Ірландія скорочує виплати, а Німеччина збільшує: які зміни очікують біженців з України закордоном

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:10, 10 Квітня 2024
Біженці у Великобританії / фото Associated Press

ЄС продовжують допомагати біженцям з України. Однак, це створює велике навантаження на їх економіку, через що вже зараз місцеві влади починають переглядати програми допомоги українцям та навіть скасовувати їх.

Про те, які ж зміни слід чекати у 2024 році громадянам України за кордоном, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

В яких країнах скасують програми українцям

У 2024 році ціла низка країн вносить зміни у державні програми допомоги українцям, які виїхали з України через початок повномасштабного вторгнення. Подекуди вони стосуються умов перебування в країні, а подекуди й скасувань важливих для багатьох виплат.

Країна 1. Польща

Прапор Польщі / фото ілюстративне

Польща — це одна з країн, в якій зараз проживають понад мільйон українців. Місцева влада усіляко підтримує громадян України, однак планує прийняти зміни в програмі допомоги.

Так, в Польщі для українців до 20 вересня 2025 року, якщо у Сеймі продовжать статус легального перебування, надаватимуть:

  • тимчасове використання приміщень для колективного проживання громадян України;
  • доступ до соціальних програм, наприклад, “Родина 800+”;
  • доступ до ринку праці та продовження терміну, коли лікарі, стоматологи, медсестри та акушерки з України можуть отримати дозвіл на роботу за фахом за спрощеною процедурою.

Водночас з цим, в новому варіанті закону про продовження допомоги планується скасування окремих програм соціальної допомоги для українських біженців. Зокрема, мова йде про:

  • надання одноразової грошової допомоги новоприбулим біженцям у розмірі 300 злотих (3000 гривень);
  • програму “40+” з надання 40 злотих (400 гривень) за добу полякам, щоб оплатити проживання українців;
  • програму “800+” для компенсації проживання та харчування українців, які перебували у колективних центрах.

Як зазначає директор міжнародної рекрутації міграційної платформи EWL Марцін Колодзейчик у коментарі РБК-Україна, скасування програм матиме найбільший влив на українців, які живуть в центрах біженців та не можуть працювати з тих чи інших причин. Цей факт може спонукати біженців до переїзду в інші країни ЄС, де ще надають безплатне житло для українців і соціальні пільги.

Країна 2. Великобританія

Великобританія скасувала одну з програм для українців / фото ілюстративне

Великобританія не входить до складу ЄС, однак також активно надає допомогу громадянам України. Вона продовжила візи українцям ще на 18 місяців, а саме до вересня 2026 року.

В той самий час, в лютому 2024 року відбулося закриття однієї з двох можливих програми, які дозволяють легальне перебування на території Великобританії. Мова йде про Ukraine Family Scheme (Програми допомоги сім’ям з України). Вона дозволяла біженцям легально в’їжджати Британії, якщо в них тут живуть родичі. Такий тип візи давав українцям навчатись, працювати й отримувати допомогу протягом наступних трьох років.

Після завершення дії програми в березні 2025 року потрібно буде подаватися на програму Homes for Ukraine, в межах якої британці приймають в себе українців в обмін на державну підтримку.

Країна 3. Німеччина

У Німеччині зростуть соціальні виплати / фото ілюстративне

Німеччина, не дивлячись на загальну тенденцію у світі зі скасування деяких програм, продовжує надавати їх та навіть збільшувати виплати. З початку 2024 року розміри соціальної допомоги та громадянської допомоги для українських біженців у Німеччині збільшились на 12%.  Наприклад, розмір виплат для одинаків або одиноких батьків склав 563 євро (23 800 гривень), що є зростанням у порівняні із попередніми 502 євро (21 200 гривень).

Розмір виплат для сімей на одного партнера збільшився з 451 євро (19 000 гривень) до 506 євро (21 400 гривень), а для дорослих у спеціальних закладах — до 451 євро (19 000 гривень), порівняно із попередніми 402 євро (17 000 гривень).

Призначені для підлітків віком 14-17 років виплати зросли з 420 євро (17 770 гривень) до 471 євро (19 900 гривень), а для дітей віком 6-13 років — до 390 євро (16 500 гривень). Для малечі до 5 років розмір виплат тепер складає 357 євро (15 100 гривень).

Разом з цим, влада Німеччини активно обговорює спеціальний законопроєкт, який дозволить частково скоротити виплати безробітнім українцям, котрі відмовилися від запропонованих вакансій без поважної причини. За словами міністр праці Губертуса Гайля, виплати можуть не надходити на строк до двох місяців, але при цьому центри зайнятості продовжуватимуть оплачувати житло та комунальні послуги.

Країна 4. Норвегія

Зміни для українців відбулися й в Норвегії / фото ілюстративне

Уряд Норвегії у 2024 році продовжить вживати заходи для скорочення допомоги, яку надають українським біженцям. Це робиться з метою зменшення привабливості країни для тимчасового захисту та для пришвидшення інтеграції тих, хто вже проживає в Норвегії.

Наприкінці січня 2024 року в Норвегії оголосили про припинення надання тимчасового альтернативного житла. Це означає, що українцям, які вибрали проживання у приватному житлі, а не в центрі прийому біженців, більше не надаватиметься фінансова допомога. Трохи згодом, з 15 лютого, уряд зменшив підтримку пар бездітних українців приблизно на 6 тисяч крон щомісяця. При цьому, держава не покриває витрати, пов’язані з домашніми тваринами.

Країна 5. Ірландія

Вулиця в Ірландії / фото ілюстративне

Невелика острівна країна Ірландія стала досить популярною точкою для біженців з України. Однак, вона також активно скорочує допомогу та вводить нові для перебування в країні.

За словами міністерки соцзахисту Хізер Хамфріс, в країні проживає понад 54 000 українців, які вже мешкають у державних помешканнях. Вони не повинні отримувати підвищені соцвиплати.

В той самий час, активно просувається ініціатива уряду щодо скорочення соціального забезпечення для новоприбулих українців з 220 євро (9 300 гривень) на тиждень до 38,80 євро (1 600 гривень). Зазначимо, що при цьому громадяни України мають право на державне житло протягом перших 90 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що буде з пенсіями донеччан, які залишилися на ТОТ: пояснення

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 24 Травня 2025
Пенсіонери та посвідчення / фото dtkt.ua

Пенсії людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Луганської і Донецької областей і понад рік не отримували виплати, зберігатимуться на спеціальних іменних рахунках у Пенсійному фонді України (ПФУ).

Про це повідомили представники Міністерства соціальної політики України.

Пенсії громадян на ТОТ

Пенсії українців, які залишилися на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей і понад рік не отримували виплат, зберігатимуться на рахунках ПФУ. Відповідна норма передбачена законом про Державний бюджет на 2025 рік, але набуде чинності не раніше 1 липня.

Це рішення стосується виключно пенсіонерів, які:

  • мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з ТОТ Донецької або Луганської областей (станом на 24.02.2022);
  • отримували пенсію як ВПО до початку повномасштабного вторгнення;
  • не користувалися рахунком в “Ощадбанку” понад рік;
  • або не проходили фізичну ідентифікацію в банку понад шість місяців.

Як зазначають у Міністерстві соціальної політики України, всі нараховані кошти повністю залишаються у власності пенсіонера або його спадкоємців. Зміни стосуватимуться лише форми зберігання — з особистих банківських рахунків громадянина або громадянки на спеціальні рахунки у ПФУ.

Для отримання доступу до коштів після набуття чинності відповідною урядовою постановою потрібно буде звернутися до Пенсійного фонду із заявою. Вся сума буде виплачена одноразово.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:00, 16 Травня 2025
Центр зайнятості / фото Суспільне

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора.

Про це повідомляється на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації.

Навчання для жінок у Києві 2025

Київський міський центр зайнятості продовжує підтримувати жінок у розширенні їхніх професійних можливостей. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати нові професії. На сьогодні доступні 31 спеціальність, зокрема:

  • водійка трамвая, тролейбуса або автобуса;
  • операторка верстатів з програмним керуванням;
  • фрезерувальниця;
  • електрогазозварниця;
  • машиністка екскаватора;
  • столярка та інші.

Навчання проходить за підтримки роботодавців. Вони надають місця для проходження практики та зобов’язуються працевлаштувати випускниць після завершення курсів.

Вартість навчання повністю покривається службою зайнятості — в межах 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 30 280 гривень). Якщо вартість перевищує цю суму, різницю може компенсувати роботодавець або сама учасниця проєкту.

Хто може долучитися до програми

Участь у програмі можуть взяти жінки, які проживають у Києві чи Київській області, незалежно від рівня освіти. Учасниця може самостійно обрати професію з запропонованого переліку, а також навчальний заклад, що має відповідну ліцензію. Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності та може тривати до 10 місяців.

Як подати заявку

Заявку можна подати як офлайн — особисто звернувшись до Центру зайнятості, так і онлайн — через відповідну форму за посиланням. Розгляд анкети триває до 5 робочих днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Що буде з пенсіями донеччан, які залишилися на ТОТ: пояснення

Пенсії людей, які перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) Луганської і Донецької областей і понад рік не отримували виплати, зберігатимуться на спеціальних іменних рахунках у […]

12:00, 24.05.2025 Скопіч Дмитро

30 тис грн на нову професію: жінок у Києві запрошують до навчання

У Києві жінки можуть опанувати нові професії безплатно. Наразі реалізується програма, яка дозволяє жінкам опанувати професії, зокрема водійки трамвая чи машиністки екскаватора. Про це повідомляється […]

16:00, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Як оформити учнівський квиток у Києві у 2025 році: гід по процедурі

У 2025 році учнівський квиток залишається одним із головних документів школяра, які мешкають у Києві. Він підтверджує статус учня та дає право на низку пільг, […]

14:30, 16.05.2025 Скопіч Дмитро

Пільги на комуналку для багатодітних родин у 2025: хто має право та як оформити

Багатодітні родини, які виховують трьох і більше дітей, мають право на оформлення різних видів державної допомоги. Серед них — спеціальні житлово-комунальні пільги, що значно полегшують […]

16:35, 15.05.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

14 травня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]