Бахмутяни можуть отримати медичну допомогу в лікарнях безоплатно навіть якщо не мають направлення лікаря. Втім, йдеться лише про певних фахівців, які надають такі послуги, зокрема, це акушер-гінеколог чи психіатр.
Про це повідомляє Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута.
Яку допомогу надають без направлення лікаря?
Пацієнти можуть отримати безоплатно низку медичних послуг, навіть не маючи направлення від сімейного чи лікуючого лікаря, а саме:
екстрена медична допомога та екстрені госпіталізації (наприклад, медична допомога при гострому мозковому інсульті, гострому інфаркті міокарда та інші невідкладні стани);
первинна медична допомога;
консультація акушера-гінеколога;
консультація психіатра;
консультація психолога;
консультація нарколога;
консультація педіатра;
консультація фтизіатра;
консультація лікуючого лікаря, у якого пацієнт або пацієнтка із хронічним захворюванням перебуває під наглядом;
діагностика та лікування туберкульозу, ВІЛ;
психіатрична допомога в стаціонарних умовах;
супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги.
25 травня колишній прем’єр-міністр України часів януковича микола азаров на своїй сторінці у Telegram заявив, що практично всі чоловіки, яких знайдено мертвими у Тисі, були вбиті українськими прикордонниками. До цієї новини колаборант додав дві фотографії потопельників, які нібито підтверджують інформацію.
Однак — це брехня. Немає жодних підтверджень, що тіла на фото з допису азарова мають сліди насильницької смерті.
Експрем’єр азаров поширює брехню
Тезу про масовий розстріл українськими прикордонниками чоловіків, які намагались переплисти Тису, микола азаров не підкріпив жодним джерелом. Його найсильніший аргумент — єдиний випадок, коли прикордонник застрелив цивільного при спробі незаконно перетнути кордон.
Окрім цього, колишній топпосадовець України у своєму дописі просуває російські тези про “київський режим” та “карателів на службі держави”.
За допомогою зворотного пошуку зображень через Google ми знайшли джерело фотографій, які розмістив азаров на своєму Telegram-каналі. Першочергово ці світлинипоширювала Державна прикордонна служба України з повідомленням про знайдені тіла. У тексті вказано лише про факт виявлення тіл та з’ясування обставин за яких потопельник вирішив переплисти Тису. Втім, немає жодної інформації про те, що на тілах присутні ознаки насильницької смерті.
Політолог Костянтин Бондаренко та російська пропаганда
Інформацію щодо розстрілу українськими прикордонниками чоловіків, що намагались перетнути Тису з метою уникнення мобілізації, в мережі поширювали ще раніше. 9 травня пропагандистський Telegram-канал «Шейх Тамир» опублікував запис свого інтерв’ю з українським політологом Костянтином Бондаренком, в якому вони, зокрема, обговорювали тему уникнення мобілізації в Україні. У відео Костянтин Бондаренко без джерел, посилаючись лише на силу впевненості власної думки, стверджує, що серед потопельників є жертви обстрілів українськими прикордонниками. Бондаренко вже не вперше намагається видати свої домисли за факти.
Журналісти незалежного видання Texty.orgзанесли чоловіка до бази псевдосоціологів та прихованих піарників, згідно з якою Бондаренко просуває інтереси колишніх регіоналів — Сергія Тігіпка, Олександра Вілкула, Василя Горбаля, Наталії Королевської та інших. Також Бондаренко піарив депутатів забороненої проросійської партії «Опозиційний блок». Окрім цього, чоловік дописує для пропагандистського російського видання «Украина.ру», а з початку повномасштабного вторгнення просуває антидержавні наративи.
На думку засновника Telegram-каналу «Шейх Тамир» — проросійського журналіста олександра шелеста, метою нібито умисного вбивства чоловіків при спробі перетнути кордон є крадіжка грошей, які з собою мали потопельники. Цю тезу російський журналіст, ексведучий медведчуківського «NewsOne», не підкріпив жодним джерелом, яке б підтверджувало сказану інформацію.
Російські пропагандисти використовують інформацію, як от єдиний випадок ненавмисного вбивства на кордоні, для викривлення фактів та поширення антидержавних наративів. Так вони прагнуть викликати паніку в суспільстві, вкотре дискредитувати процес мобілізації в Україні та посилити недовіру до правоохоронних органів.
Псевдосоціолог Бондаренко ж своєю діяльністю “підтримує на плаву” проросійських політиків в українському та російському інформаційних просторах, симпатизуючи колишнім “регіоналам”. Окрім цього, даючи інтерв’ю російським та проросійським “ЗМІ”, він просуває скептичні тези щодо поточного стану справ в Україні, її внутрішньої політики. При чому робить це не на основі реальних кейсів, а використовуючи надумані приводи, як от “розстріл прикордонниками” чоловіків, які перепливають Тису.
З 1 квітня 2023 року українці зможуть купляти рецептурні ліки не тільки за паперовим, але й за електронним рецептом. Чи потрібно мати рецепт на всі ліки та, чи продадуть вам рецептурні ліки за е-рецептом, якщо не буде світла?
Електронний рецепт — це аналог паперового рецепта, але в цифровому вигляді. Він створюється лікарем відповідно, зберігається та передається за допомогою електронної системи охорони здоров’я. Завдяки електронному рецепту можна придбати необхідні вам ліки, адже гаджет завжди під рукою.
Е-рецепти почали вводити ще з 2019 року. З серпня 2022 року е-рецепт поширився на антибіотики, а з листопада за е-рецептом відпускають наркотичні препарати, які потрібні для пацієнтів.
Як отримати електронний рецепт?
Запишіться до лікаря
Прийдіть на прийом
Лікар на прийомі має переконатися, що номер телефону, який вказаний в декларації актуальний для пацієнта, бо сама на нього прийде рецепт
Лікар виписує е-рецепт, або дає електронне направлення пацієнта до фахівця, який вже випише е-рецепт
На номер телефону пацієнта приходить повідомлення із вказаним е-рецептом, який буде потрібно надати в аптеці, щоб придбати рецептурні ліки.
Виписати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП.
Чи діятимуть паперові рецепти з 1 квітня 2023?
МОЗ запевняє, що так, діятимуть. Е-рецепт буде впроваджуватися поступово. якщо в лікарні не буде світла, то лікар, як і раніше, випише вам рецепт на паперовому бланку.
На які ліки поширюється е-рецепт?
Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. Важливо, що перелік рецептурних ліків не розширюється, тобто усі ліки, які раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати зокрема і за електронним рецептом. Для пацієнта це може стати зручнішим варіантом, не потрібно хвилюватися, що можете загубити паперовий рецепт.
Які ліки є рецептурними?
Рецептурні ліки. Фото: МОЗ
Рецептурні ліки – лікарські засоби, які підлягають відпуску виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках.
Цей перелік може включати зокрема:
антибіотики;
протисудомні засоби;
гормональні препарати (у тому числі й протизаплідні);
препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
деякі антигельмінтні препарати;
деякі антигістамінні засоби;
кроворозріджуючі препарати;
антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
стероїдні лікарські засоби;
деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.
Військові організації зможуть закупляти ліки оптово без рецепта. Фото: «Бахмут. IN.UA».
Чи випише лікар рецепт на конкретну торгову назву ліків?
В Міністерстві охорони здоров’я пояснюють, що Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише – діючу речовину. Тобто, пацієнт сам обирає, які ліки йому придбати відштовхуючись від купівельної спроможності.
Чи можна придбати меншу кількість ліків за рецептом, ніж призначив лікар?
Така функція також доступна, пацієнт може погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж йому призначив лікар. Наприклад, одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату. Водночас не потрібно повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків.
Що робити з е-рецептом в селах, і якщо у мене немає телефону?
В селах, де є проблеми, пацієнти зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера. Якщо пацієнт не матиме телефону, то лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.
Е-рецепт на територіях, де ведуться бойові дії
На цих територіях на період дії воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря. Це буде діяти тільки в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних воєнних дій.
Покровськ — місто на Донеччині, де композитор Микола Леонтович провів 4 роки та де написав українську колядку “Щедрик” (адаптована англійською як Carol of the Bells), […]
У листопаді 2024 року продовжили виплати на проживання для ВПО, які потребують підтримки. Допомогу надаватимуть до лютого 2025 року. При цьому повторно подавати заяви на […]
Росіяни займаються так званою “евакуацією” населення з тимчасово окупованих територій. У жовтні-листопаді вони вивозили людей з нещодавно окупованих населених пунктів Покровського району. Про це повідомляють […]
Гуманітарна організація Міжнародний Медичний Корпус (International Medical Corps) надає грошову допомогу для найбільш вразливих верств населення, котрі проживають на Донеччині. Нова грошова допомога сягатиме 1 […]
Івано-Франківський міський суд виніс вирок бізнесмену з окупованого Донецька. Його визнали винним у фінансуванні окупантів. Про це стало відомо з реєстру судових рішень. Суд над […]