
Внутрішньо переміщені особи (ВПО) в Україні нерідко змушені жити у складних умовах — у тимчасових притулках чи гуртожитках. Щоб покращити свої житлові умови та отримати власне помешкання, переселенці можуть стати на квартирний облік за місцем проживання, що дає змогу надалі отримати власне житло.
Детальніше про те, як ВПО стати на квартирний облік, — у матеріалі Бахмут IN.UA.
Як ВПО стати на квартирний облік у 2025 році
Внаслідок повномасштабного вторгнення внутрішньо переміщені особи в Україні переживають важкі часи, адже багато хто був змушений залишити свої домівки та переїхати до безпечніших регіонів. На новому місці вони можуть отримати безоплатне тимчасове житло, але для цього потрібно стати на облік.
Як оформити тимчасове проживання
Безоплатне житло для переселенців надається з комунальної власності громади, де вони зареєстровані у Єдиній базі даних ВПО. Житло надається безплатно строком на один рік із можливістю подовження.
Скористатися цією можливістю можуть ВПО, які не мають власного житла або чия житлова площа становить менше ніж 13,65 м² на одну особу або 35,22 м² на домогосподарство (відповідно до Постанови №409). Винятком є житло, розташоване на тимчасово окупованих територіях або в районах активних бойових дій.
Право на безоплатне користування житлом зберігається на час дії воєнного стану та ще шість місяців після його завершення. Переселенці оплачують лише комунальні послуги.
Місця тимчасового проживання надаються переважно таким категоріям громадян:
- багатодітним сім’ям;
- сім’ям із дітьми;
- вагітним жінкам;
- непрацездатним особам;
- пенсіонерам, чиє житло зруйноване або стало непридатним для проживання.
Перебування на обліку ВПО, які потребують тимчасового житла, не є підставою для відмови у подальшому взятті їх на соціальний квартирний облік.
Як стати на квартирний облік 2025
Для ВПО квартирний облік став одним із реальних способів отримати власне житло. Стати на облік у 2025 році можна за місцем фактичного проживання, виконавши певні умови та зібравши необхідний пакет документів.
Для цього потрібно подати заяву до органу місцевого самоврядування або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем своєї реєстрації як ВПО.
До заяви необхідно додати копії таких документів:
- документ, що посвідчує особу та громадянство України (паспорт громадянина України або інший офіційний документ);
- довідку про статус ВПО;
- довідки про статус ВПО членів сім’ї (за наявності);
- документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження дитини, свідоцтво про шлюб тощо);
- документ, що підтверджує опікунство чи піклування (якщо є неповнолітні або недієздатні особи під опікою);
- ідентифікаційний код (РНОКПП).
Також слід надати довідки, що підтверджують підстави для пріоритетного надання житла (наприклад, багатодітність, вагітність, інвалідність, пенсійний вік або втрата житла через бойові дії).
Після подання всіх необхідних документів відповідний орган ухвалює рішення про взяття заявника та його сім’ї на квартирний облік.
Скільки чекати на житло для ВПО
Тривалість очікування житла залежить від наявності відповідних приміщень у житловому фонді громади.
Час очікування житла для безстрокового користування також визначається черговістю, за якою переселенці були поставлені на квартирний облік. Ця процедура застосовується і до надання соціального житла.
Читайте також:
- Як нараховується субсидія на житло для ВПО — приклад із орендою у 12 тисяч гривень
- Житлова субсидія на неопалювальний сезон: кому треба звертатися до ПФУ
- Довідка про виплачені суми пільг або житлової субсидії: як отримати документ
Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!