Main menu

1b 55d85Статус громадянина України, сьогодні поки ще не дає повноцінного права голосу - вимушено переміщені особи-українці не можуть обирати народних депутатів-мажоритарників та не можуть вплинути на склад депутатського корпусу міста або села, де проживають. Але віддати свій голос за партію, яка можливо увійде в коаліцію та буде приймати закони на благо всіх українців, переселенці можуть. Сьогодні, 15 липня - останній день, коли ВПО можуть змінити місце голосування та потрапити в реєстр виборців.

Відповідно до ст.38 Конституції України кожен громадянин України має право вільно обирати та бути обраним до органів державної влади та місцевих органів. Однак, зі вступом у дію Закону України “Про забезпечення прав і свобод ВПО” у деяких громадян, а саме у вимушено переміщених осіб, ці права на сьогоднішній день обмежені.

“Коли законодавець у 2014 році прописав права ВПО, то не вніс відповідні зміни до Законів Украіни “Про вибори народних депутатів”, “Про місцеві вибори”,  які б давали можливість ВПО приймати повноцінну участь в голосуванні на виборах Президента, народних депутатів та місцевих виборах. Напевно розраховували, що війна не затягнеться так надовго. І ось через, майже шість років, тисячі українців так і не мають повноцінного права голосу - на державному рівні та на місцевому. Багато хто відразу після початку війни виїхав з тих територій, змінив місце свого проживання, повністю інтегрувався в ту громаду, яку обрав, та має такі ж самі рівні права на вибір свого народного депутата чи депутата міської ради. Однак, наявність довідки про взяття на облік, як ВПО, не дає права голосувати, потрібне лише зміна місця реєстрації”, - розмірковує Антон Лискунов, правознавець та переселенець.  

Але можливість змінити місце реєстрації є зовсім у небагатьох. Адже, коли власник житлової площі прописує у себе людину, то у неї виникають права на користування цієї площі і це певний ризик для власника. Тому лише невелика частка українців, які змогли придбати власне житло, здобули повноцінне право голосу.   

“ВПО голосують за правилами, визначеними постановою ЦВК від 13.09.12 року №893. Варто зазначити, що на виборах у Верховну Раду оформити зміну місця голосування можна легше, ніж було на президентських. Потрібно особисто звернутися до Відділу ведення Державного реєстру виборців за фактичним місцем проживання або за місцем знаходження виборчої дільниці, на якій вони мають намір проголосувати з паспортом та заявою. Жодних інших документів, як було до цього, подавати вже не потрібно”, - розповідає про законодавчі вимоги політичний аналітик Андрій Грудкін.

15 липня 2019 року - останній день, коли можна змінити місце голосування на парламентських виборах.

Як відбувається процедура зміни місця голосування у Бахмуті розповіла начальник відділу ведення державного реєстру виборців у Бахмуті Наталія Іващенко:  

“Сама процедура не складна і доволі швидка: людина приходить до нас з паспортом, заповнює заяву, обирає дільницю, на якій йому буде зручно голосувати, та відразу потрапляє у реєстр виборців. Головне, щоб у паспорті був штамп о реєстрації, без нього людина не зможе змінити місце голосування", - каже Наталя.

Начальник відділу ведення державного реєстру виборців у Бахмуті додає, що люді приходять різні, бувають черги, але зрозуміти чи людина з тимчасово непідконтрольної території, чи просто міняє місце голосування з однієї дільниці на іншу - важко. Найчастіше приходять військові.

Якщо говорити, про готовність приїхати з тимчасово непідконтрольної території України та взяти участь голосуванні, то її рівень дуже низький. Лише 6% ВПО з Донбасу та Криму взяли участь у президентських виборах. За даними Державного реєстру виборців, тільки 76 тисяч громадян з непідконтрольних районів Донбасу та Криму проголосували у другому турі президентських виборів.  

“В Бахмуті для участі у голосуванні в президентських виборах у першому турі кількість зареєстрованих переселенців було 1666 осіб, у другому турі - 1261. Станом на 15 липня у нас змінили місце голосування вже 2700 осіб. І це ще не кінець робочого дня, бо люди стоять в черзі”, - розповіла Наталія Іващенко. 

67676 fe355

А коли наші журналісти проводили відеоопитування та питали на вулицях міста переселенців про участь в минулих виборах Президента та майбутніх парламентських, то з 25-ти опитаних, лише один чоловік погодився дати коментар на камеру, та й він сказав, що від їх думки нічого не залежить і вони, самі люді, які проживають на тимчасово окупованих територіях, нічого не чекають від виборів.

Лише ті переселенці, які вже давно живуть у Бахмуті брали участь у президентських виборах і обов'язково підуть голосувати на парламентські. 

Про саму процедуру люди кажуть по-різному: хто говорить, що це швидко, хто згадує про великі черги, та через це не збирається реєструватись.

“Я працюю, мій робочий день з 08.00 до 17.00, реєстр виборців працює за таким же графіком. Там постійно такі черги, я не хочу марнувати свій час, тому просто не піду голосувати, тим паче, за депутата по одномандатному округу я не зможу проголосувати”, - каже Антон Лискунов, правознавець, переселенець, проживає на території України.

“Мені, щоб проголосувати треба приїхати з Горлівці, вистояти величезні черги, пройти через КПВВ, а зараз спека. За одинь день я не встигну це зробити, витрати кошти на ночівлю заради цього я просто не хочу, та й зайвих у мене немає”, - каже Сергій, приїхав до Бахмуту з Горлівки.

Правозахисники звернулися до ЦВК із проханням ще більше лібералізувати перереєстрацію виборців - наприклад, дозволити подавати заяву про зміну місця голосування онлайн за допомогою цифрового підпису. Натомість ЦВК змінювати процедуру не схотіла. 

Деякі громадські активісти висловлюють іншу думку, що дозволив голосувати всім переселенцям, особливо тим, хто постійно проживає на тимчасово окупованої території не можна, бо, як правило, вони мають проросійську направленість та їх голоси не підуть на користь української держави. 

Свідченням такої думки є події, які зараз відбуваються на одному з виборчих округів - №51, в межі якого входить місто Горлівка, яка зараз тимчасово окупована. Офіційна кількість виборців на українській території округу менш 3000 осіб, фактично залишилось менше половини, але кількість кандидатів, які балотуються в народні депутати, рекордна - 26. На своїй сторінці ФБ Володимир Веселкин, голова Зайцівської ВГА транслює, як один з кандидатів, привозить людей переповненими автобусами з Горлівці для зміни місця голосування і вони зможуть проголосувати за депутата-мажоритарника.  

51 c4cf5

“Сьогодні, в останній день, коли можна змінити місце реєстрації, підвози з Горлівки припинилися, зранку було 3 людини. Те, що ми оприлюднили ці дії - допомогло, але притягнути їх до відповідальності - немає за що, це їх вибір та право. Доказати, що вони робили це за гроші також немає можливості”, - каже Володимир Веселкин. 

веселкин 4d455

Доречі, у парламенті з березня 2017 знаходиться законопроект №6240 «Про внесення змін до деяких законів України». Після його прийняття, виборчу адресу можна буде змінити навіть на підставі довідки про взяття на облік ВПО.

Перш ніж вимагати від громадянина виконання своїх обов'язків, сама держава повинна виконувати свої зобов'язання, не дивлячись не на що. Закон немає бути просто декларативним. Але, що робити державі, коли її громадянин, свідомо чи ні, стає жертвою підкупу і порушує той самий Закон. 

Будьте гідним громадянином, обирайте осмислено!

 Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.