Як лікують рак в Німеччині: досвід бахмутянки

Семаковська Тетяна 17:36, 13 Лютого 2023

doctor g669bb4a73 1920 f6946Пані Альбіна — бахмутянка, через повномасштабне вторгнення жінка разом з мамою та донькою були змушені евакуюватися з Бахмута, а далі й з України. Наразі родина живе в Німеччині, тут Альбіна допомагає біженцям з України адаптуватися до нового життя. Мама героїні в минулому була онкохвора, її лікували в Краматорську, втім вже в Німеччині жінці стало погано, як з’ясувалося відбувся рецидив. Про те як виглядає та працює медична система в Німеччині, які методи застосовують для лікування хворих та який досвід потрібно перейняти Україні — читайте в матеріалі.

Не планували лікуватись у Німеччині

Альбіна разом з мамою вже не вперше проходить шлях лікування.  Чотири роки тому, мама бахмутянки дізналася про рак. Жінка лікувалась в Краматорську, їй допомогли й хвороба перебувала в стані ремісії.

“В Німеччині ми були проїздом, не планували тут лікуватись, збирались повертатись в Україну. У нас було 90 днів шенгену, й матусі на десятий день перебування в Німеччині стало погано. Її забрала швидка допомога й через два дні мені повідомили, що є метастази в печінці. Я медичний працівник і я розуміла, що метастази в печінці це все, лімфа розганяється організмом і людина помирає”, — розповідає бахмутянка.

Після госпіталізації мама Альбіни опинилася в незнайому середовищі, жінка не розуміла де вона, й що з нею коїться. На щастя у медзакладі були працівники, які володіли мовою й змогли заспокоїти пацієнта. Перевагою медичної клініки є те, що персонал велику увагу приділяє не лише пацієнту, але і його родичам. Людям за потреби надають навіть психологічну підтримку.

“В Україні коли людині діагностують таке захворювання родина повністю прив’язана до хворого. Догляд, фінанси, ліки — це все бере на себе родина. Тут мене ніхто в лікарні не зрозумів, коли я прийшла з передачкою, з постіллю, з грошима та була готова все купувати”, — пригадує пані Альбіна.

Незвичний сервіс та курці-онкохворі

В Німеччині, розповідає пані Альбіна, її вразила технологічність медзакладу:

“Тут все на кнопочках, на пультах, є безкоштовна кава і їжа. Є люди, які сидять в лікарні з хворим, тобто тобі не потрібно кардинально міняти своє життя. В Краматорську нам було легко, бо ми з сестрами чергували з мамою по черзі. А тут мені навіть одній з дитиною було легко”.

зображення viber 2023 02 09 15 52 29 330 39da2Мама пані Альбіни під час лікування. Фото: особистий архів героїні

Хіміотерапія, яку проходила мама Альбіни є дороговартісною, але родина отримала її безкоштовно, як й всі громадяни країни. Під час хіміотерапії, мама Альбіни навіть могла їсти. Справжній подив у жінки викликали, курці-онкохворі, які виходила на перекур.  

“Коли сусіди дізнались, що мама приймає хіміотерапію, сказали що я не маю сама возити маму на візку. Мені розповіли про послугу, яку надає медзаклад. Це спеціальне таксі, яке надають онкохворим, що проходять курс хіміотерапії. Мені тут наразі не страшно, я знаю, що мені допоможуть, що я не одна, що мамі не боляче”, — ділиться в розмові героїня.

Наразі, мама Альбіни приймає ліки, які отримують ще десять людей в відділені. Це вже не хіміотерапія, зауважує героїня, це інноваційна генетична терапія на відновлення клітин, переродження з поганих в корисні. 

“Тут безплатне все лікування, бо мама на рівні з усіма громадянами Німеччини. Ми оформили параграф 24 (ред. дозвіл на перебування в ФРН «для тимчасового захисту» обмежений двома роками і може бути продовжений), хоча не планували. Лікарі тут мені сказали, що для терапії потрібен цей параграф. 90 днів безвізу ми також будемо лікувати безкоштовно, але лікування потребує більше часу, тому оформили”, — пояснює бахмутянка, наголошуючи, що в Україну вони з мамою та сином планують повернутися. 

В Німеччині родина живе в квартирі, а за потреби сім’я може звертатися за допомогою до волонтерів. 

Читайте також: Як у Бахмуті лікують та діагностують онкологію?

Досвід, який може перейняти Україна

зображення viber 2023 02 09 15 53 03 503 770ac

 

Бахмутянка під час лікування. Фото: особистий архів героїні

За час лікування в Німеччині, пані Альбіна, побачила чимало нового для себе. На думку жінки, Україна після війни може перейняти подібний досвід, за умови, що лікарні будуть фінансуватися на належному рівні.

“В Бахмуті я часто сварилась з водіями таксі, бо вони не допомагали мені складати візок дитини. Тут все уточнюють, скільки людей, чи є візок, і водій самостійно все вкладає. Навіть, матусю я сама не маю права садити, він сам її підтримує й допомагає сідати. Бо якщо з мамою щось трапиться, відповідати буде він”, — каже пані Альбіна.

Окремої уваги заслуговують й ліфти, вони дуже великі й доступні. В лікарні є туалет, душ, виклик медсестри, загалом все необхідне.

“Все, що для мене космос, для них буденність. Тільки я привожу маму, вони перекладають з візка маму в ліжко, яке повністю функціональне, підключають до крапельниці, а мені радять піти попити каву або дивитися телевізор. Пам’ятаю, як я везла маму після інсульту в Бахмуті два квартали додому по снігу, прив’язувала її шарфом, щоб вона не падала. Й все це через те, що нас не хотіли брати в таксі з візком”, — пригадує бахмутянка. 

Пані Альбіна зауважує, що в Німеччині дуже делікатно ставляться до хірургічного втручання, навіть до уколів. Відтак, важливо, щоб кров у пацієнта брали, коли той у спокійному стані. 

зображення viber 2023 02 09 15 52 29 895 b244c

Снеки та напої в лікарні. Фото: особистий архів героїні

Крім того, вражають й методи здачі крові, наприклад, у матері Альбіни кров для аналізів брали не з вени, а з мочки вуха. Також пацієнтам за необхідності надають морфій, адже процедури дуже болючі, а морфій допомагає пацієнту легше перенести лікування.

“Коли я працювала в лікарні, я бачила як діти кричать під час уколів. Тут поки дитину не заговорять і не заспокоюють нічого не роблять”.

Для пацієнтів, які проходять курс хіміотерапії препарат колять не внутрішньовенно, а вшивають під ключицю спеціальний порт, який нагадує невелику коробочку десь половина сірникової.

“Людина з нею ходить скільки потрібно і через цей порт капає лікування. Це менш травматично для пацієнтів і дуже класно для лікарів, моя мама з портом живе з липня”, — розповідає пані Альбіна.

Бахмутянка щиро вірить, що медицина в Україні теж зможе вийти на подібний рівень, а онкохворі пацієнти зможуть комфортно лікуватися, адже в нас багато першокласних фахівців. Допоможе відбудовувати країну й персональний досвід кожного біженця, який докладеться до загальної справи, вважає пані Альбіна.

Фото: Фотосток

Читайте також: Хліб від інклюзивної пекарні Києва: як столичні волонтери допомагають бахмутянам?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Проблеми з комуналкою: що робити, якщо нараховують борг за неіснуючу воду чи газ

Семаковська Тетяна 17:00, 23 Квітня 2024
Комунальні послуги / фото ілюстративне

Від початку повномасштабного вторгнення Бахмут тимчасово став точкою для переселенців. Однак, вже літом 2022 року, коли битва за місто набрала нових обертів, вже самі бахмутяни були змушені покидати домівку. Через прильоти росіян у місті поступово зникали світло, вода та газ. Будинки також знищувалися один за одним. Втім попри те, що будинків та комунікацій могло не бути — бахмутяни повідомляли про те, що їм надходять борги за комуналку.

Редакція Бахмут.IN.UA поспілкувалася з директором КП “Бахмутської житлової управляючої компанії” Олександром Бондарєвим щодо цього питання.

Неіснуючі борги за комуналку

Олександр Бондарєв каже, що споживачі зазвичай розуміють під терміном “комуналка” — всі послуги, які вони отримують, використовуючи свої приміщення як житлові. Це тепло, вода, газ, світло, квартплата та вивезення сміття. 

Основним законом, який регулює взаємовідносини споживачів та виконавців таких послуг є Закон України “Про житлово-комунальні послуги”. Цей закон надає таку класифікацію послуг (стаття 5):

 • житлова послуга — послуга з управління багатоквартирним будинком;
 • комунальні послуги — послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.

Саме так правильно називаються зараз ці послуги, які мешканці називають комуналкою. Я наголошую на цьому, тому що по різним видам послуг відрізняються порядки нарахування та перерахунку за послуги,

Олександр Бондарєв // директор КП “Бахмутська житлова управляюча компанія”

Що змінилося з початку повномасштабної війни питаннях несплати та заборгованості за послуги

Торгова-промислова палата України засвідчила форс-мажорною обставиною військову агресію РФ проти України, це стало підставою введення воєнного стану 24 лютого 2022 року. 

Це означає, що війна – форс-мажор – обставина непереборної сили, яка звільняє особу від відповідальності у випадку несплати чи несвоєчасної сплати за послуги,

Олександр Бондарєв // директор КП “Бахмутська житлова управляюча компанія”

Він додає, що d умовах воєнного стану Кабмін постановою від 5 березня 2022 року заборонив:

 • нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річні, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
 • припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.

Така заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Коли споживач має право на неоплату житлово-комунальних послуг

Споживач має право “на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) в період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг”.

Громадяни, які скористаються цим правом, можуть розраховувати, що постачальник послуг зробить перерахунок. Тоді оплату спишуть або буде переплата. 

До слова, Сергій Логвінов директор ТОВ “БАХМУТ-ЕНЕРГІЯ” також у коментарі редакції підтвердив, що якщо особі продовжують нараховуватися борги за комунальні послуги слід звернутися до постачальника послуг.

Як оформити послугу

Для оформлення списання або переплати за комунальні послуги потрібно звернутися із заявою до постачальника і надати довідку про відсутність у своїй оселі. 

Такою довідкою може бути:  

 • довідка внутрішньо переміщеної особи; 
 • довідка про проходження лікування; 
 • довідка про проходження військової служби.

Законом не визначено порядок несплати за постачання теплової енергії та за житлову послугу — послугу з управління багатоквартирним будинком.

Що відбулося в Бахмуті з комунальними послугами

З 24 лютого 2024 року у Бахмуті по кожному виду житлово-комунальних послуг було декілька етапів: 

 • надання послуги у повному обсязі;
 • надання послуги у неповному обсязі;
 • ненадання послуг. 

Через постійні обстріли поступово у місті припинялись послуги газопостачання, електропостачання, водопостачання та вивезення побутових відходів.

Відповідно, постачальники послуг повинні були виконати перерахунки споживачам з дати відсутності відповідної послуги.

Що стосується нашого підприємства. Комунальне підприємство “Бахмутська житлова управляюча компанія” надавало житлову послугу мешканцям половини багатоквартирних будинків міста. Другою половиною багатоквартирних будинків управляли інші управителі або ОСББ. По будинках, що знаходились в нашому управлінні, виконано перерахунок за період з березня по серпень 2022 року. З 1 вересня 2022 року нарахування за житлову послугу зупинене наказом по підприємству по усім будинкам, що знаходились в управлінні КП “Бахмутська ЖУК”,

Олександр Бондарєв // директор КП “Бахмутська житлова управляюча компанія”

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Микола Ситник 13:00, 23 Квітня 2024
Бахмутський ЦНАП
ЦНАП для бахмутян / фото Бахмутська міськрада

Завтра, 24 квітня, фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись на консультацію можна за номером телефону.

Про це повідомляє Бахмутська міська рада.

Бахмутський ЦНАП: послуги

Прийом запланований на 24 квітня (середа) з 10:00 до 14:00.

В установі мешканці Бахмутської громади можуть:

 • актуалізувати дані в реєстрі територіальної громади (РТГ);
 • внести зміни до інформації про особу, що міститься в РТГ;
 • зняти особу із задекларованого / зареєстрованого місця проживання;
 • отримати витяг із реєстру територіальної громади;
 • подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій.

Як отримати консультацію

Консультації за зазначеними послугами можна отримати дистанційно з понеділка по п’ятницю, з 10:00 до 16:00, за номерами:

 • +38 (098) 850 0561 або +38 (099) 667 9206 (представники ЦНАПу); 
 • +38 (068) 851 5089 (представник відділу реєстрації місця проживання).

Також можна звернутися на електронні скриньки: 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

desktop WN6F 0011 subsydiya komunalka gaz groshi gryvni taryfy stanchak 1 4781e

Проблеми з комуналкою: що робити, якщо нараховують борг за неіснуючу воду чи газ

Від початку повномасштабного вторгнення Бахмут тимчасово став точкою для переселенців. Однак, вже літом 2022 року, коли битва за місто набрала нових обертів, вже самі бахмутяни […]

Бахмутський ЦНАП

Як у Києві потрапити на прийом у Бахмутський ЦНАП

Завтра, 24 квітня, фахівці Центру надання адміністративних послуг та відділу реєстрації Бахмутської міської ради проведуть прийом бахмутян, які мешкають у Києві та Київській області. Записатись […]

13:00, 23.04.2024 Микола Ситник
Допомога ВПО у Вінниці

Куди переселенцям звертатися за допомогою у Вінниці

Вимушено переміщені особи у Вінниці можуть отримати юридичну чи психологічну консультацію, а також гуманітарну допомогу, або ж знайти безплатний центр для творчості дитини. Куди звертатися […]

13:00, 21.04.2024 Куряча Марія
IMG 4359 1 47aad

Монастирський острів, парк Шевченка та музей: що подивитись в Дніпрі на вихідних

Цікаві місця в Дніпрі варті уваги, як туристів, так й місцевих. Дніпро від початку повномасштабного вторгнення прийняло до себе тисячі бахмутян, тут працює Центр підтримки […]

4 04caa

Варення з ягід: класичні та незвичні рецепти, які запам’ятаються надовго

Вже згодом в Україні починається сезон ягід. Саме в цей період з травня по вересень чимало господинь почнуть готувати варення на зиму з полуниці, малини, […]