Історичні перемоги українців: як Святослав Хоробрий розгромив Хозарський каганат

Семаковська Тетяна 12:27, 30 Січня 2023

 

297486867 458330609635371 6632402909176424591 n 1a642Спецпроєкт Бахмут IN.UA «Перемагали раніше – переможемо зараз!». Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

 

Хозарський каганат – держава давніх часів, що з’явилася у 7 столітті н.е. і розташовувалася на перетині Європи та Азії. У золоті роки свого існування каганат простягався від північного Кавказу до Поволжя, від Аральского моря до Криму і Приазов’я. Така велика держава представляла небезпеку для молодої, на той час, Русі-України.

Київською державою на той час правила княгиня-вдова Ольга, а молодому княжичу Святославу Ігоровичу необхідно було довести народу те, що він вже гідний і повноправний правитель, який може звільнити матір від тяготи правління. Святослав разом з княжою дружиною почав похід 965 року.

Основна битва сталася 3 липня 965 року біля міста Саркел, яке потім отримало слов’янську назву Біла Вежа. Історія не має свідчень про те, скільки було воїнів з обох сторін, але є інформація, що в цілому військо хозарів налічувало 100 тисяч осіб.

Зрозуміло те, що Саркельська битва була значущою і була залучена велика кількість воїнів. Біля Саркел загинув один із правителів хозарів бек-мелех Йосип І, що підірвало бойовий дух хозар. Протягом 968-969 років воїни Святослава розгромили Сандомер, а потім і столицю Хозарського каганату – місто Ітіль.

Менш ніж за 100 років, після сутички зі слов’янами, Хозарський каганат повністю розвалився і припинив своє існування. Завдяки перемогам Святослава багато слов’янських племен були звільнені від чужинського ярма і змогли приєднатися до Київської Русі-України.

“Всіх русичів до Києва тягне великий Святослав, а ми тому і раді, бо в єдності слов’янська сила”, – казали тоді на Русі-Україні.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також: Історичні перемоги українців: як армія УНР більшовиків покарала?

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Бахмут у День міста: згадуємо архівні кадри з 2016 року

Семаковська Тетяна 10:00, 25 Травня 2025
Містяни, які відвідали культурні заходи / фото Бахмут IN.UA

20 вересня 2016 року біля Бахмутського Народного Дому відбувалося чергове святкування Дня міста. Для мешканців підготували цілу низку подій — концерт, майстер-класи та виставковий ярмарок за участі понад п’ятдесяти майстрів прикладного мистецтва.

Редакція Бахмут IN.UA пропонує згадати, яким було святкування Дня міста у 2016 році.

День міста Бахмут у 2016 році: архівні світлини

Святкові заходи до Дня міста відбулися 20 вересня 2016 року. Однією з найнасиченіших локацій стала площа біля міського Народного Дому — саме там організували різноманітні активності для мешканців. Гостям заходу запропонували майстер-класи, а також виставки робіт понад п’ятдесяти майстрів прикладної творчості.

Окрім цього, з 18:00 до 20:00 тривав святковий концерт за участі місцевих творчих колективів. Після виступів для всіх охочих була організована дискотека.

Маленькі бахмутяни на святі / фото Бахмут IN.UA
Один із виступів колективів Народного Дому / фото Бахмут IN.UA
Загальна кількість відвідувачів свята здивувала навіть організаторів / фото Бахмут IN.UA
В святі брали участь бахмутяни з усіх колективів Народного Дому, в тому числі й танцювальних / фото Бахмут IN.UA
Один із вокальних виступів / фото Бахмут IN.UA
Творчі колективи поєднали традиції та культуру сьогодення / фото Бахмут IN.UA
Бахмутяни займали не лише виділенні місця, але й решту території біля Народного Дому / фото Бахмут IN.UA
Пісні під час заходів лунали до самого вечора / фото Бахмут IN.UA
День міста об’єднав декілька поколінь бахмутян / фото Бахмут IN.UA
Аніматори, які тішили маленьких бахмутян / фото Бахмут IN.UA

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Презентували книгу про український театр у Бахмуті: історія сцени крізь війну і час

Семаковська Тетяна 17:00, 23 Травня 2025
Презентація книги / скриншот

23 травня серед освітян відбулася презентація книги Володимира Суткового “І був театр”, яку автор присвятив зародженню й становленню театрального мистецтва в Бахмутському регіоні, а також діяльності українського театру в місті.

Редакція Бахмут IN.UA відвідала презентацію та ділиться найцікавішим.

Книга про Бахмут, “І був театр”

Книга “І був театр: історія українського театру в місті Бахмут” — це дослідження бахмутського краєзнавця Володимира Суткового про розвиток театрального мистецтва в Бахмуті. У ній автор розповідає про появу й розвиток українського театру в місті — від другої половини XIX століття до сучасності. Особливу увагу він приділяє періоду після Другої світової війни до 1962 року, коли театр був найбільш активним.

Як зазначив автор під час презентації, робота над книгою розпочалася ще у 2020 році. В її основу лягли численні архівні матеріали з бібліотек Києва, Дніпра, Харкова та Бахмута, особисті справи, газетні вирізки, а також спогади людей, які мали стосунок до діяльності бахмутського театру — зокрема, знайомих та родичів акторів.

Окрім документування й аналізу історії театру, Володимир Сутковий мав на меті дати аргументовану відповідь на російські наративи. Особливо на ті культурні твердження, які використовує російська пропаганда для виправдання окупації Донеччини.

Книга не надходила до широкого продажу — автор поширював її власноруч.

В коментарі редакції Бахмут IN.UA Володимир Сутковий вказав, що продовжить роботу над темою театрального мистецтва в Бахмуті та до кінця року розпочне створення другої редакції книги. Вона поєднає вже описану інформацію з новими фактами та історіями причетних до функціонування театру.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

IMG 0100 ebab6

Бахмут у День міста: згадуємо архівні кадри з 2016 року

20 вересня 2016 року біля Бахмутського Народного Дому відбувалося чергове святкування Дня міста. Для мешканців підготували цілу низку подій — концерт, майстер-класи та виставковий ярмарок […]

Презентували книгу про український театр у Бахмуті: історія сцени крізь війну і час

23 травня серед освітян відбулася презентація книги Володимира Суткового “І був театр”, яку автор присвятив зародженню й становленню театрального мистецтва в Бахмутському регіоні, а також […]

Бахмут архівний: як у 2016 році місто відзначало День вишиванки

У 2016 році в Бахмуті відбулося дефіле вишиванок, до якого могли долучитися усі охочі. Святкову ходу присвятили Дню вишиванки в Україні, котрий у тому році […]

День захисту дітей 2025: історія свята та традиції

День захисту дітей, який традиційно відзначають 1 червня, у 2025 році набуває особливого значення на тлі соціальних і гуманітарних викликів, що постали перед українськими дітьми. […]

12:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро

Зі скромної філії у потужний навчальний заклад: як з’явилася Бахмутська автошкола

Бахмутська автошкола ТСОУ (Товариство сприяння обороні Україні) — відомий навчальний заклад, у якому виховували не одне покоління водіїв. Цього року йому виповнилося 65 років. Детальніше […]

10:00, 10.05.2025 Скопіч Дмитро