Електронний рецепт на ліки: все, що потрібно знати про зміни з квітня 2023 року?

Семаковська Тетяна 17:44, 31 Березня 2023

лікар c2a52З 1 квітня 2023 року українці зможуть купляти рецептурні ліки не тільки за паперовим, але й за електронним рецептом. Чи потрібно мати рецепт на всі ліки та, чи продадуть вам рецептурні ліки за е-рецептом, якщо не буде світла?

Міністерство охорони здоров’я пояснило все, що потрібно про е-рецепт

Що таке електронний рецепт?

Електронний рецепт — це аналог паперового рецепта, але в цифровому вигляді. Він створюється лікарем відповідно, зберігається та передається за допомогою електронної системи охорони здоров’я. Завдяки електронному рецепту можна придбати необхідні вам ліки, адже гаджет завжди під рукою.

Е-рецепти почали вводити ще з 2019 року. З серпня 2022 року е-рецепт поширився на антибіотики, а з листопада за е-рецептом відпускають наркотичні препарати, які потрібні для пацієнтів. 

Як отримати електронний рецепт? 

Елеетронний рецепт хто може виписати

  • Запишіться до лікаря
  • Прийдіть на прийом
  • Лікар на прийомі має переконатися, що номер телефону, який вказаний в декларації актуальний для пацієнта, бо сама на нього прийде рецепт
  • Лікар виписує е-рецепт, або дає електронне направлення пацієнта до фахівця, який вже випише е-рецепт
  • На номер телефону пацієнта приходить повідомлення із вказаним е-рецептом, який буде потрібно надати в аптеці, щоб придбати рецептурні ліки.

Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП.

Чи діятимуть паперові рецепти з 1 квітня 2023?

МОЗ запевняє, що так, діятимуть. Е-рецепт буде впроваджуватися поступово. якщо в лікарні не буде світла, то лікар, як і раніше, випише вам рецепт на паперовому бланку. 

На які ліки поширюється е-рецепт?

Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. Важливо, що перелік рецептурних ліків не розширюється, тобто усі ліки, які раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати зокрема і за електронним рецептом. Для пацієнта це може стати зручнішим варіантом, не потрібно хвилюватися, що можете загубити паперовий рецепт.

Які ліки є рецептурними?

338824076 862999561430512 2102089871129511744 n 400dc

Рецептурні ліки. Фото: МОЗ

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

Цей перелік може включати зокрема:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджуючі препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

1 96aa7

Військові організації зможуть закупляти ліки оптово без рецепта. Фото: «Бахмут. IN.UA».

Чи випише лікар рецепт на конкретну торгову назву ліків?

В Міністерстві охорони здоров’я пояснюють, що Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише – діючу речовину. Тобто, пацієнт сам обирає, які ліки йому придбати відштовхуючись від купівельної спроможності.

Чи можна придбати меншу кількість ліків за рецептом, ніж призначив лікар?

Така функція також доступна, пацієнт може погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж йому призначив лікар. Наприклад, одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату. Водночас не потрібно повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків.

Що робити з е-рецептом в селах, і якщо у мене немає телефону?

В селах, де є проблеми,  пацієнти зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера. Якщо пацієнт не матиме телефону, то лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

Е-рецепт на територіях, де ведуться бойові дії

На цих територіях на період дії воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря. Це буде діяти тільки в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних воєнних дій.

Фото: Пексель

Читайте також: У Броварах працює Бахмутська лікарня, яка надає послуги для дітей з неврологічними захворюваннями

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 22 Червня 2025
Житомир / фото з Вікіпедії

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир.

Про це повідомляє пресслужба перевізника.

Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та розклад від “Укрзалізниця”

З 27 червня до Житомира з Києва можна буде доїхати за 2 години. Це стане можливим завдяки запуску нового регіонального експреса.

Електропоїзд курсуватиме щодня у будні. З 27 червня відправлення з Києва відбуватиметься о 17:48. Далі поїзд вирушить до Фастова, а з нього — о 18:30 — до Житомира. Прибуття на кінцеву станцію — о 19:58.

З 30 червня розпочнеться відправлення з Житомира до Києва. Відправлення з початкової станції заплановано на 06:18. Далі потяг вирушить до Фастова, а з нього — о 07:49 — до Києва. Прибуття на кінцеву станцію — о 08:44.

Зазначається, що квиток на залізничний експрес коштуватиме майже у 2,5 раза дешевше, ніж проїзд у маршрутці між містами.

На маршруті курсуватиме сучасний електропоїзд, у якому передбачені:

  • інклюзивний салон із місцями для людей з інвалідністю;
  • місця для велосипедів;
  • сповивальні столики;
  • таблички шрифтом Брайля;
  • можливість заряджати гаджети.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 21 Червня 2025
Розрахунок виплат / фото Міністерство соціальної політики України

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не впливають на виплати.

Детальніше про те, чи припиняють в Україні виплати ВПО після продажу житла або авто, розповіли представники Юридичного порадника для ВПО.

Чи припиняють виплати ВПО після продажу житла або авто у 2025 році

За словами представників Юридичного порадника для ВПО, згідно з Порядком обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї, до доходів зараховуються всі задекларовані особою кошти, а також відомості, які Державна податкова служба (ДПС) або Пенсійний фонд України (ПФУ) отримують автоматично. Це стосується, зокрема, доходів від продажу рухомого або нерухомого майна.

Водночас у законі передбачено особливі винятки, коли дохід від таких операцій не враховується. Це відбувається тоді, коли переселенець:

  • продає єдиний автомобіль або інший транспортний засіб, зареєстрований на одного з членів сім’ї;
  • продає єдине житлове приміщення або його частину, розташовану на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих територіях, для яких не встановлено дату завершення бойових дій.

Такі операції не впливають на виплати ВПО за умови, що дохід отримано одноразово протягом календарного року.

Також зазначається, що, якщо особа має кілька об’єктів нерухомості, але один із них розташований на тимчасово окупованій території, то інший — навіть у підконтрольному регіоні — вважається єдиним житлом. Наприклад, якщо сім’я має квартиру в Харкові та Луганську й продає харківську, це не призведе до припинення допомоги.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Укрзалізниця” запускає регіональний експрес Київ-Житомир: що відомо

Вже 27 червня 2025 року “Укрзалізниця” запустить регіональний експрес №856/855, який курсуватиме за маршрутом Житомир-Київ-Житомир. Про це повідомляє пресслужба перевізника. Регіональний експрес Київ-Житомир: деталі та […]

10:00, 22.06.2025 Скопіч Дмитро

Чи припинять виплати ВПО після продажу житла або авто: роз’яснення для переселенців

У медіапросторі часто з’являються твердження, що продаж нерухомості чи автомобіля автоматично позбавляє ВПО державної допомоги. Насправді українське законодавство передбачає низку винятків, коли такі доходи не […]

13:00, 21.06.2025 Скопіч Дмитро

Як перевірити готовність закордонного паспорта: гід по процедурі

В Україні є можливість перевірити готовність закордонного паспорта — документа, який дає право перетинати державний кордон, а також який слугує підтвердженням громадянства України в будь-якій […]

18:00, 17.06.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

18 червня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

“Укрзалізниця” призначила додатковий поїзд із Києва до Ужгорода

“Укрзалізниця” повідомила про запуск додаткового поїзда №284/283 за маршрутом “Ужгород — Київ — Ужгород”. Його призначили спеціально на пікові дати червня, щоб забезпечити зручне пересування […]

13:00, 07.06.2025 Скопіч Дмитро