Юристи системи безоплатної правничої допомоги роз’яснюють, як підтвердити трудовий стаж у разі втрати трудової книжки або відсутності в ній необхідних записів. Існує кілька офіційних способів, які допоможуть громадянам захистити свої трудові права.
Трудовий стаж при втраті трудової
Втрата трудової книжки або відсутність у ній записів про трудову діяльність не означає, що людина не зможе підтвердити свій стаж роботи. Юристи системи безоплатної правничої допомоги пояснюють альтернативні способи підтвердження трудового стажу.
Якщо трудова книжка втрачена або в ній відсутні записи про трудову діяльність, підтвердити, що людина справді працювала можна іншими способами.
- якщо є письмові докази трудової діяльності;
- якщо письмових доказів немає, але є свідки;
- на непідконтрольних Уряду України територіях;;
- якщо людина вела особисте селянське господарство і сплачувала страхові внески;
- якщо людина ФОП і сплачувала страхові внески;
- засудженим.
Види документів, які можуть підтвердити стаж:
- довідки підприємства;
- виписки з наказів;
- особові рахунки та відомості на видачу зарплати;
- посвідчення та характеристики з місця роботи;
- трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання;
- інші документи, що містять відомості про періоди роботи.
Де отримати документи:
- за місцем роботи;
- у службах, де працювала особа;
- в навчальних закладах;
- в архівних установах.
Також можливе підтвердження стажу за допомогою свідків, за відсутність письмових доказів через об’єктивні причини (військові дії, стихійні лиха, ліквідація підприємства тощо). Свідків має бути не менше двох осіб, та вони повинні мати спільний досвід роботи з заявником на одному підприємстві
Підтвердження стажу роботи на непідконтрольних Уряду України територіях підтверджується показами свідків. Якщо потрібні дані з 01.07.2000 року, то можна звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України для отримання витягу з Реєстру застрахованих осіб через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду або скористатися Єдиним державним вебпорталом електронних послуг Порталу Дія.
Якщо людина вела особисте селянське господарство і сплачувала страхові внески. Періоди роботи зараховуються на підставі платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ, інших документів про сплату страхових внесків або інформації Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків.
Якщо людина ФОП і сплачувала страхові внески. Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності).
Зарахування стажу засуджених. Період роботи засуджених зараховується до стажу роботи за умови підтвердження платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами щодо поштових переказів, іншими документами про сплату страхових внесків або інформацією Пенсійного фонду України.
Ці методи підтвердження трудового стажу є офіційно визнаними та регулюються відповідними нормативними актами, зокрема постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній”.
Читайте також:
- Як стати в чергу на житло та кому дадуть квартиру в першу чергу: порядок і умови
- Чи можна отримати компенсацію за житло, якщо ви не були його власником
- Відбирають житло на ТОТ: куди телефонувати
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!