В Україні запрацював перший електронний кабінет захисника й захисниці: гід по сервісу

Семаковська Тетяна 12:00, 16 Травня 2024
Київ / фото з відкритих джерел

В Україні з’явився перший електронний портал для захисників та захисниць країни. Його запустили для Києва у режимі тестування.

Про це повідомили на сайті Київської міської державної адміністрації (КМДА).

Електронний кабінет для військових

Перший в Україні портал для військових та їх родин працюватиме у форматі “єдиного вікна”. В сервіс планують інтегрувати понад 40 послуг, 10 з яких вже доступні для користувачів. Зокрема, мова йде про матеріальну допомогу або послуги реабілітації. Окрім того, також доступна й допомога дітям військовослужбовців.

Послуги сервісу від КМДА / скриншот Бахмут IN.UA

За словами заступниця голови КМДА Марини Хонди, ініціатива спростить життя військовим з Києва, адже за її допомогою можна буде вирішити одну з основних проблем для них — розпорошеність інформації про їхні права та можливості, а саме про послуги, пільги та додаткові гарантії.

Як скористатися послугою

Портал доступний за посиланням. Щоби скористатися цим сервісом, користувач повинен зареєструватися та пройти верифікацію. Вже після вона бачитиме, якими міськими послугами можна скористатися.

Зазначимо, що деякі послуги поки доступні лише в офлайн-варіанті. Утім, сервіс надає усю доступну інформацію про них.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: в Україні чоловіки призовного віку можуть зняти лише 100 гривень через банкомат

Лідія Гук Гук Лідія 15:30, 15 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

На російських Telegram-каналах поширюється інформація, що тепер для чоловіків призовного віку існує ліміт у розмірі 100 гривень на день при знятті готівки в українських банкоматах. 

Однак, це неправда. Фото, яке розповсюджують для “підтвердження” новини, зазнало редагування. Чому це брехня та як виявити фотофейк — розповідаємо на Бахмут IN.UA.

Фейк про банкомат

Проросійські акаунти в соцмережах поширюють фото нібито українського “банкомату”, який показує обмеження при отриманні готівки для чоловіків призовного віку, та рекомендує оновити дані в ТЦК і СП для зняття ліміту.

Фейкова новина про фінансові обмеження / скриншот

Перше, що свідчить, що це фейк — підпис до світлини, який на різних каналах майже не змінюється. Відтак і помилка, яку допустили автори, залишається тою ж. Адже на фото зображений не банкомат, а термінал ПриватБанку. Він навіть не має відсіку для видачі готівки — тільки для прийому банкнот.

Як виявити фейк

Для уникнення дефіциту готівки, з початком повномасштабного вторгнення в Україні діють обмеження на зняття коштів для всіх людей, незалежно від віку та статі. Частіше за все, це 20 тисяч гривень на добу або на одну фінансову операцію. Але не існує жодного фінансового ліміту лише для чоловіків призовного віку. 

Якщо уважно роздивитись підпис, то можна побачити різний розмір шрифту та інтервали між рядками. Це свідчить про те, що речення “для зняття ліміту поновіть свої дані у вашому ТЦК та СП” було дописано у фоторедакторі.

Фейкова новина про фінансові обмеження  / скриншот

Інструмент для перевірки зображення на справжність FotoForensics також вказав на фейковість фото: у цьому випадку весь текст на фото повинен мати однакову яскравість зернистості, в той час, як підпис є світлішим за інші елементи. Звідси зрозуміло, що не тільки одне речення про оновлення даних у ТЦК та СП було дописано, але й зміст екрана термінала було вирізано з іншого зображення.

Результат перевірки зображення FotoForensics / скриншот

Раніше ми розповідали про інший фейк, що поширювали проросійські канали на тему оновлення даних в ТЦК та СП: нібито ТЦК у Києві дарує самокат за оновлення даних. Такі “вкиди” в інфопростір спрямовані на дискредитацію процесу мобілізації в Україні та підживлення паніки серед українських чоловіків та їх близьких.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Знайомтесь, діпфейк: у чому небезпека та як розпізнати брехню

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 10 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На сьогодні технологія діпфейк є доволі відомою: тримаючи у руках смартфон, можна створити як жартівливе відео, в якому “Анджеліна Джолі” вітає друга з Днем народження, так і фейкове відео із псевдо Зеленським, який оголошує капітуляцію України.

Що це за технологія, як нею користуються росіяни в інфовійні проти України та чи можливо неозброєним оком помітити фейкове відео — розповідає “Бахмут IN.UA” у рамках проєкту з підвищення медіаграмотності.

Що таке діпфейк простими словами?

Технологія Deepfake — це дуже реалістичне відео або аудіо, яке створили за допомогою штучного інтелекту. Діпфейк “говорить” із нами від особи політиків, співаків, акторів тощо, та передає ту інформацію, яку заклав у неї автор. Ба більше: будь-хто зараз може створити подібне відео, вставивши обличчя свого друга або коханої людини, за допомогою додатків на мобільному телефоні.

Першим найпопулярнішим діпфейком стало відео американського ЗМІ Buzzfeed, яке у 2018 році опублікувало фейкове відео із експрезидентом США Бараком Обамою, що нібито пояснює як, власне, працює технологія.

Діпфейки як інструмент російської дезінформації проти України

У березні 2022 року урядовий Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки попереджав про те, що росіяни використовуватимуть технологію Deepfake, щоб запустити в медіапростір відео, в якому нібито Володимир Зеленський оголошує капітуляцію України.

Інший приклад, також за 2022 рік: мер Києва Віталій Кличко заявив, що від його імені мерам кількох європейських столиць з фейкового email розіслали запити на спілкування через ZOOM. Мери Мадрида та Берліна погодилися на розмову і деякий час спілкувалися із “мером столиці”. 15 хвилин бургомістерка Берліна вела бесіду із псевдо Кличком про українських біженців.

Сумніви у реальності особистості мера Києва заклалися у пані мера у той момент, коли той почав говорити про те, щоб німецька влада заохотила українських чоловіків повернутися до України на фронт. Також співрозмовник мерки Берліна попросив підтримати Київ порадою щодо проведення ЛГБТ-прайду.

Своєю чергою, пранкер зв’язався також і з мером Мадрида, який майже одразу запідозрив, що спілкується не з Кличком, та перервав зв’язок.

Відеофейки також робилися і з ціллю дискредитувати колишнього головкома Валерія Залужного. На цьому відео “Залужний” нібито каже про те, що Володимир Зеленський хоче ліквідувати самого воєначальника і здати Україну росії. 

В іншому ролику фейковий Залужний спростовує свої попередні відео, наказує українським військовослужбовцям покинути зону бойових дій та захопити владу у країні. Ролик наповнений фразами, притаманними російській пропаганді: “повний провал на фронті”, “солдатів відправляють на забій”, “корупція у країні” тощо. 

Але цей метод публікації фейкових відео та аудіо працює в обидва боки. До прикладу, у 2022 році в мережі опублікували нібито розмову між путіним та міністром оборони рф сергієм шойгу. Ці двоє “обговорювали” війну в Україні, а шойгу жалівся на “сапратівлєніє”.

Діпфейки та меми

Цю технологію, яка останніми роками стала доступною кожному, зараз активно використовують у мемній культурі. Фальшиві відео стали особливо популярними у мережі TikTok, де українці публікують відео з діпфейками Зеленського, Тимошенко, Буданова та інших українських політичних діячів.

На відео персонажі несуть, на перший погляд, ахінею, але це лише елемент сучасного гумору: іноді — на межі, іноді — незрозумілого людині, яка не у контексті культури мемів. Саме тому люди, до прикладу, похилого віку можуть сприйняти за чисту монету відео із президентом України, який каже, що Фредді Крюгеру (ред. — персонаж з вигаданого кіновсесвіту “Жах на вулиці В’язів”) представники ТЦК вручили повістку.

@garant_konstitucy

Замовлення ролика голосом будь якого персонажа✅ ➖ Привітання від відомих людей ➖ Розіграш ➖Рекламний ролик для вашого продукту Готові до співпраці на постійній основі @garant_konstitucy🇺🇦 #зеленський #зеленськийнайкращий #славаукраїні🇺🇦🇺🇦🇺🇦 #українськийтікток

♬ оригінальний звук – garant_konstitucy🇺🇦

Для чого роблять діпфейки?

Фейкові відео використовуються для штучного створення паніки та з ціллю скомпроментувати ту чи іншу особу. Це ефективний метод швидко рознести мережею інформацію, яка вигідна авторам фальшивих матеріалів. 

Поширюючи брехню як правду, можна із легкістю переконати людей у тому, чого насправді не існує. Це небезпечно і може мати наслідки: знищення репутації, руйнування взаємин, зриви виборів тощо. Розповсюдження дезінформації порушує довіру та стабільність у суспільстві, а також може призвести до великих соціальних і політичних проблем.

Як відрізнити діпфейк від реального відео?

Для цього потрібно бути уважними та звертати увагу на такі деталі:

  • уважно розгляньте рух людей і предметів у відео: діпфейки можуть мати несправжній або нереалістичний рух;
  • краї маски навколо обличчя: у деяких випадках відео може мати помітні ознаки недосконалості відтворення реальної людини;
  • оклюзія обличчя: може спотворювати предмети або приховувати їх;
  • розмите обличчя: при ретельному розгляданні обличчя персонажа може бути розмитим, незалежно від якості відео;
  • іноді алгоритми не можуть повністю “розпізнати” та відтворити зображення людини, що може проявлятися у коротких мерехтіннях на екрані;
  • перевірте джерело відео. Якщо воно походить з ненадійного джерела, це може бути підозрілим.

Якщо ви маєте досвід у користуванні штучним інтелектом, та розумієтеся на алгоритмах його роботи, відрізнити діпфейк від справжнього відео вам допоможуть наступні інструменти:

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Мелодійні та драйвові: підбірка свіжих українських пісень

Український шоубізнес в умовах війни не припиняє радувати своїх шанувальників новими та яскравими хітами. Вони задають нові тренди в соціальних мережах та звучать майже звідусюди. […]

100 000 гривень на власний бізнес: Мінцифра запускає грантову програму для військових

Міністерство цифрової політики України запускає нову програму “Траєкторія” для військових та ветеранів, яка спрямована на допомогу в розвитку власного бізнесу. Про це повідомили в Мінцифрі. […]

18:00, 23.05.2024 Скопіч Дмитро
Допомога

Як бахмутянам оформити допомогу, якщо в їх місцях проживання немає центру підтримки (оновлено)

Багато бахмутян-переселенців скаржаться на брак гуманітарної допомоги у своїх містах. Процедура отримання допомоги залишається незрозумілою для багатьох. Детальна інструкція про те, як жителям Бахмута отримати […]

субсидія нарахування

Хто повинен звернутися за субсидією на наступний період: пояснення

Уряд нагадує, що в травні відбувається автоматичне перепризначення субсидій для більшості отримувачів цієї допомоги. Проте є категорії громадян, які мають звернутися до органів Пенсійного фонду […]

Чи можуть роботодавці вимагати довідку ВПО при працевлаштуванні: пояснення експертів

Попри те, що за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час війни роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат, відмова у наданні довідки про взяття на облік […]