Скільки разів в Україні могли започаткувати День державності? 

Семаковська Тетяна 20:33, 28 Липня 2022

photo 5411136057241616653 w fb874Історично Україна мала декілька разів узаконити свою державність, але зрештою це сталось лише в кінці XX століття. Чому ця дата припала саме на 28 липня, та від якої відправної точки у світовій історії насправді починається українська державність, – у нашому матеріалі. 

Сьогодні, 28 липня, наша країна святкує День української державності. Про цю дату написав вже кожен державний орган, багато політичних діячів та знаменитостей. Зокрема, голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

«Нам не було просто. Але ми завжди знали, за що боремося. Знаємо це і зараз. Ми на своїй землі. На цій землі – наша правда, і сила, і воля. І наша держава, соборна і вічна!», – написав Кириленко.

Своєю чергою, Міністерство культури та інформаційної політики України розробило логотип нового свята – український герб. Сучасний, родовий знак Рюриковичів та інші тризуби, що використовувались і різні історичні періоди. Свою символічність мають й кольори концепції. 

photo 5411136057241616693 w a788f

photo 5411136057241616694 w f668e

Ми вирішили дізнатись маловідомі факти з історії України, пов’язані з українською державністю, та перевірити ствердження про те, що це свято могло бути започатковане набагато раніше. Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Горлівського інституту іноземних мов Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» Галина Петрівна Докашенко розповіла у коментарі «Бахмут.IN.UA», що означає День державності України по своїй суті. 

unnamed a59be bf52d

Фото: Галина Петрівна Докашенко

Перш за все треба зазначити, що елементи державності, про які далі піде у статті – це форми правління, державного устрою, організації державної влади, традиції, ідеологія, мова та символіка.

«Українська державність мала багато етапів. Вона не виникла 1991 року, як інколи здається людям, котрі не дуже фахово з цим стикаються. Українська державність має дуже глибокі корені. Навіть до Київської держави вже було елементи державності. Вони не всі належали слов’янському населенню. Багато істориків вважають, що, коли ми говоримо про історію української державності, бажано згадувати всі народи, які проживали на нашій території незалежно від того, чи вони залишились тут, або пішли далі. Кочівники тощо. Всі вони залишали свій слід: пам’ятки, матеріальну творчість, поховання, будови»

photo 5411136057241616719 y 80b3a

Скіфи. Малюнок: spadok.org.ua

«Потім, звичайно, дуже важливе місце займав період Київської держави. Тут були всі елементи ранньо-феодальної держави. На сьогодні це відомий факт, що Київська держава була однією з найвизнаніших в Європі. Її князі своїми династичними шлюбами практично породичались з усією Європою. Ярослава Мудрого, наприклад, називали тестем та свекром усієї Європи, усі ми знаємо історії про його доньок, які обручились з європейськими королями, та синів, що взяли заміж європейок. Тобто у цей період існувало дві ранньофеодальні держави: наша та Імперія Франків, з якої потім пішли Німеччина, Франція та Італія»

photo 5411136057241616652 y 2ee08

Володимир Великий. Фото: КМДА

«Потім Галицько-Волинська держава, тому що вона стала спадкоємицею Київської держави та перейняла її традиції, вони перейшли більш на Захід»

«Після визвольних подій середини XVII століття під керівництвом Богдана Хмельницького була утворена так звана гетьманщина. У неї теж були елементи державності, для якої Запорізька Січ була певним зразком. Я завжди розповідаю на лекціях, що Запорізька Січ стала міні-державним утворенням. Міні, тому що вона мала невелику територію, але мала багато ознак державності. І, коли утворилась гетьманщина, вона перейняла всі традиції, і взяла на рівні держави»

photo 5411136057241616706 y 9b3e4

Гетьманщина. Малюнок: spadok.org.ua

«Не менш важливі події 1917 року, коли була утворена Центральна рада. Якщо у першому універсалі проголошувалась автономія України, то вже в четвертому проголошувалась незалежність нашої держави, відома нам як Українська народна республіка. Я б виокремила складний період радянської державності, де українська республіка була однією зі складових. Це був складний період з точки зору позицій української республіки у складі СРСР. Ми сьогодні розуміємо той диктат, що був з боку центру стосовно України. Але навіть тоді були певні державні традиції»

photo 5411136057241616707 y 8cd28

Перший Генеральний секретаріат Центральної ради, Київ 1917. Стоять (зліва направо): Павло Христюк, Микола Стасюк, Борис Мартос. Сидять: Іван Стешенко, Христофор Барановський, Володимир Винниченко, Сергій Єфремов, Симон Петлюра.

«І, коли в 1991 році відбулось проголошення незалежності, то ми завжди кажемо, що це ж не на рівному місці виникло. В Україні ніколи не зникала ідея державності. Навіть, коли її не було реально, ніколи не зникала сама ідея. Це прослідковується у діяльності багатьох просвітницьких організацій, потім політичних партій. Коли була така можливість, цю ідею прагнули реалізувати»

«Я впевнена, що нинішній етап української державності вже не зміниться та не зникне. Мені дуже сподобалась фраза президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня Державності, яку я сьогодні прочитала. Він сказав, що ми були, ми є і ми будемо»

«Чому саме 28 липня? Дійсно, були різні пропозиції щодо того, яку саме дату взяти за відправну точку. Тут зійшлись кілька моментів. Християнська церква сьогодні святкує День святого Володимира. Князя, з ім’ям якого ми пов’язуємо дуже важливий етап становлення ранньофеодальної української державності – Хрещення Русі. Він один з найвизначніших історичних діячів, і я думаю, що відбулося таке поєднання наших традицій в розрізі віків»

photo 5409062361131760536 x df9fb

Фото: Офіс Президента

«І ось ми вперше цього року святкуємо зафіксований День української державності. Так, нам зараз складно, сумно, ми всі щось втратили. Але дуже хочеться всіх привітати з Днем української державності. Цей день точно тепер буде зафіксований як факт підтвердження нашого існування, нашої української державності»

Також Галина Петрівна анонсувала новий курс «Історія та гібридні загрози», котрий зараз готує колектив історичного факультету. Цей курс буде доступний не тільки для студентів та викладачів, але й для широкого загалу. Деталі можна буде дізнатись на сайті закладу. 

photo 5408865608679932197 y d773d

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

Валентина Твердохліб 14:00, 21 Грудня 2024
маріуполя
Засуджений боєць “Азову” Олег Абдюков / фото Маріупольська міськрада

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою.

Про це повідомляє Маріупольська міськрада.

Суд над захисником Маріуполя

У Донецьку відбувся суд над 25-річним захисником Маріуполя, бійцем “Азову” Олегом Абдюковим. Окупанти звинуватили військовослужбовця у злочині проти мирних жителів Маріуполя.

Так звані “правоохоронці” на окупованих територіях відкрили на Олега Абдюкова кримінальну справу за сфабрикованими доказами. Бійця “Азову” звинуватили у вбивстві двох мирних мешканців Маріуполя. Як зазначають окупанти, в березні 2022 року український військовий, нібито, розстріляв із гранатомета автомобіль, в якому перебували люди.

“Верховний суд днр” визнав Олега Абдюкова винним у злочині. Йому призначили покарання у вигляді 24 років ув’язнення.

Зазначимо, що Олег Абдюков перебуває в російському полоні з 2022 року, його разом з іншими бійцями вивели з “Азовсталі”. Він був одним із постраждалих у теракті в Оленівці.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

Валентина Твердохліб 13:00, 21 Грудня 2024
тренінги
Консультація психолога / ілюстративне фото Pexels

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна мета тренінгів — підвищити в людей рівень стійкості до стресів.

Про це повідомляє осередок підтримки “З Бахмутом у серці. Кривий Ріг”.

Безоплатні психологічні тренінги для ВПО: програма

У Кривому Розі заплановані безоплатні психологічні тренінги для ВПО з Бахмута. Їх проводитимуть фахівці Данської ради у справах біженців в Україні (DRC).

Це буде цикл групових зустрічей з побудови стресостійкості. Для учасників тренінгів підготували різноманітні теми, що сприяють підвищенню стійкості до стресів та покращенню загального благополуччя.

Програма складатиметься із шести або дев’яти сесій (за бажанням або необхідністю группи) тривалістю 1,5-2 години. У програмі:

  • перша зустріч — знайомство, оцінка рівня стресу, вплив оточення на емоційний стан;
  • друга зустріч — визначення внутрішніх ресурсів, вправи та дискусії для зміцнення стійкості;
  • третя зустріч — дослідження емоцій, їх вираження та управління, створення “банки емоцій”;
  • четверта зустріч — створення “лінії часу”, написання історії стійкості;
  • п’ята зустріч — обговорення додаткових способів подолання труднощів, обмін досвідом та нові інструменти.

Як долучитися до психологічних тренінгів для ВПО

Долучитися до групи можуть усі охочі віком від 18 років. Кількість місць для участі у тренінгах обмежена, тому треба пройти попередню реєстрацію за посиланням.

Зустрічі проходитимуть один раз на тиждень. Перший тренінг заплановано на вівторок, 24 грудня, початок о 12:00. Зустрічі відбуватимуться за адресою: місто Кривий Ріг, вулиця Космонавтів, 3.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

маріуполя

Росіяни засудили оборонця Маріуполя до 24 років ув’язнення: деталі

У тимчасово окупованому Донецьку засудили захисника Маріуполя Олега Абдюкова. Йому призначили 24 роки ув’язнення за сфабрикованою справою. Про це повідомляє Маріупольська міськрада. Суд над захисником Маріуполя У […]

тренінги

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для бахмутян: реєстрація

У Кривому Розі проведуть безоплатні психологічні тренінги для переселенців з Бахмута. Це будуть групові зустрічі, на яких обговорюватимуть різноманітні теми для покращення емоційного стану. Головна […]

телебачення

На окупованій Донеччині працюватиме лише російське телебачення: плани окупантів

Окупаційна влада на ТОТ почала роботи з розширення російської телемережі. Вони заплановані на окупованих територіях Донецької, Луганської, Запорізької і Херсонської областей. У планах окупантів — […]

Володимир пашков: російський управлінець та економічний координатор на окупованих територіях Донбасу

Володимир пашков регулярно фігурував в новинах окупаційної влади “днр”. Він обіймав посаду “виконувача обов’язків прем’єр-міністра” так званої “днр” і керував економічною діяльністю регіону. До своєї […]

курахове

У Кураховому йдуть важкі міські бої: військові про ситуацію в місті

У місті Курахове йдуть важкі бої. Українські десантники нищать ворога, але сили російської армії переважають. Для переховування окупанти активно використовують міську забудову. Про це повідомляє […]