Уряд оновив перелік тимчасово окупованих територій та зон бойових дій: ситуація на Донеччині

Семаковська Тетяна 15:00, 2 Жовтня 2024
Бойові дії / фото Генштаб ЗСУ

Мінреінтеграції затвердило зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською армією.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України в Telegram.

Де на Донеччині завершилися бойові дії

Наказом Мінреінтеграції від 4 вересня 2024 року № 267 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Серед основних оновлень по Донецькій області найбільше виділяється Покровський район, де кілька населених пунктів внесли в список територій, де завершилися бойові дії:

  • селище Веселе, Гродівської селищної територіальної громади, дата завершення бойових дій — 01 серпня 2024 року;
  • селище Лозуватське, Гродівської селищної територіальної громади, дата завершення бойових дій — 01 серпня 2024 року;
  • селище Веселий Гай, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • селище Вовченка, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • село Ганнівка, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • місто Гірник, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • село Дальнє, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • село Костянтинопольське, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • селище Курахівка, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • селище Острівське, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • село Трудове, Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • село Курахівської міської територіальної громади, дата завершення бойових дій — 08 серпня 2024 року;
  • вся Мирноградська міська територіальна громада, дата завершення бойових дій — 20 серпня 2024 року;
  • вся Селидівська міська територіальна громада, за винятком міста Українськ, дата завершення бойових дій — 18 серпня 2024 року.

Додаткових змін в Бахмутському, Краматорському, Волноваському та Маріупольському районах немає.

Які міста та села внесли в список тимчасово окупованих на Донеччині

Зміни в переліку тимчасово окупованих територій також стосуються Покровського району. До нього увійшли:

  • село Веселе, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • село Вовче, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • село Євгенівка, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • селище Лозуватське, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • село Новоолександрівка, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • село Прогрес, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • село Тимофіївка, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 2 серпня 2024 року;
  • село Іванівка, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 20 серпня 2024 року;
  • село Лисичне, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 20 серпня 2024 року;
  • село Сергіївка, Гродівської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 20 серпня 2024 року;
  • село Новоселівка Друга, Очеретинської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 1 серпня 2024 року;
  • село Піски, Очеретинської селищної територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 13 серпня 2024 року.

Зміни в переліку тимчасово окупованих територій також стосуються й Бахмутського району:

  • село Юр’ївка, Торецької міської територіальної громади, дата початку тимчасової окупації — 9 серпня 2024 року.

Додаткових змін в Краматорському, Волноваському та Маріупольському районах немає.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Стабілізаційні відключення в Україні: чому це відбувається та як підготуватися до зими

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 13:31, 6 Червня 2024
Ілюстрація “Бахмут.IN.UA”

Росіяни регулярно атакують критичну інфраструктуру нашої країни. Через це для українців зима 2023 року була складною. Втім літо та зима 2024 року можуть бути ще більш непростими. Чому тарифи стали вищими, як працює наша енергетична система та що варто зробити для того, аби пережити непрості часи — розповідає команда “Бахмут.IN.UA” в рамках роз’яснювального проєкту.

Україна продає електроенергію в дефіцитний період?

Мережею шириться “зрада” про те, що Україна продає електроенергію у той час, коли нам її самим не вистачає. Цю тезу можна легко спростувати, зайшовши на сайт європейської платформи зі збору даних про виробництво, транспортування та споживання електроенергії. Там у розділі “комерційний обмін” (що, по факту, є торгівлею) містяться всі дані щодо експорту та імпорту. Цей розділ не варто плутати із розділом про фізичні потоки, яких позбутися неможливо, адже Україна є частиною великої енергосистеми.

Зазначимо, що будь-яка енергетична система не здатна накопичувати струм у великих об’ємах. Простими словами: якщо сьогодні вироблено більше струму, ніж споживається, його неможливо покласти у таку собі коробку та відкласти на майбутнє. У такому випадку необхідно або зменшити виробництво (що наразі неможливо), або продавати надлишок. 

Для оперативного регулювання виробництва відповідно до споживання використовують енергію з ГЕС та ТЕС. Саме ці станції були об’єктами атак росії під час останніх ударів по енергооб’єктах. Таким чином, квітневий продаж струму ніяк не може вплинути на дефіцит у травні. Скажемо більше: протягом однієї доби в українській енергосистемі може спостерігатися як профіцит (наприклад, вдень, коли сонячна генерація активна, а споживання незначне), так і дефіцит (вранці та ввечері). Наявність надлишку електроенергії в обідній час ніяк не допомагає покрити вечірній пік споживання.

В Україні підвищили тариф на світло: чому

Деякі українці вважають, що відключення світла пов’язані із тим, щоб обґрунтувати підвищення тарифів на електрику. Російські масовані обстріли та влучання в українські енергооб’єкти для цієї категорії людей — не є вагомою причиною для відключень.

Експерти просвітницького проєкту “Ціна держави” пояснюють, що для приватного та побутового споживача тариф на електрику встановлюється колегіальним органом — Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Попри формальну незалежність комісії, вона перебуває під впливом уряду.

За словами експертів, подорожчання у першу чергу пов’язані із необхідністю переборювати наслідки російських обстрілів на електростанції та мережі. Окрім цього, через нестачу власної генерації, здійснюється закупівля дорогої електроенергії з європейської мережі.

Ціни на ринку енергетики для промислових споживачів формуються на більш-менш ринкових засадах, то для побутових споживачів ціноутворення є регульованим і винесене “за дужки” реального ринку. Можна сказати, що побутове споживання електроенергії субсидується державою, а точніше — платниками податків. 

Міністерство енергетики заявляє, що додаткові кошти, які отримають енергетики шляхом підвищення тарифу, будуть спрямовані на ремонт та відновлення державної генерації. Світлана Гринчук, заступниця міністра енергетики України, каже, що тариф для населення 4,32 грн за кВт*год покриває виключно собівартість виробництва та передачі електроенергії побутовим споживачам.

“Тариф складається  виключно із собівартості витрат, без жодної копійки будь-якої надбавки. Ринкова ж вартість однієї кіловат-години складає понад 7,5 грн”,  – зазначила заступниця міністра.

Також додамо, що через масштабні обстріли енергетичної інфраструктури після 22 березня 2024 року Україна втратила близько 9 ГВт потужностей. Зокрема, дуже постраждали теплові електростанції державної компанії “Центренерго” та гідроелектростанції “Укргідроенерго”. Тобто значний обсяг генерації пошкоджено або повністю знищено, і потрібен час на відновлення. Тому відключення електрики — це цілком провина росії, а не українських енергетиків або ж уряду.

Енергосистема України

Передусім, варто розуміти, що росіяни не зупиняться на тих руйнаціях, які вони вже завдали нашій критичній інфраструктурі. А отже, далі вони продовжать нищити гідро- та електростанції. Чому? Бо саме ці станції потрібні для проходження пікових навантажень на енергосистему.

Ілюстрація “Бахмут.IN.UA”

Саме ці енергосистеми відповідають за те, щоб ранки українців, що збираються на роботу, проходили без проблем. Коли ми вмикаємо електрочайники, фени для волосся, а містами починають зі скороченим інтервалом ходити тролейбуси та вагони метро, все це у купі створює навантаження. 

Коли енергосистема в порядку, ці піки проходиться завдяки тому, що на теплоелектростанціях підкидають більше вугілля в печі, а на гідроелектростанціях спускають більше води з дамби. За допомогою цих електростанцій і генерується достатній обсяг енергії, щоб в наших розетках та в контактних дротах електротранспорту не падала напруга.

І от, коли пік пройдено, з базовим навантаженням цілком можуть упоратися атомні електростанції. Навіть якщо крім атомок більше нічого не залишиться, їх неможливо швидко розігнати та швидко призупинити. Тому для піків і потрібні більш гнучкі в цьому плані гідро- та теплоелектростанції.

Для того, аби залишити Україну зовсім без електрики, росії треба буде обстрілювати й атомки. А це означає влаштувати багато Чорнобильських катастроф. Відзначимо, що аварія у Чорнобилі 1986 року зачепила й територію нинішньої росії. Тож обстріли атомних електростанцій на підконтрольній Україні території також заподіють шкоду й російським територіям.

Але атомними станціями можна компенсувати брак базової потужності в енергосистемі. Принаймні до певної межі. Тому можемо припустити, що саме від них живитимуться об’єкти критичної інфраструктури: підприємства, лікарні, військові частини та органи державної влади. Повний перелік цих об’єктів можна подивитися у постанові Кабміну №600.

Існує ще зелена енергетика — вітрова та сонячна. Але майже всі потужності вітроенергетики України знищені через війну. Дані про 90% наводить ООН від вересня 2022 року. Сонячної енергетики виведено з ладу близько на 30%, за даними того ж дослідження ООН. Також більша частина вітрових та сонячних електростанцій досі знаходяться під окупацією — на Херсонщині та в Запорізькій області. Тому казати про те, що зелена енергетика може нам допомогти пройти енергетичну кризу, не доводиться.

Як підготуватись до відключень?

Літо та зима 2024-2025 можуть стати черговим випробуванням для українців. Тож варто підготуватися до цього заздалегідь:

  • запасіться довготривалими продуктами, які не потребують холодильника або приготування, такими як консерви, сухофрукти, горіхи, енергетичні батончики тощо;
  • придбайте портативну плиту або гриль на газу, якщо у вас є безпечне місце для їх використання;
  • придбайте генератор та запас пального до нього (якщо ви живете у приватному будинку). Краще це зробити найближчим часом, адже чим гіршою ставатиме ситуація, тим більшою будуть ціна та наявність;
  • завжди тримайте зарядженими павербанки;
  • купіть сонячні зарядні пристрої для мобільних телефонів та павербанків;
  • запасіться ліхтариками, батарейками до них, свічками, сірниками чи запальничками;
  • майте теплий одяг та ковдри, щоб зігрітися в холодні дні;
  • тримайте наготові радіо на батарейках або динамо-радіо для отримання інформації;
  • зробіть запас необхідних медикаментів та аптечки першої допомоги;
  • зберігайте готівку, оскільки банкомати можуть не працювати;
  • закрийте або ущільніть двері та вікна, щоб зберегти тепло в будинку;
  • підготуйте розваги, такі як книги, настільні ігри, кросворди, щоб зайняти себе та свою родину під час відключення. Це важливо для підтримки психо-емоційного стану.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

“Укрзалізниця” запускає новий щоденний рейс із Києва в Європу: куди саме

“Укрзалізниця” запускає новий потяг №9/10, який курсуватиме щодня з Києва до Будапешта. Він стане 20 міжнародним потягом “Укрзалізниця”. Про це повідомили представники компанії “Укрзалізниця” в […]

13:00, 24.11.2024 Скопіч Дмитро

Зимова горотерапія для військових: як долучитися до безплатного відпочинку

Громадська організація Metta, NGO відкрила реєстрацію для демобілізованих військових, які бажають безплатно відпочити в горах взимку. Його планують провести у спеціальному таборі з 5 по […]

12:00, 24.11.2024 Скопіч Дмитро

У Києві з’явиться безплатна ковзанка для дітей з безлімітним катанням: дата відкриття

Вже у наступну суботу, 30 листопада, в Києві запустять відкриту ковзанку Ice & Lights. Вона буде безплатною для дітей до трьох років. Про це повідомили […]

11:00, 24.11.2024 Скопіч Дмитро

Новий “Аватар”, “Капітан Америка” та перезапуск “Супермена”: п’ять фільмів, прем’єра яких запланована на 2025 рік

2025 рік обіцяє багато прем’єр, які здатні зібрати мільйони глядачів у кінотеатрах. Серед них фільми із захопливих трилогій, продовження вже відомих частин кіновсесвітів та навіть […]

10:00, 24.11.2024 Скопіч Дмитро

Біля Часів Яру ліквідували російського пропагандиста з Russia Today

Російського пропагандиста та продюсера russia today Магомеда Бучаєва ліквідували біля Часів Яру. Про це повідомляють росЗМІ з посиланням на RT. Часів Яр, Магомед Бучаєв Продюсер […]