Скільки церков на Донеччині зруйновано за два роки повномасштабного вторгнення рф

Валентина Славінська Славінська Валентина 16:40, 10 Липня 2024
Свято-Дмитрівська церква / фото з відкритих джерел

За період з 2022 по 2024 рік внаслідок російської агресії на Донеччині постраждало 110 визначих споруд, серед них Храм Всіх Святих та Свято-Миколаївський храм у Бахмуті. Міжнародна спільнота визнає ці дії воєнними злочинами та елементами геноциду української нації.

Про це повідомляє Донецька ОДА.

Масштаби руйнувань, Донеччина

Серед ключових втрат культурної спадщини Донеччини внаслідок російської агресії: 

 • неодноразові обстріли Державного історико-архітектурного заповідника у Святогірську, який налічує 26 пам’яток;
 • значні пошкодження Храму Всіх Святих та Свято-Миколаївського храму у Бахмуті;
 • також руйнування церков у Кліщіївці, Новоекономічному, Авдіївці, Новомихайлівці, Верхньоторецькому та Олександро-Шультиному.
Свято Миколаївський храм. Забахмутка 6eeab
Свято-Михайлівський храм у Бахмуті до війни / фото з відкритих джерел
Від частини храму залишилися руїни / скриншот з відео бахмутської волонтерки Інни Гайдай

Свято-Миколаївський храм у Бахмуті має глибоке коріння, що сягає кінця XVIII століття. Розташований у східній частині міста, відомій серед місцевих як “Забахмутка”, цей релігійний осередок став свідком багатьох історичних подій.

Історія храму офіційно починається з 1797 року, коли була зведена дерев’яна споруда. Однак, існують перекази про ще давніший храм на цьому місці, який згодом перенесли до села Покровське. Це свідчить про тривалу духовну традицію цієї місцевості.

Наприкінці XVIII століття мешканці Забахмутки виявили ініціативу щодо будівництва нової церкви. Результатом їхніх зусиль стала Свято-Миколаївська церква, яку нині знищили росіяни на початку повномасштабного вторгнення.

Покровська церква села Кліщіївка до російської агресії / фото Україна Інкогніта
Руїни села Кліщіївка та церкви з повітря / фото Україна Інкогніта

Покровська церква в селі Кліщіївка, яке раніше називалося Карлівка, є унікальною історичною пам’яткою Донеччини. Її будівництво, що тривало з 1837 по 1841 рік, було ініційоване та фінансоване місцевим поміщиком Йосипом Івановичем Шультеном.

Вік церкви – майже 200 років, що робить її надзвичайно цінною для регіону. Для Донеччини такий вік споруди можна порівняти з 500-річними пам’ятками Київщини, що підкреслює її виняткову історичну значущість.

Експерти наголошують, що кожна пошкоджена церква є унікальною пам’яткою архітектури та історії, а їх руйнування завдає удару по духовній та культурній ідентичності регіону. Втрата кожного об’єкту суттєво ускладнює збереження історичної пам’яті. 

Наслідки для культурної спадщини включають ризик втрати унікальних архітектурних елементів, складність реставрації пошкоджених фресок та іконостасів, а також нагальну необхідність вжиття термінових заходів зі збереження вцілілих частин споруд. 

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безкоштовні юридичні консультації для ВПО у Броварах 18 липня

Валентина Славінська Славінська Валентина 12:35, 17 Липня 2024
Місто Бровари / фото Броварська міська рада

18 липня 2024 року в Координаційному центрі Броварів Благодійний фонд “Право на захист” проводитиме безкоштовні юридичні консультації для внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни.

Про це повідомляє центр підтримки бахмутян у місті Київ.

Юридичні консультації для ВПО

Благодійний фонд “Право на захист” оголосив про проведення безкоштовних юридичних консультацій для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громадян, які постраждали внаслідок війни. Захід відбудеться 18 липня 2024 року з 10:00 до 13:00 в Координаційному центрі міста Бровари за адресою: вулиця Героїв України, 30.

Кваліфіковані юристи фонду надаватимуть консультації з широкого спектра питань, актуальних для ВПО та постраждалих від бойових дій. Зокрема, будуть розглядатися такі теми:

 • продовження виплат для ВПО;
 • відновлення документів, включаючи документи, що підтверджують право власності на майно;
 • отримання статусу дітей, що постраждали внаслідок війни;
 • порядок фіксування факту зруйнованого житла під час військових дій;
 • пенсійні питання;
 • трудові питання;
 • майнові питання;
 • інші юридичні питання, пов’язані зі статусом ВПО та наслідками війни.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

СБУ оголосила підозру двом керівникам окупаційної адміністрації на Донеччині

Валентина Славінська Славінська Валентина 11:56, 17 Липня 2024
Зрадники / фото Донецька обласна прокуратура

Служба безпеки України заочно оголосила підозру у колабораційній діяльності двом громадянам, які обіймають керівні посади в окупаційній адміністрації на тимчасово захоплених територіях Донецької області.

Про це повідомляє Донецька обласна прокуратура.

Зрадники на Донеччині

За процесуального керівництва Донецької обласної прокуратури, Служба безпеки України заочно повідомила про підозру двом колаборантам, які очолюють так звані “муніципальні округи днр” на окупованій території Донецької області. Їм інкримінують колабораційну діяльність за частиною 5 статті  111-1 Кримінального кодексу України.

Перший підозрюваний – колишній співробітник Донецької обласної державної адміністрації, який до 2014 року відповідав за процеси європейської інтеграції України на регіональному рівні. Після початку російської агресії він пішов на співпрацю з окупантами. У 2019 році був призначений на посаду голови окупаційної адміністрації Донецька, а в жовтні 2023 року, після псевдореферендуму про приєднання окупованих територій до рф, очолив так званий “муніципальний округ Донецька”.

Другий підозрюваний – колишній депутат від проросійської партії, який обійняв аналогічну посаду в окупованому Шахтарську.

За даними слідства, обидва колаборанти беруть активну участь у діяльності окупаційної адміністрації, а саме:

 • залучені до програм партнерства з регіонами рф.
 • беруть участь у засіданнях місцевих “рад”;
 • вносять пропозиції щодо встановлення податків і зборів;
 • готують проєкти псевдо соціально-економічного розвитку окупованих територій;
 • розпоряджаються коштами захоплених українських громад;
 • підписують нелегітимні документи;
 • займаються незаконною забудовою українських територій, керуючись містобудівним кодексом рф.

Досудове розслідування у справі веде Головне управління СБУ в Донецькій та Луганській областях. Наразі обидва підозрювані перебувають у розшуку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безкоштовні юридичні консультації для ВПО у Броварах 18 липня

18 липня 2024 року в Координаційному центрі Броварів Благодійний фонд “Право на захист” проводитиме безкоштовні юридичні консультації для внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни. […]

СБУ оголосила підозру двом керівникам окупаційної адміністрації на Донеччині

Служба безпеки України заочно оголосила підозру у колабораційній діяльності двом громадянам, які обіймають керівні посади в окупаційній адміністрації на тимчасово захоплених територіях Донецької області. Про […]

1000 гривень у руках

У Львові ВПО можуть зареєструватися на грошову допомогу від УВКБ ООН 

У Львівській області розпочала роботу мобільна бригада УВКБ ООН, яка реєструє внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на отримання грошової допомоги. Прийом проводиться у порядку живої черги […]

Техніка Сил оборони

Чи просунувся ворог в Нью-Йорку на Донеччині

Українські захисники продовжують стримувати наступ російських окупаційних військ на Донеччині. Бої точаться на Краматорському, за селище Нью-Йорк, яке стало ключовою точкою контратаки ЗСУ росіян на […]

Чи можна отримати компенсацію за житло, якщо ви не були його власником

Людина, яка не є власником житла, але проживає в ньому на законних підставах (наприклад вам надали службове житло) не може отримати компенсацію у разі його […]