Скільки разів в Україні могли започаткувати День державності? 

Семаковська Тетяна 20:33, 28 Липня 2022

photo 5411136057241616653 w fb874Історично Україна мала декілька разів узаконити свою державність, але зрештою це сталось лише в кінці XX століття. Чому ця дата припала саме на 28 липня, та від якої відправної точки у світовій історії насправді починається українська державність, – у нашому матеріалі. 

Сьогодні, 28 липня, наша країна святкує День української державності. Про цю дату написав вже кожен державний орган, багато політичних діячів та знаменитостей. Зокрема, голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

«Нам не було просто. Але ми завжди знали, за що боремося. Знаємо це і зараз. Ми на своїй землі. На цій землі – наша правда, і сила, і воля. І наша держава, соборна і вічна!», – написав Кириленко.

Своєю чергою, Міністерство культури та інформаційної політики України розробило логотип нового свята – український герб. Сучасний, родовий знак Рюриковичів та інші тризуби, що використовувались і різні історичні періоди. Свою символічність мають й кольори концепції. 

photo 5411136057241616693 w a788f

photo 5411136057241616694 w f668e

Ми вирішили дізнатись маловідомі факти з історії України, пов’язані з українською державністю, та перевірити ствердження про те, що це свято могло бути започатковане набагато раніше. Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Горлівського інституту іноземних мов Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» Галина Петрівна Докашенко розповіла у коментарі «Бахмут.IN.UA», що означає День державності України по своїй суті. 

unnamed a59be bf52d

Фото: Галина Петрівна Докашенко

Перш за все треба зазначити, що елементи державності, про які далі піде у статті – це форми правління, державного устрою, організації державної влади, традиції, ідеологія, мова та символіка.

«Українська державність мала багато етапів. Вона не виникла 1991 року, як інколи здається людям, котрі не дуже фахово з цим стикаються. Українська державність має дуже глибокі корені. Навіть до Київської держави вже було елементи державності. Вони не всі належали слов’янському населенню. Багато істориків вважають, що, коли ми говоримо про історію української державності, бажано згадувати всі народи, які проживали на нашій території незалежно від того, чи вони залишились тут, або пішли далі. Кочівники тощо. Всі вони залишали свій слід: пам’ятки, матеріальну творчість, поховання, будови»

photo 5411136057241616719 y 80b3a

Скіфи. Малюнок: spadok.org.ua

«Потім, звичайно, дуже важливе місце займав період Київської держави. Тут були всі елементи ранньо-феодальної держави. На сьогодні це відомий факт, що Київська держава була однією з найвизнаніших в Європі. Її князі своїми династичними шлюбами практично породичались з усією Європою. Ярослава Мудрого, наприклад, називали тестем та свекром усієї Європи, усі ми знаємо історії про його доньок, які обручились з європейськими королями, та синів, що взяли заміж європейок. Тобто у цей період існувало дві ранньофеодальні держави: наша та Імперія Франків, з якої потім пішли Німеччина, Франція та Італія»

photo 5411136057241616652 y 2ee08

Володимир Великий. Фото: КМДА

«Потім Галицько-Волинська держава, тому що вона стала спадкоємицею Київської держави та перейняла її традиції, вони перейшли більш на Захід»

«Після визвольних подій середини XVII століття під керівництвом Богдана Хмельницького була утворена так звана гетьманщина. У неї теж були елементи державності, для якої Запорізька Січ була певним зразком. Я завжди розповідаю на лекціях, що Запорізька Січ стала міні-державним утворенням. Міні, тому що вона мала невелику територію, але мала багато ознак державності. І, коли утворилась гетьманщина, вона перейняла всі традиції, і взяла на рівні держави»

photo 5411136057241616706 y 9b3e4

Гетьманщина. Малюнок: spadok.org.ua

«Не менш важливі події 1917 року, коли була утворена Центральна рада. Якщо у першому універсалі проголошувалась автономія України, то вже в четвертому проголошувалась незалежність нашої держави, відома нам як Українська народна республіка. Я б виокремила складний період радянської державності, де українська республіка була однією зі складових. Це був складний період з точки зору позицій української республіки у складі СРСР. Ми сьогодні розуміємо той диктат, що був з боку центру стосовно України. Але навіть тоді були певні державні традиції»

photo 5411136057241616707 y 8cd28

Перший Генеральний секретаріат Центральної ради, Київ 1917. Стоять (зліва направо): Павло Христюк, Микола Стасюк, Борис Мартос. Сидять: Іван Стешенко, Христофор Барановський, Володимир Винниченко, Сергій Єфремов, Симон Петлюра.

«І, коли в 1991 році відбулось проголошення незалежності, то ми завжди кажемо, що це ж не на рівному місці виникло. В Україні ніколи не зникала ідея державності. Навіть, коли її не було реально, ніколи не зникала сама ідея. Це прослідковується у діяльності багатьох просвітницьких організацій, потім політичних партій. Коли була така можливість, цю ідею прагнули реалізувати»

«Я впевнена, що нинішній етап української державності вже не зміниться та не зникне. Мені дуже сподобалась фраза президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня Державності, яку я сьогодні прочитала. Він сказав, що ми були, ми є і ми будемо»

«Чому саме 28 липня? Дійсно, були різні пропозиції щодо того, яку саме дату взяти за відправну точку. Тут зійшлись кілька моментів. Християнська церква сьогодні святкує День святого Володимира. Князя, з ім’ям якого ми пов’язуємо дуже важливий етап становлення ранньофеодальної української державності – Хрещення Русі. Він один з найвизначніших історичних діячів, і я думаю, що відбулося таке поєднання наших традицій в розрізі віків»

photo 5409062361131760536 x df9fb

Фото: Офіс Президента

«І ось ми вперше цього року святкуємо зафіксований День української державності. Так, нам зараз складно, сумно, ми всі щось втратили. Але дуже хочеться всіх привітати з Днем української державності. Цей день точно тепер буде зафіксований як факт підтвердження нашого існування, нашої української державності»

Також Галина Петрівна анонсувала новий курс «Історія та гібридні загрози», котрий зараз готує колектив історичного факультету. Цей курс буде доступний не тільки для студентів та викладачів, але й для широкого загалу. Деталі можна буде дізнатись на сайті закладу. 

photo 5408865608679932197 y d773d

Юлія Левченко з Бахмута — третя в Досі. Українка виборола бронзу на What Gravity Challenge

Семаковська Тетяна 20:26, 9 Травня 2025
Юлія Левченко / фото Вікіпедія

Українська легкоатлетка Юлія Левченко, спортсменка з Бахмута, виборола третє місце у змаганнях жіночих стрибків у висоту на турнірі What Gravity Challenge. Турнір пройшов у Досі, столиці Катару. Перше місце у турнірі посіла також українка, Ярослава Магучіх.

Про це повідомляє Суспільне Спорт.

Українки з медалями: Магучіх і Левченко на п’єдесталі What Gravity Challenge 2025 у Досі

У катарській Досі відбулися змагання з жіночих стрибків у висоту в рамках міжнародного турніру What Gravity Challenge 2025. У змаганнях взяли участь одразу дві українські спортсменки — Ярослава Магучіх з Дніпра та Юлія Левченко з Бахмута.

Перед стартом у Досі Магучіх підходила в статусі переможниці двох етапів Діамантової ліги 2025 — у китайських Сямені та Шанхаї. Своєю чергою, Левченко зупинялася за крок до медалей, показавши найкращий сезонний результат у Шанхаї — 1.91 м.

У фіналі турніру What Gravity Challenge українки боролися з сильним складом суперниць, серед яких бронзова призерка Олімпіади в Парижі Елеанор Паттерсон, німкені Крістіна Гонзель і Імке Оннен, а також британка Морган Лейк.

На висоті 1.94 м лише троє спортсменок подолали планку з першої спроби — Левченко, Магучіх і Лейк. Саме на цій висоті Юлія Левченко встановила свій новий найкращий результат сезону, востаннє такий показник (1.95 м) вона демонструвала у 2023 році.

Після двох невдалих стрибків на 1.96 м, Левченко ризикнула і перенесла третю спробу на 1.98 м, де змагалися вже Магучіх, Паттерсон та полька Марія Жодзік. Через організаційну помилку Магучіх спершу виконала стрибок на 1.96 замість 1.98 м. Однак українка впевнено подолала 2.00 м, а згодом — і 2.02 м, встановивши найкращий результат сезону у світі.

Підсумкові результати What Gravity Challenge 2025, Доха

  • Ярослава Магучіх (Україна) — 2.02 м;
  • Елеанор Паттерсон (Австралія) — 1.96 м;
  • Юлія Левченко (Україна) — 1.94 м.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

15 закупівель на 14 мільйонів: Бахмутська МВА відзвітувала про закупівлі 2025

Семаковська Тетяна 16:35, 9 Травня 2025
Олексій Рева під час засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність” / фото Донецька ОДА

9 травня провели засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Цього тижня про закупівлі, здійснені Бахмутською міською територіальною громадою, звітував Олексій Рева, начальник Бахмутської МВА. У планах громади 15 закупівель вартістю понад 14 мільйонів гривень.

Про це повідомили у Донецькій ОДА.

Закупівлі Бахмутська громада

Ігор Бойко заступник голови Донецької облдержадміністрації провів засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність”, де звітував за закупівлі Олексій Рева.

Як повідомили у звіті, з 1 січня по 7 травня 2025 року Бахмутська громада запланувала 15 закупівель товарів та послуг на загальну суму 14,5 мільйона гривень.

За словами Ігоря Бойка, у робочій групі є представники правоохоронних органів, група буде моніторити закупівлі у громадах області, щоб забезпечити прозорість та ефективність використання бюджетних коштів.

Нагадаємо, що редакція аналізувала статки та нерухомість Олексія Реви у єдиному державному реєстрі декларацій за 2024 рік.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Юлія Левченко з Бахмута — третя в Досі. Українка виборола бронзу на What Gravity Challenge

Українська легкоатлетка Юлія Левченко, спортсменка з Бахмута, виборола третє місце у змаганнях жіночих стрибків у висоту на турнірі What Gravity Challenge. Турнір пройшов у Досі, […]

15 закупівель на 14 мільйонів: Бахмутська МВА відзвітувала про закупівлі 2025

9 травня провели засідання робочої групи “Прозорість та підзвітність”. Цього тижня про закупівлі, здійснені Бахмутською міською територіальною громадою, звітував Олексій Рева, начальник Бахмутської МВА. У […]

500 атак дронами за 24 години: як виглядає травневе “перемир’я” на Новопавлівському напрямку

На Новопавлівському напрямку росіяни, як й на інших ділянках фронту не дотримують ініційованого ними ж перемиря. За 8 травня росіяни запустили 500 дронів-камікадзе та провели […]

Безплатна професія під час війни: у Харкові вчать виноградарству з нуля

Харківський центр професійно-технічної освіти (ПТО ДСЗ) анонсував запуск безплатного навчання за професією “Виноградар”. Старт занять — уже 16 травня. Долучитися можуть й переселенці та переселенки. […]

14:45, 09.05.2025 Скопіч Дмитро
евакуація

“Ситуація погіршується через навалу дронів”: волонтер Євген Ткачов про евакуацію з Донеччини

На Донеччині триває евакуація населення. Люди можуть виїхати з небезпечних територій, звернувшись до місцевої влади чи волонтерських організацій. Евакуація для людей безоплатна, однак сам процес […]