Ірландія скорочує виплати, а Німеччина збільшує: які зміни очікують біженців з України закордоном

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:10, 10 Квітня 2024
Біженці у Великобританії / фото Associated Press

ЄС продовжують допомагати біженцям з України. Однак, це створює велике навантаження на їх економіку, через що вже зараз місцеві влади починають переглядати програми допомоги українцям та навіть скасовувати їх.

Про те, які ж зміни слід чекати у 2024 році громадянам України за кордоном, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

В яких країнах скасують програми українцям

У 2024 році ціла низка країн вносить зміни у державні програми допомоги українцям, які виїхали з України через початок повномасштабного вторгнення. Подекуди вони стосуються умов перебування в країні, а подекуди й скасувань важливих для багатьох виплат.

Країна 1. Польща

Прапор Польщі / фото ілюстративне

Польща — це одна з країн, в якій зараз проживають понад мільйон українців. Місцева влада усіляко підтримує громадян України, однак планує прийняти зміни в програмі допомоги.

Так, в Польщі для українців до 20 вересня 2025 року, якщо у Сеймі продовжать статус легального перебування, надаватимуть:

  • тимчасове використання приміщень для колективного проживання громадян України;
  • доступ до соціальних програм, наприклад, “Родина 800+”;
  • доступ до ринку праці та продовження терміну, коли лікарі, стоматологи, медсестри та акушерки з України можуть отримати дозвіл на роботу за фахом за спрощеною процедурою.

Водночас з цим, в новому варіанті закону про продовження допомоги планується скасування окремих програм соціальної допомоги для українських біженців. Зокрема, мова йде про:

  • надання одноразової грошової допомоги новоприбулим біженцям у розмірі 300 злотих (3000 гривень);
  • програму “40+” з надання 40 злотих (400 гривень) за добу полякам, щоб оплатити проживання українців;
  • програму “800+” для компенсації проживання та харчування українців, які перебували у колективних центрах.

Як зазначає директор міжнародної рекрутації міграційної платформи EWL Марцін Колодзейчик у коментарі РБК-Україна, скасування програм матиме найбільший влив на українців, які живуть в центрах біженців та не можуть працювати з тих чи інших причин. Цей факт може спонукати біженців до переїзду в інші країни ЄС, де ще надають безплатне житло для українців і соціальні пільги.

Країна 2. Великобританія

Великобританія скасувала одну з програм для українців / фото ілюстративне

Великобританія не входить до складу ЄС, однак також активно надає допомогу громадянам України. Вона продовжила візи українцям ще на 18 місяців, а саме до вересня 2026 року.

В той самий час, в лютому 2024 року відбулося закриття однієї з двох можливих програми, які дозволяють легальне перебування на території Великобританії. Мова йде про Ukraine Family Scheme (Програми допомоги сім’ям з України). Вона дозволяла біженцям легально в’їжджати Британії, якщо в них тут живуть родичі. Такий тип візи давав українцям навчатись, працювати й отримувати допомогу протягом наступних трьох років.

Після завершення дії програми в березні 2025 року потрібно буде подаватися на програму Homes for Ukraine, в межах якої британці приймають в себе українців в обмін на державну підтримку.

Країна 3. Німеччина

У Німеччині зростуть соціальні виплати / фото ілюстративне

Німеччина, не дивлячись на загальну тенденцію у світі зі скасування деяких програм, продовжує надавати їх та навіть збільшувати виплати. З початку 2024 року розміри соціальної допомоги та громадянської допомоги для українських біженців у Німеччині збільшились на 12%.  Наприклад, розмір виплат для одинаків або одиноких батьків склав 563 євро (23 800 гривень), що є зростанням у порівняні із попередніми 502 євро (21 200 гривень).

Розмір виплат для сімей на одного партнера збільшився з 451 євро (19 000 гривень) до 506 євро (21 400 гривень), а для дорослих у спеціальних закладах — до 451 євро (19 000 гривень), порівняно із попередніми 402 євро (17 000 гривень).

Призначені для підлітків віком 14-17 років виплати зросли з 420 євро (17 770 гривень) до 471 євро (19 900 гривень), а для дітей віком 6-13 років — до 390 євро (16 500 гривень). Для малечі до 5 років розмір виплат тепер складає 357 євро (15 100 гривень).

Разом з цим, влада Німеччини активно обговорює спеціальний законопроєкт, який дозволить частково скоротити виплати безробітнім українцям, котрі відмовилися від запропонованих вакансій без поважної причини. За словами міністр праці Губертуса Гайля, виплати можуть не надходити на строк до двох місяців, але при цьому центри зайнятості продовжуватимуть оплачувати житло та комунальні послуги.

Країна 4. Норвегія

Зміни для українців відбулися й в Норвегії / фото ілюстративне

Уряд Норвегії у 2024 році продовжить вживати заходи для скорочення допомоги, яку надають українським біженцям. Це робиться з метою зменшення привабливості країни для тимчасового захисту та для пришвидшення інтеграції тих, хто вже проживає в Норвегії.

Наприкінці січня 2024 року в Норвегії оголосили про припинення надання тимчасового альтернативного житла. Це означає, що українцям, які вибрали проживання у приватному житлі, а не в центрі прийому біженців, більше не надаватиметься фінансова допомога. Трохи згодом, з 15 лютого, уряд зменшив підтримку пар бездітних українців приблизно на 6 тисяч крон щомісяця. При цьому, держава не покриває витрати, пов’язані з домашніми тваринами.

Країна 5. Ірландія

Вулиця в Ірландії / фото ілюстративне

Невелика острівна країна Ірландія стала досить популярною точкою для біженців з України. Однак, вона також активно скорочує допомогу та вводить нові для перебування в країні.

За словами міністерки соцзахисту Хізер Хамфріс, в країні проживає понад 54 000 українців, які вже мешкають у державних помешканнях. Вони не повинні отримувати підвищені соцвиплати.

В той самий час, активно просувається ініціатива уряду щодо скорочення соціального забезпечення для новоприбулих українців з 220 євро (9 300 гривень) на тиждень до 38,80 євро (1 600 гривень). Зазначимо, що при цьому громадяни України мають право на державне житло протягом перших 90 днів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:15, 21 Листопада 2024
Грошова допомога за народження дитини / фото ілюстративне, pexels

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень.

Детальніше про те, що це за виплати та як їх отримати сім’ям з новонародженими дітьми, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Допомога при народженні дитини у 2024 році

Допомога при народженні дитини — це особливий вид соціальних виплат, які гарантуються кожній сім’ї при появі в них малюка. Вона не залежить від розміру прожиткового мінімуму.

Наразі сума допомоги складає 41 280 гривень, де 10 320 гривень виплачується одразу, а решта — кожного місяця, протягом наступних трьох років. Іншими словами, батьки отримуватимуть по 860 гривень щомісяця. Точної дати зарахування немає. Це пов’язано з тим, що на початку кожного місяця Державна казначейська служба України перераховує в банк кошти, які надходять на картку одержувачів дитячої допомоги. Самі ж гроші надходять протягом 3 днів після вказаної процедури.

Також українські сім’ї на кожну новонароджену дитину отримують спеціалізований “Пакунок малюка” на суму 7 689 гривень. Він являє собою збірник 90 якісних засобів та виробів з перевіреною сертифікацією, серед яких:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Детальніше про “Пакунок малюка” у 2024 році дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як оформити виплату за народження дитини 

Допомогу на дитину можна отримати двома різними способами.

Для того, щоб отримати допомогу в офлайн, потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту та подати  заяву про народження дитини. До неї потрібно додати оригінал на копію свідоцтва про народження дитини.

Отримати виплату також можна через портал “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти на портал “Дія”;
  • перейти у розділ “єМалятко”;
  • вказати дату народження дитини;
  • вказати формацію про батьків дитини (місце реєстрації, паспортні дані);
  • після пологів на телефон матері приходить номер медичного висновку, яку теж потрібно вказати під час оформлення виплат у “Дії.” Якщо ви не знайшли номер у своїх повідомленнях, його можна знайти в родовій довідці;
  • обрати послугу “Призначення допомоги при народженні дитини” та вкажіть те, хто отримуватиме виплату, за допомогою чого (Пошта/картка та номер відділення/реквізити рахунку).

Термін подання заявки — 12 місяців з моменту народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 20 Листопада 2024
Cтудент за навчанням / фото ілюстративне, pixabay

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень.

Детальніше про те, що це за грант та як його отримати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Гранти на навчання для студентів

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні запрацювала система державних грантів для студентів, що вступили до закладів вищої освіти. Нова система державних грантів для здобувачів вищої освіти працюватиме через “Дію”, що суттєво спростить процес оформлення на отримання коштів.

Грант — це свобода вибору спеціальності для дитини. Для навчальних закладів нова система стимулюватиме конкуренцію. Адже більше студентів — більший бюджет“, — наголосив міністр цифрової трансформації.

Гранти студентам на оплату навчання: хто може отримати

Окремо про нову систему грантів розповіли представники Міністерства освіти та науки України. Там розповіли, що отримати грант можуть абітурієнти, які:

  • вступають на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • вступають на денну або дуальну форму навчання за контрактом.

Цим категоріям студентів розраховуватимуть сумму гранту індивідуально — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Наприклад, абітурієнт, який набере на НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів, зможе отримати грант першого рівня — 15 тисяч гривень. Якщо ж він набере не менше ніж 170 балів, то зможе розраховувати на грант другого рівня — 25 тисяч гривень.

Зазначимо, що гроші виплачуватимуть двічі на рік.

Як отримати гранти

Аби отримати грантову допомогу потрібно:

  • визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати освітню програму через електронний кабінет вступника. Якщо абітурієнт відповідає умовам, він отримає повідомлення у своєму електронному кабінеті;
  • після зарахування на бажану програму, треба подати заяву на грант через електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації у період початку навчання. У цьому році він був з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року;
  • після призначення виплат, студент має пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію у “Дії”, а також — відкрити в одному з українських банків спеціальний рахунок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Дивні Дива, Венздей та Шерлок: 5 серіалів, які вийдуть у 2025

2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]

10:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро