ВЛК та комісії у лікарнях: як встановлюватимуть інвалідність військовим з 1 січня 2025

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 30 Грудня 2024
Боєць ЗСУ / фото ілюстративне, iStock

З 1 січня 2025 року в Україні працюватимуть нові правила отримування групи інвалідності для військовослужбовців, які отримали травми, поранення, контузії, каліцтва або погіршення стану здоров’я. Це стане заміною МСЕК.

Детальніше про те, як тепер проходитиме процес отримання групи інвалідності для військовослужбовців, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Як встановлюватимуть інвалідність військовим з 1 січня 2025

З 1 січня 2025 року в Україні більше не буде медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). На зміну їм прийдуть мультидисциплінарні комісії, які працюватимуть у кластерних та надкластерних лікарнях.

Процес встановлення статусу інвалідності для військовослужбовців тепер буде проходити за іншим сценарієм

Найперше, що потрібно зробити після поранення, це евакуювати військового чи військову до безпечного місця та надати йому на місці необхідну медичну допомогу. Це можуть зробити в державних, військових чи приватних закладах у найближчому місті з можливих, де є можливість стабілізувати стан людини. На цьому ж етапі починає формуватися перший медичний документ, який отримав назву форма 100 або “Карта пораненого”. У ній фіксують обставини поранення, основні діагнози та заходи первинної допомоги.

Інвалідність військовим: направлення на ВЛК

Далі військовослужбовця чи військовослужбовицю спрямовуватимуть до військово-лікарської комісії (ВЛК), де  потрібно огляд та аналіз стану здоров’я. Вже на основі отриманої інформації ухвалюється рішення про направлення на оцінювання повсякденного функціонування.

Зазначимо, що тепер голова ВЛК може одразу надати людині сформоване електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування. Іншими словами, для цього тепер не потрібно чекати 120 днів із моменту травмування

Інвалідність військовим: оцінювання стану

Інвалідність встановлюватимуть спеціальні комісії у лікарнях / фото ілюстративне, Мінветеранів

Наступним кроком стає оцінювання повсякденного функціонування, яке проводить експертна команда лікарів на базі багатопрофільних лікарень за місцем перебування  військового чи військової. Цей заклад можна обрати самостійно. 

Оцінювання мають провести протягом 30 днів із моменту подання електронного направлення головою ВЛК. Представники лікарняного закладу, де можна пройти оцінювання експертної команди, протягом п’яти днів із моменту отримання направлення має розглянути справу та поставити її в чергу або повернути на доопрацювання. У разі схвалення заявки про це повідомлять додатково.

Для проходження оцінювання необхідно надати наступний перелік документів:

  • направлення на медичний огляд ВЛК;
  • медична документація, яка підтверджує стан здоров’я;
  • документи, які посвідчують особу;
  • медична або службова характеристики (за потреби);
  • довідка про обставини травми (видає військова частина);
  • посвідчення учасника бойових дій (за наявності);
  • витяги з особової справи та інші довідкові матеріали, завірені посадовцями військової частини.

Як проходить оцінювання

Оцінювання проводять в одній із форм:

  • очна — військовий чи військова приходять до лікарні для огляду;
  • заочна — експертна команда приймає рішення щодо конкретної людини на основі документації, якщо вона має достатній обсяг інформації про стан здоров’я;
  • дистанційна — взаємодія з людиною, яка проходить оцінювання для встановлення інвалідності, відбувається за допомогою засобів телемедицини;
  • виїзна — оцінювання стану відбувається за місцем лікування або перебування, якщо військовослужбовець не може самостійно прийти до лікарні.

Саме оцінювання розпочинається з аналізу документів. У разі очного, дистанційного або виїзного огляду проводить додатковий огляд чи обстеження. Лікарі, які входять до експертної комісії, звертають увагу на різні аспекти, зокрема, на ступінь порушень функціонування чи вплив травми на повсякденну діяльність.

Вже на основі отриманих даних ухвалюється рішення про призначення військовому чи військовій певної групи інвалідності. Ці результати одразу вносять до спеціальної електронної системи, а сама людина отримає копію на електронну пошту або, за потреби, у роздрукованому вигляді. Усю інформацію також передають до органів соціального захисту для подальшого надання допомоги.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Статус “дитина війни”: що це та як його оформити

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 1 Січня 2025
Оформлення статусу / фото ілюстративне, iStock

В Україні проживає безліч дітей, які після 24 лютого 2022 року постраждали внаслідок бойових дій. Таку категорію населення забезпечують спеціальним статусом, який гарантує певну допомогу.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, що таке статус “дитини війни”, гарантовані пільги та процедуру оформлення.

Статус “дитина війни”: що це

В Україні діє статус “дитина війни”, але його коректна назва — “неповнолітні, які постраждали внаслідок бойових дій”.. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) № 268, така категорія населення має право на отримання соціального захисту.

Зазначимо, що аналогічний статус можуть отримати й ті діти, які постраждали внаслідок психологічного, фізичного або сексуального насильства, були викрадені чи незаконно вивезені за межі України тощо.

Як оформити статус

Для того, щоб отримати статус “неповнолітнього, який постраждав внаслідок бойових дій”, потрібно звернутися в органи опіки та піклування за місцем реєстрації чи фактичного проживання  зі спеціальною заявкою. До неї потрібно додати:

  • свідоцтво про народження;
  • паспорт заявника, якщо заяву подає родич дитини;
  • документ, який підтверджує спорідненість з постраждалою дитиною;
  • довідку про взяття дитини на облік як ВПО;
  • паспорт-книжечку чи ID-карту (за наявності в дитини);
  • закордонний паспорт (якщо є).
  • витяг з реєстру територіальної громади (за наявності);
  • виписку з медичного лікування чи після огляду дитини;
  • копії заяви про вчинення щодо дитини кримінального правопорушення, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження, висновку експерта за результатами судової експертизи.

Подавати документи й заяву має право:

  • законний представник дитини;
  • від 14 років сама дитина;
  • будь-які родичі дитини (зокрема повнолітні брати чи сестри, вітчим або мачуха, тітка чи дядько тощо);
  • представник органу опіки й піклування (якщо дитина переміщується без батьків чи представників, які їх замінюють).

Вже після спеціальна комісія з питань захисту прав дитини оброблює отриману інформацію та ухвалює рішення по кожній конкретній ситуації протягом місяця з дати реєстрації заяви.

Що дає статус

В Україні діють пільги, які доступні для дітей зі статусом “неповнолітнього, який постраждав внаслідок бойових дій”. Наприклад, такі громадяни мають право на безоплатне харчування в школі.

Варто зазначити, що відповідний статус не передбачає державних виплат.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

В Україні вчетверо здорожчає транспортування газу: коли почне діяти новий тариф

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 11:25, 31 Грудня 2024
Газ / фото ілюстративне, iStock

З 1 січня 2025 року в Україні зросте вартість транспортування газу для внутрішніх споживачів аж на 305%, тобто у понад вчетверо. Причиною є припинення транзиту російського газу через Україну.

Таке рішення ухвалила Нацкомісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Нові тарифи на транспортування газу

Від 1 січня 2025 року в Україні тарифи на транспортування газу для внутрішніх споживачів зростуть вчетверо. Вартість зросте з 124,16 до 501,97 гривні за 1 000 кубічних метрів, або майже на 305%.

За словами гендиректора Оператора ГТС (Газотранспортна система) України Дмитра Ліппи, причиною суттєвого росту тарифів є припинення транзиту російського газу через Україну. Він додав, що 85% доходів компанії надходили від транспортування російського газу, тоді як внутрішні споживачі забезпечували лише 15% надходжень у 2024 році.

Для повної компенсації не вистачає того підняття тарифу, але ми згодні, ми розуміємо, що економіка України потребує зважених рішень“, — зауважив гендиректор Оператора ГТС України.

Дмитро Ліппа також запевнив, що Оператор ГТС вже вжив усіх заходів для зниження витрат зі своєї сторони. Наприклад, вже зараз закриваються і консервуються компресорні станції та проходить оптимізація штату співробітників.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Статус “дитина війни”: що це та як його оформити

В Україні проживає безліч дітей, які після 24 лютого 2022 року постраждали внаслідок бойових дій. Таку категорію населення забезпечують спеціальним статусом, який гарантує певну допомогу. […]

12:00, 01.01.2025 Скопіч Дмитро

В Україні вчетверо здорожчає транспортування газу: коли почне діяти новий тариф

З 1 січня 2025 року в Україні зросте вартість транспортування газу для внутрішніх споживачів аж на 305%, тобто у понад вчетверо. Причиною є припинення транзиту […]

11:25, 31.12.2024 Скопіч Дмитро
прожитковий

Скільки становитиме прожитковий мінімум на дітей у 2025 році

Прожитковий мінімум на дітей у 2025 році залишиться на тому ж рівні, що й у 2024 році. Окремо прожитковий мінімум розраховується на дітей віком до […]

Довідка про склад сім’ї: для чого потрібна та як саме її отримати

Під час оформлення пільг та соціальних виплат часто потрібна в наданні довідки про склад сім’ї. Утім, виникає проблема — ще у 2019 році Мінсоцполітики своїм […]

15:20, 27.12.2024 Скопіч Дмитро

“Мені це кума брата дружини прислала!” Роль месенджерів у поширенні фейкових новин

WhatsApp, Telegram, Viber, Signal та інші, стали невіднятною частиною нашого спілкування. Це популярно, бо можна швидко поширити інформацію, переписки вважаються конфіденційними, а самі месенджери — […]