Шлях додому: як українці шукають квиток на волю на окупованих землях?

Семаковська Тетяна 12:33, 19 Січня 2023

bee21c5 mariupol690 59ac6Чимало наших громадян, на жаль, опинилися під тимчасовою окупацією, ми вже розповідали історію пані Олени, яка вивезла свою маму з-під російської окупації. Сьогодні ділимося способами виїхати з тимчасової окупації, які дізнавалось медіа “Громадське”.

Українці, які все-таки наважувалися втекти з-під російської окупації мали знайти гроші, перевізника або спосіб виїхати безплатно. Крім того, витримати принизливу «фільтрацію» російських спецслужб, а далі подолати довгий шлях додому. Він може зайняти декілька днів, але буває що й до місяця.

Як виїздили з окупованої Харківщини?

Літом, 2022 року пані Людмила разом і двома синами-підлітками прийняла рішення виїздити з окупованого селища Печеніги, що на Харківщині. Останньою краплею стало те, що з’явилися чутки, що чоловіками з України, окупанти хочуть поповнювати свою армію:

«Я сиділа до останнього — і бомбили, і чого тільки не було. Злякалася, що малого відправлять воювати з холостим автоматом. Багатьох 16-річних завертали…Я пішла нахрапом: у пункті пропуску окупантів сказала, що виїжджати дозволив командир. “Який?” — Самий главний, кажу. Нас і пропустили»

Після цього, евакуаційним автобусом з українськими волонтерами сім’я виїхала до Харкова. Звідти дісталися до Польщі. Окупанти під час перевірки охочих виїхати, в українських чоловіків там забирали паспорти як гарантію того, що вони повернуться за документами.

Однак, документи можна відновити, тож згодом загарбники почали вимагати по 500 доларів. з особи. Якщо грошей не було люди були змушені виїжджати через росію.

Хто рятує українців?

318128072 152924610828007 3765578553258875417 n a6f35

Волонтери Rubikus. Фото: Фейсбук

В Польщі діє Rubikus — це європейська організація, яка допомагає українцям з окупованих територій виїздити до країн Європи через, Білорусь, Естонію, Латвію та ту ж росію. Волонтери тут працюють практично цілодобово. Заявку на виїзд можна подати на сайті або через телеграм-бот.

Чимало біженців потім повертаються до України, щоб стати вже проти ворога на фронті. У Rubikus підрахували, що для виїзду однієї людини з окупації в середньому потрібно 100 євро. Ці гроші йдуть на придбання квитків, нічліг, харчування тощо, фінансування відбувається закордонними донорами. 

Як виїхати з окупації?

Після того як люди залишають заявку на виїзд, з ними зв’язуються волонтери й домовляються про план дій. Спершу шукають спосіб дістатися росії. Зараз це робити все складніше. Виїзд можливий з приватними перевізниками або самотужки. Ціна може коливатися від 500 доларів до кордону з ЄС за особу і до 2000 доларів лише до кордону з росією.  Знайти ці кошти має сама людина.

«На жаль, ні ми, ні російські волонтери не можемо оплатити дорогу з окупації, — каже Агата Малєц. — А втім, можемо проконсультувати й порадити адекватного перевізника».

Як усе влаштовано в росії?

314383462 150837197703415 3970443232805619624 n b1014

Родина з Херсона, яка виїхала в росію, щоб потрапити в Європу. Фото: Фейсбук

У росії є волонтери, які допомагають українцям виїхати, але польське крило Rubikus знає їх лише за аватарками в телеграмі. Переважно, це люди з Москви й Санкт-Петербурга, Бєлгорода та інших міст. 

Приблизно 300 координаторів і багато волонтерів, які зустрічають, вивозять, розміщують українців, розв’язують логістичні завдання.

«Ми в росії нічого не оплачуємо, бо фізично не можемо цього зробити через санкції, — каже Агата Малєц. Їхні волонтери роблять усе власним коштом: платять за дорогу, харчування, проживання, утримання. У Польщі допомагає держава, є евакуаційні рейси, організації, котрі займаються переселенням або допомагають на місцях. Якщо ж росіяни хочуть винайняти готель для біженців, жодне Airbnb грант на це не дасть».

Попри тиск і небезпеку, російська влада неформально дозволяє виїздити українцям. Як припускають польські волонтери, це роблять, щоб українці не залишалися в росії та їх не довелося утримувати.

Читайте також: Найчастіші афери під час війни: як вберегтися

Як пройти «фільтрацію»?

2763630 e7e76

Окупанти. Фото: Фейсбук

Процедура фільтрації може бути різна, у декого просто перевірять документи, а до інших осіб можуть застосувати навіть жорстокі методи. Процедура найчастіше відбувалася у «фільтраційних таборах» у Новоазовському районі й Безіменному — це поблизу Маріуполя, хоч загалом подібних пунктів понад десяток. 

«Фільтрація» може тривати до трьох днів, після цього українця або пропустять, або завернуть додому, або — що найгірше — затримають. Аби не мати проблем, не можна демонструвати проукраїнські погляди, важливо мати «чистий» телефон — без патріотичного контенту, листувань, коментарів і лайків у соцмережах тощо.

Волонтери Rubikus наголошують, що під час «фільтрації» треба бути особливо уважними — остерігатися провокацій. 

Оптимальний варіант, щоб виїхати — якщо людина весь цей час просиділа в підвалі, нічого не знає і не чула, а до росії їде, «аби зупинитися в родичів, у яких є вода й опалення».

Фото: Tелеграм Андрющенко

Читайте також: «Потрібно скукожитись, пережити»: як художники деокупують Херсонщину

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Росіяни закріплюються біля Кліщіївки та збільшили число військ

Семаковська Тетяна 09:31, 15 Січня 2024
Росіяни просуваються до Богданівки
ЗСУ / фото ілюстративне

На Бахмутському напрямку тривають бої, росіяни просуваються вперед до навколишніх сіл. Ймовірно, що ворог мав успіх у Богданівці.

Про це повідомляє журналіст Богдан Мірошников.

Ситуація на Бахмутському напрямку

Росіяни за минулу добу продовжили наступ, розширивши зону контролю, без закріплення. Інша ситуація поблизу села Кліщіївка, тут окупанти закріпилися майже впритул до села.

Ситуація на  Бахмутському напрямку
Карта боїв на Бахмутському напрямку / скриншот Deep State

Там насправді справжній хаос. Адже ми частково контролюємо досі залізницю, частину висот, але ворог проповзає на загрозливі рубежі,

каже Богдан Мірошников // про ситуацію на фронті

Захисник Бахмутського напрямку з позивним “Бахмутський демон” зазначає, що великий тиск росіяни чинять на Хромове. Щодо Кліщіївки, то тут Сили Оборони контролюють висоти, за минулу добу відбили 5 атак.

Росіяни використовують КАБи, артилерію, гради, дрони тощо. За останніми повідомленнями, Інституту вивчення війни російські війська збільшили кількість особового складу на Бахмутському напрямку до близько 80 000 осіб.

Нагадаємо, що станом на січень 2024 рік в Україні налічують 462 тисячі окупантів. Крім того, на тимчасово поневолених українських землях розміщені 35 тисяч “росгвардійців”, які забезпечують окупаційний режим.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мобілізація з 25: які зміни чекають українців з 2024 року

Семаковська Тетяна 11:14, 26 Грудня 2023
Військові на фронті / Генштаб

25 грудня Кабмін вніс новий законопроєкт під номером 10378 до парламенту, який має удосконалити сам процес мобілізації в Україні, військовий облік та проходження військової служби. У пояснювальній записці зазначають, що хочуть змінити призовний вік з 27 до 25 років, а також запровадити суворі обмеження для тих осіб, які є військовозобов’язаними, але не з’являються до військових частин.

Які зміни чекають військовозобов’язаних українців — читайте у матеріалі.

Новий законопроєкт про мобілізацію

Верховна Рада розглядає законопроєкт 10378, який має змінити процес мобілізації в Україні. Серед основних нововведень наступні:

  • зміна призовного віку з 27 до 25 років;
  • військові, які були звільнені з полону, можуть відпочити та пройти відновлення, взяти відпустки зі збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів;
  • мобілізовані, які прослужили 36 місяців (2 роки), мають право звільнитися від військової служби;
  • поняття “обмежено придатні” пропонують прибрати, а особи, які належали до цієї категорії, мають повторно пройти медкомісію. Після цього визначать, хто може бути частиною ЗСУ, а хто — ні;
  • строковиків зможуть призвати до служби, але тільки через шість місяців після звільнення зі строкової служби;
  • строкову службу можуть скасувати, але замість неї пропонують ввести базову військову службу, яку потрібно пройти до 25 років;
  • запровадження для громадян України базової загальновійськової підготовки до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років при всіх навчальних закладах;
  • удосконалять сам процес рекрутингу, обіцяють, що будуть звертати увагу на навички особи та її професійне залучення.

Хто має право на відстрочку?

Право на надання відстрочки та звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, мають особи, які:

  • мають дружину (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  • опікуни особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї);
  • члени сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду;
  • зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї);
  • жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного
    віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, з визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • вагітні жінки;
  • тільки діючі народні депутати України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
  • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти,
    наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
  • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах за основним місцем роботи на повну ставку;
  • військовозобов’язані, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку зі звільненням з полону.
  • військовозобов’язані з числа громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Що буде, якщо не прийти по повістці?

До військовозобов’язаних та резервістів, які мали прийти до центрів комплектування, але не зробили цього, пропонують запровадити суворі обмеження. Йдеться про заборону виїзду за кордон та відмову в кредитах, позиках.

Крім того, буде:

  • заборона проведення операцій з нерухомим і рухомим майном;
  • обмеження права на керування власним транспортом і отримання посвідчення водія;
  • обмеження права на користування і розпорядження коштами й іншими цінностями;
  • призупинення отримання пільг і послуг від держави.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!