Як записи спогадів допомагають ментальному здоров’ю

Валентина Твердохліб 11:00, 1 Січня 2025
спогадів
Ведення щоденника / ілюстративне фото Svidok.org

В умовах підвищеного стресу, в якому українці живуть вже третій рік, важливо підтримувати своє ментальне здоров’я. Це можна зробити, звернувшись до фахівця, або ж скориставшись ефективними техніками та методами самодопомоги. 

За рекомендаціями психологів та психотерапевтів помічними техніками у праці з травмами буде розміщення подій на папері. Це можна виконувати у різний спосіб: через написання казки, ведення щоденника, арт терапію у поєднанні з письмовим описом створеного малюнку), написання листів, або через взаємний письмовий обмін досвідом між людьми, які досвідчили щось схоже.

Одним із найбільш поширених вище вказаних ефективних технік є ведення щоденника. За словами психологині ГО “Громадського руху “Жіноча Сила України” Катерини Павлишин, письмо покращує ментальне, а відповідно і фізичне здоров’я, допомагає впоратись зі стресом і тривогою, впорядкувати думки та проаналізувати пережите. 

“Писати про свій досвід – це спосіб виразити власні почуття і рефлексії. Це ще одна можливість описати свою злість, образи, страх, розпач, відчуття безпорадності тощо. Написання свого травматичного досвіду може стати частиною процесу зцілення. Створення щоденника, його написання та перечитування, веде людину до зменшення гіперзбудження, формує у ній стійкість до спогадів та дозволяє інтегрувати травматичну подію у свій загальний досвід”, – розповідає фахівчиня.

спогадів
Катерина Павлишин – психологиня, консультантка телефонної лінії ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України” та ведуча груп підтримки ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України”

За словами психологині, завдяки щоденнику, травма може стати лише частиною прожитого досвіду, неприємним спогадом, а не єдиною основною подією всього життя, яка тотально керує і впливає на людину.

“Таким чином людина формує у собі стійкість до спогадів або нагадувань про травму, вона вчиться не уникати травматичних подій, а зустрітися з ними, щоб зменшити біль від рани, яка ще не загоїлась. Описати подію прирівнюється до “оброблення” рани, що веде до загоєння. Так людина вчиться не уникати болю, а через поширення досвіду, ставати менш вразливою”, – додає Катерина Павлишин.

Деякі сучасні методи психотерапії, звертаються до опису травматичного досвіду. Однією з ефективних моделей є Травмо-фокусована когнітивно-поведінкова терапія яка здійснюється за допомогою психотерапевта. Саме вона містить такий важливий компонент як травматичний наратив. Під час праці, людину просять пригадати і описати деталі, які трапились до, під час та після травматичної події. При цьому важливо є описати свої хвилювання та почуття. Через написання та повторне перечитування подій, людина стає менш вразливою при згадуванні травматичного досвіду.

Виписування своїх спогадів “на папір” – це не лише підтримка ментального здоров’я. Зафіксований досвід про життя під час війни також є важливим свідченням історичних подій, що може допомогти майбутнім поколінням краще зрозуміти події сьогодення та унеможливити спроби росії маніпулювати фактами. Надійним місцем для цього є соціальна платформа Svidok.org, де можна анонімно записати свої спогади про війну, а також прочитати досвід інших українців.

“Поділившись травматичними фрагментами життя, можна допомогти собі та іншим людям. З одного боку, це спосіб отримати психологічну підтримку та зцілення, а з іншого – допомогти тим, хто переживає подібну ситуацію, дати їм відчути, що вони не самі зі своїми труднощами і переживаннями та є ті, хто готовий їх взаємно підтримати”, – розповіла фахівчиня.

Як писати щоденник та з чого почати?

Повномасштабна війна росії проти України торкнулась українців у всіх регіонах нашої країни. Кожна людина переживає її по-своєму. Цінним для історії є досвід кожного зокрема, адже разом він демонструє цілісну картину того, що відбувається! 

Як це зробити: 

  • Зайти на сайт Svidok.org, пройти коротку реєстрацію та зафіксувати свій спогад
  • Скористатись тг-ботом @SvidokNoteBot 
  • Додати за наявності фото, аудіо та відео

Ось кілька практичних порад, схвалених психологинею ГО “Громадський рух “Жіноча Сила України” Катериною Павлишин, щодо ведення щоденника. 

З чого почати: 

  • Спробуйте занотувати кілька речень про те, як пройшов ваш день. Які головні події трапились, що вас вразило чи збентежило. Почули важливу новину – напишіть свою рефлексію на неї. Вперше за довгий час зустріли друга, який приїхав з фронту, або подругу, що повернулась з-за кордону – поділіться цим.
  • Зробіть ведення щоденника частиною свого життя. Це можуть бути короткі записи. Нова думка – новий допис. Це може займати всього кілька хвилин на добу. Наприклад, підсумувати день перед сном, або занотувати побачене одразу після події, зустрічі чи коли нахлинули емоції, які варто викласти на папір.  
  • Безпека. На Svidok.org всі записи є конфіденційними, тому можна бути максимально відвертим та не боятись ділитись своїми думками. Також можна вести щоденник приватно, тоді записи будете бачити тільки ви.
  • Якщо не знаєте зовсім, про що написати, дайте відповіді на основні питання: “Яка подія цього місяця найбільше запам’яталась?”, “Як ви справляєтесь зі стресом? (поділіться досвідом з іншими)”, “Що вас надихає?”, “Яку подію ви б хотіли пережити ще раз, а яку – навпаки хочеться забути?”, “Що за останні дні цієї війни викликало у вас усмішку?” тощо. 

Коли ви відчуваєте, що готові поділитись травматичним досвідом – спробуйте його записати у довільному форматі. Почніть з того, де ця подія трапилась, за яких обставин. Напишіть про те, що саме сталось і як це вплинуло на вас – у деталях чи навпаки стисло. 

Це може бути першим кроком до зцілення, підтверджує фахівчиня. Якщо ж є потреба пропрацювати травматичний досвід з психологами чи психотерапевтами, можна скористатись переліком безкоштовних ресурсів підтримки ментального здоров’я, збережені на платформі Svidok.org. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутян у Харкові прийматиме юрист: дата та адреса

Семаковська Тетяна 19:00, 13 Січня 2025
Консультація / фото з фотостоку, GettyImages

У вівторок, 14 січня, у місті Харків відбудеться консультація для бахмутян з представником Міжнародного комітету порятунку (IRC). Усі охочі зможуть поставити питання, які стосуватимуться різноманітної допомоги, включно з грошовою.

Про це повідомили представники центру підтримки “З Бахмутом в серці. Харків”.

Консультація для бахмутян у Харкові

У вівторок, 14 січня, в гуманітарному штабі “З Бахмутом у серці” в місті Харків відбудеться консультація для бахмутян з представником Міжнародного комітету порятунку (IRC). Громадяни під час зустрічі зможуть отримати інформацію, яка стосується діяльності міжнародної організації IRC в Україні та допомоги, яку надають її представники. Зокрема, мова піде про:

  • актуальну фінансову допомогу;
  • соціальну підтримку;
  • видачу гуманітарних наборів.

Зустріч відбудеться о 12:00 за адресою: місто Харків, вулиця Лермонтовська, 9.

Нагадаємо, що у Харкові працює осередок підтримки бахмутян. В осередку зареєстровано понад 1 400 отримувачів допомоги з Бахмутської громади. Це 738 родин. Їм намагаються регулярно надавати гуманітарну допомогу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

УВКБ ООН розпочинає нову реєстрацію на грошову допомогу для переселенців та переселенок

Валентина Твердохліб 18:00, 13 Січня 2025
грошову допомогу
Реєстрація на допомогу від УВКБ ООН / фото БФ “Право на захист”

Відсьогодні, 13 січня розпочали, свою роботу пункти збору УВКБ ООН. Отримати грошову допомогу зможуть переселенці та переселенки, а також ті, хто повернувся до свого постійного місця проживання (зокрема, і з-за кордону).

Детально про програму грошової допомоги, пояснює БФ “Право на захист”.

Грошова допомога від УВКБ ООН: хто може отримати

Сума допомоги становить 3 600 грн на місяць на кожного члена родини протягом трьох місяців.

Претендувати на виплати можуть:

  • ВПО, які перемістилися впродовж останніх шести місяців в межах України;
  • люди, які повернулися до своїх місць постійного проживання після вимушеного переміщення до іншої області/країни після 24 лютого 2022 року;
  • родини, які мають лише одного з батьків, з одним або більше дітьми або з особами похилого віку (55 років і старше);
  • родини, які очолює одна самотня або кілька самотніх осіб похилого віку (55 років і старше);
  • людина похилого віку з однією дитиною чи кількома дітьми;
  • родина з однією або кількома людьми з особливими потребами.

Ті, хто входить в якусь із категорій, також повинні мати місячний дохід менше 5 400 гривень на одного члена родини.

Люди, які отримували грошову допомогу від міжнародних організацій як ВПО (з моменту отримання пройшло понад три місяці) і після вимушеного переміщення повернулись до свого постійного місця проживання, можуть подати заявку, якщо мають вразливість.

Які документи потрібні для виплат від УКВБ ООН

Для оформлення виплат потрібно надати:

  • документ, що посвідчує особу;
  • податковий номер;
  • свідоцтво про народження дітей;
  • номер банківської картки для виплати допомоги;
  • документи, що підтверджують належність до категорії вразливості;
  • особистий номер телефону.

Для збору даних мають бути присутні всі члени родини. Якщо в сім’ї є маломобільні люди, які не можуть прибути до пункту, можлива реєстрація за оригіналами документів. Це можливо за умови надання медичної довідки, що підтверджує стан здоров’я людини.

Пункти УВКБ ООН: адреси по областях

Пункти реєстрації від УВКБ ООН працюють за адресами:

  • Сумська область: місто Суми, вулиця Революції Гідності, 15. Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 16:00;
  • Чернігівська область: місто Чернігів, вулиця Гетьмана Полуботка, 17. Графік роботи: понеділок-вівторок з 09:00 до 16:00;
  • Кіровоградська область: місто Кропивницький, вулиця Пашутинська, 31-а. Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 15:00;
  • Дніпропетровська область: місто Дніпро, площа Соборна, 7-Б. Графік роботи: понеділок-вівторок з 09:00 до 15:00;
  • Дніпропетровська область: місто Кривий Ріг, вулиця Володимира Бизова, 5. Графік роботи: понеділок з 09:00 до 17:00;
  • Запорізька область: місто Запоріжжя, вулиця Незалежної України, 72 (кабінет №154, вхід із площі Маяковського). Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 15:00;
  • Харківська область: місто Харків, вулиця Серпова, 4Б. Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 16:00;
  • Одеська область: місто Одеса, вулиця Грецька, 1. Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 16:00;
  • Полтавська область: місто Полтава, вулиця Володимира Козака, 14. Графік роботи: понеділок-середа з 09:00 до 15:00;
  • Миколаївська область: місто Миколаїв, проспект Миру, 54В. Графік роботи: понеділок-п’ятниця з 09:00 до 16:00;
  • місто Київ, вулиця Мала Шияновська (Немировича-Данченка), 14/13. Графік роботи: понеділок, вівторок, п’ятниця з 09:00 до 16:00;
  • Донецька область: збір даних проводять мобільні групи. Приїзд мобільної групи оголошується лише на місцях органами місцевого самоврядування;
  • Херсонська область: реєстрація здійснюється лише мобільними групами.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Бахмутян у Харкові прийматиме юрист: дата та адреса

У вівторок, 14 січня, у місті Харків відбудеться консультація для бахмутян з представником Міжнародного комітету порятунку (IRC). Усі охочі зможуть поставити питання, які стосуватимуться різноманітної […]

грошову допомогу

УВКБ ООН розпочинає нову реєстрацію на грошову допомогу для переселенців та переселенок

Відсьогодні, 13 січня розпочали, свою роботу пункти збору УВКБ ООН. Отримати грошову допомогу зможуть переселенці та переселенки, а також ті, хто повернувся до свого постійного […]

часового яру

Росіяни вивезли жінку з окупованого мікрорайону в Часовому Яру

Російські військові опублікували ролик зі свідченнями жінки, яку, нібито, вивезли з Часового Яру. “Евакуйована” стверджує, що чекала, поки її вивезуть до росії. Про це йдеться у ролику, […]

Історія турботи: як перукар із Бахмута підтримує жінок у складні часи

У Києві працює перукар-стиліст з Бахмута Олександр Мелкумян. Свою роботу він продовжив у мережі столичних салонів краси. На новому місці чоловік започаткував благодійну ініціативу для […]

Де взяти витяг про фактичне місце проживання з дитиною: інструкція

Для отримання допомоги на дитину батьків можуть попросити надати документи, зокрема й витяг про фактичне місце проживання з дитиною. Наприклад, якщо донор надає перевагу допомозі […]