Студентам-чоловікам з ТОТ відтермінують подання військово-облікових документів до закладів освіти

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 12:00, 26 Травня 2024
Cтудент / фото ілюстративне

Для студентів-хлопців, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, територіях активних бойових дій або за кордоном, планують відтермінувати подання військово-облікових документів до закладів освіти до припинення воєнного стану або до прибуття в Україну.

Про це повідомили в Мінреінтеграції.

Навчання студентів з ТОТ

Як пояснили у Мінреінтеграції, багато студентів чоловічої статті, які навчаються онлайн в українських закладах освіти та перебувають за кордоном, на територіях активних бойових дій чи тимчасово окупованих територіях, не мають змоги прибути фізично для постановки на військовий облік. 

Для розв’язання цієї проблеми МОН опрацювало проєкт постанови Кабінету міністрів України “Про внесення зміни до пункту 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” завдяки чому подання до закладів освіти військово-облікових документів буде відтерміновано до моменту припинення воєнного стану або до прибуття здобувача освіти на підконтрольну територію.

Наразі проєкт постанови надіслано на погодження до центральних органів виконавчої влади. Після проведення усіх узгоджувальних заходів документ буде направлений на погодження до Мін’юсту.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Резерв+: байки про застосунок для військовозобов’язаних

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:08, 23 Травня 2024
Колаж Бахмут IN.UA

Міністерство оборони України 18 травня презентувало Резерв+ — додаток, в якому українці, що підпадають під умови мобілізації, мають оновити свої актуальні дані, такі як адреса проживання, номер телефону та електронну пошту. Натомість застосунок показує військовозобов’язаним інформацію про них з системи “Оберіг”: чи є відстрочка, бронювання, чи перебуває людина у розшуку тощо.

Практично одразу після появи Резерв+ навколо нього у мережі з’явилася купа “зради” та фейків. Найсвіжіші приклади розібрала команда “Бахмут IN.UA”.

Повістки в Резерв+ — фейк

В соціальній мережі TikTok ми зустріли ролик з нібито скриншотом, зробленим у застосунку. Автора цієї публікації збентежило лише те, що у словосполученні “може надійти повістка на електронну пошту” слово “електронну” написано з однією буквою “н”.

У самому застосунку зазначено, що, згідно із законодавством, поняття “електронна повістка” не існує, а сам додаток не має такого функціонала.

Також раніше заступниця міністра оборони Катерина Черногоренко в ефірі телемарафону заявила, що чинним законодавством не передбачено оповіщення громадян через електронну повістку.

“Тобто спосіб оповіщення громадян не змінювався. В застосунку станом на зараз точно нікому не прийде повістка. Ми працюємо над тим, щоби громадяни могли побачити саме інформацію про себе із “Оберігу” і могли виконати свій законний обов’язок – оновити дані”, – сказала Катерина Черногоренко.

Скриншот з ролику / колаж Бахмут IN.UA

Також сам автор відео newsukraine_ua пише в описі до нього: “Як думаєте: вкид чи правда?”. Тобто можемо зробити висновок, що цей скриншот був зроблений не ним, а взятий з неперевіреного джерела у мережі. Користувач на широкий загал опублікував інформацію, якій немає підтвердження.

ТЦК оголосило у розшук

Інший TikTok блогер заявив, що всі, хто оновив свої дані в додатку Резерв+, автоматично числяться у розшуку. Це також неправда, про що свідчать хоча б коментарі під дописом у цього ж блогера. Також команда “Бахмут IN.UA” на прикладі своїх друзів та знайомих впевнилася, що це не так: після оновлення даних в застосунку вони мають статус “На обліку” або “Уточнюється”.

Робимо висновок, що автор, відео якого набрало 36 тисяч переглядів, запустив в мережу неправдиву та неперевірену інформацію.

Колаж Бухмут IN.UA

У Міністерстві оборони пояснили, що українці, які зіткнулися з подібними проблемами, можуть звернутися до технічної підтримки Резерв+ для виправлення даних, без необхідності відвідувати Територіальний центр комплектування (ТЦК).

Представниця МО Катерина Чорногоренко також зазначила, що існує людський фактор, і оператор ТЦК і СП може робити помилки. Проте завдяки можливості бачити свій фактичний статус, ці помилки можна швидко виправляти.

“Тобто зараз це звернення до служби підтримки і можливість зробити офлайн через візит до ТЦК і СП, трохи згодом ми зробимо це в автоматичному режимі, щоб людина взагалі для уточнення даних не ходила до ТЦК і СП”, – заявила Катерина Черногоренко.

Щодо військовослужбовців, які також мають статус “у розшуку”. У Facebook Черногоренко заявила, що військовим не потрібно оновлювати свої дані, адже вони не стоять на обліку, тож не можуть порушувати правила. За її словами, статус “у розшуку” означає, що ТЦК не встиг оцифрувати дані людини.

Речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін розповів, чому людина може помилково значитися як та, яку розшукують. Він розповів, що дані до реєстру “Оберіг” вносили з паперових карток, де “все було написано від руки та тому людський фактор теж тут присутній”.

За його словами, через це до реєстру “Оберіг” могла потрапити застаріла або помилкова інформація, внаслідок чого деякі користувачі Резерв+ могли бачити, що вони начебто перебувають у розшуку або їхні дані неможливо оновити. 

“Будьмо відвертими: два дні існує цей проєкт, причому це MVP-версія (ред, — продукт із мінімальним функціоналом), а повноцінна версія буде в червні, де можна буде отримати електронний відповідник паперового військово-облікового документа”, — каже Дмитро Лазуткін.

Російський “аналог” Резерв+

Деякі українці сприйняли російський “кабінєт воєннослужащєго” за український застосунок. Їх не збентежило те, що назва додатка мало того, що відрізняється, а й написана мовою окупанта. Також у скриншотах, які супроводжують “кабінєт” в маркеті, намальовано емблему російського міністерства оборони. Всередині він містить посилання, які закінчують на .ru — тобто мають російські домени.

Ба більше, саме цей додаток не є офіційним навіть у росії, про що вказано в описі: “Кабінет військовослужбовця — не є офіційним додатком для Особистого кабінету військовослужбовця, розташованого за адресою: https://cabinet.mil.ru. Додаток розроблено для інформаційної та методичної допомоги військовослужбовцям зс рф”.

Попри ці фактори, українці все одно скачали собі застосунок, а у коментарях розвели “зраду”:

Скриншот з Google Play / колаж Бахмут IN.UA

Важко зрозуміти, чому деякі українці вирішили, що “кабінєт воєннослужащєго” — це офіційний застосунок від Міністерства оборони України, але, якщо так сталося, не розповісти про цей випадок ми не могли.

Справжній Резерв плюс можна скачати у Google Play та App Store

Висновок: не можна сперечатися із тим, що в Україні питання розуміння процесів мобілізації та оновлення даних військовозобов’язаних стоїть гостро. Застосунок Резерв+ має на меті полегшити цей процес. Втім не на всі питання українців влада наразі має відповіді, і більш докладні роз’яснення обіцяє надавати згодом.

І саме тому наразі вкрай легко маніпулювати думкою людей у соцмережах неперевіреною або неправдивою інформацією. Частку з цього інформаційного потоку все ж можна перевірити самостійно в Інтернеті, читаючи офіційні джерела та роз’яснення.

Окрім цього, можемо порадити наступне:

  • уважно вивчайте функціонал застосунку. Вже на цьому рівні може відпасти ряд питань;
  • не реагуйте на емоційні закиди користувачів соцмереж. Пам’ятайте: те, що вони можуть мати велику аудиторію, не робить їх експертами;
  • шукайте інформацію від офіційних джерел, а також знаходьте першоджерела інформації;
  • розвивайте критичне мислення. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Фейк: Каховську ГЕС продадуть Польщі

Лідія Гук Гук Лідія 16:00, 20 Травня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

Посилаючись на допис в Telegram-каналі голови Фонду держмайна України (ФДМУ) Віталія Коваля, російські пропагандистські канали стверджують, що Україна нібито планує продати Каховську ГЕС Польщі в межах плану Великої приватизації на 2024 рік.

Україна не продає гідроелектростанцію Польщі. Слова Віталія Коваля було перекручено та використано для поширення фейку. Про що мова в дописі Коваля насправді та навіщо рф маніпулює фактами — розповідаємо на Бахмут IN.UA.

Велика приватизація: продаж об’єктів

11 травня на своєму робочому Telegram-каналі голова Фонду держмайна Віталій Коваль повідомив про зустріч із заступником міністра Міністерства державних активів Польщі Яциком Доркмінським. Відтак Коваль розповів про основні напрями діяльності ФДМУ та Велику приватизацію, яка розпочинається влітку 2024 року.

Допис в Telegram-каналі голови Фонду держмайна України Віталія Коваля / скриншот

Про план Великої приватизації було оголошено 14 березня 2023 року з метою залучення іноземних інвестицій, створення нових робочих місць та додаткові кошти для Сил оборони України. З переліком об’єктів, що доступні для продажу, можна ознайомитись на сайті ФДМУ. Зазначається, що оновлений список Уряд затвердить в травні цього року.

У згаданому дописі Віталія Коваля нічого не вказано про продаж Каховської ГЕС. Також ми не знайшли цю гідроелектростанцію в переліку об’єктів, що виставлені на продаж. За словами голови ФДМУ, Польща розглядає купівлю приватних одиниць в галузі харчової промисловості, а саме комбінати хлібопродуктів. Ці об’єкти польська делегація відвідає в майбутньому.

Неправда також те, що вслід за Каховською ГЕС, яка знищена рф, Україна нібито може продати й Запорізьку АЕС, що знаходиться на тимчасово окупованій території.

Росмедіа навмисно неправильно трактує слова офіційних осіб та поширює фейки. Брехлива інформація щодо продажу української гідроелектростанції Польщі створена для поширення посилення недовіри до влади, яка нібито намагається збагатитись коштом  держави. Ця неправдива новина також має за мету змінити думку соціуму, змусивши сприймати Польщу як ворога.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Лікарка з Маріуполя нарахувала собі рекордну зарплату: сума

Керівниця медичного центру в окупованому Маріуполі неправомірно нарахувала собі понад 3 мільйони гривень зарплати в березні 2022 року. Суд зобов’язав її повернути ці кошти державі.

Як 72-річна художниця з Бахмута прикрасила деокуповані території патріотичними муралами

72-річна Катерина Радченко працювала викладачем малювання на відділенні живопису Бахмутського аграрного технікуму, який був релокований до селища Савинці, що на Харківщині. В цьому ж населеному […]

14:45, 17.06.2024 Скопіч Дмитро
Олексій Рева

Бахмутяни можуть поспілкуватися з Ревою: дата та контакти

18 червня з 12:00 до 13:00 відбудеться “Пряма лінія” з начальником Бахмутської міської військової адміністрації (МВА) Олексія Реви для бахмутян. Громадяни зможуть отримати відповіді на […]

Грошова допомога багатодітним сім’ям від “Карітас-Спес” у 2024 році: покрокова інструкція (оновлено)

Благодійна організація “Карітас-Спес Україна” продовжує надавати громадянам нашої країни допомогу, в тому числі й грошима. Отримати її можуть різні вразливі категорії населення, зокрема, багатодітні сім’ї. […]

13:05, 17.06.2024 Скопіч Дмитро

В МОЗ розповіли, скільки потрібно на відновлення медичної системи

На відновлення медичної системи України потрібно понад 14 мільярдів доларів США або 567 мільярдів гривень. Ці кошти треба для відбудови лікарень в найближчі 10 років. […]

12:35, 17.06.2024 Скопіч Дмитро