Електронний рецепт на ліки: все, що потрібно знати про зміни з квітня 2023 року?

Семаковська Тетяна 17:44, 31 Березня 2023

лікар c2a52З 1 квітня 2023 року українці зможуть купляти рецептурні ліки не тільки за паперовим, але й за електронним рецептом. Чи потрібно мати рецепт на всі ліки та, чи продадуть вам рецептурні ліки за е-рецептом, якщо не буде світла?

Міністерство охорони здоров’я пояснило все, що потрібно про е-рецепт

Що таке електронний рецепт?

Електронний рецепт — це аналог паперового рецепта, але в цифровому вигляді. Він створюється лікарем відповідно, зберігається та передається за допомогою електронної системи охорони здоров’я. Завдяки електронному рецепту можна придбати необхідні вам ліки, адже гаджет завжди під рукою.

Е-рецепти почали вводити ще з 2019 року. З серпня 2022 року е-рецепт поширився на антибіотики, а з листопада за е-рецептом відпускають наркотичні препарати, які потрібні для пацієнтів. 

Як отримати електронний рецепт? 

Елеетронний рецепт хто може виписати

 • Запишіться до лікаря
 • Прийдіть на прийом
 • Лікар на прийомі має переконатися, що номер телефону, який вказаний в декларації актуальний для пацієнта, бо сама на нього прийде рецепт
 • Лікар виписує е-рецепт, або дає електронне направлення пацієнта до фахівця, який вже випише е-рецепт
 • На номер телефону пацієнта приходить повідомлення із вказаним е-рецептом, який буде потрібно надати в аптеці, щоб придбати рецептурні ліки.

Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП.

Чи діятимуть паперові рецепти з 1 квітня 2023?

МОЗ запевняє, що так, діятимуть. Е-рецепт буде впроваджуватися поступово. якщо в лікарні не буде світла, то лікар, як і раніше, випише вам рецепт на паперовому бланку. 

На які ліки поширюється е-рецепт?

Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. Важливо, що перелік рецептурних ліків не розширюється, тобто усі ліки, які раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати зокрема і за електронним рецептом. Для пацієнта це може стати зручнішим варіантом, не потрібно хвилюватися, що можете загубити паперовий рецепт.

Які ліки є рецептурними?

338824076 862999561430512 2102089871129511744 n 400dc

Рецептурні ліки. Фото: МОЗ

Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.

Цей перелік може включати зокрема:

 • антибіотики;
 • протисудомні засоби;
 • гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
 • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
 • деякі антигельмінтні препарати;
 • деякі антигістамінні засоби;
 • кроворозріджуючі препарати;
 • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
 • стероїдні лікарські засоби;
 • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

1 96aa7

Військові організації зможуть закупляти ліки оптово без рецепта. Фото: «Бахмут. IN.UA».

Чи випише лікар рецепт на конкретну торгову назву ліків?

В Міністерстві охорони здоров’я пояснюють, що Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише – діючу речовину. Тобто, пацієнт сам обирає, які ліки йому придбати відштовхуючись від купівельної спроможності.

Чи можна придбати меншу кількість ліків за рецептом, ніж призначив лікар?

Така функція також доступна, пацієнт може погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж йому призначив лікар. Наприклад, одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату. Водночас не потрібно повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків.

Що робити з е-рецептом в селах, і якщо у мене немає телефону?

В селах, де є проблеми,  пацієнти зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера. Якщо пацієнт не матиме телефону, то лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

Е-рецепт на територіях, де ведуться бойові дії

На цих територіях на період дії воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря. Це буде діяти тільки в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних воєнних дій.

Фото: Пексель

Читайте також: У Броварах працює Бахмутська лікарня, яка надає послуги для дітей з неврологічними захворюваннями

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

ВР проголосувала за законопроєкт Дмітрієнко

Кріобанк для ЗСУ стане безплатним: деталі

Українські військові можуть безплатно користуватися послугами кріобанку, аби зберігати свої репродуктивні клітини. Верховна Рада підтримала ініціативу, “за” проголосували 271 депутат. Про це повідомляє нардеп Ярослав […]

хаб для ветеранів

Простір для ветеранів: у Хмельницькому запрацював новий хаб

У Хмельницькому запрацював перший хаб для ветеранів “Захист 4.5.0”. У просторі будуть допомагати військовим, пораненим захисникам, родичам загиблих. Про це повідомляє Хмельницька міська рада. Простір […]

Кафе в Дніпрі

Пончики та піца: де смачно й дешево поїсти у Дніпрі

У Дніпрі проживає чимало переселенців з різних областей України. Люди знайшли тут тимчасовий дім та роботу. Немало у Дніпрі й бахмутян, які вже адаптувалися до […]

Пральня для пільгових осіб

Безплатна пральня: хто може скористатися послугою та де

Центри “ЯМаріуполь” працюють по всій Україні, тут можна отримати різнопланову допомогу: юридичну, психологічну, а також й скористатися побутовими послугами. Зокрема, безплатною пральною, вона доступна для […]

Художній музей Київ

Медузи, туалети та весілля: цікаві музеї Києва, які варто відвідати

Живучи у столиці, чи приїжджаючи сюди навіть на кілька днів, варто відвідати міські музеї. Найпопулярніші музеї Києва зазвичай мають попереднє бронювання, тож слід заздалегідь спланувати, […]