Як нині живе прифронтовий Краматорськ та чому попри війну люди залишаються у місті

Семаковська Тетяна 16:05, 10 Липня 2023

photo 2023 07 02 20 11 40 4 cb6c8До повномасштабного вторгнення Краматорськ знали, як центр важкого машинобудування, місто обласного значення з населенням майже 150 тисяч, адміністративний центр Донеччини. Однак, війна зробила це місто іншим.

Журналістка редакції «Бахмут.IN.UA» побувала у Краматорську

Як на місто вплинула війна

Краматорськ вже був свідком війни, з 12 квітня по 5 липня 2014 року місто перебувало під окупацією, були й обстріли.

Один із масованих артобстрілів стався 10 лютого 2015 – загинуло 17 людей, серед поранених – 32 військових і 26 цивільних, в тому числі п’ятеро дітей, повідомляли в облдержадміністрації, поцілили тоді з окупованої Горлівки ракетними установками «Смерч».

Попри це, після звільнення Краматорськ – культурний осередок Донеччини, де проходили презентації українських авторів, відбувалися різноманітні заходи, концерти, фестивалі.

Під час повномасштабної війни місто зазнає значних руйнувань.  

photo 2023 07 02 20 11 40 2 b55d3

Краматорськ. Фото: Журналістка редакції «Бахмут.IN.UA»

«Востаннє я була в Краматорську на початку вторгнення, у березні 2022-го. Тоді у місті був хаос, люди намагалися без зайвої потреби не виходити з дому, багато хто виїздив, чи хоча би планували їхати. Містяни були налякані від перших за повномасштабну війну прильотів по житлових будинках. Потяги та автобуси з міста – евакуаційні. Заїхати ж до міста можна було лише приватними рейсами. Заставлені дошками перші поверхи, заклеєні скотчем вікна, напівпорожні парки та площі, постійні повітряні тривоги та зруйновані обстрілами росіян будинки. Такий вигляд має Краматорськ сьогодні», – каже журналістка.

Цілять росіяни не лише по житлових будинках, знищують і промислові підприємства, наприклад у травні цього року поцілили в Новокраматорський машинобудівний завод – найбільше в Європі підприємство індивідуального важкого машинобудування.

Читайте також: “Хотіли, щоб люди любили своє місто”: розповідь санітара 24-ї ОМБР про вклад у громаду Світлодарська

344182838 964593674555576 7748136701394747091 n fea3f

У Краматорську пошкоджено адмінбудівлю НКМЗ. Фото: Павло Кириленко

Попри те, що знищений росіянами Бахмут всього за 60 кілометрів, продовжуються систематичні обстріли області, прилеглих міст і самого Краматорська та незважаючи на заклики евакуюватися до більш безпечних регіонів від керівництва області – місто продовжує жити у війні.

До Краматорська можна дістатися з більшості великих міст України.  Здається житло, як подобово, так і довгостроково. Ціни приблизно дорівнюють цінам у Запоріжжі. Попит пояснюють тим, що Краматорськ – місце зустрічі родин військових.

Працюють деякі мережі супермаркетів, маленькі магазини, ринок, аптеки, містом курсує громадський транспорт. Відчинено навіть кілька кав’ярень та закладів громадського харчування.

Чому люди не залишають місто поблизу лінії фронту

photo 2023 07 02 20 11 40 db752

Безлюдні вулиці в місті. Фото: Журналістка редакції «Бахмут.IN.UA»

Велика кількість людей залишається у місті. Є й такі, що евакуювалися та встигли повернутися.

Місцева жителька Наталя з чоловіком – пенсіонери, прожили у Краматорську майже все життя. Влітку минулого року виїхали до родичів у Полтавську область. Тоді, говорять, було «гучніше», рідні наполягли на евакуації. Проте невдовзі подружжя повернулося додому.

«Зараз теж не завжди тихо, але вдома краще» – говорить жінка.

В евакуації жили то у родичів, теж перселенців, то на зйомних будинках. За час в евакуації встигли пожити в кількох селах на Полтавщині.  Виїжджали не самі. З собою двоє котів, не завжди можна одразу знайти житло, де дозволяють з тваринами. В евакуації переселенцям допомагали як сусіди, так і місцева влада – забезпечували необхідними продуктами, надавали послуги соціального працівника.

Оскільки Наталя та Євген люди похилого віку, мають проблеми зі здоров’ям, тож постійні переїзди даються взнаки. Взимку цього року подружжя повернулося до рідного Краматорська. Довго вагалися, чи варто повертатися. Коли в місті почався опалювальний сезон – вирішили, що час додому.

Читайте також: Рік окупації Світлодарська: що відбувається в місті?

photo 2023 07 02 20 11 40 3 3763c

У Краматорську від російських обстрілів страждають цивільні будинки. Фото: Журналістка редакції «Бахмут.IN.UA»

Тут, у рідному місті, говорять, все знайоме, звикли і до свого дому і до умов, що в їхньому віці важливо. В Краматорську отримують гуманітарну допомогу – продукти.

Наразі планують залишатися, і сподіваються, що виїжджати більше не доведеться. Проте знайомих, що виїхали попереджають, що масово повертатися до міста все ж не варто – рано.

За час мого перебування у Краматорську росіяни здійснили удар по центру міста, влучили у піцерію, де були люди. Поранено 64 людини, 13 загиблих.

В кількох квартирах будинку, де живе Наталя вибило вікна, їх дім  недалеко від місця прильоту. Наступного дня вікна заклеїли плівкою, її видають безкоштовно у ЖЕКу.

 «Поки літо – з цим легше. Ближче до зими – буде видно», –  говорить жінка.

Будинок, в якому живуть зараз напівпорожній, власники більшості квартир виїхали, ті хто лишилися – допомагають одне одному. Є тут і родини з дітьми.

Попри близькість до лінії фронту подружжя залишається у місті, адже вважає, що в багатьох містах України нині небезпечно, але тут, у рідному Краматорську вони принаймні вдома.

Фото: Журналістка редакції «Бахмут.IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Норвезька рада анонсувала новий прийом заявок на грошову допомогу в 2025

Семаковська Тетяна 10:25, 14 Січня 2025

Норвезька рада у справах біженців (NRC) відкриває прийом заявок на грошову допомогу 2025. Заявки прийматимуть з 20 січня по 29 січня. Отримати кошти зможуть чотири категорії.

Про деталі програми NRC, реєстрацію та критерії, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як зареєструватися на норвезьку допомогу?

З 20 січня з 9:00 по 29 січня 17:00 Норвезька рада у справах біженців в Україні відкриває прийом заявок на отримання багатоцільової грошової допомоги.

Зверніть увагу, що всі подані протягом цього періоду заявки, будуть оцінюватися однаково. Людей просять не навантажувати сайт в перший день. Також, до розгляду будуть брати лише першу спробу подачі заявки. Усі наступні заявки автоматично видаляються.

Фінансування NRC обмежене тому отримати грошову допомогу від Норвезької ради 2025 зможуть не всі.

Хто може отримати допомогу від Норвезької ради?

В 2025 році отримати допомогу зможуть:

  • особи, що проживають на територіях, визначених як території, на яких ведуться бойові дії;
  • внутрішньо переміщені особи, які були змушені покинути свої домівки;
  • внутрішньо переміщені особи, що проживають на територіях із високою інтенсивністю бойових дій;
  • важливим критерієм є те, що домогосподарство фізично знаходиться на території України.

Якщо ви отримували грошову допомогу від Норвезької ради у минулих роках, то все одно можете подати заявку. Але домогосподарства, які отримали грошову допомогу від NRC або інших гуманітарних організацій менше, ніж пів року назад, можуть бути виключені з розгляду.

Заявку на реєстрацію можна буде заповнити на сайті Норвезької ради 20 січня з 9:00.

Як не потрапити на шахрайство?

Зверніть увагу, що заповнювати заявку потрібно на офіційному сайті Норвезької ради. Це безплатно. NRC ніколи не запитує ваші банківські дані, PIN-коди або CVV.

Ось список документів, які потрібні для реєстрації на офіційному сайті:

  • паспорт або ID-картка;
  • довідка ВПО (для домогосподарств із ВПО);
  • свідоцтва про народження дітей (за наявності);
  • ідентифікаційні номери платників податків (ІПН) для всіх членів домогосподарства віком від 18 років;
  • номер банківського рахунку у форматі IBAN (UA + 27 символів). Соціальні, пенсійні рахунки або рахунки “ЄПідтримки” не приймаються.

Заповнення заявки не гарантує отримання коштів, але значно збільшує ваші шанси. Коректно заповнюйте всі дані.

Як перевірити статус заявки на допомогу від NRC?

В 2025 році не будуть відправляти статусу заявки через SMS/WhatsApp. Але ви отримаєте сповіщення про важливі оновлення в інструменті самоперевірки на платформі NeedAid.

Для цього натисніть “Перевірити статус”, введіть код заявки (ID) та номер телефону, вказаний під час реєстрації. Якщо ви втратите код заявки, ви не зможете перевірити свій статус.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Де взяти витяг про фактичне місце проживання з дитиною: інструкція

Семаковська Тетяна 14:00, 13 Січня 2025
Отримати витяг про місце проживання дитини можна онлайн / фото ілюстративне, Pexel

Для отримання допомоги на дитину батьків можуть попросити надати документи, зокрема й витяг про фактичне місце проживання з дитиною. Наприклад, якщо донор надає перевагу допомозі дітям з прифронтових територій, то такий витяг важливий для підтвердження. Також він потрібен для того, щоб влаштувати дитину до школи чи садочку.

Як отримати витяг про місце проживання дитини онлайн, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Де отримати витяг про місце проживання дитини онлайн?

Для того, щоб отримати документ потрібно авторизуватись в застосунку Дія, після цього ви зможете зробити це онлайн, дотримуючись наступних кроків:

  • у застосунку Дія оберіть кнопку “Сервіси”;
  • оберіть пункт “Довідки та витяги”;
  • оберіть пункт “Витяг про місце проживання дитини” та “Продовжити”.

Якщо інформація про дитину наявна у Реєстрі територіальної громади, то ви отримаєте документ в Дії у кілька кліків, він завантажиться в pdf форматі. У вас буде 24 години на його завантаження.

Якщо витяг не сформувався, необхідно актуалізувати дані про себе та своє зареєстроване місце проживання у реєстрі.

Нагадаємо, що разом з витягом часто потрібна й довідка про склад сім’ї. Утім, виникає проблема — ще у 2019 році Мінсоцполітики своїм наказом скасував цей документ, замінивши його на інший схожий за наповненням. Утім, у 2019 році згідно з наказом Мінсоцполітики від 17 липня 2019 № 1106 ця довідка була скасована. Тоді її замінили на Довідку про склад зареєстрованих осіб у житловому приміщенні,

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Норвезька рада анонсувала новий прийом заявок на грошову допомогу в 2025

Норвезька рада у справах біженців (NRC) відкриває прийом заявок на грошову допомогу 2025. Заявки прийматимуть з 20 січня по 29 січня. Отримати кошти зможуть чотири […]

Де взяти витяг про фактичне місце проживання з дитиною: інструкція

Для отримання допомоги на дитину батьків можуть попросити надати документи, зокрема й витяг про фактичне місце проживання з дитиною. Наприклад, якщо донор надає перевагу допомозі […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

15 січня фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

15 січня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

Як пенсіонеру чи пенсіонерці оформити інвалідність в 2025 році: гід

З 1 січня 2025 року в Україні більше не працюють медико-соціальні експертні комісії (МСЕК). Президент України Володимир Зеленський ліквідував їх Законом №12178. Тож, відтепер, аби […]