
Бібліотека, зібрана за пів життя. Сімейні фотографії, що зберігали тепло поколінь. Улюблена дитяча іграшка, яку так і не встигли забрати. Зустрічі з друзями біля Набережної, коли час зупинявся під шум хвиль. Вечори на власному балконі, наповнені сміхом і щирими розмовами. Це не просто речі – це частини нашого життя, нашої історії, наших найдорожчих спогадів. І все це було безповоротно знищене окупантами. Спогади, що не можна купити. Люди, яких не повернути.
До річниці повномасштабного вторгнення, редакція публікує особливий перелік. Це 24 символічні речі, залишені можливості, у яких кожен впізнає щось своє.
Дім

Бахмутяни втратили дім. Дім, до якого не повернешся, де ще живі були рідні й близькі, де було багато сміху, розмов й мрій. Розбитий росіянами Бахмут тримається на фасаді уцілілих будинків.
Сімейні фотографії

Ми неодноразово спілкуючись з бахмутянами відслідковували спогади про фото. Люди не знали наскільки й куди їдуть, сімейні альбоми з собою не брали. Спогади про все життя залишились в окупації. Це, ймовірно, найбільше річ, за якою шкодували наші герої.
Дитячі фото залишені на стінах кухонь, віталень

Дитячі фото — ще одна щемка річ, яку не встигли забрати з Бахмута. Фото онуків та дітей, які дбайливо ставили на видне місце в оселях — зараз стоять в порожніх кімнатах.
Домашня бібліотека

Книги, які роками одна за одною поповнювали родинну бібліотеку теж не встигли вивезти. У кращому випадку, як на фото, вони вціліли в розбитій росіянами квартирі. Проте більшість будинків в Бахмуті згоріли разом з усіма речами.
Листи

Листи, які отримували від рідних на свята залишились в окупації. Ці теплі згадки про рідних, які дбайливо зберігали в шухлядах та столах.
Дитячі іграшки

Улюблена дитяча іграшка дочки або сина, яку в поспіху не встигли взяти з собою. “Це на надовго”, “Ми думали, що скоро повернемось”, кажуть місцеві переглядаючи світлини з власних зруйнованих осель.
Дитячий візочок

Дитячий візочок на фоні руїн Бахмута. Покинутий, бо власники вірили, що от-от й повернуться до міста.
Наші чисті й охайні будинки

Чистота й доглянутість в Бахмуті, це те, що зазначали майже всі герої наших матеріалів.
“Так гарно, як в Бахмуті не було ніде”, “Наше місто затишне й дуже чисте”, — казали бахмутяни.
Але таку просту річ, як відчуття чистоти в місті змогли забрати росіяни. На будинках “красуються” російські “z”.
Наші троянди

Вони цвіли повсюди, рожеві та червоні квіти літом вкривали все місто. Навіть попри окупацію, троянди квітнуть, але побачити їх можна лише на фото з окупації.
Ту саму останню пляшку ігристого

Бахмутський магазин Artwinery, який асоціював місто з шампанським й трояндами. Придбати фірмову продукцію тут вже неможливо.
Речі, які не встигли зробити
Речі, які не встигли зробити… Разом переглянути старі сімейні фотографії, сміючись над дитячими витівками, зібрати домашній виноград, вийти на набережну. Ще раз повернутися додому, відчути знайомий запах рідних стін. Сказати найважливіші слова тим, кого вже немає…
Встигнути зібрати урожай

Господарі цього виноградника не встигли зібрати врожай. Таких незібраних врожаїв залишилось багато, росіяни не гребують користуватися чужим, ні будинками, ні їжею.
Зробити фото бахмутського неба

Вийти увечері та назнімати десяток майже однакових фотографій неба над набережною, а потім довго думати, яка ж найкраща. А виявилось, що усі найкращі, бо вони останні були зроблені своїми руками, а не руками окупантів.
Зустрітися біля бахмутського годинника

Палац культури й центр міста, сюди йшли, щоб послухати “Шахтарську ліричну”. Те, що колись здавалось буденністю – зараз розкіш. У Бахмуті вже кілька років ніхто не сповіщає годину, немає й для кого.
Прогулятися по парку

Проста здавалась б річ — прогулянка по Бахмуту тепер залишилась привілеєм росіян. Замість бахмутян по вулицях крокують російські окупанти.
Зробити світлину на фоні муралів

Весною й літом — ці два мурали були головними локаціями для зйомок фотографів й майже в кожного з нас є, якщо не фото на фоні, то світлина самих стінописів. Обидві будівлі знищені.
Провести вечір на лавочках біля під’їзду

Вечірні посиденьки з рідними біля своїх будинків — цю можливість безповоротно втрачено для більшості містян, частина тих самих рідних загинула під час російського вторгнення. Почуття дому зі своїми — річ, яку втрачено.
Взяти ту саму каву в “Франсуа”

Більше немає можливості взяти каву у “Франсуа”, тут не чутно ні дитячого сміху ні голоси людей. Кав’ярня знищена, а кава не смакує так, як тут раніше.
Подивитись матч на стадіоні

Вихідними бахмутяни збирались на матчі, у місті було гучно й шумно. Тут вирувало життя, якого зараз немає, як немає й стадіону.
Зустріти захід на набережній

Прийти на набережну вечором аби провести день, зустріти захід сонця, обговорити останні новини. Але прийти на зруйновану набережну зараз можуть лише окупанти.
Ще раз поговорити з найважливішими

Маріупольське кладовище в Бахмуті одне з місць, де поховані рідні люди. Однак прийти до них більше неможливо.
Відвести дитину в школу зранку

Взяти свого першокласника за руку та відвести на перший дзвоник можна, але в іншому місті. Бахмутські школи зруйновані вщент.
Побачити місто з висоти

Піднятись на колесі огляду аби побачити місто з висоти, зробити кілька знімків, які зафіксують щасливі обличчя рідних.
Ще раз пройтися Бугром

У цих руїнах місцеві можуть впізнати магазин в районі Бугор. Для багатьох бахмутян — один з улюблених кварталів.
Спостерігати за сонцем з вікон власної квартири

Після роботи взяти чашку кави та вийти на балкон, аби помилуватися заходом сонця. З цих балконів зараз росіяни запускають дрони по Часів Яру.
Встигнути сказати найважливіше
Набрати найрідніших, аби сказати, як сильно скучив, встигнути відправити повідомлення й отримати той самий дзвінок, той самий “+”, якого чекають найбільше. Росія забрала не просто речі, а ціле життя поховане у них.
Читайте також:
- “Звільнення Бахмута”: як виглядає свобода очима росіян
- 2 роки російського терору: як рф знищує Донеччину
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!