Інформаційна війна: чому Україна не змогла швидко зреагувати на підрив Каховської ГЕС, та які наслідки цього?

Семаковська Тетяна 17:51, 9 Червня 2023

image 2023 06 09 18 22 06 09e916 червня 2023 року російські війська підірвали Каховську ГЕС, внаслідок чого тонни води затопили села та міста Херсонщини. Жителі Нової Каховки опинилися в небезпеці, а люди, які все ще залишаються на окупованій території не змогли евакуюватися, бо росія всіма можливими методами блокувала для людей можливість врятуватися. Однак, ще більше за вчинок росію здивувала реакція міжнародних організацій на цю катастрофу, а точніше її відсутність. Ми також проаналізували, як європейці коментували матеріали про екоцид.

Редакції «Бахмут. IN.UA» зібрала дані про запізнілу реакцію світової спільноти на підрив Каховської ГЕС.

6 червня. Перші години мовчання від ООН та Міжнародного Червоного Хреста 

6 червня в День катастрофи Організація Об’єднаних націй ні словом зранку не обмовилася про підрив Каховської ГЕС. Натомість, на сторінці в Twitter ООН опублікувала допис про святкування дня російської мови. В день, коли росія зруйнувала життя тисячі херсонців й потопила їхні будинки, цей допис виглядав особливо цинічно. 

Screenshot 791 9c7cf

Твіт опублікований ООН в день підриву ГЕС. Фото: скріншот

Screenshot 789 4f5b2

Згодом на сторінці ООН з’являється ретвіт посту про Каховську ГЕС. Фото: скріншот

Зауважимо, що ООН, навіть, не зробила власний пост, а лише ретвітнула повідомлення української філії, й вже після привітання із днем російської мови. Крім того, в пості ООН не вказала, хто є винуватцем катастрофи. Потім генсек ООН Антоніу Гутерреш зазначив, що інституція не має доступу для інформації, аби “незалежно перевірити причину підриву” Каховської ГЕС. Тобто, в ООН були навіть версії, що ГЕС підірвали не росіяни.

1f2ca1429fd56f6901a72b9db1255dd5 e6265

Кияни нагадали про безкорисність ООН приклеївши до автівок організації плакати. Фото: з відкритих джерел

Більше постів про підрив та наслідки Каховської ГЕС починають з’являтися аж 8 червня. Президент України Володимир Зеленський розкритикував ООН, а разом з ним й Червоний Хрест за мляву реакцію на техногенну катастрофу

 «Їх тут немає! Хоча катастрофа сталася стільки годин тому, їх там немає», — зауважив президент.

Попри те, що катастрофа на Каховській ГЕС потребувала швидкого рішення, щоб врятувати людей — ні ООН, ні Червоний Хрест не виїхали з рятувальною місією. Перші години, які були критично важливими рятувати людей вирушили волонтери, місцева влада та просто небайдужі українці.

Чому Україна вимагала міжнародної реакції на підрив Каховської ГЕС? 

Володимир Зеленський закликав міжнародну спільноту до дій, адже Україна не має змоги евакуювати людей, які залишилися під окупацією росії. Частина води, яка вирвалася внаслідок підриву ГЕС затопила території Херсонщини, які наразі ще тимчасово окуповані росіянами. Доступу до цих земель Україна немає, а там живуть українці в окупації. За повідомленнями місцевих жителів на ТОТ, росіяни блокували людям можливість евакуації, людей просто кинули напризволяще або що гірше відкривали вогонь по тих, хто намагався вибратися.

Власне, це також одна з причин чому Україна просила долучитися до допомоги міжнародні організації, які б допомогли українцям на ТОТ, оскільки окупанти цього не зробити. Особливо складна ситуація була в окупованих Олешках.

FyCKJeyXoAEPr I 25e6b

Люди з Олешок не мають можливості евакуюватися через росіян. Фото: Ґрунт, соцмережі.

Важливо зазначити, що допомоги не було від Міжнародного Червоного Хреста, у компетенціях якого якраз допомога на окупованих територіях. Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки це українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній.

Що говорив світ про підрив Каховської ГЕС?

photo 2023 06 07 09 14 50 56b8a

Ілон Маск запостив твіт, у якому скандальний американський ведучий Такер Карлсон з яким нещодавно розірвали співпрацю FOX News, звинувачує Україну у підриві Каховської ГЕС.

Цю тезу згодом підхопили консервативні американські блогери з мільйонною аудиторією, MAGA-республіканці в Конгресі, представник росії в ООН й звісно російські пропагандисти, але варто зазначити, що окупанти від початку звинувачували Україну. Тому виступ Такера лише допоміг їм виправдати себе.

«Відео повне маніпуляцій та викривлень. Однак за 6 годин — понад 38 млн переглядів, і вони ростуть з якоюсь неймовірною швидкістю. Коли я закінчу це писати, їх, мабуть, буде ще більше», — написав український журналіст “Голосу Америки” Остап Яриш.

Додамо, що крім того, що Такер Карлсон звинуватив Україну у підриві ГЕС він ще повідомив, що на Землю прилітали НЛО. Компанія Fox News, в якій працював Карлсон зараз стверджує, що він порушив контракт. 

Думки в соцмережах розділилися?

Ми також проаналізували коментарі під публікаціями іноземних медіа про підрив ГЕС на Херсонщині. Для різноманіття ми обрали медіа Британії, Італії, Франції, Ірландії та США. Навіть попри те, що реакція світу здається пасивною – люди збентежені, тому реагують по різному. Втім, єдина загальна тенденція, яку можна вивести – це те, що  в коментарях більшості негативно налаштованих до України коментаторів простежуються російські наративи, а значить російська пропаганда у світі звучить достатньо гучно. 

photo 2023 06 09 16 25 27 975c6

Коментар піо дописом про підрив ГЕС. Фото: скріншот

photo 2023 06 09 16 25 28 6c3fb

Переклад коментарю вище. Фото: скріншот

У коментарях The Telegraph неодноразово повторюється теза про необхідність арешту Зеленського:

  • “Коли Міжнародний Суд надасть ордер на арешт Зеленського”;
  • “Зеленський та його банда не зупиняться ні перед чим для виконання завдань заходу”;
  • “Всі, хто тут підтримує Зеленського – припиніть бути інструментарієм”. 

Подібні наративи повторює й російська пропаганда, розповідаючи про Президента України, як про маріонетку заходу. 

photo 2023 06 09 16 25 27 2 a9ca2

Коментар під дописом про підрив ГЕС. Фото: скріншот

photo 2023 06 09 16 25 27 3 a9be6

Переклад коментаря. Фото: скріншот

Окремі читачі The Guardian побачили в ілюстрації елемент пропаганди, але більшість все ж пише про те, що ці злочини здійснила та ж країна, що й підірвала Північний потік та обстрілювала мирних мешканців, які намагались врятуватись від потопу. 

Найкраще наслідки російської пропаганди зчитуються у коментарях під публікацією від Irish Examiner. Ніщо не звучить так традиційно по російськи, як історії про неіснуючих українських нацистів. 

photo 2023 06 09 16 25 28 2 b7fff

Коментар під дописом про підрив ГЕС. Фото: скріншот

photo 2023 06 09 16 25 28 3 01a55

Переклад коментаря. Фото: скріншот

Разом з тим, під цією ж публікацією є коментатори, які розглядають ситуацію більш раціонально – можливість для росії перешкодити контрнаступу та згадки документації, згідно з якою росія припинила процедури розслідувань техногенних катастроф. 

Коментатори під публікацією в італійських та французьких медіа здебільшого налаштовані негативно. Окрім слідів пропаганди тут також присутні теорії змови та диванна критика:

“Росіянам не обов’язково було підривати ГЕС, вони могли просто витягти клапани”;

“Україна відбирає воду в Криму”;

“Вона не вибухнула уся одразу, центральна частина була повільно зруйнована. Населення встигне виїхати, у ЗАЕС не буде проблем, а от Крим залишиться без води. Зрозуміло, що це потрібно лише Україні”; “Це контрнаступ – їм (українцям) дозволено все”;

Подекуди люди говорять, що росія в такий спосіб намагається помститись за нещодавні обстріли.

Серед коментарів під публікаціями британських та американських медіа знайшлось також місце для обвинувачування Америки у підриві ГЕС, багатьох турбує як швидко після цієї події піднімуться ціни, а хтось закликає не зупинятись надавати Україні якомога більше зброї.

Як Україна комунікувала зі світом про підрив Каховської ГЕС, та які зрушення отримала?

Реакція від міжнародної спільноти все ж була, хоча й запізніла. Відтак, екоактивістка Грета Тунберг опублікувала пост у твіттері, де вказала, що за цей екоцид має відповісти росія:

Screenshot 790 869af

Пост екоактивістки. Фото: скріншот

«Цей екоцид як продовження неспровокованого повномасштабного вторгнення Росії в Україну є ще одним звірством, яке залишає світ втраченим для слів. Наші погляди знову звернені до Росії, яка має відповісти за свої злочини», — написала активістка.

Вам може бути цікаво

ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) вже направила в Україну екстрені вантажі для Херсонщини та готується реагувати на низку ризиків для здоров’я населення. Гендиректор ВООЗ Тедрос Гебреєсус заявив, що не можна недооцінювати негативний вплив розливу Дніпра на системи водопостачання, санітарію та охорону здоровʼя. 

ООН після хвилі хейту в соцмережах та за підсумками зустрічі глави МЗС Дмитра Кулеби і Координаторки системи ООН в Україні Деніз Браун повідомили про домовленості направити на постраждалі окуповані території лівобережжя групи ООН за умови отримання від РФ гарантій безпеки. Однак, чи дасть росія ці гарантії — питання без відповіді.

Федеральне агентство з технічної допомоги ФРН направило в Україну вісім вантажівок із гуманітарною допомогою. Для херсонців привезуть фільтри для питної води та електрогенератори. Далі буде відправлено все необхідне для проживання – намети, ковдри, розкладачки. Цю допомогу запросила Україна після знищення Каховської ГЕС.

В перші години підриву ГЕС росія отримала інформаційну перевагу

photo 2023 06 07 11 21 37 5557b

Каховська ГЕС. Фото: з відкритих джерел

Ймовірно, що Україна недостатньо гучно розповідала про техногенну катастрофу спричинену росіянами, як наслідок в перші години російська пропаганда заполонила соцмережі та деякі жовті видання. Внаслідок цього, з’явилися й докори в сторону України.

Згодом, впливові видання, такі як Reuters та AFP News почали публікувати неоднозначні заголовки, натякаючи, що винних у трагедії підриву ГЕС може бути двоє. Міністр МЗС Дмитро Кулеба зазначив, що таким чином преса підіграє російській пропаганді, яка в усьому звинувачує Україну.

У виданні The New York Times повідомили, що найімовірнішою причиною руйнування дамби Каховської ГЕС є вибух зсередини.

Видання з посиланням на інженерно-технічних фахівців та спеціалістів із боєприпасів пише, що наявні докази свідчать про те, що руйнування дамби спричинив вибух зсередини. Місцеві жителі повідомляли в соціальних мережах, що чули потужний вибух приблизно о 2:50 ночі, коли прорвало дамбу.

“Вибух у закритому просторі, коли вся його енергія спрямовується на конструкцію навколо, може завдати найбільшої шкоди. Навіть тоді, за словами експертів, для прориву дамби знадобилися б щонайменше сотні фунтів вибухівки (100 фунтів – приблизно 45 кг – ред.), – йдеться в матеріалі.

20220105090114 1058 64e5cЖозеп Боррель. Фото: з відкритих джерел

Знадобилося лише декілька годин, щоб росія отримала перевагу й встигла запустити коло фейків про підрив ГЕС, зараз ця ситуація вже не критична. Є офіційні заключення від посадових осіб та іноземних авторитетних джерел, які підтвердили — ГЕС підірвали окупанти.

 «Греблю не бомбардували. Вона була знищена вибухівкою, встановленою в місцях розташування турбін. Ця територія перебуває під контролем росії», — головний дипломат ЄС Жозеп Боррель упевнений, що підривом ГЕС стоїть росія.

Однак, російська пропаганда не спить, й лише чекає наступного приводу, щоб дискредитувати Україну.

Фото: «Бахмут. IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:00, 22 Листопада 2024
Виплати для дітей в Україні / фото ілюстративне, pexels

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не змінився.

Детальніше про те, які соціальні виплати існують для дітей та як їх оформити, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Соціальні виплати на дітей в Україні у 2024 році

Перша соціальна виплата, яку може отримати дитина — це грошова допомога від держави після народження. Наразі її розмір становить 41 280 гривень. Проте повну суму дають не одразу. З них – 10 320 гривень – одноразова виплата та 860 гривень – щомісячна упродовж трьох років. Детальніше про цю виплату можна дізнатися в матеріалі редакції Бахмут IN.UA за посиланням.

Скільки отримують матері-одиначки в Україні у 2024

Інша виплата — це допомога матерям-одиначкам. У листопаді 2024 року вона становить:

  • на дітей до 6 років — 2 563 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 3 196 гривень;
  • на студентів стаціонару віком від 18 до 23 років — 3 028 гривень.

Для отримання такої допомоги потрібно звернутись до органу соціального захисту чи Центру надання адміністративних послуг із наступними документами:

  • заява;
  • декларація про доходи та майновий стан осіб;
  • довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо.
  • копію та оригінал свідоцтва про народження дитини;
  • копія рішення про усиновлення, якщо мати-одиначка є опікуном;
  • довідка навчального закладу (у випадку навчання дітей за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) фахової передвищої та вищої освіти до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують діти, над якими встановлено опіку, у 2024 

Соціальні виплати надходять щомісяця / фото ілюстративне, Unsplash

У листопаді 2024 виплати дітям, над якими встановлено опіку, не зазнали змін. Вони становлять:

  • на дітей до 6 років — 6 407 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 7 990 гривень.

Для її оформлення необхідно звернутися до органу соціального захисту населення та надати наступні документи:

Для отримання допомоги необхідно подати:

  • заяву опікуна чи піклувальника;
  • копію рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • довідку про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів);
  • довідки про місячний розмір пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник;
  • медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують діти з інвалідністю у 2024

Діти, які мають інвалідність, також можуть розраховувати на регулярні грошові виплати. Наразі їх розмір наступний:

  • на дітей до 6 років —  8 970 гривень;
  • на дітей від 6 до 18 років — 11 186 гривень.

Для оформлення виплат потрібно звернутися до органу соціального захисту населення або центра надання адміністративних послуг. При цьому потрібно подати наступні документи:

  • заява;
  • копія свідоцтва про народження дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • довідка з місця навчання із зазначенням перебування (не перебування) на повному державному утриманні;
  • копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю віком до 18 років опікуна (піклувальника), якщо із заявою звертається опікун або піклувальник;
  • копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
  • копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Скільки отримують багатодітні батьки у 2024 році

Багатодітні родини у листопаді отримають від держави соціальні виплати на кожну дитину у розмірі 2 100 гривень на місяць

Для їх оформлення потрібно подати спеціальну заявку до виконавчих органів сільських, селищних, міських рад або ЦНАПу, надавши такі документи:

  • копії посвідчення батьків багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу);
  • копію посвідчення дитини з багатодітної сім’ї (з пред’явленням оригіналу) (у разі досягнення дитиною з багатодітної сім’ї шестирічного віку);
  • копії свідоцтв про народження всіх дітей (з пред’явленням оригіналів).

Строк обробки заявки — 10 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:15, 21 Листопада 2024
Грошова допомога за народження дитини / фото ілюстративне, pexels

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень.

Детальніше про те, що це за виплати та як їх отримати сім’ям з новонародженими дітьми, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Допомога при народженні дитини у 2024 році

Допомога при народженні дитини — це особливий вид соціальних виплат, які гарантуються кожній сім’ї при появі в них малюка. Вона не залежить від розміру прожиткового мінімуму.

Наразі сума допомоги складає 41 280 гривень, де 10 320 гривень виплачується одразу, а решта — кожного місяця, протягом наступних трьох років. Іншими словами, батьки отримуватимуть по 860 гривень щомісяця. Точної дати зарахування немає. Це пов’язано з тим, що на початку кожного місяця Державна казначейська служба України перераховує в банк кошти, які надходять на картку одержувачів дитячої допомоги. Самі ж гроші надходять протягом 3 днів після вказаної процедури.

Також українські сім’ї на кожну новонароджену дитину отримують спеціалізований “Пакунок малюка” на суму 7 689 гривень. Він являє собою збірник 90 якісних засобів та виробів з перевіреною сертифікацією, серед яких:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Детальніше про “Пакунок малюка” у 2024 році дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як оформити виплату за народження дитини 

Допомогу на дитину можна отримати двома різними способами.

Для того, щоб отримати допомогу в офлайн, потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту та подати  заяву про народження дитини. До неї потрібно додати оригінал на копію свідоцтва про народження дитини.

Отримати виплату також можна через портал “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти на портал “Дія”;
  • перейти у розділ “єМалятко”;
  • вказати дату народження дитини;
  • вказати формацію про батьків дитини (місце реєстрації, паспортні дані);
  • після пологів на телефон матері приходить номер медичного висновку, яку теж потрібно вказати під час оформлення виплат у “Дії.” Якщо ви не знайшли номер у своїх повідомленнях, його можна знайти в родовій довідці;
  • обрати послугу “Призначення допомоги при народженні дитини” та вкажіть те, хто отримуватиме виплату, за допомогою чого (Пошта/картка та номер відділення/реквізити рахунку).

Термін подання заявки — 12 місяців з моменту народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Соціальні виплати на дітей в Україні: наявні програми та як їх оформити

В Україні кожна сім’я має право на отримання певних соціальних виплат, які не залежать від прожиткових мінімумів. У листопаді-грудні розмір соціальних виплат на дітей не […]

11:00, 22.11.2024 Скопіч Дмитро

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро