Бахмут утворився завдяки українським козакам, а не за велінням Івана Грозного

Семаковська Тетяна 12:02, 20 Травня 2022

245072968 1224922287985252 2091925369309348843 n 3b09eБахмут (у 1924 – 2016 роках – Артемівськ) – одне з найдавніших міст Донеччини. Але досі між істориками, краєзнавцями точаться суперечки щодо справжнього часу й обставин заснування міста. Коли ж насправді виникло постійне поселення на місці сучасного Бахмута і хто були його перші жителі – докладно розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Відкривайте справжню історію Бахмута і перевіряйте себе у тесті. Дізнайтесь, чому Бахмут був і є Українською територією!

Які гіпотези розглядають і чому виникла суперечка?

У більшості довідників та енциклопедій першої половини ХІХ ст. заснування Бахмута датується початком XVIII століття і пов’язується з відкриттям і початком розробки соляних джерел на території сучасного міста. Натомість у ХХ ст. поширилася й стала панівною думка, що місто Бахмут походить від Бахмутської сторожі XVI ст. На цьому ґрунтується й офіційна дата заснування міста – 1571 рік.

Дике Поле на межі двох держав – територія Бахмута у XVI столітті

У XVI столітті по річці Сіверський Донець пролягав умовний кордон між Московською державою і Кримським ханством. Його правий берег, де наразі розташоване наше місто, так і називався в тогочасних документах – кримською стороною. Втім, по обидва боки кордону розлягалося Дике Поле – безмежний незаселений простір, де з одного боку кочували кримські й ногайські татари, а з іншого проникали загони козаків із Запоріжжя, Дону й Сіверщини у пошуках «козацького хліба» – військової здобичі.

Кримські татари майже щороку чинили грабіжницькі походи до населених земель Великого князівства Литовського (потім Речі Посполитої) та Московської держави – країн, між якими на той час були розділені українські землі. Обидві держави намагалися давати опір татарським набігам, утворюючи прикордонну службу, і залучали до охорони кордонів українських козаків. Так у 1572 році в Речі Посполитій з’явилося українське реєстрове козацтво. А в Московській державі приблизно в цей час бачимо козаків із Сіверщини (севрюків) у складі прикордонної сторожової служби.

 


 

Яку сторожу заснував Іван Грозний?

У 1846 році вийшла друком книга російського історика Івана Бєляєва «О сторожевой, станичной и полевой службе на Польской Украине Московского государства…», у якій докладно описана організація прикордонної служби Московської держави у XVI столітті. Саме тут вперше серед істориків була згадана загадкова Бахмутська сторожа.

За часів царювання в Москві Івана Грозного (1533 – 1584) на степовому кордоні було утворено декілька сторожових ліній для охорони від татарських нападів. У січні – лютому 1571 року в Москві був зібраний з’їзд прикордонників, який мав переглянути організацію прикордонної служби, щоб зробити її більш ефективною. З’їзд виробив «приговор» – своєрідний устав прикордонної  служби, в якому були детально розписані місця розташування прикордонних застав (сторож), маршрути розвідувальних загонів (станиць), обов’язки сторожів і станичників.

Крайньою на степовому кордоні була лінія з шести донецьких сторож (Коломацька, Обишкінська, Балаклійська, Ізюмська, Святогірська й Бахмутська, а також Айдарська – пізніше облишена, оскільки лежала осторонь від звичайних шляхів татарських набігів). Шоста, Бахмутська сторожа знаходилась «усть Черного Жеребца», тобто в місці впадіння в Донець його лівої притоки – Чорного Жеребця. Навпроти, з правого боку в Донець впадає річка Бахмут, яка й дала назву сторожі.

280091096 330847465668814 9148181221452195925 n 624e4

Донецькі сторожі за розписом 1571 року (з книги І. Бєляєва, 1846 р.)

Постійного поселення у XVI столітті не могло бути

Сторожа являла собою невеликий (з шести чоловік) кінний спостережний загін, який мав об’їздити дозором визначену ділянку кордону довжиною в кілька десятків верст на лівому (московському) березі Дінця. Сторожі мали спостерігати за кордоном і сповіщати царських воєвод у прикордонних містах про прихід татарських загонів. Отримавши тривожну звістку, царський уряд збирав військо для відсічі ворогу. Суворі правила прикордонної служби вимагали від сторожів розташовуватися на місцевості приховано, навіть не розводити вогонь на одному місці двічі, щоб не привернути  увагу ворога. Звісно, ні про які укріплення або постійні поселення сторожів на степовому кордоні не йшла й мова.

Але й ця тонка мережа спостережних загонів на пограниччі проіснувала недовго. Вже в 1587 році через напади «черкас» (свавільних українських козаків) Донецькі сторожі вирішено було скасувати, замінивши їх станицями – кінними загонами по 12 чоловік, які здійснювали розвідувальні рейди на «урочні місця», де раніше стояли сторожі. А в часи російської Смути початку XVII століття прикордонна служба Московської держави занепала, так що від прикордонних міст Путивля й Рильська, виїздили тільки «ближні» сторожі, не далі як за 15 – 20 верст.

Заселення козаками і розробка соляних джерел – територія Бахмута у XVII столітті

А в Придінців’ї в цей час поширився вплив українського козацтва. У середині XVII століття тут діяли свавільні козацькі загони Васька Рябухи, Семена Забузького, Григорія Торського. У складі одного з таких загонів вперше згадується Іван Богун – пізніше відомий козацький полковник, соратник Богдана Хмельницького.

280351302 498011705444868 3573089131496848539 n ee9e9

Слобідські козацькі полки. XVII – XVIII ст.

У другій половині XVII століття розпочалося масове переселення з Правобережної та Лівобережної України на землі колишнього Дикого Поля, де утворилися козацькі полки Сумський, Охтирський, Харківський, Острогозький, а в 1685 році – найпівденніший з них Ізюмський. Разом вони склали новий історичний регіон – Слобідську Україну. З часом заселення перейшло на правий берег Дінця, й до складу Ізюмського полку ввійшли нові укріплені поселення: Маяки, Тор (теперішній Слов’янськ), Райгородок.

Наприкінці XVII століття торський козак Омелян Бирюков відкрив соляні джерела на річці Бахмут, довкола яких невдовзі з’явилося поселення козаків-солеварів. Про це через тридцять років писали місцеві жителі до Сенату, пригадуючи час і обставини заснування міста. Близько 1703 року збудована невеличка дерев’яна фортеця, приписана потім разом із її мешканцями до Ізюмського слобідського козацького полку. Саме це й було початком історії постійного поселення на місці сучасного Бахмута.

Отже, наше місто було започатковане внаслідок  української народної колонізації, а не за велінням згори. А 1571 рік в історії краю позначився лише реформою сторожової служби Московської держави  за часів царя Івана Грозного.

280096945 326779922931004 4969614919770374156 n 8f055

План міста-фортеці Бахмут. 1730-і роки. Шведський національний архів.

280261986 3163268503898077 3955915281066378301 n 932c2

Бахмутські козаки XVIII ст. Реконструкція художника С. Шаменкова

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Тропічний “Інфлюенсер” та напружений “Клаустроби: без сну”: п’ять захопливих трилерів, від яких не відірватися

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 13:00, 16 Березня 2025
Напружений сюжет та тривога від людьскої природи у трилері “Єретик” / скриншот

Напружені сюжети, неочікувані повороти та постійне відчуття тривоги — все це характерні особливості фільмів жанру трилер. Вони є одними з найулюбленіших жанрів кіно багатьох кінолюбів, адже надають незабутній досвід та гострі емоції.

Редакція Бахмут IN.UA підготувала добірку з п’яти небанальних фільмів жанру трилер, від яких неможливо відірватися.

Фільми жанру трилер 2025: добірка

Фільми жанру трилер — це особливість сучасного кінематографу, який поєднує різні елементи та створює цільні сюжети, котрі тримають глядачів та глядачок в напрузі від першої до останньої сцени.

Це постійна інтрига, несподівані сюжетні повороти, психологічна глибина сюжетів та відчуття небезпеки. Саме ці елементи роблять трилери настільки популярними серед кіноманів.

Інфлюенсер (Influencer, 2022)

Подорож до дикого острова / скриншот

Напружливий, інтригуючий та неймовірно цікавий — це все про фільм “Інфлюенсер”, який доступний для перегляду українською мовою.

Трилер розповість історію зірки соцмереж Медісон, яка відправляється в подорож до Таїланду. В житті дівчини одразу ж розпочалися проблеми: хлопець в останній момент не зміг полетіти з нею, а вже на місці хтось увірвався в номер і вкрав її паспорт.

Неочікувано для Медісон її посміхається доля, адже на допомогу приходить випадкова знайома — дівчина на прізвисько CW. Вона складає компанію самотній зірці та пропонує їй ексклюзивну можливість відпочити на одному з диких островів біля курортного міста. Медісон занадто пізно починає підозрювати, що CW могла щось замислити. Втім, пастка вже закривається.

Клаустроби без сну (Double Blind, 2024)

Смертельний експеримент від фармацевтичної корпорації / фото з відкритих джерел

Трилер та жахи — ідеальне поєднання для фільмів, які варто подивитися ввечері. Ці дві якості поєднує в собі стрічка “Клаустрофоби: Без сну”.

Фільм з незвичною назвою розповість історію дівчини на ім’я Клер, яка стає волонтером клінічного випробування, організованого відомою фармацевтичною корпорацією.

Його суть проста — перевірка ефективності нового препарату і спостереження за його впливом на організм учасників. Проте, все завершується повним хаосом. Це пов’язано з тим, що учасники під час експерименту дізнаються, що засинання під впливом препарату призведе до їхньої негайної загибелі.

Вони замкнені в ізольованому просторі, змушені підпорядковуватися правилам та використовувати всі свої ресурси, щоб не заснути та вийти з цієї жахливої ситуації.

Єретик (Heretic, 2024)

Психологічна битва віри та “єретика” / скриншот

Віра — одна із найрозповсюдженіших сюжетних основ для трилерів. Саме такі фільми жахають власною реалістичністю та тим, що глядачі не можуть відірватися від них. І “Єретик” — це ідеальне тому підтвердження.

Стрічка розповідатиме про двох молодих місіонерок Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів, які приїжджають до будинку доброзичливого чоловіка на ім’я містер Рід. Чоловік запросив представниць релігійної групи до себе додому, адже висловив зацікавленість дізнатися більше про їхню віру.

Спочатку розмова жінок та містера Ріда була звичайною, але згодом стає зрозуміло, що наміри чоловіка далеко не добрі. Він розпочинає психологічну битву, використовуючи переконання місіонерок проти них. Основа ціль проста — дізнатися те, на що готові люди заради власних переконань.

Наглядачі (The Watchers, 2024)

Бункер для наглядання за людьми / cкриншот

“Наглядачі” — цікава дебютна робота режисерки Ішани Ш’ямалані, котра вже доступна для перегляду на стрімінгових сервісах українською мовою.

Стрічка розповідатиме глядачам історію дівчини на ім’я Міна, яка стала однією з потерпілих від впливу моторошного лісу. Залишившись на мілині, вона змушена піти вглиб темного лісу, щоб знайти допомогу. Проте, там вона зустрічає іншу жінку, яка кричить, закликаючи її бігти до бетонного бункера.

Утім, це лише початок моторошних подій найближчого майбутнього, де Міна та ще невелика група людей опиняється в кімнаті зі скляною стіною та електричним світлом, яке вмикається з настанням ночі. Саме в цей час за ними будуть спостерігати невідомі та дуже страшні Наглядачі, для яких люди — це лише іграшки для спостереження.

Кліпни двічі (Blink Twice, 2024)

Смертельний відпочинок “мрії” / скриншот

Психологічний аспект будь-якого трилеру — це те, через що глядачі записують їх у фільми, від яких неможливо відірватися. А особливо з цією задачею справляються детективні історії цього жанру.

Фільм “Кліпни двічі” — моторошна історія офіціантки на ім’я Фріда, яка познайомилася з мільярдером Слейтером Кінгом. Між ними швидко спалахує іскра, під час якої чоловік запрошує жінку приєднатися до нього та його друзів у відпустку мрії на його приватному райському острові.

Фріда погоджується та стає частиною відпочинку, який буває лише один раз на усе життя.

Ніхто не хоче, щоб ця подорож закінчилася, але коли починають відбуватися дивні речі, Фріда починає сумніватися у своєму сприйнятті реальності. І це стає відправною точкою для неї у пошуку істини, яку необхідно знайти, якщо Фріда хоче вибратися з цієї вечірки живою.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Історичні перемоги українців: як Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом?

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Березня 2025
Cвятослав / ілюстрація Бахмут IN.UA

У 971 році відбулася Доростольська битва — один із ключових епізодів правління князя Святослава Ігоревича. Після походу на Балкани та завоювання значної частини території Болгарії, Святослав зіткнувся з Візантійською імперією, яка на чолі з імператором Іоанном Цимісхієм виступила проти русів. Ця битва увійшла в історію, адже Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом.

Спецпроєкт Бахмут IN.UA “Перемагали раніше — переможемо зараз!”. Просто і цікаво розповідаємо про перемоги українців крізь історичний час.

Доростольська битва

Довготривала Доростольська битва почалася у 971 році між дружиною Святослава та армією Візантійської імперії. Князь-завойовник Святослав налагодив дружні зв’язки з Болгарським царством і вирішив скористатися їх територією, як плацдармом для наступу.

У ході декількох битв, що принесли тактичну поразку війську Святослава, з’явилася необхідність відступити до міста Доростол і зайняти там оборону. Доростол був міцною фортецею на правобережжі Дунаю, що візантійці боялися брати прямим штурмом, але вони не думали відступати і взяли місто у щільну облогу.

20 липня 971 року Святослав звернувся до своєї дружини і сказав про те, що краще померти, ніж втекти з великим соромом. Візантійський імператор Іоанн І Цимісхій стягнув до Доростолу 60 тисяч воїнів, щоб перемогти послаблену 30 тисячну дружину Русі-України. Руське військо билося на смерть, як і закликав великий князь. Візантійці дуже злякалися втрат, які вони почали нести.

За візантійськими джерелами, імперська армія втратила 38 тисяч воїнів загиблими, а кількісні показники втрат княжої дружини невідомі. Візантійці погодились на мир. Імператор Іоанн І, дуже вражений силою і мужністю князя та його воїнів, не просто вільно випустив залишки київських воїнів, а дав їм харчів на дорогу додому.

Вдячний Святослав віддав полонених візантійців і дав обіцянку не нападати на землі східної Римської імперії. Два правителі розійшлися з миром після довгої і кровопролитної війни.

Автор тексту історик, краєзнавець Микита Безмен.

Авторка ілюстрації художниця Маша Вишедська.

Читайте також: 

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Тропічний “Інфлюенсер” та напружений “Клаустроби: без сну”: п’ять захопливих трилерів, від яких не відірватися

Напружені сюжети, неочікувані повороти та постійне відчуття тривоги — все це характерні особливості фільмів жанру трилер. Вони є одними з найулюбленіших жанрів кіно багатьох кінолюбів, […]

13:00, 16.03.2025 Скопіч Дмитро
299071116 463901905744908 2309903227484124870 n 72fb2

Історичні перемоги українців: як Святослав переміг візантійців з вдвічі меншим військом?

У 971 році відбулася Доростольська битва — один із ключових епізодів правління князя Святослава Ігоревича. Після походу на Балкани та завоювання значної частини території Болгарії, […]

“Виписка” з місця проживання для ВПО: як це зробити

У зв’язку з повномасштабним вторгненням багато ВПО змінюють місце проживання, а тому виникає потреба у знятті з реєстрації. Детальніше про те, як саме працює процедура, […]

11:00, 16.03.2025 Скопіч Дмитро
300845565 472208734914225 1273954670220684488 n d89d3

Історичні перемоги українців: як Ярослав Мудрий провчив половців

Ярослав Мудрий – один із найвидатніших правителів Київської Русі, який зміцнив державу, розширив її кордони та заклав основи законодавства, створивши “Руську Правду”. Саме за його […]

299714733 466844818783950 2712060337326051905 n 6f6b1

Історичні перемоги українців: як збудували місто Переяслав

Переяслав був одним із найважливіших міст Київської Русі, стратегічним і культурним центром, який відігравав ключову роль у захисті південних рубежів від кочовиків. Саме тут князь […]