У Києві покажуть строї з 6 окупованих регіонів України до Дня Вишиванки: виставка

Семаковська Тетяна 10:30, 14 Травня 2025
Виставка “Окупована Спадщина” в Києві / фото “Сенс”

З 13 травня по 20 травня в київській книгарні “Сенс” пройде виставка “Окупована спадщина”, на якій покажуть вишиті сорочки та строї з тимчасово окупованих територій. Вхід на виставку вільний.

Як потрапити на виставку в Сенсі на Хрещатику, читайте в матеріалі Бахмут IN.UA.

Виставка у “Сенсі”, вишиванки

Комунікаційна команда “Сенсу” повідомила про відкриття виставки “Окупована спадщина”, яка відкрилася 13 травня й буде тривати до 20 травня. Виставка проходить у київській книгарні “Сенс” на Хрещатику, 34 на другому поверсі. Вхід вільний.

Гості зможуть побачити реконструйовані чоловічі й жіночі строї із шести тимчасово окупованих регіонів України, зокрема покажуть й строї з Донеччини. Також можна буде побачити строї з Луганщини, Криму, Харківщини, Херсонщини та Запоріжжя.

15 травня всіх охочих запрошують на презентацію книжки “Вишиті сорочки Луганщини”, гостей просять попередньо зареєструватися за покликанням. У книзі представлять близько 100 одиниць одягу із:

  • Біловодського;
  • Білокуракинського;
  • Кремінського;
  • Новоайдарського;
  • Новопсковського;
  • Сватівського;
  • Старобільського районів.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

«Вишиванка пасує навіть краще, ніж маленька чорна сукня»: краматорчанка про евакуацію, колекцію вишиванок та «лапки» для ЗСУ

Семаковська Тетяна 17:17, 8 Грудня 2022

Screenshot 202 ba024Ангеліна Шостак від початку війни на Донбасі є волонтеркою. Жінка, родом з Краматорська, але вже 14 років живе на два міста, одним із яких і є Бахмут. Починала з пошиття української патріотичної символіки, зокрема синьо-жовтих стягів. До слова, пані Ангеліна самостійно опанувала швейну машинку, рідні героїні — чоловік та син, зараз боронять Україну на Сході. В цей час пані Ангеліна активно волонтерить, зокрема вона започаткувала свій проєкт — «лапки» для ЗСУ. Про нього, колекцію вишиванок та евакуацію на Тернопільщину — читайте в матеріалі.

Лапки для ЗСУ

Як каже Ангеліна Шостак, ми часто звикли назвати бійців із ЗСУ котиками, а у котиків — є лапки, з посмішкою розповідає героїня. Невеличкі милі подушки у формі котячих лапок й виготовляє власноруч краматорчанка. Робить це сама, називає себе «волонтером-одиначкою», проте обсяги робіт великі. Такі подушки є не тільки красивими, але й  дуже зручними, ділиться героїня. Також, пані Ангеліна почала шити подушки для діток загиблих або полонених героїв — це подушки у формі сов. Такі звірята дуже подобаються діткам. Зараз такі подарунки готуються до Дня Святого Миколая та Різдва, а після свят, пані Ангеліна, планує продовжувати шити подушки на постійній основі.

318314111 2970493546578402 5654204699862128104 n 8e1a1

Подушки у формі сов, які шиє пані Ангеліна. Фото: Фейсбук

«Цей проєкт я започаткувала ще в 2016 році. Тоді я пошила подушечки із зображенням янгола. Хотілося передати через них тепло й турботу захисникам. Зараз, з настанням гарячої фази війни, я згадала за цей проєкт знову. Річ у тому, що наш син 5 червня був поранений, була контузія, він потрапив до госпіталю. Як волонтер, і як мати, яка відчуває, що її дитина в госпіталі — я подумала, що сину було б приємно, зручно — мати таку подушку. Я розробила модель подушки у формі котячих лапок», — каже пані Ангеліна.

Подушки краматорчанка виготовляє з флісу, наповнює холлофайбером, ці матеріали є гіпоалергенними. Також подушки жінка виготовляє на замовлення, але діткам та ЗСУ передає безкоштовно. Окрім того, такі подушки дуже приємні на дотик, розповідає героїня. Вона додає, що шити навчилася сама, в дев’ятому класі на випускний пошила собі спідницю й блузку.

317938775 2970105726617184 2435070636408497334 n 42ace

Лапки, які Ангеліна Шостак шиє для ЗСУ. Фото: Фейсбук

«Є фантазія і є мої золоті ручки, ніяких секретів», — з посмішкою ділиться, пані Ангеліна.

До слова, на перших етапах, всі витрати Ангеліна з чоловіком брали на себе, працювали на ентузіазмі. Згодом у соцмережах люди почали замовляти подушки на замовлення, тож хобі почали приносити дохід. Жінка також отримує пенсію по інвалідності, з цих коштів закупляли матеріали, які не є бюджетними, зараз тканина сильно подорожчала, каже героїня. Щоб мати змогу продовжувати шити такі подушки для ЗСУ та діток, пані Ангеліна, закликала небайдужих доєднатися, щоб закупити матеріали.

Чоловіки на фронті

318335595 2971992679761822 455794486565488286 n 720c4

Пані Ангеліна з українським прапором. Фото: Фейсбук

Коханий та син пані Ангеліни сьогодні боронять Україну в лавах ЗСУ. На війні син жінки отримав поранення.

«У нього було два епізоди в житті, коли  Господь його вберіг, поруч був янгол-охоронець: 28 квітня, тоді загинув його побратим, ракета влучила в місце де вони дислокувалися, і 5 червня – тоді син з контузією потрапив до госпіталю. Так, само моя вдячність і повага до військових — це такі подушки, у них я вкладаю любов. Ми маємо показувати своїми діями, що ніхто не забутий, щоб це не були пусті слова», — каже жінка.

Зв’язок з рідними жінка підтримує телефоном, вдячна, що є Старлінки, які забезпечують спілкування:

«Зазвичай спілкування у нас проходить так, як у більшості дружин й мам. Прошу ставити “+” у месенджер. Вони мені зранку плюснули – я спокійна. Я в принципі така, що знаю — все буде добре. Потрібно свої думки спрямовувати в русло позитиву і направляти на перемогу. Але “+” від моїх рідних, це вже такий знак, що все добре»

Залежність від вишиванок

282332955 2822920664669025 2101505479868728703 n fc96f

Ангеліна та Андрій Шостак. Фото: Фейсбук

На думку волонтерки, українці повинні активно брати участь у громадському житті, вимагати перейменовувати зросійщені вулиці та активно просувати українську культуру в маси. Пані Ангеліна, як і її родина, має чітку українську позицію, а ще жінка захоплюється вишиванками. В розмові ділиться, що має близько 20 вишиванок і любить їх одягати щодня.

«У мене є залежність від вишиванок, в гардеробі точно є близько 20. Ми з Андрієм вінчалися й придбали собі сорочки з Франківщини. Коли ми евакуювалися 14 березня, ми збиралися, в цей час була тривога, Краматорськ обстрілювали, я взяла велику валізу, куди поклала всі вишиванки. Я зараз в Борщеві, але тут вишиванки носять лише на свята, а я тут ходжу весь час у вишиванках. Мене вже всі знають, я приходжу кудись й мені кажуть: — «Ну ви знову у вишиванці, ви така гарна, така файна», — згадує пані Ангеліна.

Героїня зазначає, що її мама дуже багато вишивала. Як стверджує, пані Ангеліна, вишиванка — пасує жінці, навіть краще, ніж маленька чорна сукня.

Життя в евакуації

316413661 2966195770341513 5459298718782225285 n cd39a

Декоративні подушки, які виготовляє героїня. Фото: Фейсбук

Є чимало історій, коли переселенці зіштовхувалися з негативним досвідом. Ми дізналися у пані Ангеліни, як її прийняла Тернопільщина. За словами героїні місто зустріло її дуже тепло. 

«До переселенців ставлення дуже добре. Був випадок, який це охарактеризує. Я вдома забула своє посвідчення по інвалідності, у мене було фото на телефоні, в ЦНАПі мені повірили й оформили документи. До нас ставлення, як до переселенців іноді краще, ніж переселенців до місцевих. Бувають випадки на ґрунті мови, коли переселенці не хочуть використовувати мову, не хочуть вчити і вимагають, щоб їм не ставили зауваження стосовно мови», — каже пані Ангеліна.

Українська мова в житті Ангеліни

За словами, пані Ангеліни, вона, як і її чоловік, навчалися в той період, коли вивчення української мови можна було виключити. Попри те, батьки пари цього не зробили. В класі української мови було дуже мало учнів, пригадує пані Ангеліна.

«За це ми дуже вдячні нашим батькам. До 2004 року я була абсолютно аполітичною. Новини у нас були російськомовні, але коли сталась Помаранчева революція — ми тоді вперше 5 канал подивились. З того часу, саме це було як перемикач такий…Я націоналістка в такому розумінні саме як нація. Я українка і я цим пишаюся», — каже героїня.

Фото: Фейсбук

Читайте також: «Бажаю побратимам, щоб їхні рідні були в безпеці»: військовий про початок війни на Донбасі, волонтерство й Старлінки

Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм – підписуйтесь!

Як перевірити готовність закордонного паспорта: гід по процедурі

В Україні є можливість перевірити готовність закордонного паспорта — документа, який дає право перетинати державний кордон, а також який слугує підтвердженням громадянства України в будь-якій […]

18:00, 17.06.2025 Скопіч Дмитро

Як ветеранам у віддалених громадах отримати допомогу: контакти

У восьми областях України працюють виїзні мобільні групи, які надають безплатну юридичну, соціальну та психологічну підтримку ветеранам і їхнім родинам. Про це повідомили представники Програми […]

16:30, 17.06.2025 Скопіч Дмитро

Допомога після обстрілу Києва: куди звертатися постраждалим від російської атаки 17 червня

17 червня росіяни обстріляли Київ — російські війська завдали ударів по цивільній інфраструктурі, внаслідок чого є поранені та загиблі. У місті почали діяти осередки, де […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

18 червня представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]

часовоярська громада

Проїзд для цивільних недоступний: Сергій Чаус про ситуацію в Часовоярській громаді

У Часовоярській громаді тривають активні бойові дії. Попри це, у громаді продовжують лишатися цивільні. Їх наразі налічується понад 140 осіб. Через складну безпекову ситуацію вивезення […]