грубе правопорушення. Але ми вирішили не змінювати керівний склад ДВК, бо не встигли б. Провели роз’яснювальну роботу, попередили про кримінальну відповідальність. І треба сказати, що на той дільниці (№140624 – прім. редакції) вибори відбулись без правопорушень”, – сказав юрист ОВК округу №46.
Треба відмітити, що рекламні білборди, які під час виборчих перегонів рясніли різноманітною політичною рекламою, були всі зняти.
Але на парканах, домах, будівлях приватної власності, автомобілях агітаційні матеріали продовжували підказувати громадянам робити вибір. На одному з міських сайтів і в день тиші, і в день виборів значилась інформація про звернення до громадян одного з кандидатів в народні депутати.
Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.