Український Бахмут початку XX століття. 3 частина.

Семаковська Тетяна 17:33, 12 Січня 2023

Screenshot 351 8f212Бахмут — фортеця, яка не тільки стоїть, а й бореться за свою свободу й незалежність. Мало хто знає, що більше століття тому Бахмут був центром Донбасу. Боротьба за українську сутність міста йде не лише на полі бою. Українським історикам доводиться пояснювати, що Бахмут, як повноцінне поселення, заснували козаки Ізюмського слобідського полку в кінці XVII століття, а не московські прикордонники, яких тут і бути не могло. Історик Юрій Юзик розповідає про Бахмут виданню «Українська правда».

В попередній частині ми вже розповідали про зросійщення Донбасу та Українське пробудження.

Формування українських військових частин

photo 2023 01 12 15 16 48 3528c

Рішення українського повітового з’їзду 3 вересня 1917 року. Фото: УП

Із початком літа активність громади спала – вояки виїздили на фронт, учні і студенти на канікули. Проте, на початку червня 1917 року у Бахмуті “відбулося зібрання офіцерів і солдатів тутешнього полку”. Тобто 25-го піхотного запасного полку, який входив в 4-ту піхотну запасну бригаду Московського воєнного округу, штаб якої розміщувався в Харкові.

На цьому червневому вояцькому зібранні ухвалено важливе рішення: 

«Організувати в Бахмуті український полк».

 І дійсно на базі цього полку незабаром створено 25-й Український запасний полк, який в кінці 1917 року стане основою військ Центральної Ради не території Бахмутського повіту. Частина цього полку розташовувались також в Луганську.

Очолював процес українізації 25-го полку особисто його командир – 32-х річний підполковник Микола Меркулов. 

Коли 26 липня 1917 року в Києві царська влада організувала збройний напад на ешелон Богданівського полку, то ця подія зрезонувала і в Бахмуті. 20 серпня тут зібралось вояцьке віче у кількості 587 військовослужбовців різних полків. Окрім представників 25-го полку тут були і ті, хто перебував у дома на відпустках. Українське вояцтво Бахмута засудило злочин російських шовіністів і вимагало найсуворішого покарання.

У вересні 1917 року Меркулов із своїм полком взяв активну участь в придушені так званого п’яного бунту в Бахмуті. Цим вони нажили немало ворогів серед “робітничого класу”. Річ у тому, що з початком Першої світової війни в царській імперії було введено сухий закон, а весь алкоголь зберігався на складах.

Читайте також: «Цікавитися історією мають всі»: вчитель історії про меми, диктаторів та культуру свайпання

Період українських з’їздів Бахмутщини

photo 2023 01 12 15 16 50 b4cde

Протест 587 українських військових Бахмута. Фото: УП

«Український повітовий з’їзд в Бахмуті представників політичних і військових організацій і сел» відбувся 3 вересня 1917 року. Він не лише обрав двох своїх представників до Центральної Ради – Романа Ільяшенка, голову Української повітової ради Бахмутського повіту, та В. Павленка, а висловив також протест проти відокремлення Катеринославщини (і, відповідно, Донбасу) від України, вимагав розширення Генерального секретаріату Центральної Ради (секретарями залізниць, пошт і телеграфів, війська, суду, продовольчих справ), виступив за “повну автономію” України.

Цей же з’їзд вирішив: «Необхідно в школах завести навчання рідною мовою» 

Головне фото: УП

Читайте також: «Рік після поранення лежав у шпиталі, так почав писати»: військовий Іцхак Штерн про волонтерство й вірші

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Ремонт доріг за 10 млн, меблі та пальне: що потребує фронтовий Торецьк

Марія Носуля Носуля Марина 16:00, 27 Липня 2024
Фото ілюстративне / з відкритих джерел

10 мільйонів гривень на поточний ремонт доріг у Торецькій громаді, 243 тисячі на пальне й 30 тисяч гривень на канцелярію з логотипом. 

Розбираємо останні  найбільші закупівлі відомств Торецька Бахмутського району на порталі Прозорро.  

Торецьк Новини

Управління житлово-комунального господарства Торецької міської військової адміністрації у червні оголосило закупівлю на ремонт доріг Торецької громади. Загальна вартість послуги — майже 10 мільйонів гривень.

У документації до закупівлі зазначається, що ремонт необхідний через складність руху транспорту для перевезення поранених, евакуації населення, доставляння гуманітарної допомоги та іншої логістики, пов’язаної з бойовими діями.

Обгрунтування закупівлі / скриншот тендерної документації

Йдеться про дороги у населених пунктах: Торецьк, Щербинівка, Залізне, Північне, Нью-Йорк: 

Перелік доріг, що потребують ремонту / скриншот договору

У закупівлі зазначається термін виконання робіт до 15 вересня цього року. 

Торецька міська військова адміністрація на початку липня замовила 500 літрів дизельного пального вартістю 28 тисяч гривень. 10 одиниць архівних стелажів для відомства вартували 53,5 тисячі гривень. Ремонт офісної техніки обійшовся у понад 27 тисяч гривень. 46,1 тисячі гривень коштувало військовій адміністрації 862 літри пального.

Також для відомства придбали брендову продукцію з логотипом, а саме — понад 500 одиниць канцелярії, браслетів та парасольок загальною вартістю понад 30 тисяч гривень.

Торецьк: Медицина

Для Центру первинної медико-санітарної допомоги Торецька придбали 6 одиниць меблів вартістю 11 тисяч гривень. 

Також для центру придбали 4770 літрів дизельного пального, що вартувало 243,2 тисячі гривень. 26 одиниць світильників вартували ще 19,8 тисячі гривень.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

МАНІПУЛЯЦІЯ: на Львівщині менше відключень світла, ніж в інших регіонах

Чорнойван Аліна 13:01, 27 Липня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

У Фейсбуці адміністратор сторінки “Вільногірськ”, присвяченій новинам міста та регіону, опублікував допис у вигляді скриншоту повідомлення про скасування відключень світла на Львівщині. Автор залишив під публікацією свій невдоволений коментар та звернувся до аудиторії щодо її вражень від такої інформації.

Чому цей допис є маніпуляцією — пояснює редакція Бахмут IN.UA.

Скриншот допису / Facebook

Відключення світла на Львівщині

Хоча автор не надав посилання на першоджерело інформації, ми помітили назву Телеграм-каналу, який написав про скасування графіків. І знайшли цей допис в Телеграмі. На офіційній сторінці “Львівобленерго” дійсно опублікували повідомлення про розпорядження “Укренерго” про скасування погодинних відключень. Проте під дописом користувачі соцмережі Facebook повідомляли: світло все одно відсутнє у їхніх домівках. 

У цьому ж дописі є важлива фраза: “Відновлення графіку відключень відбудеться за окремим розпорядженням”. Тобто це було тимчасове пом’якшення.

Скриншот допису

Й дійсно, судячи з сайту “Львівобленерго”, погодинні графіки відключень нікуди не ділися: там щоденно публікують погодинні графіки відключень світла.

Чим шкодять маніпуляційні дописи щодо світла

Висловлювання подібного характеру спрямовані на розкол українського суспільства, аби показати, що нібито певні регіони мають перевагу перед рештою. Проте це не так. Тож перш ніж поширювати такі тези в інформаційному просторі, варто перевірити та проаналізувати отриману інформацію.

Коли в Україні покращиться ситуація зі світлом

Про пом’якшення після 20 липня повідомляли міністр енергетики Герман Галущенко та прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. 24 липня достроково з планового ремонту вивели енергоблок однієї з українських АЕС, про що повідомила пресслужба Міністерства енергетики.

Поліпшення ситуації з постачанням електроенергії заступник міністра енергетики Микола Колісник в ефірі телемарафону пов’язав із тим, що в Україні спала спека та з особливостями ремонтних кампаній на об’єктах генерації.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ремонт доріг за 10 млн, меблі та пальне: що потребує фронтовий Торецьк

10 мільйонів гривень на поточний ремонт доріг у Торецькій громаді, 243 тисячі на пальне й 30 тисяч гривень на канцелярію з логотипом.  Розбираємо останні  найбільші […]

16:00, 27.07.2024 Носуля Марина

МАНІПУЛЯЦІЯ: на Львівщині менше відключень світла, ніж в інших регіонах

У Фейсбуці адміністратор сторінки “Вільногірськ”, присвяченій новинам міста та регіону, опублікував допис у вигляді скриншоту повідомлення про скасування відключень світла на Львівщині. Автор залишив під […]

“Це ок, коли тобі не ок”: як гендерні стереотипи впливають на життя чоловіків

Гендерні стереотипи нерідко стають проблемою, яка негативно позначається на якості життя як жінок, так і чоловіків. Стійкі патріархальні думки щодо гендерних ролей в сучасному суспільстві […]

12:00, 27.07.2024 Скопіч Дмитро

Бодкін, Шершні та Тіла: які серіали подивитися на вихідних

Трилер — це специфічний жанр кіно та літератури, який повинен викликати у глядачів або читачів почуття співпереживання, пов’язане з емоціями тривожного очікування, невизначеності, хвилювання чи […]

11:00, 27.07.2024 Скопіч Дмитро

Часів Яр: огляд міжнародної преси за липень

Ситуація навколо міста Часів Яр — це тема, яка цікавить не лише українців, але й іноземців. Про неї регулярно пишуть великі міжнародні ЗМІ, надаючи власним […]

09:00, 27.07.2024 Скопіч Дмитро