Від сьогодні, 1 липня, українцям доведеться платити за воду більше. Нові тарифи діятимуть майже для всіх водоканалів, а суми в квитанціях зростуть у середньому на третину. Також держава повертає довоєнні податки на паливо.
Підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затвердила Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Нова ціна на воду
Нові тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення діють для 34 водоканалів. Перегляд тарифів обумовлений зростанням вартості його складових, зокрема цін на електроенергію.
У середньому рівень підвищення тарифів становитиме 32% і залежатиме від регіону. Найвищий рівень тарифів у тих водоканалів, які мають невисокі обсяги реалізації послуг, високу частку реагентів у тарифах, велику протяжність мереж, а також використовують покупну воду та/або очищають стічні води в інших ліцензіатів
У середньому сума в платіжках за водоспоживання домогосподарством (дві-три особи) зросте на 62 грн/міс (з Податком на додану вартість (ПДВ). Тобто, до підвищення вона орієнтовно становила 194 грн/міс (при діючому тарифі — 29,78 грн/м³), після підвищення сягатиме 256 грн/міс (за плановим тарифом — 39,37 грн/м³).
Вартість води у столиці
Для киян тариф на воду збільшиться на 10,75 грн (з ПДВ).
Для жителів Києва з 1 липня вартість 1 м³ води обійдеться загалом у 41,136 грн:
- централізоване водопостачання — 22,884 грн/м³ з ПДВ;
- централізоване водовідведення — 18,252 грн/м³ з ПДВ.
Витрати сім’ї із трьох осіб, які в середньому за місяць споживають 6,5 м³ холодної води, зростуть на 69,88 грн.
Тарифи в інших містах зростуть:
- у Дніпрі — з 31,36 до 38,79 грн/м³,
- в Одесі — з 35,15 до 44,86 грн/м³,
- у Вінниці — з 25,62 до 47,75 грн/м³,
- в Ужгороді — до 54,57 грн/м³.
Поступове підвищення тирифів
З метою зниження соціальної напруги для деяких підприємств застосовано поетапне підвищення тарифів. Тому зростання вартості водопостачання відбудеться у два етапи:
- перший — з 1 липня 2023 року до 31 серпня 2023 року,
- другий — з 1 вересня 2023 року.
Як аргументують зростання вартості?
У НКРЕКП пояснили зростання тарифу збільшенням витрат на електричну енергію в середньому на 14%; підвищенням оплати праці робітникам водоканалів на 13%; зростанням обсягів закупівлі реагентів на 88%, зобов’язань ліцензіатів за кредитами – 60%. Крім того, враховано компенсацію вартості електричної енергії з початку 2023 року.
Також на зміні тарифів позначалися такі чинники: зменшення обсягів реалізації послуг через скорочення попиту (через воєнні дії багато людей залишили свої домівки, відбулась релокація бізнесу), стрімке підвищення цін на пальне, непередбачувані витрати на ремонтні роботи з усунення руйнувань інфраструктури.
В яких містах тарифи залишаться незмінними?
До слова, тарифи на водоспоживання у містах, які суттєво постраждали внаслідок бойових дій, залишаться незмінними. Мова йде про Харків, Миколаїв і Херсон.
Нові ціни на пальне
З 1 липня мережі АЗС почали підвищувати ціни на бензин та дизель. Верховна Рада повертає довоєнні податки на паливо. Мова йде про скасовані навесні 2022 року акцизи на пальне та знижений ПДВ, який зросте з 7% до 20%.
За підрахунками, які оприлюднила Спілка українських підприємців, в результаті повернення повного розміру податків на автомобільне пальне, літр бензину на АЗС може подорожчати на 12 гривень, дизеля — на 8 гривень, а автогазу — на 3 гривні.
Читайте також: Як жителям ТОТ потрапити на підконтрольну територію без українського паспорта?
Нагадаємо, з 30 червня НКРЕКП установила нові граничні ціни на електроенергію для бізнесу.
Раніше відбулося підвищення тарифів на електроенергію для побутових споживачів до 2,64 грн/кВт-год. За словами міністра енергетики України Германа Галущенко, це рішення дозволить забезпечити українців електричною енергією протягом опалювального сезону.
Фото: dentistry.co.uk
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!