Український Бахмут початку XX століття. 3 частина.

Семаковська Тетяна 17:33, 12 Січня 2023

Screenshot 351 8f212Бахмут — фортеця, яка не тільки стоїть, а й бореться за свою свободу й незалежність. Мало хто знає, що більше століття тому Бахмут був центром Донбасу. Боротьба за українську сутність міста йде не лише на полі бою. Українським історикам доводиться пояснювати, що Бахмут, як повноцінне поселення, заснували козаки Ізюмського слобідського полку в кінці XVII століття, а не московські прикордонники, яких тут і бути не могло. Історик Юрій Юзик розповідає про Бахмут виданню «Українська правда».

В попередній частині ми вже розповідали про зросійщення Донбасу та Українське пробудження.

Формування українських військових частин

photo 2023 01 12 15 16 48 3528c

Рішення українського повітового з’їзду 3 вересня 1917 року. Фото: УП

Із початком літа активність громади спала – вояки виїздили на фронт, учні і студенти на канікули. Проте, на початку червня 1917 року у Бахмуті “відбулося зібрання офіцерів і солдатів тутешнього полку”. Тобто 25-го піхотного запасного полку, який входив в 4-ту піхотну запасну бригаду Московського воєнного округу, штаб якої розміщувався в Харкові.

На цьому червневому вояцькому зібранні ухвалено важливе рішення: 

«Організувати в Бахмуті український полк».

 І дійсно на базі цього полку незабаром створено 25-й Український запасний полк, який в кінці 1917 року стане основою військ Центральної Ради не території Бахмутського повіту. Частина цього полку розташовувались також в Луганську.

Очолював процес українізації 25-го полку особисто його командир – 32-х річний підполковник Микола Меркулов. 

Коли 26 липня 1917 року в Києві царська влада організувала збройний напад на ешелон Богданівського полку, то ця подія зрезонувала і в Бахмуті. 20 серпня тут зібралось вояцьке віче у кількості 587 військовослужбовців різних полків. Окрім представників 25-го полку тут були і ті, хто перебував у дома на відпустках. Українське вояцтво Бахмута засудило злочин російських шовіністів і вимагало найсуворішого покарання.

У вересні 1917 року Меркулов із своїм полком взяв активну участь в придушені так званого п’яного бунту в Бахмуті. Цим вони нажили немало ворогів серед “робітничого класу”. Річ у тому, що з початком Першої світової війни в царській імперії було введено сухий закон, а весь алкоголь зберігався на складах.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання

Період українських з’їздів Бахмутщини

photo 2023 01 12 15 16 50 b4cde

Протест 587 українських військових Бахмута. Фото: УП

«Український повітовий з’їзд в Бахмуті представників політичних і військових організацій і сел» відбувся 3 вересня 1917 року. Він не лише обрав двох своїх представників до Центральної Ради – Романа Ільяшенка, голову Української повітової ради Бахмутського повіту, та В. Павленка, а висловив також протест проти відокремлення Катеринославщини (і, відповідно, Донбасу) від України, вимагав розширення Генерального секретаріату Центральної Ради (секретарями залізниць, пошт і телеграфів, війська, суду, продовольчих справ), виступив за “повну автономію” України.

Цей же з’їзд вирішив: «Необхідно в школах завести навчання рідною мовою» 

Головне фото: УП

Читайте також: «Рік після поранення лежав у шпиталі, так почав писати»: військовий Іцхак Штерн про волонтерство й вірші

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

ЗСУ відбили втрачені позиції біля Новогродівки: карта

Валентина Твердохліб 13:00, 13 Жовтня 2024
Сили оборони ЗСУ
Боєць ЗСУ на бойовій позиції / фото Генштаб

Українські захисники мають певні успіхи на Покровському напрямку. Біля Новогродівки їм вдалося повернути втрачені позиції.

Про це повідомляють аналітики DeepState.

Бої біля Новогродівки, просування ЗСУ

Як повідомили у DeepState, ЗСУ відновили положення біля Новогродівки. Зміни на цьому напрямку видно на карті.

Мапа DeepState на 11 жовтня / скриншот
Мапа DeepState на 12 жовтня / скриншот

Та разом з цим мають просування і окупанти. Зокрема, їм вдалося пройти вперед біля Веселого, що на Курахівському напрямку.

За інформацією Інституту вивчення війни (ISW), російська армія продовжує наступальні дії на схід від Покровська в районі Мирнограда та на південний схід від Покровська в районі Миролюбівки, Лисівки, Крутого Яру, Селидового, Михайлівки, Ізмайлівки, Гірника, Курахівки, Желаного Другого, Цукуриного, Новодмитрівки, Зоряного та Новоселидівки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Тайвані збудували сучасний житловий комплекс навколо міської ферми

Валентина Твердохліб 12:05, 13 Жовтня 2024
Житловий комплекс навколо ферми і екоставка / фото Dezeen

У Тайвані звели сучасний житловий комплекс з міською фермою, екоставком та зоною поводження з відходами. Це перший житловий проєкт у Тайвані, розроблений навколо ідеї циклічної економіки.

Про це повідомляє видання Dezeen.

Житловий комплекс з фермою і ставком

Житловий комплекс Taisugar Circular Village надає 351 орендований будинок навколо міської ферми, екоставка та зони поводження з відходами, що дозволяє задовольняти всі основні потреби мешканців.

“Це перетворює мешканців на невід’ємну частину спільної місцевої екосистеми, сприяючи відновленню зв’язку між людьми та природою, а також споживанням із виробництвом”, — зазначають архітектори.

Житловий комплекс Taisugar Circular Village / фото Dezeen

Апартаменти розташовані в трьох L-подібних будівлях, кожна з яких складається з двох окремих блоків, з’єднаних зовнішніми мостами.

Поруч із входом до ЖК є додаткова будівля, яка забезпечує різні зручності для мешканців. Там працюють пральня, тренажерний зал, бібліотека, магазин інструментів і кафе. А в центрі комплексу є загальна кухня, де люди можуть готувати їжу з продуктів міської ферми.

Центр житлового комплексу / фото Dezeen

Будинки житлового комплексу були збудовані із збірних модулів для мінімізації відходів. Після завершення терміну служби комплексу їх можна буде повторно використати. Кожному елементу конструкції присвоїли унікальний ідентифікатор, щоб можна було відстежувати повторне використання матеріалів у майбутньому.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Сили оборони

ЗСУ відбили втрачені позиції біля Новогродівки: карта

Українські захисники мають певні успіхи на Покровському напрямку. Біля Новогродівки їм вдалося повернути втрачені позиції. Про це повідомляють аналітики DeepState. Бої біля Новогродівки, просування ЗСУ […]

У Тайвані збудували сучасний житловий комплекс навколо міської ферми

У Тайвані звели сучасний житловий комплекс з міською фермою, екоставком та зоною поводження з відходами. Це перший житловий проєкт у Тайвані, розроблений навколо ідеї циклічної […]

Бахмутяни можуть безоплатно пройти флюорографію: графік прийому

У Бахмутській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування працює пересувний цифровий флюорограф. Його наявність дає можливість медикам проводити обстеження пацієнтів навіть за межами лікарні. Як бахмутянам безоплатно […]

часів яр

Росіяни накопичують сили і намагаються обійти Часів Яр: деталі

Російські військові безуспішно намагаються захопити Часів Яр. Лінію оборони, яка проходить каналом Сіверський Донець — Донбас, окупанти прорвати не можуть. Розуміючи, що в лобових атаках […]

Дітей-ВПО зобовʼяжуть ходити у школи за місцем проживання: деталі

З 1 вересня 2025 року діти-ВПО мають ходити у школи за місцем проживання. Дистанційно відвідувати колишні школи можна буде лише в особливих випадках. Таке рішення […]