Російська пропаганда чимало часу намагалися запевнити, що Бахмут належить росії, але навіть частково окупувавши місто не змогла цього зробити. Символи українського Бахмута продовжують наздоганяти окупантів, один із них — надпис на бетонному мурі «Бахмут — це Україна». Легендарні слова належить військовослужбовцю Віталію Овчаренку.
Редакція «Бахмут.IN.UA» дізналася у чоловіка, як з’явилася ідея гасла та чи очікував він на таку популярність фрази.
Як з’явився напис?
Військовий робив надписи не тільки в Бахмуті. Фото: надане героєм
Військовослужбовець Віталій Овчаренко родом з деокупованого Лиману, до початку війни на Донбасі він жив в Донецьку, війна для нього почалася у 2014 році, тоді чоловік був членом батальйону «Артемівськ», близько 8 місяців прослужив в місті Бахмуті, чергував на блокпостах.
Після Бахмута Віталій пройшов Дебальцеве, звідти вийшов з побратимами з оточення, згодом, пригадує Овчаренко, він звільнився з військової служби, але війна у 2022 році знову повернула чоловіка до минулого, зокрема й у Бахмут. Надпис Віталій зробив за старою звичкою, яку мають футбольні ультраси.
«У нас було завдання в Бахмуті (ред. Віталій служить в одному із загонів Сил Спеціальних Операцій) з побратимами. Я ще футбольний ультрас й в мене є така звичка, вона не дуже гарна насправді, взагалі це звичка футбольних фанатів: брати з собою балон постійно, й там щось підмальовувати. Ми проходили у центрі міста, й я вирішив залишити надпис «Бахмут — це Україна». У мене був корм для тварин, я насипав їм їжі, побачив ту стелу й пішов малювати. Якби я знав, що той надпис так розлетиться, то б каліграфічніше звісно написав, гарніше», — каже військовий Віталій.
Співрозмовник додає, що малюючи гасло він не здогадувався, яке символічне значення матиме всього кілька слів. Віталій каже, що надписи він залишив не тільки в Бахмуті. У ще декількох містах, де довелося побувати, теж є такі імпровізовані графіті від художника, зокрема, в місті Барвінкове Харківської області є малюнок військового.
Бахмут в кінці літа 2022 року був відносно тихим містом
Бахмут. Кадри 93 0МБР
Військовослужбовець пригадує, що в Бахмуті він був приблизно в кінці літа, в теплу пору року. Тоді в місті не було багато прильотів, й життя вирувало попри те, що фронт невпинно наближався.
«Тоді місто нагадувало ще більш-менш мирне, таким я його бачив колись. Центр Бахмута відсотків на 90 був цілим. Зараз те, що ми бачимо на цих фотографіях з Бахмута, виглядає жахливо», — згадує чоловік.
Віталій розповідає, що в Бахмуті він до початку вторгнення мав багато проукраїнських знайомих, ці люди евакуювалися до безпечних регіонів України й кожен зараз займається своїми справами, в тому числі й допомагають ЗСУ чи волонтерять. На питання, чи зустрічав у місті військовий людей з проросійською позицією, співрозмовник відповідає наступне:
«Так, були такі люди, які чекали на прихід росії, але не всі. Ми з ними розмовляли, сперечалися, гавкалися, так сказати, але безрезультатно. До нас також підходили проукраїнські мешканці, але вони до нас йшли, коли нікого не було», — пояснює військовий.
Після перемоги життя військовий планує в Києві
Деокупований Лиман. Фото: з відкритих джерел
Віталій не планує повертатися додому в деокупований Лиман, чоловік зазначає, що йому до душі більші міста, як Київ чи Донецьк.
«Я людина, яка полюбила великі міста. Поїхати в гості в Лиман, побути там — так, такий варіант розглядаю. Мені психологічно некомфортно у маленькому місті, тому розглядаю великі міста. Після війни залишуся жити в Києві, а чим буду займатися? Покаже час, ще такі плани не будую», — каже Віталій Овчаренко.
Вам буде цікаво
Щодня йшла через підірваний міст Забахмутки: як лікарка Олена Воронова рятувала людей в Бахмуті
Фото: «Бахмут.IN.UA»
Бахмут живе тут! Підписуйтесь на наш телеграм, тут завжди оперативні новини про місто, найсвіжіші фото та відео
А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!