Бахмутський центр профосвіти готується приймати вступників на Рівненщині

Семаковська Тетяна 15:25, 31 Березня 2023

будівля поліклініки b6d70

Бахмутський центр професійно-технічної освіти евакуювався до Рівненської області. Наразі колектив разом з обладнанням розмістився у приміщенні діючої поліклініки селища міського типу Гоща. З наступного навчального року тут відкриються навчальні класи і гуртожиток. На сьогодні в закладі навчаються в змішаній формі більше 400 дітей зі всієї України. Вони здобувають різні робітничі професії: швачки, слюсаря, механіка, кухаря тощо.

Директор Державного навчального закладу «Бахмутський центр професійно-технічної освіти» Ігор Гаєвий розповів редакції «Бахмут IN.UA» про підготовку училища до нового навчального року.

Ремонт у приміщеннях

«Наш науково-практичний центр переїхав сюди у жовтні минулого року, оскільки підійшли запропоновані умови на Рівненщині. Ми одразу встановили обладнання. Тут працюють наші швачки. Також з минулого року у нас працюють класи автослюсарів. Незабаром поліклініка завершить переїзд у будівлю потужної Гощанської лікарні. Там для медиків вже готують нові кабінети. А ми тим часом продовжуємо ремонт і облаштовуємо приміщення для своїх потреб, — розповів Ігор Гаєвий.

Він повідомив, що на другому поверсі відкриється гуртожиток для переселенців, на першому поверсі — класи для теоретичного і практичного навчання, комп’ютерний кабінет, кімната позакласної роботи та відпочинку. Підвал буде і укриттям і навчальним простором.

Так виглядає станом на сьогодні підвальне приміщення де буде лабораторія кухарівjpg 7b520

Так виглядає станом на сьогодні підвальне приміщення, де буде лабораторія кухарів. Фото надав Ігор Гаєвий

Так виглядає станом на сьогодні підвальне приміщення де буде лабораторія кухарів. 1 9815e

Так виглядає станом на сьогодні підвальне приміщення, де буде лабораторія кухарів. Фото надав Ігор Гаєвий

«Без укриття ніхто дозвіл на відкриття закладу не дасть. Також у приміщенні, де зараз йде ремонт, буде учбове кафе, майстерня, лабораторія кухарів. З цим нам допомагають місцеві підприємці. В учбовому кафе будемо об’єднувати теоретичну підготовку і виробниче навчання. Одразу з практикою для швачок і кухарів», — розповів Ігор Гаєвий.

Ремонтні роботи у гуртожитку 7c0ec

Ремонтні роботи у гуртожитку. Фото надав Ігор Гаєвий

Ремонтні роботи у гуртожитку 1 db23a

Ремонтні роботи у гуртожитку. Фото надав Ігор Гаєвий

За словами директора, з фінансуванням допомагає місцева громада та Донецька облдержадміністрація.

«Всі ці приміщення поліклініки належать Гощанській громаді Рівненської області. Ми їх використовуємо згідно договорів оренди. Комунальні послуги сплачує Департамент освіти і науки Донецької облдержадміністрації. Ремонт приміщень відбувається за кошти як Гощанської громади, яка нам допомагає, так і за кошти департамента освіти і науки», — повідомив очільник закладу.

гощанська громада ce63e

Голова Гощанської громади Микола Панчук та директор Бахмутського центру професійно-технічної освіти Ігор Гаєвий. Фото надав Ігор Гаєвий

Навчально-виробнича практика

Під час навчання та виробничої практики майбутні швачки підтримують українських захисників, співпрацюючи з релокованим із Харківщини підприємством.

«Наші швачки використовують приміщення, які орендують підприємці з Харкова. У цьому приміщенні залишилось ще доробити трошки клас теоретичної підготовки. Тобто ми використовуємо приміщення, не тільки для свого навчання, а для того, щоб наші здобувачі освіти, майстри брали участь у виконанні замовлення для Збройних сил України», — додав Ігор Гаєвий.

Цех швачок 2 232f3

Цех швачок. Фото надав Ігор Гаєвий

Цех швачок 1 ae3db

Цех швачок. Фото надав Ігор Гаєвий

Продукція швачок ff929

Продукція швачок для ЗСУ. Фото надав Ігор Гаєвий

Місцеві фермери і підприємці також допомагають з практичною підготовкою. Вони згодні брати учнів закладу на практику. За словами директора, вже підписуються договори з аграрними підприємствами на проведення весняних, літніх практик для автослюсарів і зварників.

Класи для слюсарів та зварників 9abb4

Клас для слюсарів. Фото надав Ігор Гаєвий

Класи для слюсарів та зварників 1 0d8b6

Клас для зварників. Фото надав Ігор Гаєвий

Плани на новий навчальний рік

Пан Ігор нагадав, що здобувачі освіти в Бахмутському центрі професійно-технічної освіти набираються після 9-го або 11-го класу. Наразі пріоритет надається вимушеним переселенцям, але місцеві діти теж зможуть навчатися в центрі.

«Можливо, цього року ми наберемо більше переселенців. Підтримуємо зв’язки з нашим представництвом у різних містах України. Є в нас і в Рівному представники Бахмутської громади, і в Києві. Будемо першочергово звертати увагу на наших дітей. До того, ж у Бахмуті у нас були інклюзивні групи. Тут такі класи сформуємо з представників Донецької області. Місцеві діти також будуть вступати в залежності від кількості замовлення. Скільки зможемо, стільки і будемо набирати», — пояснив директор.

За його словами, минулого року вдалося набрати близько 200 студентів з Донецької області. Тоді набір на всі спеціальності виконали повністю.

«Зараз ми не знаємо, яким буде держзамовлення чи регіональне замовлення. Ми подаємо проект замовлення на всі наші напрямки. Далі цим питанням займається держава», — констатував Ігор Гаєвий.

У класі автослюсарів встановили мультимедійне обладнанняjpg b668e

У класі автослюсарів встановили мультимедійне обладнання. Фото надав Ігор Гаєвий

Влітку планується набір дорослих слухачів та співпраця з Бахмутським центром зайнятості.

«Зараз налагоджуємо зв’язок. Будемо набирати групу дорослих слухачів. Можливо, це буде реалізовано не тільки за кошти облдержадміністрації, а й за кошти центру зайнятості. Зараз складно щось прогнозувати, можуть бути зміни. Однак, заклад точно буде працювати», — підкреслив Ігор Гаєвий.

Працівники Бахмутського центру професійно-технічної освіти сподіваються, що в майбутньому повернуться у рідне місто.

«Зараз стараємось не тільки відновитися. Хочемо зберегти увесь наш потенціал до моменту повернення додому. Є надія, що ми повернемося і будемо відновлювати наш учбовий заклад вже в Бахмуті», — резюмував Ігор Гаєвий.

Фото: Ігор Гаєвий

Читайте також: Плануємо набрати 100 учнів: як працює Бахмутський педколедж в Жовтих Водах

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

День Вишиванки: як виглядала традиційна вишита сорочка Донеччини

Семаковська Тетяна 14:00, 15 Травня 2024

252014224 2056713524505168 5955442481321359081 n 9538b16 травня Україна святкує День вишиванки. Його щороку проводять в третій четвер травня. Цю традицію започаткувала студентка ще у 2006 році. З початком повномасштабного вторгнення вишиванка набула особливого значення для українців. Напередодні свята розповідаємо, які вишиті сорочки були притаманні Донеччині, зокрема й Бахмуту.

Засновниця творчої майстерні “Оберіг” та членкиня Національної спілки народних майстринь України Світлана Кравченко поділилася із редакцією Бахмут IN.UA особливостями традиційного строю Донеччини.

Вишиванки Донеччини

88114958 3516914075047373 5054659702567206912 n c4d75
Світлана Кравченко / фото з особистого архіву героїні

Чимало бахмутян пам’ятають, як в Бахмуті працювала творча майстерня “Оберіг”. Цей культурний осередок зберігав унікальні стародавні народні костюми українців, зокрема й старовинні вишиванки. Редакції дізнавалася у пані Світлани Кравченко про особливість народного строю напередодні свята.

Назва День вишиванки трохи некоректна, ми українці завжди вважали своїм одягом ключовим — вишиту сорочку. Назва вишиванка для мене особисто трохи знецінює цінність вишитої сорочки. Вишита сорочка для українців — то код нації, але яка розшифровка його? Це перш за все шлях боротьби за людську гідність,

Світлана Кравченко // членкиня Національної спілки народних майстринь

Вона пояснює, що роками українців гнобили росіяни, вони намагалися знищити культурну ідентичність  нашого народу: людям забороняли говорити українською мовою та носити вишитий одяг. Світлана Кравченко наголошує, що вишитий одяг був мовчазним протестом українців. 

У дисидентські роки, коли були широко розповсюджені політичні ув’язнення й радянська влада теж принижувала й знищувала гідність людини, гідність українців. Тоді жінки в концтаборах виборювали голодуваннями право носити не номер, а вишитий комірець й відчувати себе приналежними до великої української нації,

Світлана Кравченко // членкиня Національної спілки народних майстринь

Членкиня Національної спілки народних майстринь України додає, що вишита сорочка у 2014 році стала своєрідним паролем в Бахмуті, адже цей стрій допомагав ідентифікувати людину, її приналежність.

Донеччина дуже цікава територія, де народна українська культура ввібрала в себе всі зразки, всіх регіонів, які тільки можливо. Донеччина сформувалася як територія найпізніше, в порівнянні з іншими регіонами України. Сюди люди їхали з різних причин; когось виселяли примусово, хтось біг сюди від голоду чи за роботою…Коли люди переміщаються з місця на місця вони везуть з собою культуру. Тому на Донеччині народна культура дуже різноманітна, вона увібрала в себе зразки різних зрілих культур, в тому числі й народної культури,

Світлана Кравченко // членкиня Національної спілки народних майстринь

Цінність вишитої сорочки за останні роки змінилася

Волонтерка Оксана Муравлева вже не перший рік займається вишиванками, разом з іншими жінками вона шиє розпашонки для немовлят. Їх потім відправляють у пологові будинки навіть за кордон. Акція “Народжені у вишиванках” зародилась у Донецькій області ще у 2017 році з ініціативи Лесі Воронюк, голови громадської організації “Всесвітній День вишиванки”. Це волонтерська робота, яка спрямована на відтворення українських традицій, розвиток світогляду та патріотичне виховання. 

v shyvanky 08 fc27f
Жінка у народному строї. Юзівка ​​1910-ті, нинішній Донецьк / фото з відкритих джерел

За словами Оксани Муравленко, Донеччина в минулому часто використовувала квіткові мотиви — це троянда. Також існує стародавній Донецький візерунок, який віднайшла Людмила Огнєва. Він називається козачка.

Майстриня додає, що зараз кожна людина обирає собі вишиванку до смаку. Однак, каже пані Оксана, набагато краще саме вишиванка ручної роботи, адже машинний візерунок зроблений без душі.

Додамо, що на Донеччині майстрині вишивали різними техніками, був мікс різних культурних особливостей. Однак, нашому регіону була притаманна тепла колірна гамма, зокрема це традиційно червоний, чорний та білий кольори. Здебільшого майстрині візерунками прикрашали руками або коміри.

Фото вишитого строю

У 2020 році майстерня “Оберіг” вирішила створили унікальний каталог, де зібрали образи притаманні нашому регіону. Почали з відтворення строїв, які носили на Донеччині в стародавні часи. Для цього використовували світлини музеїв Донеччини та сімейних архівів.

92375583 1568106136699245 427382188351160320 n f5ef3

Фотосесія у народному строю. Фото: Іван Сидоров, розміщено на сторінці Світлани Кравченко

252694734 2056713111171876 6918078068932373104 n c2d68

Фотосесія у народному строю. Фото: Іван Сидоров, розміщено на сторінці Світлани Кравченко

253236810 2056714474505073 191433093349613039 n 3f0f9

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

253672484 2056714157838438 9053813153537656958 n 112dc

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

44591248 2246295612071318 1348461238060843008 n a76a4

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

92483776 1568119896697869 354848986814742528 n 21b7b

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

44557870 2246295672071312 5320278527604424704 n e1553

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

254115240 2056712804505240 6057775643332157644 n 4d3d3

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці Світлани Кравченко

photo 2023 05 17 18 49 22 e1ee4

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 22 2 4586d

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 24 b9c5f

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 26 4adaa

Фотосесія у народному строю. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

photo 2023 05 17 18 49 21 b205e

Вишита сорочка. Фото: розміщено на сторінці творчої майстерні “Оберіг”

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Для ветеранів анонсували нову функцію у Дії 

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 14 Травня 2024
Військові / фото Генштаб

Міністерство у справах ветеранів України спільно з Мінцифрою розпочинають бета-тестування e-Посвідчення ветерана у додатку “Дія”. Ця цифрова версія документа спростить доступ до послуг та пільг для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів сімей загиблих та інших категорій ветеранів.

Про це повідомляє Генштаб 

Посвідчення ветерана онлайн

Приклад посвідчення / фото Генштаб

Ветерани війни зможуть пройти бета-тестування електронного посвідчення в додатку “Дія” та оцінити його функціональність.

 Взяти участь у пілотному проєкті можуть: 

  • учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • учасники війни;
  • постраждалі Революції Гідності;
  • члени сімей загиблих Захисників України за умови наявності ID-картки або біометричного паспорта у “Дії”.

Для реєстрації необхідно звернутися до спеціального чатбота в Telegram. У ньому тестувальники зможуть оцінити дизайн, відображення даних, швидкість роботи системи, а також перевірити коректність власних відомостей з Єдиного державного реєстру ветеранів війни.

Очікується, що тестове цифрове посвідчення буде мати:

  • назву документа;
  • ПІБ власника;
  • фото;
  • правову підставу отримання статусу;
  • відомості про групу інвалідності (за наявності);
  • унікальний електронний ідентифікатор.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

252014224 2056713524505168 5955442481321359081 n 9538b

День Вишиванки: як виглядала традиційна вишита сорочка Донеччини

16 травня Україна святкує День вишиванки. Його щороку проводять в третій четвер травня. Цю традицію започаткувала студентка ще у 2006 році. З початком повномасштабного вторгнення […]

Для ветеранів анонсували нову функцію у Дії 

Міністерство у справах ветеранів України спільно з Мінцифрою розпочинають бета-тестування e-Посвідчення ветерана у додатку “Дія”. Ця цифрова версія документа спростить доступ до послуг та пільг […]

Бахмутський центр зайнятості організує ярмарок вакансій: редакція дізналась деталі

Бахмутський міський центр зайнятості організовує онлайн-ярмарок вакансій “Робота Є!”, який відбудеться 23 травня 2024 року. Захід допоможе роботодавцям міста Бахмут знайти необхідних працівників, а пошукачам […]

Часовоярська громада запрошує дітей на літнє оздоровлення: відкрито реєстрацію

Діти з Часовоярської МТГ, які були вимушено переміщені через бойові дії, можуть оздоровитися безплатно протягом літа 2024 року. Реєстрація вже відкрита.

Працевлаштування без ризиків: як убезпечити себе від примусу

Через війну українці втратили не тільки житло, але й роботу, у пошуках якої ВПО можуть зіштовхнутися з шахраями або ж отримають “можливість” працювати безплатно.