Зміни у допомозі ВПО: які категорії отримуватимуть виплати

Семаковська Тетяна 16:15, 1 Квітня 2024
міни у допомозі ВПО: які категорії отримуватимуть виплати
Виплати родинам з дітьми до 18 років будуть подовжені / фото ілюстративне

Уряд вніс зміни у постанову №331 від 22 березня 2024 року, якою затверджено чергові зміни до Порядку надання фінансової допомоги на проживання ВПО. Є позитивні нововведення для тих родин, які виховують дитину до 18 років.

Які головні зміни запроваджено пояснює Юридичний порадник для ВПО.

Хто може отримувати виплати 2024

Виплати ВПО з квітня 2024 року зможуть отримувати:

  • особи, житло яких знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання) тепер чітко вказані як особи, що можуть розраховувати на продовження виплат (проте слід відповідати всім іншим критеріям);
  • особи, які отримували допомогу та відмовилися від неї/яким вона була припинена, та (або) яких було знято з обліку як ВПО, у разі повторного взяття на облік як ВПО отримали право звертатися за продовженням виплат на шість місяців (проте слід відповідати всім іншим критеріям).
  • якщо у складі сім’ї, якій призначено допомогу, відбулися зміни, які призвели до збільшення членів сім’ї, розмір допомоги перераховується за заявою уповноваженого представника сім’ї з місяця, в якому таку заяву подано.

Також збільшено термін, встановлений для вжиття заходів із забезпечення своєї зайнятості другим з членів сімʼї, до 2-х місяців (було протягом 1-го місяця).

Виплати ВПО дітям до 18 років

Виплати на дітей до 18 років
Родини з дітьми до 18 років зможуть отримувати виплати / фото ілюстративне

Уряд ймовірно продовжить допомогу сімʼям, у яких виховуються діти до 18 років. Отримувати їх зможе:

  • один член сімʼї, який доглядає за дитиною до 3 років або яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку ЛКК, до 6 років має можливість не вживати заходів додаткової зайнятості і претендувати на продовження виплат;
  • до 1 вересня 2024 року допомога може бути продовжена незалежно від місця знаходження закладу освіти, у якому дитина навчається онлайн, дистанційно повністю або частково;
  • діти / студенти до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою навчання в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти і не мають власних сімей, мають право подавати заяву особисто, якщо проживають окремо від батьків.
  • дитина до 18 років, яка прибула без законного представника, може звернутися із заявою для продовження виплат.
  • діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя, і самі патронатні вихователі, а також діти щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, з-поміж ВПО, отримали право на продовження виплат за заявою.

Крім того, опікуни і піклувальники отримали право на автоматичне продовження виплат.

Виплати ВПО для людей з інвалідністю та непрацездатних

Люди з інвалідністю
Люди з інвалідністю І та ІІ груп виплати отримуватимуть автоматично / фото ілюстративне

Розраховувати на виплати ВПО можуть й люди з інвалідністю. Особам з інвалідністю ІІІ групи допомога може бути продовжена на підставі особистого звернення, а особам з інвалідністю І-ІІ груп автоматично.

Також люди з тяжкими формами захворювання, що підтверджується документально (форми первинної облікової документації 027/о та/або 028/о), але яким не встановлено інвалідність, отримали право на продовження виплат за заявою.

Якщо говорити за осіб віком від 55 років, які на дату звернення за допомогою зареєструвалися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, або працюють/провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність тощо, але ще не досягли віку непрацездатності, отримали право на продовження виплат за заявою.

Щодо сімей, до складу яких включені тільки непрацездатні особи, то вони отримали право звертатися за призначенням допомоги разом.

Сім’ї, до складу яких включені фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду, що підтверджується документально отримали право звертатися за призначенням допомоги.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Палац Культури у Часів Ярі: якою була історична споруда

Семаковська Тетяна 11:00, 19 Квітня 2025
Палац культури / фото надані Валерієм Богуненком

23 липня 2023 року, окупаційні російські війська знищили Палац Культури у Часів Ярі. Останнім часом ця будівля використовувалася як міський гуманітарний штаб та місце надання медичної допомоги. Велике історичне значення вона мала й для містян, споруда вже піддавалася руйнуванню в 1943 році від рук нацистів, але її вдалося відновити.

Директор музею, який був розташований в Палаці культури, Валерій Богуненко поділився з редакцією “Бахмут.IN.UA” історією культової споруди в Часів Ярі.

Палац культури Часів Яр

Палац культури ПАТ “Часовоярський вогнетривкий комбінат” був роштащований в центрі Часів Яру. На початку 1930-х років тут було зведено “клуб Новошамотного заводу” в рідкісному стилі конструктивізму авторства видатного архітектора Г. Яновицького “Клуб НШЗ” розпочав роботу в жовтні 1934 року.

У 1943 році будівлю зруйнували гітлерівські окупанти, але її було відновлено на старому фундаменті наприкінці 1940-х та на початку 1950-х років, а участі ленінградських архітекторів у стилі “сталінського ампіру”. Відновленням будівлі тоді керував директор Часовоярського вогнетривкого заводу Євген Семенович Чупринка. 

У Палаці культури був зал для глядачів, прикрашений ліпленням, горельєфами корифеїв культури, просторі холи, зручні приміщення для занять колективів художньої самодіяльності, лекційний і спортивний зали. 

ДК, 1949 рік, вид з Парку / фото надані Валерієм Богуненком

Загальна площа Палацу Культури становила 4500 квадратних метрів. Багата й історія творчих досягнень колективів Палацу культури. Так, у 1947-49 роках народним театром тут керував відомий режисер і драматург Л.Я. Каменецький.

У 1960-ті роки гурток художньої самодіяльності тут вів Юрій Каверін (Ряст), відомий український поет. У 1960-70-ті роки тут працювали ансамблі: вокально-інструментальний, жіночий фольклорний “Калина” та “Веселка”, хори: дитячий і ветеранів війни, й духовий оркестр. З 1999 року ДК як структурний підрозділ увійшов до складу ПАТ “Часовоярський вогнетривкий комбінат”. 

Часів Яр. 1935 / фото надані Валерієм Богуненком

У липні 2001 року у будівлі Палацу культури комбінату було відкрито Промисловий історико-краєзнавчий музей. Свою працю у створення нового музею вклали відомі художники. Частина експонатів “перейшла у спадок” від Народного музею, частина була зібрана заново небайдужими до своєї історії містянами.

Велика заслуга у створенні сучасного музею в Часів Ярі належить його директору, автору багатьох книг з історії Бахмутського краю Сергію Татаринову. Охоронцем фондів до 2006 р. працював С.В. Федяєв, до 2020 р. В.А. Богуненко. У грудні 2021 р. музей став Комунальним закладом культури.

Клюб нового шаматного заводу в Часів Ярі / фото надані Валерієм Богуненком

Музей мав площу понад 420 квадратних метрів, складався з 9 залів: археології, природи та геології, історії ХІХ-початку ХХ століття, 1920-30х років, періоду Другої світової війни, повоєнної, зали відомих земляків, конференц-залу. При музеї функціонувала Виставкова зала, де проходили художні виставки.

На базі музею проводилися обласні та всеукраїнські конференції, семінари, круглі столи та інші заходи. Щорічно екскурсії проводилися для тисяч містян і гостей міста.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Перший український прапор та піший полк: як бахмутяни боролися за незалежність сто років тому

Семаковська Тетяна 10:00, 19 Квітня 2025
Картина Сергія Садчікова, на якій він зобразив перше підняття українського прапору у Бахмуті / фото з відкритих джерел 

Історія Бахмутського краю в роки революції 1917-1921 років має чимало забутих і замовчуваних сторінок. У радянські часи все розмаїття політичного життя в регіоні після повалення царату зводилося до боротьби трудящих під керівництвом партії більшовиків за встановлення радянської влади. Але в сучасній історичній науці події цих років у Бахмуті тлумачаться як складова частина національно-визвольних змагань українського народу.

Події цього періоду детально описує історик та краєзнавець Ігор Корнацький.

Як бахмутяни боролися за незалежність сто років тому

У виданій в 1970-х роках “Історії міст і сіл Української РСР” можна знайти згадки про те, що в Бахмуті в 1917 році діяли місцеві організації українських партій, осередки “Просвіти” та Вільного козацтва, які вели агітацію серед солдатів розташованого тут 25-го запасного полку. Згадується й про заколот проти радянської влади солдат 25-го полку в листопаді та їх роззброєння робітниками Краматорська, Дружківки та інших міст у грудні 1917 року.

До цих уривчастих відомостей чимало додають опубліковані в роки незалежної України архівні документи, які раніше трималися під сімома замками. Ось, наприклад, постанови Українського з’їзду Бахмутського повіту, що відбувся 3 вересня 1917 року. Його учасники висловили протест проти відокремлення Катеринославщини від України й обмеження прав української автономії Тимчасовим урядом у Петербурзі. Вони зголосилися підтримувати Центральну Раду в її боротьбі за повну автономію України.

Український з’їзд Бахмутського повіту постановив про необхідність навчання в школах рідною мовою й висловив побажання виділити у 25-му пішому полку українців у окремий батальйон. Були також обрані два представники від повіту до Центральної Ради: Роман Ільяшенко (голова з’їзду) і В. Павленко.

Будинок Бахмутської повітової земської управи, над яким у листопаді 1917 року було піднято український прапор / фото Ігор Корнацький

Перший український прапор на Донеччині

У листопаді 1917 року, коли Центральна Рада своїм ІІІ Універсалом проголосила утворення Української Народної Республіки, жовто-сині національні прапори було піднято і над Бахмутською повітовою земською управою (нині будинок коледжу транспортної інфраструктури).

11 листопада того ж року в Бахмуті відбулося українське свято з приводу сформування українського військового куреня. Командиром куреня став підосавул Дубовик. Чисельність цієї військової частини становила 800 козаків і старшин. Після молебня голова Української повітової ради Роман Ільяшенко підніс козакам прапори та звернувся до них з такою промовою: “…Шановні брати вільні козаки України! Даю вам цього прапора рукою українського народу повіту, од якого я є представник. Ви повинні дати обіцянку, що ви будете виконувати тільки те, чого бажає народ і вимагає Українська Центральна Рада. Я покладаю надію, що ви збережете на Україні спокій і лад“. Свято закінчилось парадом і мітингом.

Яким бачили майбутнє Донеччини місцеві українці та керівники УНР

Бахмутський край входив до системи адміністративно-територіального поділу УНР, який був намічений у статті голови Центральної Ради Михайла Грушевського під назвою “Новий поділ України”. Передбачалося створення 30 земель, кожна з населенням близько мільйона осіб. В переліку проєктованих земель знаходиться й Половецька земля (Старобільський, Слов’яносербський і Бахмутський повіти) з центром у Бахмуті. Цей проєкт був узятий за основу прийнятого 6 березня 1918 року Закону Центральної Ради про адміністративно-територіальний поділ України. В ньому було закріплено існування Половецької землі з центром у Бахмуті. Але на той час влада УНР вже не мала реального поширення в нашому краї, і цей закон у вирі подій громадянської війни не був втілений у життя.

Під час війни росії проти Центральної Ради в грудні 1917-січні 1918 року більша частина українських земель, насамперед великі промислові регіони — Донбас і Криворіжжя, були відірвані від УНР. Удруге українські прапори з’явилися над Бахмутом у квітні 1918 року, коли армія УНР за підтримки німецьких та австро-угорських військ витіснила більшовиків з усієї території України.

Адміністративно-територіальний устрій УНР за законом від 6 березня 1918 року / фото Ігор Корнацький

Повернення прапору у квітні 1918 року

Війська УНР під командуванням полковника Володимира Сікевича 15 квітня зайняли Барвінкове, згодом здобули Слов’янськ, Бахмут, Микитівку (до 26 квітня). “Таким чином, україно-німецькі частини вдерлися в самий осередок земляно-вугільного району і заволоділи пунктами, які мають величезне стратегічне і промислове значення“, – пишеться в брошурі “Позбавлення України від большовиків”, виданій у Києві в друкарні Генерального штабу в тому ж 1918 році.

Володимир Сікевич – полковник, потім генерал-хорунжий Армії УН / фото Ігор Корнацький

Саме через територію Бахмутського повіту українські й німецькі військові частини просувалися залізницею напрямком на Луганськ через станцію Ниркове. 23 квітня 1918 року радянські війська, готуючись до відступу, підірвали мости біля Бахмута, того ж дня німці та війська УНР зайняли станцію Часів Яр. По закінченні бойових дій українські війська розташувалися в Донецькому басейні: 1-й Запорізький полк імені гетьмана П. Дорошенка – в Бахмуті, 3-й Гайдамацький – у Слов’янську та на станції Микитівка, 4-й Запорізький імені гетьмана Б. Хмельницького – у Дебальцевому, панцирний дивізіон – у Краматорську.

Українське козацтво в Бахмуті. 12 травня 1918 року / фото Ігор Корнацький

Українська держава гетьмана Павла Скоропадського в 1918 році також намагалася створити в нашому краї свої військові формування. Так у складі 8-го Катеринославського корпусу та його 16-ї пішої дивізії з’явився 62-й (потім – 46-й) піший Бахмутський полк. На території Бахмутського повіту діяли також охоронна сотня (7 козаків, 1 кулемет) та кінна команда в складі 15 козаків. Молодий Володимир Сосюра в травні – червні 1918 р. служив добровольцем у Бахмутській повітовій охоронній сотні.

Інспекція генералом Приходьком Дорошенківського полку під Бахмутом. 1918 рік / фото Ігор Корнацький

Українські прапори майоріли над Бахмутом до листопада – грудня 1918 року, коли після повалення влади гетьмана П. Скоропадського Директорія УНР, що прийшла до влади в Києві, не змогла утримати владу в регіоні, й розташовані тут війська Української Народної Республіки мусили відступити під натиском спочатку білогвардійців, а потім – більшовиків. Відновлюючи призабуті або заборонені в минулому сторінки історії, варто пам’ятати перші спроби утвердження української державності на нашій землі.

Примітка. Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Палац Культури у Часів Ярі: якою була історична споруда

23 липня 2023 року, окупаційні російські війська знищили Палац Культури у Часів Ярі. Останнім часом ця будівля використовувалася як міський гуманітарний штаб та місце надання […]

291631635 441596051145066 4521838647393733269 n 96506

Перший український прапор та піший полк: як бахмутяни боролися за незалежність сто років тому

Історія Бахмутського краю в роки революції 1917-1921 років має чимало забутих і замовчуваних сторінок. У радянські часи все розмаїття політичного життя в регіоні після повалення […]

Європейський грант на бізнес у трьох областях: як ВПО його отримати

Чеська гуманітарна організація “Людина в біді” анонсувала надання допомоги на розвиток бізнесу у Харківській, Дніпропетровській та Миколаївській областях. Отримати грант можуть як місцеві мешканці, так […]

14:00, 18.04.2025 Скопіч Дмитро
азову

У росії дали понад 20 років ув’язнення трьом бійцям “Азову”: деталі справи

У росії судили українських військових з “Азову”, яких у 2022 році взяли в полон у Маріуполі. Їх звинуватили в обстрілах цивільної інфраструктури. Військових визнали винними […]

пам'ятник

У Бахмуті росіяни влаштували показове “відновлення” пам’ятника танкістам: який вигляд має монумент

На російських пропагандистських каналах публікують нові кадри з Бахмута. Окупанти показали знімки з району Забахмутки, а саме — пам’ятник воїнам-танкістам. Росіяни звітують про те, що […]