Як штучний інтелект може спростити життя людей

Микола Ситник 18:19, 28 Листопада 2023
ШІ
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Штучний інтелект (ШІ) — це майбутнє, яке вже настало. Наразі люди можуть легко знайти потрібну інформацію за запитом у Chat-GPT, створити унікальну картинку за допомогою Midjourney та Stable Diffusion. Утім, це лише частина усіх можливостей, причому мізерна.

Редакція Бахмут IN.UA розбиралася, що таке штучний інтелект, які в нього можливості та де застосовується технологія.

“Штучний інтелект” та його можливості

ШІ — це галузь сучасної інформатики, яка займається створенням спеціальних комп’ютерних систем для виконання завдань, що для цього вимагають людського інтелекту. В основі концепції лежить ідея створення машин, які можуть імітувати інтелект з його функціями мислення, міркування та навчання для покращення продуктивності.

Можливості такої технології величезні. Вона може використовуватися майже у всіх сферах життя людини.

Як можна використовувати ШІ у повсякденні?

Можливості ШІ вже зараз здатні здивувати, адже вони вийшли за межі звичних чатів для пошуку інформації та технологій для зручного створення зображень, відео. Вже зараз ШІ інтегрують в медичну сферу, де той займається діагностикою та визначенням ризиків розвитку хвороб. З цією роботою він дуже добре справляється. Наприклад, науковці провели експеримент з діагностування хвороб серця в шпиталі імені Джона Редкліффа в Оксфорді, який виявив, що ШІ на 80% краще справляється з цією роботою, ніж медики.

ШІ
Технологія штучного інтелекту в медицині / фото з відкритих джерел

Інший приклад можливостей: вже зараз технології штучного інтелекту використовуються творцями, як лайфхак у створенні чогось прекрасного. Навіть більше, він вже самостійно створює композиції та альбоми на основі аналізу композицій інших популярних виконавців в необхідному жанрі. У 2017 році гурт під назвою Dadabots випустили “Coditany of Timeness” — перший блек-метал альбом, написаний ШІ. Щось подібне реалізується і в Україні. Так український анонімний реп-виконавець Krechet у середині березня випустив музичний реліз “RoboWave: The AI-Generated Album”. Музику, обкладинку та кліпи до нього створював ШІ, а тексти написав Chat-GPT.

На музиці все не завершується. ШІ вміє створювати індивідуальні книжки, які залежать від уподобань людини. Навіть більше, він допомагає стати частиною цих книжок, опинитися в інших світах, які залежать лише від вибору людини.

Якщо ж людина хоче взаємодії на рівні двох, то ШІ також може гарним помічником. Вже зараз все більшу популярність набувають чат-боти — “кишенькові друзі”. Вони можуть мати вигляд героїв із різних фільмів, мультфільмів серіалів (прикладом є Charater.ai) або візуалізації, яку треба створити самому (Replika). Такі чат-боти дозволяють частково задовольнити потребу в спілкуванні з тим, хто вивчає свого співрозмовника, а згодом намагається йому усіляко допомогти покращити настрій.

Штучний інтелект у найближчому майбутньому

Наразі все більше представників бізнесу говорять про те, що стрімкий розвиток технологій дозволить значно спростити життя. Одним із таких аспектів стане банківська сфера та картки з особистими коштами. За словами голови Orange Silicon Valley Джорджа Нейхона, штучний інтелект вже дозволяє змінювати безпекові системи та запроваджувати біометричні можливості, завдяки яким може статися так, що новими кредитними картками стане ніщо інше як обличчя людини.

Тенденція на диджиталізацію масово дійде й до квартир. Вже сьогодні цифрові гіганти Google, Amazon, Microsoft та інші пропонують людям спеціальні пристрої — домашні асистенти, які полегшують управління домівкою. Вони дозволяють контролювати світло та вентиляційну систему, складати розклад, повідомляти новини. 

Розвиток ШІ в цій сфері дозволить зробити технологію асистентів більш доступною та надати їм більшого функціонала та можливостей.

Обличчя
Кредитними картками може стати обличчя / фото sciencenorway.no

ШІ та робочі місця

ШІ дозволяє ще сильніше автоматизувати робочий процес у світі, що може призвести до втрати багатьма робочих місць. Згідно з дослідженням McKinsey&Company “Втрачені та створені робочі місця: перетворення робочих місць в часи автоматизації”, до 2030 року це торкнеться від 400 до 800 мільйонів людей по всьому світу. У групі ризику — продавці, охоронці, працівники харчової сфери тощо. 

Утім, Білл Гейтс — “батько” компанії Microsoft — впевнений, що штучний інтелект не змінить положення людей на ринку праці, а навпаки дозволить отримувати довшу відпустку.

“Метою людства є не лише сидіти за прилавком і продавати речі. Більше вільного часу — це ж не страшна річ”, — заявив Гейтс на Всесвітньому економічному форумі. Цю позицію він підтвердив згодом, коли в інтерв’ю для Time сказав, що штучний інтелект має найбільший потенціал змінити наші життя: зробити їх “продуктивнішими, ефективнішими та загалом легшими”.

Над текстом працював практикант Дмитро Скопіч

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:15, 21 Листопада 2024
Грошова допомога за народження дитини / фото ілюстративне, pexels

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень.

Детальніше про те, що це за виплати та як їх отримати сім’ям з новонародженими дітьми, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Допомога при народженні дитини у 2024 році

Допомога при народженні дитини — це особливий вид соціальних виплат, які гарантуються кожній сім’ї при появі в них малюка. Вона не залежить від розміру прожиткового мінімуму.

Наразі сума допомоги складає 41 280 гривень, де 10 320 гривень виплачується одразу, а решта — кожного місяця, протягом наступних трьох років. Іншими словами, батьки отримуватимуть по 860 гривень щомісяця. Точної дати зарахування немає. Це пов’язано з тим, що на початку кожного місяця Державна казначейська служба України перераховує в банк кошти, які надходять на картку одержувачів дитячої допомоги. Самі ж гроші надходять протягом 3 днів після вказаної процедури.

Також українські сім’ї на кожну новонароджену дитину отримують спеціалізований “Пакунок малюка” на суму 7 689 гривень. Він являє собою збірник 90 якісних засобів та виробів з перевіреною сертифікацією, серед яких:

  • підгузки;
  • пелюшки;
  • ковдри;
  • матрац;
  • рушник;
  • засоби гігієни;
  • іграшки тощо.

Детальніше про “Пакунок малюка” у 2024 році дізнавайтесь в матеріалі редакції Бахмут IN.UA.

Як оформити виплату за народження дитини 

Допомогу на дитину можна отримати двома різними способами.

Для того, щоб отримати допомогу в офлайн, потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту та подати  заяву про народження дитини. До неї потрібно додати оригінал на копію свідоцтва про народження дитини.

Отримати виплату також можна через портал “Дія”. Для цього потрібно:

  • зайти на портал “Дія”;
  • перейти у розділ “єМалятко”;
  • вказати дату народження дитини;
  • вказати формацію про батьків дитини (місце реєстрації, паспортні дані);
  • після пологів на телефон матері приходить номер медичного висновку, яку теж потрібно вказати під час оформлення виплат у “Дії.” Якщо ви не знайшли номер у своїх повідомленнях, його можна знайти в родовій довідці;
  • обрати послугу “Призначення допомоги при народженні дитини” та вкажіть те, хто отримуватиме виплату, за допомогою чого (Пошта/картка та номер відділення/реквізити рахунку).

Термін подання заявки — 12 місяців з моменту народження дитини.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 20 Листопада 2024
Cтудент за навчанням / фото ілюстративне, pixabay

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень.

Детальніше про те, що це за грант та як його отримати, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Гранти на навчання для студентів

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, в Україні запрацювала система державних грантів для студентів, що вступили до закладів вищої освіти. Нова система державних грантів для здобувачів вищої освіти працюватиме через “Дію”, що суттєво спростить процес оформлення на отримання коштів.

Грант — це свобода вибору спеціальності для дитини. Для навчальних закладів нова система стимулюватиме конкуренцію. Адже більше студентів — більший бюджет“, — наголосив міністр цифрової трансформації.

Гранти студентам на оплату навчання: хто може отримати

Окремо про нову систему грантів розповіли представники Міністерства освіти та науки України. Там розповіли, що отримати грант можуть абітурієнти, які:

  • вступають на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  • вступають на денну або дуальну форму навчання за контрактом.

Цим категоріям студентів розраховуватимуть сумму гранту індивідуально — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Наприклад, абітурієнт, який набере на НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів, зможе отримати грант першого рівня — 15 тисяч гривень. Якщо ж він набере не менше ніж 170 балів, то зможе розраховувати на грант другого рівня — 25 тисяч гривень.

Зазначимо, що гроші виплачуватимуть двічі на рік.

Як отримати гранти

Аби отримати грантову допомогу потрібно:

  • визначитися з пріоритетним закладом освіти та обрати освітню програму через електронний кабінет вступника. Якщо абітурієнт відповідає умовам, він отримає повідомлення у своєму електронному кабінеті;
  • після зарахування на бажану програму, треба подати заяву на грант через електронний кабінет в Єдиній державній електронній базі освітньої інформації у період початку навчання. У цьому році він був з 5 вересня по 31 жовтня 2024 року;
  • після призначення виплат, студент має пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію у “Дії”, а також — відкрити в одному з українських банків спеціальний рахунок.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Виплата за народження дитини у 2024 році: який розмір та як їх отримати

Кожна сім’я в Україні, в якій народилась дитина, може отримати соціальні виплати від держави. Мова йде про 41 280 гривень. Детальніше про те, що це […]

11:15, 21.11.2024 Скопіч Дмитро

Як студентам отримати гранти на навчання через “Дію”: деталі нової програми

Студенти, які вступили у вищі навчальні заклади у 2024 році, зможуть отримати державний грант для оплати контракту. Вони можуть отримати понад 15 000 гривень. Детальніше […]

18:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Довгоочікуваний реліз української гри S.T.A.L.K.E.R. 2: що відомо про новинку та де її купити

20 листопада 2024 року в продаж надійде нова гра від української компанії-розробника GSC Game World під назвою S.T.A.L.K.E.R. 2. Вона поверне гравців у атмосферу Чорнобильську […]

16:00, 20.11.2024 Скопіч Дмитро

Веселий експоцентр, зимовий парк та прогулянка біля видатних українців: куди піти у Києві взимку

Київ — величезне місто з багатою історією та широким вибором локацій, які можна відвідати за будь-якої погоди. Проте, саме в холодну пору року можна насолодитися […]

11:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро

Дивні Дива, Венздей та Шерлок: 5 серіалів, які вийдуть у 2025

2025 рік обіцяє безліч цікавих серіалів для шанувальників найрізноманітніших жанрів: від наукової фантастики до драми та детектива — глядачі можуть чекати на продовження улюблених історій […]

10:00, 17.11.2024 Скопіч Дмитро