Бахмут – сіра зона, бої за місто тривають просто зараз, звідси виїхали близько 70 тисяч мешканців. Повернення в український Бахмут чекають, але коли відбудеться деокупація невідомо, але візію відновлення міст подібних до Бахмута вже придавлюють.
Редакція «Бахмут. IN.UA» проаналізувала головні тези з матеріалу Deutsche Welle про відбудову Північної Салтівки, які можуть бути корисними для Бахмута.
Північна Салтівка: бомбардування
Північна Салтівка — це район на північному сході міста Харків, він один із найгустонаселеніших районів міста. Під час початку повномасштабної війни у 2022 році Салтівку бомбардували російські війська, як наслідок тут майже кожна будівля пошкоджена. Подекуди не вистачає один або два поверхи. Колись людний район — зараз значно поменшав. Але чимало харків’ян повернулися сюди, деякі й нікуди не виїжджали.
У розтрощених квартирах люди намагаються тримати лад, наприклад місцева мешканка Світлана Ореєхова піднімається у свою квартиру, аби приготувати їсти. В її квартиру влучило ще в квітні 2022 року. Але ремонтувати дім не поспішають, Світлана спить в наметі на вулиці, жінка боїться, що вдома її можуть поховати завали.
Місцева влада має свої погляди на руйнування, квартиру Світлани Орєховою відновлюють лише частково, спальню та кухню відмовляються ремонтувати. Подібних історій у Північній Салтівці — багато. Пенсіонерка, з якою вдалося порозмовляти журналістам каже, що у її будинку обіцяли відновити все. Однак, місцевому керівництву, вочевидь бракує грошей на ці потреби, у людей досі не забиті вікна, нема опалення, води й частково газу.
Влада запевняє, що немає достатнього фінансування
У Харківському департаменті житлового господарства кажуть, що потрібно робити експертизу кожного будинку, вона займає 90 днів, але може сягати й 120 діб.
“Процес не може бути швидким, тому що до повномасштабного вторгнення ніхто в Україні не розумів, як ремонтувати будинок, коли туди прилетіла ракета або міна”, – пояснює заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Євген Пасенов.
Ремонтні роботи, навіть, коли вони почнуться не завершаться швидко. Відтак, у департаменті житлового господарства пояснюють, що відверто коштів на відбудову бракує. У випадку, якщо житло харків’ян відновлюватимуть лише за бюджетний кошт — це займе десятиліття, бо наразі обсяг пошкоджень сягає дев’яти мільярдів доларів.
Як долучити гроші на відбудову житла?
В Харкові зараз близько 5 тисяч пошкоджених будинків, поки відновили близько двохсот. У департаменті житлово-комунального господарства кажуть, що постійно шукають додаткові джерела фінансування. Допомагають й інші українські міста, зокрема Київ.
Але поки дійде черга до всіх мешканців Салтиківки, люди самостійно роблять житло. Харків’янин Андрій Дяків за свої кошти вклав вікна, й почав ремонтувати загальні зони в будинку. Однак, таких, як Андрій небагато, чимало є тут пенсіонерів, які не мають коштів, їхній єдиний дохід — пенсія.
Вам буде корисно:
- Як отримати компенсацію за зруйноване житло?
- Де бахмутяни можуть купити квартири і чому досі не дають компенсацію?
Фото: Вікіпедія
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!