В Україні збільшилась кількість ДТП із постраждалими з вини пішохода — статистика

Семаковська Тетяна 18:20, 10 Травня 2023

Дорога 16687

Перевищення швидкості, порушення правил маневрування та проїзду пішохідних переходів є найбільш поширеними причинами аварій з постраждалими в Україні. Водночас кількість ДТП із постраждалими, що стались через недбалість пішоходів, цьогоріч зросла аж на 37% у порівнянні до 2021 року.

Такі дані наводить Opendatabot.

Так, за 1 квартал 2023 року сталося 4538 ДТП із постраждалими — це майже та ж сама кількість, що й у період 2021 року. Водночас кількість загиблих під час аварій зросла на 7% у порівнянні до 2021 року.

Найчастіша причина аварій із постраждалими у 2023 році — випадки, коли водії перевищують безпечну швидкість керування. Це спричинило 320 смертей. Наступні причини — порушення правил маневрування та порушення правил проїзду пішохідних переходів.

Report Причини ДТП 96887Причини аварій. Інфографіка: Opendatabot

Цьогоріч кількість аварій із жертвами зросла більш ніж на третину (37%) у порівнянні до 2021 року. Найбільше ДТП сталося через те, що пішоходи переходили дорогу в невстановленому місці. Через це сталося 249 аварій, що на 42% більше, ніж у той же період у 2021 році.

Найбільша кількість аварій за три місяці поточного року сталася через зіткнення авто — 1675 випадків. У таких аваріях зафіксовано й найбільшу кількість травмованих — 2586.

Натомість більше смертей сталося в аваріях внаслідок наїзду на пішохода — 273 смерті (близько 42% від загальної кількості загиблих).

Report Види ДТП cabbfВиди аварій. Інфографіка: Opendatabot

Пішохід такий же учасник дорожнього руху

Відповідно до Правил дорожнього руху та ЗУ «Про дорожній рух», пішохід — це особа, яка бере участь у дорожньому русі поза транспортними засобами і не виконує на дорозі будь-яку роботу.

До пішоходів належать також особи, які рухаються в кріслах колісних без двигуна, ведуть велосипед, мопед, мотоцикл, везуть санки, візок, дитячу коляску чи крісло колісне. Учасниками дорожнього руху є особи, які беруть безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин, велосипедист, а також особа, яка рухається в кріслі колісному.

Що забороняється пішоходам?

  • виходити на проїзну частину, не впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху;
  • раптово виходити, вибігати на проїзну частину, в тому числі на пішохідний перехід;
  • допускати самостійний, без нагляду дорослих, вихід дітей дошкільного віку на проїзну частину;
  • переходити проїзну частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга або дорога має чотири і більше смуг для руху в обох напрямках, а також у місцях, де встановлено огородження;
  • затримуватися і зупинятися на проїзній частині, якщо це не пов’язано із забезпеченням безпеки дорожнього руху;
  • рухатися по автомагістралі чи дорозі для автомобілів, за винятком пішохідних доріжок, місць стоянки і відпочинку.

У разі причетності пішохода до дорожньо-транспортної пригоди він повинен надати можливу допомогу потерпілим, записати прізвища та адреси очевидців, повідомити орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції про пригоду, необхідні дані про себе і перебувати на місці до прибуття поліцейських.

Пішохід має право: 

  • на перевагу під час переходу проїзної частини позначеними нерегульованими пішохідними переходами, а також регульованими переходами за наявності на те відповідного сигналу регулювальника чи світлофора;
  • вимагати від органів виконавчої влади, власників автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів створення умов для забезпечення безпеки дорожнього руху.

Читайте також: Онлайн-навчання в автошколах: як бахмутянам отримати права в евакуації?

Пішохід зобов’язаний:

  • Пішоходи повинні рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку.
  • Якщо немає тротуарів, пішохідних доріжок або пересуватися по них неможливо, пішоходи можуть рухатися велосипедними доріжками, тримаючись правого боку і не утруднюючи рух на велосипедах.
  • Пішоходи, які переносять громіздкі предмети, або особи, які пересуваються в кріслах колісних без двигуна, ведуть мотоцикл, велосипед чи мопед, везуть санки, візок тощо, якщо їх рух тротуарами, пішохідними чи велосипедними доріжками або узбіччями створює перешкоди для інших учасників руху, можуть рухатися по краю проїзної частини в один ряд.
  • За межами населених пунктів пішоходи, які рухаються узбіччям чи краєм проїзної частини, повинні йти назустріч руху транспортних засобів.
  • У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху.
  • Рух організованих груп людей по дорозі дозволяється тільки в напрямку руху транспортних засобів колоною не більш як по чотири особи в ряду за умови, що колона не займає більше половини ширини проїзної частини одного напрямку руху. Попереду і позаду колони на відстані 10-15 м з лівого боку повинні бути супровідники з червоними прапорцями, а у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості — із засвіченими ліхтарями: спереду — білого кольору, позаду — червоного.
  • Організовані групи дітей дозволяється водити тільки по тротуарах і пішохідних доріжках, а коли їх немає – по узбіччю дороги у напрямку руху транспортних засобів колоною, але тільки у світлу пору доби і лише в супроводі дорослих.
  • Пішоходи повинні переходити проїзну частину по пішохідних переходах, у тому числі підземних і надземних, а у разі їх відсутності — на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч.
  • Якщо в зоні видимості немає переходу або перехрестя, а дорога має не більше трьох смуг руху для обох його напрямків, дозволяється переходити її під прямим кутом до краю проїзної частини в місцях, де дорогу добре видно в обидва боки, і лише після того, як пішохід упевниться у відсутності небезпеки.
  • У місцях, де рух регулюється, пішоходи повинні керуватися сигналами регулювальника або світлофора.
  • Перед виходом на проїзну частину з-за транспортних засобів, що стоять, та будь-яких об’єктів, що обмежують оглядовість, пішоходи повинні впевнитись у відсутності транспортних засобів, що наближаються.
  • Чекати транспортний засіб пішоходи повинні на тротуарах, посадкових майданчиках, а якщо вони відсутні, — на узбіччі, не створюючи перешкод для дорожнього руху.
  • На трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, пішоходам дозволяється виходити на проїзну частину лише з боку дверей і тільки після зупинки трамвая.
  • Після висадки з трамвая необхідно залишити проїзну частину не затримуючись.
  • У разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного та (або) синього кольору і (або) спеціальним звуковим сигналом пішоходи повинні утриматися від переходу проїзної частини або негайно залишити її.

Будьте уважні на дорозі та дотримуйтесь Правил дорожнього руху. Не наражайте на небезпеку своє життя та здоров’я рідних.

Нагадаємо, із липня 2023 року теорію з Правил дорожнього руху (ПДР) для складання іспиту на водійські права можна буде опановувати самостійно або з репетитором. Для цього не обовʼязково буде відвідувати автошколу.

Фото: фотосток

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці: стандартні способи для різних пристроїв

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 26 Квітня 2025
Робота за ПК / фото ілюстративне, iStock

Скриншот — один із найпростіших і найзручніших способів швидко передати інформацію іншій людині. У повсякденному житті громадяни та громадянки України часто використовують цю функцію, щоб зафіксувати важливе повідомлення, сторінку з новинами або підтвердження оплати.

Детальніше про те, як просто та легко зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці незалежно від моделі пристрою — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці

У повсякденному житті багато українців стикаються з необхідністю швидко поділитися важливою інформацією — від підтвердження платежу до фрагмента листування чи сторінки з новинами. У таких випадках на допомогу приходить проста, але надзвичайно корисна функція — скриншот.

Зробити його дуже легко. Для цього потрібно використовувати комбінації клавіш або спеціальні застосунки.

Як зробити скриншот на Android

Мобільний телефон з Android / фото ілюстративне, iStock

Щоб зробити скриншот на мобільному пристрої з операційною системою Android, необхідно одночасно натиснути кнопки “Живлення” та “Зменшення гучності”. Іноді їх потрібно потримати кілька секунд.

Якщо все вдалося, у верхньому лівому куті з’явиться мініатюра знімка екрана, яка дозволить швидко перейти до “Галереї”. Готові скриншоти також можна знайти в розділах “Галерея” або “Скриншоти”.

Ще один варіант — скористатися меню швидкого доступу, потягнувши екран вниз. У списку функцій знайдіть пункт “Знімок екрана” або “Скриншот”.

Як зробити скриншот на iPhone

iPhone / фото ілюстративне, iStock

iPhone вже давно став невід’ємною частиною життя мільйонів користувачів та користувачок, а функція створення скриншотів — однією з найпопулярніших. Щоб зробити скриншот, потрібно одночасно натиснути кнопку збільшення гучності та бічну кнопку живлення, а потім одразу їх відпустити.

Якщо ж у вас модель з кнопкою Home (Touch ID), натисніть її одночасно з кнопкою живлення.

Готовий знімок з’явиться в нижньому лівому куті екрана. Його також можна знайти в застосунку “Фото”.

Як зробити скриншот на комп’ютері

Робота за комп’ютером / фото ілюстративне, iStock

Скриншоти на комп’ютерах та ноутбуках із Windows робляться за однією схемою. Найпростіший спосіб — натиснути клавішу Print Screen (може позначатися як PrtScr, PrtSc або Prt Scr). На деяких ноутбуках вона працює лише разом із клавішею Fn.

Знімок екрана потрапляє в буфер обміну. Щоб його зберегти, вставте його в будь-який застосунок (наприклад, Paint або месенджер) за допомогою комбінації Ctrl+V. У Paint після вставлення файл можна зберегти на комп’ютер.

Зверніть увагу: якщо після скриншоту ви скопіюєте щось інше, зображення з буфера зникне.

Якщо потрібен знімок лише частини екрана, можна скористатися:

  • Win+Shift+S — з’явиться вікно, у якому можна виділити потрібну ділянку. Вона потрапить у буфер обміну, а далі її слід вставити в застосунок і зберегти.
  • Застосунком “Ножиці” (або Snipping Tool) — він також дозволяє зробити скриншот певної частини екрана.

Як зробити скриншот на macOS

MacBook в роботі / фото ілюстративне, iStock

На комп’ютерах Apple для повного знімка екрана натисніть Shift+Command+3. У кутку екрана з’явиться мініатюра — по ній можна клацнути для редагування.

Якщо потрібно заскринити лише частину екрана, натисніть Shift+Command+4. З’явиться курсор у вигляді хрестика — ним потрібно виділити потрібну ділянку. Утримуючи клавішу пробіл (Space), можна перемістити область перед зйомкою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як ВПО отримати безплатні ваучери на навчання у 2025 році: покроковий гід

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:45, 24 Квітня 2025
Навчання за ваучером / фото ілюстративне, Freepik

В Україні діє спеціальна державна програма, яка дозволяє внутрішньо переміщеним особам (ВПО) отримати ваучери на навчання за різними професіями. Вона спрямована на те, щоб надати переселенцям можливість здобути знання в нових сферах діяльності для подальшого працевлаштування.

Детальніше про те, як працює програма у 2025 році та як ВПО отримати ваучери на навчання — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Ваучери на навчання для ВПО

Програму надання ваучерів на навчання реалізують установи Державної служби зайнятості. Вони дозволяють вразливим категоріям населення здобути професійні навички та розпочати кар’єру в новій сфері.

Вартість ваучера не може перевищувати 30 280 гривень. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, то роботодавець або фізична особа доплачує різницю самостійно.

Хто може отримати ваучер на навчання

Участь у програмі безплатного навчання можуть взяти особи, які вже мають професійно-технічну, фахову передвищу або вищу освіту та не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні. Зокрема, це стосується ВПО та таких категорій населення:

  • громадяни віком старше 45 років, страховий стаж яких становить не менш як 15 років, до досягнення пенсійного віку;
  • звільнені з військової служби, до досягнення ними пенсійного віку та за умови звернення протягом трьох років з дня звільнення;
  • звільнені зі служби в органах внутрішніх справ, Держслужбі спецзв’язку та захисту інформації, органах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки або Державній кримінально-виконавчій службі у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я — за наявності вислуги не менше 10 років;
  • особи, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та звільнені з полону;
  • особи з інвалідністю;
  • особи, які у період воєнного стану отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення бойових дій, — за наявності відповідних рекомендацій в індивідуальному реабілітаційному плані, незалежно від встановлення їм інвалідності.

Як подати заявку

Подати заявку на отримання ваучера на навчання можна за посиланням. При цьому фізичній особі потрібно буде вказати:

  • прізвище, ім’я, по батькові (ПІБ);
  • номер телефону та електронну адресу;
  • вид освіти;
  • категорію, яка дозволяє брати участь у програмі;
  • бажаний регіон навчання;
  • центр зайнятості, де планується отримання ваучера (потрібно вказати область і філію).

Заявку опрацьовуватимуть протягом трьох робочих днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як зробити скриншот на смартфоні чи ноутбуці: стандартні способи для різних пристроїв

Скриншот — один із найпростіших і найзручніших способів швидко передати інформацію іншій людині. У повсякденному житті громадяни та громадянки України часто використовують цю функцію, щоб […]

10:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро

Як ВПО отримати безплатні ваучери на навчання у 2025 році: покроковий гід

В Україні діє спеціальна державна програма, яка дозволяє внутрішньо переміщеним особам (ВПО) отримати ваучери на навчання за різними професіями. Вона спрямована на те, щоб надати […]

15:45, 24.04.2025 Скопіч Дмитро

Довідка про виплачені суми пільг або житлової субсидії: як отримати документ

Довідка про виплачені суми пільг або житлової субсидії — це важливий документ для соціально вразливих категорій населення, які отримують державну підтримку. Така довідка може знадобитися […]

14:30, 24.04.2025 Скопіч Дмитро

Компенсація за оренду житла військовим у 2025 році: розмір і умови

В Україні затверджено порядок грошової компенсації за оренду житла для військових, який дозволяє суттєво спростити процедуру найму. Проте для її отримання необхідно виконати чітку послідовність […]

16:15, 23.04.2025 Скопіч Дмитро

Чи потрібно включати в заяву на допомогу ВПО всіх членів сім’ї: пояснення юристів

Допомога для ВПО — це спеціалізована державна програма, на яку можуть розраховувати переселенці при виїзді у безпечні регіони України. Утім, нерідко вони ставлять питанням: “А […]

15:00, 23.04.2025 Скопіч Дмитро