У Слов’янській громаді існує загроза зникнення унікальної молоченої кераміки

Валентина Твердохліб 13:10, 27 Жовтня 2024
Слов’янська молочена кераміка / фото Слов’янська МВА

Технологія виготовлення молоченої слов’янської кераміки з червоної глини визнана нематеріальною культурною спадщиною Донеччини. Та через війну Слов’янська громада може її втратити.

Про це повідомляє Слов’янська МВА.

Слов’янська кераміка, технологія

Кераміка у Слов’янську є традиційним місцевим ремеслом. Історія її промислового виробництва налічує понад сотню років. А продукція місцевих керамістів відома та користується попитом не лише в Україні, а й у багатьох країнах світу.

Виріб зі слов’янської кераміки / фото Слов’янська МВА

Молочний випал або молочення — це давній спосіб зробити керамічний виріб більш водонепроникним. Для цього кераміку після першого випалення поливають або задувають молоком і обпалюють при температурі 300-350 градусів. Саме ця технологія дозволяє закрити пори глини та надає виробу приємного коричневого кольору без використання фарб чи хімічних барвників. Відтінки можуть варіюватися від світло-коричневих до темно-шоколадних залежно від жирності молока та температури випалення.

Посуд, виготовлений за цією технологією, був презентований на керамічних симпозіумах, виставках та ярмарках в Україні і за кордоном.

Керамічний глечик / фото Слов’янська МВА

На жаль, зараз існує загроза втрати технології молочення. До повномасштабного вторгнення у Слов’янській громаді нею володіли понад тисячу керамістів. Однак війна змусила багатьох фахівців залишити свої домівки і виробництва. Зараз у Слов’янську залишилося не більше 150 майстрів-керамістів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Курахове після підриву дамби: чи буде евакуація і скільки людей лишилося в місті

Валентина Твердохліб 18:00, 13 Листопада 2024
Евакуаційний потяг
Евакуація цивільних / фото ГУ ДСНС України у Донецькій області

11 листопада російські військові підірвали Курахівську дамбу. Внаслідок цього сталися підтоплення доріг і навколишніх населених пунктів.

Чи планується евакуація через підтоплення, на брифінгу розповів начальник відділу планування заходів цивільного захисту Донецької ОВА Сергій Гончаров.

Курахівська дамба, підтоплення

11 листопада російські військові підірвали Курахівську дамбу. Внаслідок знищення дамби почали фіксувати підтоплення населених пунктів у напрямку села Багатир. Рівень води в річці Вовча в межах Великоновосілківської громади піднявся на 1,2 метри. Підтоплень житла не фіксували.

Станом на сьогодні ситація з підтопленнями контрольована. Вони є, але не критичні. Загрози житловій забудові немає.

“За наявними ознаками нижче по течії, ми маємо поступове проходження водного потоку по руслу річки Вовча. Рівень річки піднявся, за останніми даними, десь на 1,2 метри. Це повідомляють і Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів, і місцеві органи влади, які моніторять ситуацію в селах біля русла річки. Може бути частково підтоплено ділянки місцевості, які прилягають безпосередньо до русла. Це луки, галявини. Саме житловій забудові в селах загрози наразі немає”, — зазначив Сергій Гончаров.

Обстежити дамбу і прилеглу до неї територію наразі неможливо через складну безпекову ситуацію. Там тривають інтенсивні обстріли.

Оголошувати евакуацію в підтоплених населених пунктах наразі немає потреби. Втім, якщо рівень води буде підніматися, таке рішення ухвалять.

“Якщо виникне загроза житловій забудові, якщо ми побачимо різке зростання рівня річки Вовча, то відповідно будуть ухвалені управлінські рішення і буде оголошена евакуація. Але наголошую, що навіть якщо буде ухвалено таке рішення, то люди можуть відмовитись від евакуації. Ми не можемо їх примусово вивезти з цих сіл”, — зазначає Сергій Гончаров.

Курахівська громада: скільки лишаються людей

Станом на 13 листопада в Курахівській міській територіальній громаді залишаються 3 237 осіб. Це доросле населення, всіх дітей вже евакуювали раніше.

Нагадаємо, що сьогодні була підтверджена інформація щодо заходу російських військ у східну частину міста Курахове. Росіяни концентрують сили в районі школи №3. Вони проводять механізовані заїзди в район школи, висаджують піхоту і намагаються втекти.

Мета таких дій — закріпитися і змусити ЗСУ відійти за балку Довгу, яка розрізає східну частину міста.

Курахове: евакуація, контакти

Звернення про евакуацію з Курахового приймають на гарячих лініях Донецької області: 0 800 408 911, +380 (98) 890 3318, +380 (66) 285 6290.

Для запису на вивіз тяжкохворих і людей з інвалідністю діють номери: 0 800 332 614, +380 (99) 710 4872, +380 (99) 311 5314, +380 (96) 108 6048.

Евакуація повністю безоплатна.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

ЮНІСЕФ надає грошову допомогу українцям: види підтримки та умови отримання

Семаковська Тетяна 17:12, 13 Листопада 2024
1000 гривень у руках
Гроші / фото НБУ

У 2024 році ЮНІСЕФ дозволяє отримати два види грошових виплат. Зокрема, це багатоцільова грошова допомога для підтримки вразливих домогосподарств із дітьми для задоволення їхніх основних потреб та програму грошових виплат на підготовку до зими для підтримки домогосподарств із дітьми у зимовий період.

Детальніше про матеріальну допомогу від ЮНІСЕФ — читайте в матеріалі.

Яка зараз є допомога від ЮНІСЕФ?

Багатоцільова програма грошової допомоги ЮНІСЕФ 2024 року спрямована на надання грошової допомоги вразливим домогосподарствам із дітьми у регіонах, де тривають бойові дії та вимушена евакуація:

  • Харківській;
  • Сумській;
  • Донецькій областях.

Зверніть увагу, що домогосподарства, які мають право на отримання допомоги, виявляють та реєструють партнери організації у співпраці з місцевими органами влади та Міністерством соціальної політики.

Кожен член домогосподарства має право на допомогу в розмірі 10 800 гривень, якої має вистачити на задоволення базових потреб у зимовий період (протягом трьох місяців). У кожному домогосподарстві можуть отримувати допомогу максимум п’ять осіб (при цьому максимум двоє з них можуть бути дорослими).

Як дізнатися чи буде допомога від ЮНІСЕФ на зиму?

ЮНІСЕФ самостійно разом із партнерами-виконавцями та місцевими органами влади працює над виявленням вразливих домогосподарств з дітьми, які проживають у селищах і містечках менш ніж за 30 км від фронту в:

  • Дніпропетровській;
  • Донецькій;
  • Харківській;
  • Херсонській;
  • Сумській;
  • Запорізькій областях.

Якщо ви підпадаєте від категорії вразливих сімей, то вас повідомлять про це та реєструють, щоб оцінити потреби на зиму. Зверніть увагу, що оцінка потреб завершилась у жовтні. ЮНІСЕФ вже надав чи надає визначеним домогосподарствам грошову допомогу на підготовку до зими у розмірі 21 800 гривень.

Ви можете звернутися до організації за номером 0 800 600 017, з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 20:00, а в суботу з 9:00 до 18:00.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Евакуаційний потяг

Курахове після підриву дамби: чи буде евакуація і скільки людей лишилося в місті

11 листопада російські військові підірвали Курахівську дамбу. Внаслідок цього сталися підтоплення доріг і навколишніх населених пунктів. Чи планується евакуація через підтоплення, на брифінгу розповів начальник […]

1000 гривень у руках

ЮНІСЕФ надає грошову допомогу українцям: види підтримки та умови отримання

У 2024 році ЮНІСЕФ дозволяє отримати два види грошових виплат. Зокрема, це багатоцільова грошова допомога для підтримки вразливих домогосподарств із дітьми для задоволення їхніх основних […]

вугледар

“Хотів знайти вцілілий будинок”: пушилін поскаржився на Вугледар

Ватажок так званої “днр” денис пушилін відвідав нещодавно окуповане місто Вугледар. Там він зустрівся з окупантами та, нібито, цивільними. Про це повідомляють російські пропагандистські джерела. […]

Руйнування

Скільки коштів заплановано на компенсації за житло в бюджеті 2025 року

У законопроєкті про державний бюджет на 2025 рік, що поданий на друге читання, передбачені 4 мільярди гривень на реалізацію програми “єВідновлення”. Ці кошти підуть на […]

На мапі відзначено 11 областей: Метінвест опублікував проєкт побудови кварталів для жителів Бахмута

У Варшаві проходить захід Rebuild Ukraine присвячений відбудові України, тут буде представлений й проєкт житла для бахмутян. Його розробила компанія Метінвест, вона опублікувала проєкт “Бахмут […]