Зимова підтримка від благодійників: на яку допомогу можуть розраховувати українці в холодну пору

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:20, 6 Листопада 2024
Опалення дровами / фото ілюстративне, Pexels

Зима — сувора пора року, тим паче в умовах війни. Це особливо відчувають представники різноманітних вразливих категорій населення в Україні, зокрема переселенці та переселенки. Саме для таких осіб працюють різноманітні державні програми та благодійники. Їх допомога дозволить легше пережити зиму.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, які програми допомоги на зимовий період вже діють в Україні та на що можна розраховувати.

Зимова допомога для українців

Вразливим групам населення допомагатимуть підготуватися до зими. Таку роль на себе взяла держава, великі донори та різноманітні благодійники з гуманітарних організацій. 

Зокрема, держава планує допомагати українцям з вразливих категорій житловими субсидіями та пільгами, на що вже, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля передбачено 42 мільярди гривень. Своєю чергою, благодійники планують допомагати домогосподарствам харчовими продуктами, твердим паливом та навіть грошима.

Зимова допомога від держави

Держава пропонує пільги та субсидії українцям / фото з відкритих джерел

Держава планує запустити широку програму зимової підтримки для українців, яка дозволить великій кількості громадян пережити холодну пору року з комфортом. 

Уряд 2,8 млн українських родин отримають житлові субсидії та пільги. У бюджеті на прийдешній рік на це передбачено 42 мільярди гривень. Також варто очікувати спрощення механізмів оформлення субсидій та інших житлово-комунальних пільг для військових. 

Ще близько 500 тисяч домогосподарств отримають спеціальні виплати на купівлю твердого палива, зокрема дров та вугілля.

Інше, що варто виділити — це допомога для переселенців. Для них держава планує запустити програму субсидіювання на орендоване житло, що дозволить ВПО отримувати компенсацію за оплату квартир чи будинків. Йдеться про родини, які витрачають на оренду понад 30% своїх доходів.

Не останню роль також відіграє програма зимової “єПідтримки”, яка дозволить кожному громадянину країни отримати 1 000 гривень. Українці зможуть витратити на придбання виробів українського виробництва, а також на оплату житлово-комунальних витрат. Детальніше про те, як її отримати, можна дізнатися в матеріалі Бахмут IN.UA за посиланням.

Допомога від “Карітас”

Благодійники також розуміють складність зимового сезону 2024-2025 років для українців, а тому запустили широкий спектр різноманітної допомоги. Так, представники фонду “Карітас Україна” реалізовують проєкт допомоги вразливим групам населення.

Українці з вразливих груп населення можуть розраховувати на таку допомогу:

  • у Дніпрі “Карітас Донецьк” видаватиме тверде паливо та грошову допомогу на сплату комунальних послуг;
  • “Карітас Краматорськ” і “Карітас Одеса” забезпечуватиме людей твердим паливом; 
  • “Карітас Запоріжжя” видаватиме тверде паливо та грошову допомогу на сплату комунальних послуг. Також у Запорізькій області проводитимуть ремонти в місцях тимчасового перебування. Понад десяток таких закладів отримають допомогу для комфортного зимування; 
  • “Карітас Івано-Франківськ”, “Карітас Надвірна” та “Карітас Дрогобич” допомагатимуть з твердим паливом та системою опалення в сімох місцях тимчасового перебування; 
  • “Карітас Коломия” забезпечить твердим паливом мешканців трьох місць тимчасового перебування; 
  • “Карітас Стрий” надасть тверде паливо двом місцям тимчасового перебування;
  • “Карітас Сокаль” допоможе з системою опалення мешканцям одного місця тимчасового перебування. 

Зимову допомогу видаватимуть переселенцям і місцевим мешканцям громад. На підтримку можуть розраховувати люди, які втратили роботу, та родини, чий дохід становить 6 318 гривень на одну людину. Також будуть враховувати інші критерії вразливості.

Детальніше про те, чи може людина отримати допомогу на зимування, дізнавайтеся за телефоном: 0 800 336 734. Дзвінки приймають у будні з 09:30 до 16:00.

Допомога від Червоного Хреста

Допомога від Червоного Хреста / фото Червоний Хрест

Зимову підтримку населенню обіцяють й представники Червоного Хреста. Вони надаватимуть найбільш вразливим верствам населення у віддалених сільських і напівсільських районах вздовж лінії зіткнення або на прикордонних територіях наступні види допомоги:

  • 25 000 гривень;
  • дрова;
  • паливні брикети;
  • будівельні матеріали для проведення ремонтних робіт до зими.

Для проходження реєстрації на цю допомогу потрібно звернутися в соціальну службу за місцем проживання. Додаткову консультацію можна отримати на гарячій лінії Червоного Хреста за номером 0 800 300 155.

Грошова допомога від УВКБ ООН

Українці також можуть отримати грошову допомогу від УВКБ ООН, яку видають у партнерстві з БФ “Право на захист” в різних регіонах України. Для цього ВПО потрібно відповідати критеріям вразливостей та мати дохід менший за 5 400 гривень на особу.

Для реєстрації потрібно звернутися до офісу БФ “Право на життя” або до мобільних груп. Детальніше про адреси, а також допомогу, можна дізнатися за посиланням або звернувшись на гарячу лінію УВКБ ООН за номером — 0 800 307 711.

Нова грошова допомога від Естонської ради

Грошова допомога від Естонської ради / фото ілюстративне, pixabay.com

Естонська рада у справах біженців продовжує допомагати українцям в підготовці до холодної пори року. Нещодавно її представники запустили нову реєстрацію на отримання грошової допомоги, яку можна витратити на придбання твердого палива, такого як вугілля чи дрова, а також оплати газового опалення.

Скористатися програмою можуть домогосподарства, які проживають у сільській місцевості та мають труднощі з покриттям своїх потреб в опаленні в зимовий період. Пріоритет надаватиметься тим, хто має низький рівень доходу та проживає у наступних областях:

  • Запорізькій;
  • Херсонській;
  • Луганській;
  • Донецькій.

Важливою умовою є належність до наступних категорій вразливості:

  • домогосподарства з дітьми, очолювані одинокою матір’ю / одиноким батьком;
  • домогосподарства, в яких жінка виступає єдиним годувальником;
  • домогосподарства з вагітними жінками;
  • домогосподарства з 3 і більше дітьми до 18 років;
  • домогосподарства з дітьми до 2 років;
  • домогосподарства з особами з інвалідністю 1 або 2 групи;
  • домогосподарства з особами, які мають тяжкі захворювання та потребують дорого лікування;
  • домогосподарства, які складаються з людей похилого віку (60+);
  • домогосподарства, в яких повністю або частково зруйноване житло;
  • домогосподарства, члени яких отримали поранення або загинули внаслідок активних бойових дій.

Реєстрація здійснюється за посиланням на офіційному сайті Естонської ради у справах біженців.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Зимова підтримка прифронтових територій: на що можуть розраховувати постраждалі громади на прикладі Слов’янська

Семаковська Тетяна 15:45, 14 Серпня 2024

“Додаткової допомоги не очікую. Розраховую на себе”, — каже бахмутянка Ганна, яка наразі проживає у Слов’янську. Опалювальний сезон цьогоріч, як й минулі, буде непростим. На прифронтових територіях, де теплопостачання залежить від щільності російських обстрілів, до холодів готуються завчасно. Слов’янськ — не виняток. Не встиг тут завершитися опалювальний сезон весною 2024, як комунальники розпочали підготовку до наступного.

Як місцева влада допомагатиме пережити зиму 2024/25 років мешканцям прифронтових територій — розглянули на прикладі Слов’янської громади, поспілкувалися з владою та мешканцями міста.

Нова грошова допомога для жителів Донецької області на зиму

У кінці липня 2024 року Мінреінтеграції повідомило, що на опалювальний сезон для прифронтових громад партнери виділили 55 мільйонів доларів США — це понад 2 мільярди гривень. Зазвичай опалювальний сезон в Україні починається у жовтні, однак це залежить й від погодних умов, а для прифронтових територій ще додається факт постійних обстрілів.

Відтак, жителям прифронтових громад надаватимуть:

  • побутове паливо: в натуральній формі або у грошовому еквіваленті;
  • допомога в оплаті комунальних послуг.

В уряді зазначили, що програма також передбачає підтримку місць тимчасового перебування для переселенців: ремонт, теплоізоляцію, закупівлю бойлерів, генераторів тощо. На це буде спрямовано близько 5 мільйонів доларів США, тобто понад 204 мільйони гривень.

Водночас, що стосується Донеччини, то від Донецької ОВА наразі публічно не коментують, як готуються до опалювального сезону та які програми підтримки для людей планують. У кінці липня представниця ОВА повідомила, що готується брифінг Лариси Гусєвої, директорки департаменту житлово-комунального господарства Донецької ОВА, однак наразі його не провели.

Як готуються до зими у Слов’янську та з якими проблемами зустрічаються

Слов’янськ, наслідки російського прильоту, серпень 2024 / фото Cлов’янська МВЦА

Ганна — бахмутянка, яка зараз проживає у місті Слов’янськ. Жінка каже, що місті вже проводять  ремонтні роботи опалювальної системи, ремонти дахів. Водночас у коментарі вона додає, що додаткової допомоги від місцевої влади чи благодійників не очікує, а розраховує на себе.

“Минулого року централізоване опалення розпочали давати у листопаді. Потім у квартирі було нормально. Знаю, що люди у приватних будинках отримували дрова. У місті працювали безкоштовні їдальні у деяких школах, де годували гарячою їжею 1 раз на день 5 днів на тиждень”, — каже Ганна.

Денис Бігунов, також місцевий житель Слов’янська та громадський діяч, до опалювального сезону готується самостійно. Він живе у приватному секторі, тож планує використовувати для обігріву сонячні батареї. Також купив електричну пилу, щоб розпилювати на дрова свої дерева за потреби.

Денис планує використовувати сонячні панелі для обігріву / фото ілюстративне

Чоловік додає, що цьогоріч підготовка до військового сезону триває у штатному режимі, цим займається військова адміністрація. Для людей, які вирішили евакуюватися з міста, постала інша проблема — борги за комунальні послуги. Й хоча, фактично, людина може не проживати у своїй квартирі, їй і надалі нараховуватимуть рахунок за теплопостачання. Така проблема не поодинока, пояснює чоловік — мешканці багатоквартирних будинків у місті стикаються з цим повсякчас.

“До мене нещодавно зверталася пенсіонерка, якій заблокували картку за несплату по тепломережі. Вона пішла до компанії тепломережі, їй сказали сплатити борги, а після цього все підключать. Але вона не може оплатити, бо всі її гроші на картці, яка заблокована. Це реальний випадок, який мені особисто телефонували. Тому от ситуація”, — каже місцевий мешканець.

Він додає, що мешканці приватного сектору розраховують на відносно легку зиму, адже газ та світло у людей є, тож все функціонує. Важче жителям багатоповерхівок через нарахування боргів за житлово-комунальні послуги, тому деякі містяни, аби уникнути цього, почали здавати квартири в оренду. Денис має інші клопоти, адже планує обігрівати оселю за допомогою сонячних панелей.

“Я зараз встановлюю інвертор, замовив в Китаї. Також планую придбати сонячні панелі ще додатково. Інвертор зараз подешевше можна купити, та й панелі сонячні трохи подешевшали. Думаю й над тим, щоб встановити камін або зробити твердопаливне опалення — це на крайній випадок. У своєму дворі я продивився всі дерева, які можна про всяк випадок спиляти та заготовити на дрова. Спеціально для цього купив електропилу. Оце в принципі й все”, — ділиться деталями підготовки до зими співрозмовник.

Денис також говорить, що третина сусідів самостійно готується до опалювального сезону, і якщо ще не купують генератори чи інвертори — то вже задумуються над цим. Минула зима 2023-2024 року для міста пройшла без важких випробувань, згадує чоловік, тож люди сподіваються, що так буде й цього року.

Що кажуть у військовій адміністрації?

Комунальники у Слов’янську усувають наслідки російських обстрілів / фото Cлов’янська міська військово-цивільна адміністрація

Слов’янська міська військова адміністрація повідомила нам, що після завершення опалювального сезону у березні 2024 року комунальники почали підготовку до наступної зими. 

Зокрема, вже відновили вікна та покрівлю в 72 багатоквартирних житлових будинках. За кошти місцевого бюджету також провели відновлювальні роботи у трьох багатоповерхівках, які були сильно пошкоджені. Наразі продовжують роботи з капремонту покрівель у ще 12 багатоповерхівках. 

Також у підготовці до зими допомагають й благодійні фонди. Один з них, “Аваліст”, відремонтував два дахи гуртожитків, які постраждали через російські обстріли.

У самому Слов’янську все працює у штатному режимі: комунальні послуги людям надають, працюють кафе, лікарні та банки. Саме тому коштів на закупівлю палива для видачі населенню не виділяли, пояснюють у Слов’янській міській військовій адміністрації.

Водночас люди, які належати до соціально-незахищених категорій та у будинках яких немає газу, можуть отримати субсидію на тверде паливо.

Субсидія на тверде паливо 2024: як отримати

Отримати субсидію на тверде паливо можуть люди, які використовують для опалення тверде паливо або балонний газ, для цього ви можете звернутися до:

  • Пенсійного фонду;
  • місцевого ЦНАПу;
  • безпосередньо до виконавчої влади вашого села/міста.

З собою потрібно мати заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, а також довідку, яка підтверджує наявність вас пічного опалення або кухонного вогнища на твердому паливі.

Зазвичай розгляд заяви займає 10 робочих днів.

Пункти Незламності у Слов’янську,  їдальні та одяг

ГО “Аваліст” у партнерстві з Міжнародною організацією CARE.Ukraine надавали жителям міста гігієнічні набори / фото “Аваліст”

Найбільш незахищеним верствам населення допомагають:

  • Данська Рада у справах біженців;
  • Угорська Рада у справах біженців;
  • ГО “Право на Захист”.

Благодійна організація “Кора Україна” передала для місцевої ВЦА безкоштовні дрова на опалювальний сезон для незахищених верств населення на 2024/2025 рік. Йдеться про 5 200 м3 деревини. Комунальники розпилюють деревину на дрова та розвозять людям по мікрорайонах міста.

Серед благодійних фондів, які допомагають місту є наступні:

  • “Солідар. Свіс”;
  • “Аваліст”;
  • “Карітас”.

Крім деревини та грошової допомоги від БФ на території громади планують відновити роботу 18 пунктів Незламності, їх відкриють з початком опалювального сезону. Тоді ж почне свою роботу і бригада соціального патрулювання. Усі пункти Незламності забезпечені паливом та генераторами. 

З жовтня також відновлять роботу п’ять соціальних їдалень, де можуть безоплатно харчуватися малозахищені верстви населення. Крім того, люди можуть отримати одяг або взяти у пункті роздачі.

Примітка. Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Естонська рада анонсувала нову реєстрацію на грошову допомогу

Естонська рада у справах біженців анонсувала відкриття нової реєстрації на отримання грошової допомоги з опаленням для тих людей, які мають труднощі з покриттям власних потреб […]

12:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

FlixBus запускає новий рейс з України до Мюнхена: деталі та розклад

Автобусний оператор FlixBus, який виконує рейси між Україною й девʼятьма країнами ЄС, запустив новий маршрут. На цей раз об’єднають Київ та Мюнхен. Про це повідомили […]

11:00, 03.11.2024 Скопіч Дмитро

Як отримати виплати ВПО від держави: роз’яснення для нових переселенців

Переселенці, які були змушені переїхати у більш безпечні регіони країни, можуть отримувати регулярні виплати від держави. Утім, для цього потрібно оформити спеціальну довідку. Редакція Бахмут […]

17:40, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Страшно захопливі: сім фільмів та мультфільмів для сімейного перегляду на Хелловін

Хелловін — це не тільки свято жахів, але й гарна можливість провести час із власною сім’єю. А що може бути краще за сімейний перегляд фільмів […]

16:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро

Підвищена стипендія 2024: що це та як отримати

Деякі категорії студентів, які навчаються коштом державного бюджету, мають право на отримання підвищених стипендій. Це стосується і майбутніх  бакалаврів, і майбутніх магістрів, і навіть тих, […]

15:00, 31.10.2024 Скопіч Дмитро