Обстріл Бахмута в 2015 році: як реагувала влада та на якому етапі зараз слідство

Валентина Твердохліб 13:00, 27 Лютого 2025
обстріл
Покладання квітів до пам’ятного знаку на території школи №4, лютий 2020 року / фото Бахмутська міськрада

13 лютого 2025 року виповнилось 10 років з трагічного обстрілу Бахмута. У той день 2015 року російські окупаційні війська вдарили з РСЗВ “Смерч” по житловому кварталу в східній частині міста. Тоді від рук окупантів загинули двоє людей — 7-річний Єгор Молодецький, який гуляв з друзями на вулиці, і 25-річна Марина Кремезна, яка йшла забирати дитину з дитсадка.

Сьогодні цю трагедію згадують як злочин російської армії проти мирного населення. Та чи було це так завжди? Редакція Бахмут IN.UA проаналізувала, як змінювалась риторика місцевої влади щодо лютневого обстрілу 2015 року.

Обстріл Бахмута 13 лютого 2015 року: як це було

13 лютого 2015 року російські окупаційні війська вдарили по мікрорайону “Східний” у Бахмуті. На момент удару на вулиці перебували багато людей, адже це був звичайний будній день. Від ворожих снарядів постраждали будівля школи №4, дитячий садочок, приватні будинки та місцеві комунікації.

Серед бахмутян були й жертви — 7-річний Єгор Молодецький, який грався на дитячому майданчику, і молода мати Марина Кремезна, яка йшла до дитсадка за дитиною. Семеро людей отримали поранення.

Сьогодні цей обстріл згадують як один із найстрашніших злочинів росії проти бахмутян. Але чи завжди цю трагедію згадували в такому ключі? Розбиралась редакція.

Пам’ятний знак жертвам обстрілу / фото Бахмутська міськрада

Хто обстріляв Бахмут 13 лютого 2015 року: факти

У 10-ту річницю трагедії до редакції Бахмут IN.UA звернувся громадський діяч Володимир Березін. Він зазначив, що після обстрілу місцева влада Бахмута не одразу визнала факт, що обстріл здійснила росія. Щоб підтвердити свої слова, Володимир Березін порадив нам звернутися до громадської діячки Галини Олійникової, яка була офіційним документатором події.

Ми зв’язалися з Галиною Олійниковою, щоб розпитати за події 2015 року. Тоді вона була у складі міжнародної організації документаторів воєнних злочинів для Міжнародного кримінального суду. Після скоєння обстрілу група одразу ж виїхала з Краматорська у Бахмут, де збирали свідчення очевидців трагедії і оглядали місця прильотів. За словами Галини Олійникової, метою обстрілу було завдати якомога більше жертв серед населення.

“Того дня ми були з групою в Краматорську, бо 10 лютого в Краматорську теж відбувся масштабний обстріл. Ми якраз були в лікарні й опитували постраждалих, коли нам зателефонували і повідомили, що відбувся обстріл Бахмута. Ми одразу ж виїхали. Приїхавши на місце злочину, ми почали збір свідчень постраждалих і свідків обстрілу, спілкувалися з місцевими.

Також ми оглядали й місце обстрілу. На місці загибелі дівчини був хвостовик був зі “Смерча”. І причому це був не звичайний “Смерч”, а з вражаючими елементами саме для населення. Люди, які там були, розповідали що вибух був не на поверхні, не від удару об землю, а ще в повітрі. І чіткий шелест було чутно. Тобто, це був снаряд для враження великої кількості людей. Це абсолютний злочин проти людяності застосовувати такі снаряди по житловому кварталу”, — розповідає громадська діячка.

Згідно із зібраною інформацією, було визначено, що обстріл здійснювався з Горлівки.

“Були свідчення, люди спостерігали і бачили газовий слід від снаряда. Здається, що й хтось навіть сфортографував його. Згідно з цим газовим слідом, це летіло з Горлівки, яка на той момент була окупована росією”, — розповідає Галина Олійникова.

Реакція влади Бахмута на обстріл

Галина Олійникова розповідає, що позиція влади Бахмута щодо обстрілу тоді була нечіткою. За її словами, посадовці уникали коментарів щодо того, хто винний у загибелі людей. Також влада нічого не робила щоб розвіяти проросійські наративи, які тоді були помітні у суспільстві.

“Було багато людей, які розповідали, що це, нібито, з Соледара обстріляли. Там була українська військова частина. На такі заяви людей наша влада ніяк не реагувала. Офіційні джерела лише говорили факти про те, що відбувся обстріл, хто загинув, хто поранений тощо. Також від різних людей звучали тези про те, що це, нібито, журналісти “наводять” на замовлення українських військових, щоб на місця обстрілу одразу приїжджали камери, фіксували це і звинувачували росію. А тоді журналістів якраз було багато, бо саме тоді були бої за Дебальцеве. Більше того, якраз перед цим обстрілом були такі собі проросійські пікети, коли виступали проти мобілізації і військкоматів. Але влада на це ніяк не реагувала. Вони намагались абсолютно не озвучувати цього і не називати речі своїми іменами. Як на мене, ці 8 років до повномасштабної війни наша влада абсолютно не використовувала інформаційні кампанії і не намагались показати свою проукраїнську позицію”, — каже громадська активістка.

У сюжеті місцевого ЗМІ події 2015 року згадуються, як “обстріл під час Дебальцевської операції”. А коментар міського голови містить лише згадку про вбитих і поранених, а також про збитки, надані місту.

Наприклад, у 2021 році на офіційній сторінці Бахмутської міськради виклали відео до дня трагедії. У ньому теж не згадується вина росії ні в самому відеоряді, ні у словах мера Олексія Реви. Натомість Вадим Філашкін, який тоді був заступником голови Донецької ОДА, зазначає, що “люди загинули від рук російського агресора”.

Після початку повномасштабного вторгнення місцева влада почала називати обстріл 2015 року злочином росії. Зокрема, міський голова Олексій Рева до 10-ї річниці обстрілу виклав пост, де чітко вказав, що винною була росія.

Пост Олексія Реви у Facebook / скриншот

Редакція звернулась за роз’ясненням до Бахмутської міськради. Ми запитали, чому раніше у влади не було чіткої риторики. Нам відповіли:

“Питання щодо визначення кваліфікації вчиненого злочину і надання відповідних коментарів належить до компетенції правоохоронних органів. Коментарі посадовців Бахмутської міської ради щодо подій 13 лютого 2015 року були надані в межах наявної на той час інформації і в рамках повноважень були вжиті заходи щодо ліквідації наслідків обстрілу”.

Реакція СБУ на обстріл Бахмута у лютому 2015 року

З питанням щодо визначення кваліфікації події ми звернулися й до СБУ. Редакції відповіли, що наразі у кримінальній справі тривають слідчі дії. Також правоохоронці підтвердили, що обстріл Бахмута відбувся з території так званої “днр”. Детальніші відомості не розголошують.

Відповідь на запит від СБУ / скриншот

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Юристка Олександра Аврамчук про мобілізацію, аліменти та сімейні справи

Семаковська Тетяна 14:22, 26 Лютого 2025

Юристка Олександра Аврамчук з 2019 року працює у правовій сфері. Її основна спеціалізація — мобілізаційні питання, а також сімейне та цивільне право. Як подати на аліменти, як домогтися виплат на дитину при розлученні, як отримати законну відстрочку від мобілізації або як отримати відстрочку по хворобі — з усіма питаннями Олександра працює не перший рік. За роки роботи вона змогла допомогти десяткам клієнтів.

Послуги юриста для військовозобов’язаних

Олександра Аврамчук допомагає у кількох сферах, це зокрема питання військовозобов’язаних. Йдеться про ті випадки, коли людина має законне право на відстрочку від мобілізації.

“Я допомагаю військовозобов’язаним розібратися у своїх правах, підготувати документи для відстрочки, оскаржити незаконні рішення ТЦК. Зараз є випадки, коли військовозобов’язаних забирають не проводячи належного медогляду. Ми збираємо медичні документи, консультуємося з військовими лікарями та добиваємося справедливого рішення. Завдяки цьому десятки клієнтів отримали законну відстрочку або були визнані обмежено придатними”, — пояснює фахівчиня.

Куди звертатися для подачі на аліменти?

Також юристка працює з сімейним та цивільним правом. Найчастіше — із запитами клієнтів та клієнток щодо розлучення чи виплати аліментів на дитину. Стягнення аліментів відбувається у законному порядку, однак, як ділиться адвокатка, не всі батьки це роблять, тому нерідко жінки звертаються за її послугами.

“Коли один із батьків ухиляється від виконання своїх зобов’язань, важливо мати сильного юридичного представника. Мої клієнти отримували аліменти навіть із великими заборгованостями, які перевищували 20 тисяч гривень. Ми використовуємо всі законні механізми, щоб дитина не залишилася без фінансової підтримки”, — додає вона.

Крім того, є запити й по розподілу майна подружжя після розлучення.

Скільки коштує консультація з юристом?

Першочергова консультація юриста відбувається онлайн, пояснює Олександра Аврамчук. Фахівчиня узгоджує зручний для людини та час. Первинна консультація, де людина описує проблему, а спеціалістка пояснює можливий хід подальших дій, триває орієнтовно від 40 до 60 хвилин.

Щоб записатися на консультацію до Олександри Аврамчук, потрібно зв’язатися з нею за номером телефону у месенджерах:

  • контакти юриста онлайн +380 (93) 252 6253 (Telegram, Viber, WhatsApp);
  • електронна пошта: [email protected];
  • Instagram: @avramchuk.legal.

Вартість консультацій адвоката:

  • усна консультація – 1500 гривень;
  • письмова консультація – від 2000 гривень.

Ексклюзивно для читачів та читачок цього матеріалу — діє знижка розміром 10% на консультацію. Просто вкажіть промокод “Право10” при записі!

Стипендія, харчування та житло: релокований з Бахмута спортивний коледж набирає учнів

Спортивний коледж імені Сергія Бубки, який раніше працював в Бахмуті, оголосив набір учнів та учениць 7-11 класів. Дітям пропонують безплатне навчання, харчування та стипендію від […]

Гуманітарна допомога від Карітас у Харкові: як ВПО отримати набори

28 березня в Харкові відбуватиметься видача гуманітарних харчових продуктів. Допомога розрахована на дві категорії громадян як серед місцевих, так і ВПО. Про це повідомили представники […]

17:00, 27.03.2025 Скопіч Дмитро
Військовий dc8a2

Грошова допомога для військових з Бахмута: хто може отримати від 11 до 45 тис. грн

Військовослужбовці та військовослужбовиці з Бахмута можуть отримати одноразову матеріальну допомогу при звільненні зі служби. Йдеться про понад 11 тисяч гривень. Більше про грошові програми для […]

Як отримати посилку в поштоматі: корисний алгоритм дій

Поштомат — це автоматизований термінал для отримання та відправлення посилок без контакту з працівниками та працівницями поштової служби. Останнім часом саме такий спосіб отримання посилок […]

14:35, 27.03.2025 Скопіч Дмитро
Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

2 квітня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]