Що готують на Великдень в Україні: список традиційних страв

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 8 Березня 2025
Паска традиційня страва Великодня / фото ілюстративне, iStock

Великдень — одне з найголовніших свят християнського світу, яке багате на різноманітні традиції, звичаї та смачні сезонні страви. В Україні це свято має й певні особливості, які поєднують церковні та народні традиції.

Редакція Бахмут IN.UA розповідає, про традиційні страви на Великдень.

Традиційні страви на Великдень

Традиційні великодні страви мають глибоке символічне значення в українській культурі. Вони є не лише частиною святкового застілля, а й мають духовний, обрядовий і культурний зміст. Кожна страва великоднього столу пов’язана з давніми звичаями та християнською символікою.

Паска

Великодня паска / фото ілюстративне, iStock

Паска — це особливий обрядовий хліб, який вважається одним з найголовніших атрибутів Великодня. Його почали готувати ще в часи язичництва, але найбільшого розповсюдження страва отримала вже за часів християнства.

Це солодка випічка на здобному тісті, замішаному на великій кількості яєць, маслі, сметані, олії та цукру. Часто вже готові паски прикрашали різними декоративними елементами, зокрема, тістом чи цукровою поливкою.

Також під час Великодня існує традиція освячувати паски у церквах, адже вони символізують тіло Христове.

Крашанки

Крашанки / фото ілюстративне, iStock

Крашанки — ще одна страва, яку готують під час Великодня. Це варені яйця, зафарбовують в один колір. Їх також заведено святити в церквах, адже вони уособлюють Відродження до нового життя.

Варто зазначити, що часто трапезу крашанками розпочинають не з очищення, а невеличкої гри під назвою навбитки. В ній гравцям потрібно стукатися власними яйцями, допоки одна з них не трісне.

Писанки

Писанки / фото ілюстративне, Pinterest

Писанка — це великоднє яйце, декороване символічним орнаментом. Такі яйця вважаються оберегами, які покривають різні аспекти життя. Це залежить від символів, які намальовані на яйці. Наприклад, завитки та спіралі вважаються символами життєвої сили та зародження життя, а хрести — символ перетинання волі людини та волі Бога.

Кожен регіон України має свої кольори, орнаменти та традицій створення писанок.

М’ясні страви

Мясні страви / фото ілюстративне, Pinterest

Великдень — це подія, котрій передував піст із суворими правилами. Під час нього християнам забороняється споживати м’ясні продукти. По завершенню посту можна знову споживати м’ясо — символ закінчення Великого посту, духовного і фізичного оновлення людини.

Як правило, в Україні на великодній стіл готують сало, буженину, домашню ковбасу чи холодець.

Великодній баранчик

Великодній баранчик / фото ілюстративне, Харчі Інфо

Великодній баранчик — це жертовна тварина, яка часто фігурує на святковому столі він. Він є символом жертовності Ісуса Христа в ім’я прощення людських гріхів.

Часто цю невеличку тваринку роблять з листкового чи пісочного тіста, хоча інколи може використовуватися і дріжджове. В результаті можна отримати невеличке печиво у вигляді баранчика, яким можна прикрасити іншу великодню атрибутику.

Великодній сир

Великодній сир / фото ілюстративне, Господинька

Зазвичай у великодній кошик кладуть паску, яйця та ще певний набір продуктів. Наприклад, саме туди часто кладуть домашній сир, який надалі можна використовувати як окремий атрибут святкового столу чи інгредієнт для приготування інших страв, наприклад, запечений великодній сир — аналог запіканки.

Великодній хрін

Хрін / фото ілюстративне, volyn.tabloyid.com

Ще один продукт, який часто святять у церквах — це хрін. Цей продукт є символом міцності та незламності людського духу після прийняття таїнства Сповіді. Також наші предки вірили, що цей продукт відганяє нечисту силу.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Трійця 2025: коли в Україні відзначатимуть Зелені свята

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 10:00, 3 Травня 2025
Коли у православних Трійця / фото ілюстративне, iStock

Зелені свята – одні з найулюбленіших та наймасовіших свят в Україні, які щороку об’єднують мільйони українців навколо давніх традицій. У цей час храми прикрашатимуть свіжими травами, а в містах лунатиме святковий гомін.

Детальніше про те, коли саме святкуватимуть Трійцю у 2025 році – у матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли в Україні буде Трійця 2025

Щоліта віряни відзначають світлу Трійцю – одне з найважливіших християнських свят у році. Ця дата має альтернативні народні назви: Зелене свято, Зелена неділя й П’ятдесятниця.

Трійця настає через 50 днів після Великодня та завжди припадає на неділю. Оскільки свято Воскресіння Христового і в православних, і в католиків у 2025 році відбулося 20 квітня, Трійцю відзначатимуть 8 червня.

Що таке Трійця: історія свята

Трійця – це свято, яке пов’язане з біблійною подією, що сталася через 50 днів після воскресіння Ісуса Христа. Воно пов’язане з тим, що Святий Дух зійшов на апостолів, які зібралися на одній з гір для молитви. Він наділив їх даром проповідування та знанням мов світу, після чого учні Ісуса розійшлися світом і почали навчати людей Слову Божому.

Ця подія також стала моментом усвідомлення існування Святої Трійці, яка складається з Бога Отця, Сина й Святого Духа.

В храмах на Трійцю проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основні символи свята у християн східного обряду — зелені гілочки берези та інших дерев. Ними традиційно прикрашають будинки та церкви.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Поминальні дні 2025: коли українцям потрібно відвідувати кладовища після Великодня

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 15:00, 30 Квітня 2025
Кладовище на Проводи / фото ілюстративне, iStock

Поминальний тиждень, або Проводи — це християнська традиція вшанування пам’яті померлих, яка відзначається після Великодня. У цей час родини відвідують могили близьких, прибирають їх, моляться та приносять поминальні страви. Проводи символізують духовний зв’язок між живими та померлими, надію на воскресіння і вічне життя.

Детальніше про те, коли у 2025 році відзначатимуться Проводи — в матеріалі Бахмут IN.UA.

Коли будуть Проводи 2025

Поминальний тиждень — це християнська традиція вшанування пам’яті померлих, яка зазвичай відзначається на дев’ятий день після Великодня — у Радоницю. Водночас у різних регіонах України дати можуть відрізнятися — залежно від місцевих традицій. Наприклад, поминання може відбуватись:

  • у другий тиждень після Пасхи;
  • у третій тиждень після Великодня;
  • у визначені дати після пасхального періоду.

Як зазначають у Православній Церкві України (ПЦУ), громадяни та громадянки зазвичай відвідують кладовища та поминають своїх рідних “весь другий тиждень після Пасхи, який називався Провідним”.

Що роблять під час Поминального тижня

Під час Поминального тижня люди відвідують могили своїх рідних, щоб вшанувати їхню пам’ять. Вони прибирають навколо могил, прикрашають їх квітами, вінками та запалюють свічки. Священники проводять панахиди — спеціальні поминальні служби за упокій душ померлих. Родини приносять поминальні страви, зокрема паски, крашанки, кутю, які іноді залишають на могилах або роздають нужденним. Це час молитви, спогадів і єднання живих із пам’яттю про тих, хто відійшов у вічність.

Принесіть до своїх спочилих щиру молитву, теплі спогади, вдячність і християнську любов. Царство Небесне, вічна пам’ять і вічний спокій усім померлим, за яких ми підносимо свої молитви“, — зазначають представники ПЦУ.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Трійця 2025: коли в Україні відзначатимуть Зелені свята

Зелені свята – одні з найулюбленіших та наймасовіших свят в Україні, які щороку об’єднують мільйони українців навколо давніх традицій. У цей час храми прикрашатимуть свіжими […]

10:00, 03.05.2025 Скопіч Дмитро

Поминальні дні 2025: коли українцям потрібно відвідувати кладовища після Великодня

Поминальний тиждень, або Проводи — це християнська традиція вшанування пам’яті померлих, яка відзначається після Великодня. У цей час родини відвідують могили близьких, прибирають їх, моляться […]

15:00, 30.04.2025 Скопіч Дмитро

Шахтар та Шахтар-U19: розклад футбольних матчів на травень

“Шахтар” — один із найтитулованіших і найпопулярніших футбольних клубів України, який незмінно привертає увагу мільйонів уболівальників. У травні команда продовжить боротьбу за нові перемоги як […]

18:00, 28.04.2025 Скопіч Дмитро

Будиночок на щастя та Молода: добірка українських серіалів, які сподобаються кожному

Українські серіали нині переживають справжній ренесанс — особливо в жанрі комедії, де дедалі частіше з’являються яскраві, дотепні й водночас глибокі проєкти, що підкорюють глядачів з […]

13:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро

Жахаючий, Субстанція та Таро: 7 фільмів жахів 2024 року, які налякають навіть найстійкіших

Фільми жахів завжди викликали суперечливі емоції — хтось закриває очі від страху, а хтось не може відірватися, шукаючи адреналін і гострі відчуття. У 2024 році […]

11:00, 26.04.2025 Скопіч Дмитро