Як отримати компенсацію за знищене житло та купити новий дім

Микола Ситник 14:53, 1 Серпня 2023

Бахмут1 5a631

В Україні стартує новий етап програми «єВідновлення». Так, громадяни, чиї домівки були знищені під час повномасштабного вторгнення, можуть подати заяву в «Дії» й отримати кошти на купівлю нового житла у вигляді сертифіката.

Про це повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

«Раніше ви могли подати заяву в «Дії» про ремонт пошкодженого майна. Зараз розширюємо «єВідновлення» для тих, чиє житло знищили через російське вторгнення. Подавайтеся, щоб отримати житловий сертифікат та придбати нову домівку — у забудовника чи на вторинному ринку», — підкреслив міністр.

За яке житло можна отримати компенсацію?

Щоб отримати житловий сертифікат на купівлю домівки за програмою «єВідновлення», потрібно:

 • бути єдиним власником житла (скоро послуга буде доступною й для житла, що має кількох власників);
 • зареєструвати майно в Держреєстрі речових прав (ДРРП), якщо воно не зареєстроване;
 • мати нерухомість на підконтрольній Україні території (згодом отримати допомогу зможуть люди, житло яких знаходиться на ТОТ та в зоні бойових дій);
 • повідомити про пошкоджене майно в «Дії»;
 • подати заяву про «єВідновлення» в застосунку.

Ви можете зареєструвати майно в ДРРП зараз — онлайн на порталі «Дія» або офлайн у ЦНАП.

Відеоінструкція щодо подання заяви онлайн:

Як працює послуга?

 1. За заявою в «Дії» спеціальна комісія огляне обʼєкт та визначить суму компенсації (розрахує суму сертифіката на купівлю нової домівки). 
 2. Далі громадяни отримають сертифікат для купівлі житла. Він діятиме протягом п’яти років з моменту отримання.
 3. Із сертифікатом потрібно звернутися в ЦНАП або до нотаріуса та відмовитися від прав на зруйноване житло. 
 4. Знищену нерухомість буде замінено новою, на яку отримаєте право власності.

Хочете збудувати приватний будинок на власній ділянці?

У такому випадку варто почекати із заявою.

«Зверніть увагу. Якщо ви хочете відбудувати житло на власній землі, раджу почекати із заявою. Грошова компенсація на відбудову також буде — команда працює над впровадженням послуги.

 

Якщо людина отримує компенсацію від держави, то вона вже не зможе претендувати на цю суму коштів з репарацій від держави-агресора. Працюємо, щоб кожен українець, який втратив житло, зміг отримати новий дім», — пояснив Михайло Федоров.

Федоров b27e3Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Фото: телеграм

Більше про програму «єВідновлення» та отримання сертифіката можна дізнатися за посиланням.

Читайте також: Спільне планування відбудови Бахмута: відбулась дискусія з міською радою, експертами та громадськістю

Послугу розробили разом з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури за підтримки проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» і Світового банку.

Вам буде корисно:

Фото: «The New York Times»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмут теж: ОВА зобов’язали дати оцінку про зруйноване та пошкоджене житло

Семаковська Тетяна 10:54, 17 Червня 2024
ТСК / фото Павло Фролов

Обласні військові адміністрації, які мають окуповані території зобов’язані організувати збір, оцінку та узагальнення інформації про зруйноване та пошкоджене житло та орієнтовні розміри завданих збитків.

Таке рішення рекомендувала ТСК з питань захисту прав ВПО.

Компенсація за житло

Комісія ініціює визначення суми компенсацій українцям, які втратили або готові відмовитись від житла на тимчасово окупованих територіях, а також збір інформації про кількість таких постраждалих. Бахмутяни також мають бути на черзі.

ТСК зобов’язала усі обласні військові адміністрації, які мають окуповані території зібрати інформацію про зруйноване та пошкоджене житло та орієнтовні розміри завданих збитків.

Такий крок має допомогти провести розрахунки, які представлять західним партнерам.

“Вже зараз потрібно починати запитувати в українців, хто готовий вже відмовитись від свого вцілілого в окупації житла, оцінювати його вартість, навіть під поки насправді дуже туманні перспективи отримання коштів”, — пише Павло Фролов, голова ТСК.

Він додав, що станом на сьогодні є досвід експерименту у Мелітополі по встановленню факту повної руйнації житла та призначення компенсації за програмою Є-Відновлення. Однак, що стосується житла на ТОТ, то тут ситуація гірша і тут потрібні нестандартні рішення та ідеї.

Росіяни привласнили житло на ТОТ

Окупаційна влада росії на тимчасово окупованих територіях України змушує українців реєструвати своє нерухоме майно на ТОТ у російських реєстрах. Правозахисники радять утриматися від поїздок на окуповані території, адже це загрожує життю та здоров’ю громадян.

Житло на ТОТ, яке є незруйнованим та непошкодженим, а просто відчуженим поки немає правового механізму компенсацій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пріоритет для ВПО на компенсацію за житло: у ТСК назвали 6 категорій

Семаковська Тетяна 10:20, 6 Червня 2024
ТСК / фото Павло Фролов

Верховній Раді рекомендують підтримати та прийняти у першому читанні законопроект під номером 11028 про пріоритетне право окремих категорій ВПО на отримання компенсації за зруйноване майно за програмою єВідновлення.

Про це повідомив Павло Фролов, голова Спеціальної комісії з питань захисту ВПО.

Хто може отримати компенсацію за житло

Комітет з питань економічного розвитку порекомендував Верховній Раді прийняти у першому читанні законопроект 11028, він виокремить певні категорії переселенців, які будуть мати першочергове право на отримання компенсацію за програмою єВідновлення.

Якщо його приймуть, то пріоритет матимуть такі категорії:

 • люди, які досягли пенсійного віку;
 • люди, які мають на утриманні дитину віком до 6 років;
 • люди, які мають на утриманні двох неповнолітніх дітей;
 • люди, які мають на утриманні дитину з інвалідністю;
 • люди, які виховують без одного з подружжя дитину віком до 14 років;
 • люди, які є особами з інвалідністю ІІІ групи.

Що передувало?

4 червня, Парламент проголосував у першому читанні за законопроєкт номер 11161, який дозволить українцям ТОТ отримати компенсацію за зруйноване житло. Створення законопроєкту ініціював Аркадій Петросян, бахмутський активіст. За основу законопроєкту проголосували 255 народних обранців.

Примітка. У коментарі Бахмут IN.UA Аркадій Петросян повідомив, що у законопроєкті є два протиріччя, перший це щодо того, що особа має відмовитися від житла на користь держави, щоб отримати компенсацію. А другий стосується фінансування програми.

Відтак, узгоджено, що якщо нерухомість розташована на територіях ведення активних бойових дій або тимчасово окупованих, то власник такого майна може подати заяву про надання компенсації за процедурою та переліком документів згідно з наявною процедурою у Законі, окрім вимоги надати документи (у тому числі матеріали фото- і відеофіксації) майна до/після знищення/пошкодження.

Важливо, що фізичний огляд об’єктів нерухомого майна не проводиться. Для отримання компенсації за таке майно його власник має відмовитися від цієї нерухомості на користь держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмут теж: ОВА зобов’язали дати оцінку про зруйноване та пошкоджене житло

Обласні військові адміністрації, які мають окуповані території зобов’язані організувати збір, оцінку та узагальнення інформації про зруйноване та пошкоджене житло та орієнтовні розміри завданих збитків. Таке […]

Пріоритет для ВПО на компенсацію за житло: у ТСК назвали 6 категорій

Верховній Раді рекомендують підтримати та прийняти у першому читанні законопроект під номером 11028 про пріоритетне право окремих категорій ВПО на отримання компенсації за зруйноване майно […]

Торецький ЦНАП приймає заявки про пошкодження житла: графік роботи

Жителі Торецької громади можуть подавати актуальні дані про пошкоджене майно через місцевий ЦНАП, який працює з 08:00 до 15:00 з понеділка по п’ятницю. З собою […]

компенсація за житло

Бахмутяни зможуть подавати документи на компенсацію: у Парламенті проголосували

Сьогодні, 4 червня, Парламент проголосував у першому читанні за законопроєкт номер 11161, який дозволить українцям ТОТ отримати компенсацію за зруйноване житло. Створення законопроєкту ініціював Аркадій […]

Уряд планує розширення програми “єВідновлення” та запровадження нових компенсацій для постраждалих від війни

Кабінет Міністрів України готується запустити низку нових ініціатив у рамках програми “єВідновлення”, спрямованих на підтримку громадян, чиє житло було пошкоджене чи знищене внаслідок російської агресії.