Бахмут — це Україна: хто зробив легендарний надпис у місті-фортеці?

Семаковська Тетяна 14:29, 14 Червня 2023

Російська пропаганда чимало часу намагалися запевнити, що Бахмут належить росії, але навіть частково окупувавши місто не змогла цього зробити. Символи українського Бахмута продовжують наздоганяти окупантів, один із них — надпис на бетонному мурі «Бахмут — це Україна». Легендарні слова належить військовослужбовцю Віталію Овчаренку.

Редакція «Бахмут.IN.UA» дізналася у чоловіка, як з’явилася ідея гасла та чи очікував він на таку популярність фрази.

Як з’явився напис?

351434595 210912338562731 3516273765206959303 n 8b734

Військовий робив надписи не тільки в Бахмуті. Фото: надане героєм

Військовослужбовець Віталій Овчаренко родом з деокупованого Лиману, до початку війни на Донбасі він жив в Донецьку, війна для нього почалася у 2014 році, тоді чоловік був членом батальйону «Артемівськ», близько 8 місяців прослужив в місті Бахмуті, чергував на блокпостах. 

Після Бахмута Віталій пройшов Дебальцеве, звідти вийшов з побратимами з оточення, згодом, пригадує Овчаренко, він звільнився з військової служби, але війна у 2022 році знову повернула чоловіка до минулого, зокрема й у Бахмут. Надпис Віталій зробив за старою звичкою, яку мають футбольні ультраси. 

«У нас було завдання в Бахмуті (ред. Віталій служить в одному із загонів Сил Спеціальних Операцій) з побратимами. Я ще футбольний ультрас й в мене є така звичка, вона не дуже гарна насправді, взагалі це звичка футбольних фанатів: брати з собою балон постійно, й там щось підмальовувати. Ми проходили у центрі міста, й я вирішив залишити надпис «Бахмут — це Україна». У мене був корм для тварин, я насипав їм їжі, побачив ту стелу й пішов малювати. Якби я знав, що той надпис так розлетиться, то б каліграфічніше звісно написав, гарніше», — каже військовий Віталій.

Співрозмовник додає, що малюючи гасло він не здогадувався, яке символічне значення матиме всього кілька слів. Віталій каже, що надписи він залишив не тільки в Бахмуті. У ще декількох містах, де довелося побувати, теж є такі імпровізовані графіті від художника, зокрема, в місті Барвінкове Харківської області є малюнок військового.

Бахмут в кінці літа 2022 року був відносно тихим містом

347246774 626486362734004 1232842473538829720 n 39c74

Бахмут. Кадри 93 0МБР

Військовослужбовець пригадує, що в Бахмуті він був приблизно в кінці літа, в теплу пору року. Тоді в місті не було багато прильотів, й життя вирувало попри те, що фронт невпинно наближався.

«Тоді місто нагадувало ще більш-менш мирне, таким я його бачив колись. Центр Бахмута відсотків на 90 був цілим. Зараз те, що ми бачимо на цих фотографіях з Бахмута, виглядає жахливо», — згадує чоловік.

Віталій розповідає, що в Бахмуті він до початку вторгнення мав багато проукраїнських знайомих, ці люди евакуювалися до безпечних регіонів України й кожен зараз займається своїми справами, в тому числі й допомагають ЗСУ чи волонтерять. На питання, чи зустрічав у місті військовий людей з проросійською позицією, співрозмовник відповідає наступне: 

«Так, були такі люди, які чекали на прихід росії, але не всі. Ми з ними розмовляли, сперечалися, гавкалися, так сказати, але безрезультатно. До нас також підходили проукраїнські мешканці, але вони до нас йшли, коли нікого не було», — пояснює військовий.

Після перемоги життя військовий планує в Києві

2773541 97a27

Деокупований Лиман. Фото: з відкритих джерел

Віталій не планує повертатися додому в деокупований Лиман, чоловік зазначає, що йому до душі більші міста, як Київ чи Донецьк.

«Я людина, яка полюбила великі міста. Поїхати в гості в Лиман, побути там — так, такий варіант розглядаю. Мені психологічно некомфортно у маленькому місті, тому розглядаю великі міста. Після війни залишуся жити в Києві, а чим буду займатися? Покаже час, ще такі плани не будую», — каже Віталій Овчаренко.

Вам буде цікаво

Щодня йшла через підірваний міст Забахмутки: як лікарка Олена Воронова рятувала людей в Бахмуті

Фото: «Бахмут.IN.UA»

Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Що думають про “мир з росією” мешканці Краматорська та Добропілля. Відео

Семаковська Тетяна 18:20, 28 Березня 2025

Звідусіль лунають заяви про можливий мир з росією. Проте своїми діями країна агресорка не показує ту саму готовність до миру. Росія продовжує обстрілювати міста та вбивати українців.

Відеоператор Бахмут IN.UA Роман Потапенко побував у двох прифронтових містах: Краматорську та Добропіллі. Ми дізнавались, що думають про мир з росією донеччани.

Мир з росією? Що думають про це мешканці Краматорська та Добропілля

Український стяг в Краматорську / фото Роман Потапенко

У Краматорську вітряно, але на вулицях багато людей. Місцеві прогулюються, віпочивають на лавочках, у місто прийшла весна, на перший погляд тут “спокійно”. Хоча вибухи тут доволі часті, місто періодично обстрілюють росіяни.

На вулицях людно / фото Роман Потапенко

У мешканців Краматорська ми питали:

  • Чи вірять жителі прифронтових міст у закінчення війни?
  • Що вони думають про можливу мирну угоду, майбутнє України та чи варто довіряти ворогу?
  • Яким країнам чи міжнародним лідерам довіряють як посередникам у перемовинах щодо припинення вогню?

Мешканці з журналістами спілкуються неохоче, але нам вдалося отримати кілька коментарів. Поза камерою люди стверджували: довіряти росії не варто. Ті, хто не боїться говорити на камеру, кажуть, що вірять в силу дипломатії.

Місцева жителька Краматорська / фото Роман Потапенко

Одна з жительок Краматорська розмірковує, що допогти припинити війну в Україні, на її думку може бути дипломатія. Жінка додає, що як посередникам угоди довіряла б лідерам Франції та Італії.

У Добропіллі місцеві теж неохоче коментують на камеру, поза нею, кажуть, що росії довіряти не можна.

Дивіться відео, в якому жителі прифронтових міст Краматорська та Добропілля розповідають про власні думки щодо закінчення війни

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як бахмутянка Наталя на Дніпропетровщині започаткувала власний мінібізнес

Семаковська Тетяна 14:00, 19 Березня 2025

Після початку повномасштабного вторгнення росії багато українців були змушені покинути свої домівки, рятуючи свої життя. Серед них — пані Наталя, мешканка Бахмута, яка у 2022 році евакуювалась до Дніпропетровської області. Але, попри всі труднощі, жінка не опустила руки, а започаткувала власну справу.

Нове життя у селі: з чого все почалося

Переїхавши до одного з невеличких сіл Дніпропетровщини, Наталя стикнулася з проблемою, знайомою багатьом переселенцям: відсутністю роботи та фінансової стабільності. Але опускати руки жінка не збиралася. Вона мала досвід у вирощуванні курей в Бахмуті, та цього разу вирішила спробувати свої сили у розведенні свиней.

“У Бахмуті мала невеличке господарство, тут вирішила спробувати вирощувати свійських тварин”.

Жінка самотужки придбала одразу 12 свиней і взяла на себе повну відповідальність за їх догляд. Протягом року Наталя вирощувала тварин, годувала домашніми кормами, слідкувала за здоров’ям.

Господарство пані Наталі / фото надане героїнею

Через рік клопіткої праці господарство пані Наталі почало давати перші результати. Вона вирішила запропонувати людям домашнє м’ясо власного виробництва. Зараз у її домогосподарстві залишилося 11 свиней.

Особливістю бізнесу Наталі є можливість доставки м’яса поштою. М’ясо перед відправкою жінка підморожує, аби зберегти якість продукту. Вона відправляє замовлення поштою, дбаючи про те, щоб кожен клієнт отримав свіже та якісне м’ясо. Уже зараз продукція має попит серед земляків та інших охочих скуштувати натуральний продукт без хімії.

“Люди замовляють, дякують, кажуть, що м’ясо дуже смачне та свіже”, — з радістю розповідає жінка.

Підтримати бахмутянку можна, замовивши її продукцію. Для деталей та оформлення замовлення потрібно зв’язатися з Наталею телефоном +380 (50) 247 1670.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що думають про “мир з росією” мешканці Краматорська та Добропілля. Відео

Звідусіль лунають заяви про можливий мир з росією. Проте своїми діями країна агресорка не показує ту саму готовність до миру. Росія продовжує обстрілювати міста та […]

Як бахмутянка Наталя на Дніпропетровщині започаткувала власний мінібізнес

Після початку повномасштабного вторгнення росії багато українців були змушені покинути свої домівки, рятуючи свої життя. Серед них — пані Наталя, мешканка Бахмута, яка у 2022 […]

“Дрони допомагають тримати оборону”: офіцер розвідки “Алекс” про війну БПЛА та мобілізацію в бригаду “Тайфун”

Війна в Україні змусила змінити не лише стратегію та тактику, але й технологічний підхід до ведення бойових дій. Дрони стали важливими союзниками в розвідці, атаках […]

спільноти

“Ми хотіли зробити так, щоб про Бахмут не забули”: як Інесса Мішеніна створила спільноту для допомоги і об’єднання земляків

Інесса Мішеніна — відома перукарка-стилістка з Бахмута, в рідному місті вона мала свій салон краси. Після початку повномасштабної війни жінка переїхала до Києва, де продовжила […]

Психолог потрібен кожному: як капеланка Мейра Беспьорстова підтримує військових на фронті

Мейра Беспьорстова — психологиня та капеланка, яка регулярно працює з військовими. Вона вела в Бахмуті активну волонтерську діяльність, а зараз підтримує дух військових, котрі боронять […]

18:15, 14.02.2025 Скопіч Дмитро