Ірландія скорочує виплати, а Німеччина збільшує: які зміни очікують біженців з України закордоном

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:10, 10 Квітня 2024
Біженці у Великобританії / фото Associated Press

ЄС продовжують допомагати біженцям з України. Однак, це створює велике навантаження на їх економіку, через що вже зараз місцеві влади починають переглядати програми допомоги українцям та навіть скасовувати їх.

Про те, які ж зміни слід чекати у 2024 році громадянам України за кордоном, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

В яких країнах скасують програми українцям

У 2024 році ціла низка країн вносить зміни у державні програми допомоги українцям, які виїхали з України через початок повномасштабного вторгнення. Подекуди вони стосуються умов перебування в країні, а подекуди й скасувань важливих для багатьох виплат.

Країна 1. Польща

Прапор Польщі / фото ілюстративне

Польща — це одна з країн, в якій зараз проживають понад мільйон українців. Місцева влада усіляко підтримує громадян України, однак планує прийняти зміни в програмі допомоги.

Так, в Польщі для українців до 20 вересня 2025 року, якщо у Сеймі продовжать статус легального перебування, надаватимуть:

  • тимчасове використання приміщень для колективного проживання громадян України;
  • доступ до соціальних програм, наприклад, “Родина 800+”;
  • доступ до ринку праці та продовження терміну, коли лікарі, стоматологи, медсестри та акушерки з України можуть отримати дозвіл на роботу за фахом за спрощеною процедурою.

Водночас з цим, в новому варіанті закону про продовження допомоги планується скасування окремих програм соціальної допомоги для українських біженців. Зокрема, мова йде про:

  • надання одноразової грошової допомоги новоприбулим біженцям у розмірі 300 злотих (3000 гривень);
  • програму “40+” з надання 40 злотих (400 гривень) за добу полякам, щоб оплатити проживання українців;
  • програму “800+” для компенсації проживання та харчування українців, які перебували у колективних центрах.

Як зазначає директор міжнародної рекрутації міграційної платформи EWL Марцін Колодзейчик у коментарі РБК-Україна, скасування програм матиме найбільший влив на українців, які живуть в центрах біженців та не можуть працювати з тих чи інших причин. Цей факт може спонукати біженців до переїзду в інші країни ЄС, де ще надають безплатне житло для українців і соціальні пільги.

Країна 2. Великобританія

Великобританія скасувала одну з програм для українців / фото ілюстративне

Великобританія не входить до складу ЄС, однак також активно надає допомогу громадянам України. Вона продовжила візи українцям ще на 18 місяців, а саме до вересня 2026 року.

В той самий час, в лютому 2024 року відбулося закриття однієї з двох можливих програми, які дозволяють легальне перебування на території Великобританії. Мова йде про Ukraine Family Scheme (Програми допомоги сім’ям з України). Вона дозволяла біженцям легально в’їжджати Британії, якщо в них тут живуть родичі. Такий тип візи давав українцям навчатись, працювати й отримувати допомогу протягом наступних трьох років.

Після завершення дії програми в березні 2025 року потрібно буде подаватися на програму Homes for Ukraine, в межах якої британці приймають в себе українців в обмін на державну підтримку.

Країна 3. Німеччина

У Німеччині зростуть соціальні виплати / фото ілюстративне

Німеччина, не дивлячись на загальну тенденцію у світі зі скасування деяких програм, продовжує надавати їх та навіть збільшувати виплати. З початку 2024 року розміри соціальної допомоги та громадянської допомоги для українських біженців у Німеччині збільшились на 12%.  Наприклад, розмір виплат для одинаків або одиноких батьків склав 563 євро (23 800 гривень), що є зростанням у порівняні із попередніми 502 євро (21 200 гривень).

Розмір виплат для сімей на одного партнера збільшився з 451 євро (19 000 гривень) до 506 євро (21 400 гривень), а для дорослих у спеціальних закладах — до 451 євро (19 000 гривень), порівняно із попередніми 402 євро (17 000 гривень).

Призначені для підлітків віком 14-17 років виплати зросли з 420 євро (17 770 гривень) до 471 євро (19 900 гривень), а для дітей віком 6-13 років — до 390 євро (16 500 гривень). Для малечі до 5 років розмір виплат тепер складає 357 євро (15 100 гривень).

Разом з цим, влада Німеччини активно обговорює спеціальний законопроєкт, який дозволить частково скоротити виплати безробітнім українцям, котрі відмовилися від запропонованих вакансій без поважної причини. За словами міністр праці Губертуса Гайля, виплати можуть не надходити на строк до двох місяців, але при цьому центри зайнятості продовжуватимуть оплачувати житло та комунальні послуги.

Країна 4. Норвегія

Зміни для українців відбулися й в Норвегії / фото ілюстративне

Уряд Норвегії у 2024 році продовжить вживати заходи для скорочення допомоги, яку надають українським біженцям. Це робиться з метою зменшення привабливості країни для тимчасового захисту та для пришвидшення інтеграції тих, хто вже проживає в Норвегії.

Наприкінці січня 2024 року в Норвегії оголосили про припинення надання тимчасового альтернативного житла. Це означає, що українцям, які вибрали проживання у приватному житлі, а не в центрі прийому біженців, більше не надаватиметься фінансова допомога. Трохи згодом, з 15 лютого, уряд зменшив підтримку пар бездітних українців приблизно на 6 тисяч крон щомісяця. При цьому, держава не покриває витрати, пов’язані з домашніми тваринами.

Країна 5. Ірландія

Вулиця в Ірландії / фото ілюстративне

Невелика острівна країна Ірландія стала досить популярною точкою для біженців з України. Однак, вона також активно скорочує допомогу та вводить нові для перебування в країні.

За словами міністерки соцзахисту Хізер Хамфріс, в країні проживає понад 54 000 українців, які вже мешкають у державних помешканнях. Вони не повинні отримувати підвищені соцвиплати.

В той самий час, активно просувається ініціатива уряду щодо скорочення соціального забезпечення для новоприбулих українців з 220 євро (9 300 гривень) на тиждень до 38,80 євро (1 600 гривень). Зазначимо, що при цьому громадяни України мають право на державне житло протягом перших 90 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Києві стартує безкоштовний курс підготовки для першокласників: як ВПО подати заяву

Валентина Славінська Славінська Валентина 17:00, 8 Травня 2024
Першокласник / фото ілюстративне

Фонд “Карітас-Київ” запрошує дітей ВПО, майбутніх першокласників на спеціальний безкоштовний курс підготовки до школи. Протягом 3 місяців діти матимуть змогу адаптуватися до навчального процесу та розвинути необхідні навички.

Про це повідомляє  Центр підтримки бахмутян у місті Київ

Підготовка до школи для дошкільнят 

Для полегшення адаптації майбутніх учнів до шкільного життя Фонд “Карітас-Київ” організовує курс підготовки “Школа маленьких магістрів”. Програма підійде для дітей віком 5-7 років, які цього року йдуть до 1 класу.

Що пропонує курс? 

На учасників чекає комплексна підготовка, яка імітуватиме шкільний день. Заняття допоможуть розвинути в дітей низку навичок, необхідних першокласникам:

  • увага та концентрація;
  • логічне мислення;
  • мовленнєві навички;
  • творчі здібності;
  • комунікативні вміння.

Крім того, майбутні школярі вивчатимуть основи читання, письма, математики та англійської мови.

“Діти відчують себе справжніми учнями, отримають практичний досвід та позбудуться страхів перед школою”, – пояснюють організатори.

Заняття триватимуть 2 години щоп’ятниці, починаючи з 7 червня. 

Курс підготовки розрахований на 3 місяці. Уроки проходитимуть у Соціальному центрі Фонду за адресою: вулиця Малокитаївська, 82.

Батьки зможуть записати дитину на курс, заповнивши спеціальну форму

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ВПО у Луцьку: де знайти притулок, харчування та підтримку під час вимушеної евакуації

Валентина Славінська Славінська Валентина 16:00, 8 Травня 2024
Верхній замок у Луцьку / фото з відкритих ресурсів

Для внутрішньо переміщених осіб у Луцьку організовано низку пунктів гуманітарної допомоги.  Редакція Бахмут.IN.UA зібрали всю необхідну інформацію про те, куди можна звернутися за тимчасовим житлом, харчуванням, медичною та психологічною підтримкою.

Ситуація із вимушеним переселенням громадян через війну залишається складною. У Луцьку працюють кілька центрів, готових надати допомогу біженцям.

Безплатне житло у Луцьку для ВПО

Цілодобова “гаряча лінія” допоможе з терміновим розселенням:

  • телефон: (0332) 778 211;
  • телефон: +380 (66) 657 0915 
  • координаційний центр Волині: +380 (68) 233 4608
  • телефон: +380 (96) 881 8091

Повідомте свою локацію та кількість осіб, а далі вас скерують до найближчого вільного місця.

Тривале розміщення можливе в Арт-хостелі “Адреналін”, тут є 84 ліжко-місця. Якщо ви потребуєте допомоги – телефонуйте за номером +380 (95) 124 9008.

Центри допомоги біженцям

Центр допомоги біженцям (вулиця Карбишева, 1) пропонує:

  • безкоштовне тимчасове перебування;
  • до 500 місць для ночівлі;
  • гаряче харчування;
  • цілодобову медичну допомогу;
  • психологічну підтримку;
  • юридичні консультації.

Більше деталей за телефоном: +380 (95) 1249 008.

Гуманітарна допомога

Пункти гуманітарної допомоги для ВПО:

  • Територіальний центр соцобслуговування (вулиця Д. Галицького, 18);
  • “Центр взаємопідтримки ВПО” (проспект Соборності, 18);
  • Палац учнівської молоді (вулиця Шопена, 18);

Тут можна отримати продукти, одяг, засоби гігієни, постільну білизну.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У Києві стартує безкоштовний курс підготовки для першокласників: як ВПО подати заяву

Фонд “Карітас-Київ” запрошує дітей ВПО, майбутніх першокласників на спеціальний безкоштовний курс підготовки до школи. Протягом 3 місяців діти матимуть змогу адаптуватися до навчального процесу та […]

ВПО у Луцьку: де знайти притулок, харчування та підтримку під час вимушеної евакуації

Для внутрішньо переміщених осіб у Луцьку організовано низку пунктів гуманітарної допомоги.  Редакція Бахмут.IN.UA зібрали всю необхідну інформацію про те, куди можна звернутися за тимчасовим житлом, […]

Зміни від Кабміну: хто зможе не платити за оренду майна

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Постанови КМУ від 27 травня 2022 року № 634 “Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного […]

Сімейні та групові: де переселенцям у столиці отримати безплатні консультації психолога

Центр Психічного Здоров’я у Києві оголошує про безкоштовні заходи для внутрішньо переміщених осіб у період з 6 по 12 травня. ВПО з різних регіонів можуть […]

У Києві презентують виставку “Скорботний шлях Бахмуту”: адреса

7 травня о 16:00 у Національному заповіднику “Софія Київська” відбудеться безкоштовна презентація виставки “Скорботний шлях Бахмуту” для бахмутян.  Експозиція покликана розповісти світовій спільноті про героїчну […]