Важливо

Окупанти пропонують іпотеку для заселення Бахмута, Соледара та Часового Яру

Валентина Твердохліб 13:01, 24 Березня 2025
іпотеку
Зруйновані багатоквартирні будинки в Бахмуті / фото росджерела

З 1 квітня 2025 року в росії нібито запрацює нова програма пільгового житлового кредитування сім’ям з дітьми. Іпотеку на житло надаватимуть і для придбання житла на тимчасово окупованих територіях України. Придбати житло росіяни, нібито, зможуть й у зруйнованих українських містах, зокрема в окупованих Бахмуті й Соледарі, а також у Часів Ярі, де ЗСУ наразі тримають оборону.

Що відомо про іпотеку для росіян на ТОТ, розповідає Бахмут IN.UA.

Бахмут, Соледар та Часів: іпотека для росіян на ТОТ

Програма іпотеки для росіян / скриншот

З 1 квітня в росії запрацює нова державна програма пільгового житлового кредитування. Іпотеку зможуть взяти родини з дітьми, про це йдеться на російському сайті “дом рф”. Про анонс іпотеки повідомили в етері російського каналу “дождь”.

Ця програма нібито працюватиме в різних регіонах росії. Її дію поширили й на українські міста. У список населених пунктів, де працюватиме іпотечна програма для росіян, потрапили, як й тимчасово окуповані міста України, так й ті території, які наразі не є повністю окупованими, зокрема Часів Яр.

Росіянам обіцяють іпотеку в Бахмуті / скриншот

Зокрема, у списку дії іпотечної програми зазначені всі міста Донецької області. Примітно, що тут є й повністю зруйновані міста, такі як Бахмут, Соледар, Авдіївка, де не проводиться так зване “відновлення”.

А також міста, які перебувають під контролем України:

  • Сіверськ;
  • Часів Яр;
  • Добропілля;
  • Костянтинівка;
  • Дружківка;
  • Покровськ;
  • Родинське;
  • Мирноград;
  • Лиман;
  • Слов’янськ;
  • Краматорськ;
  • Святогірськ.

Всі ці міста рф включила до складу так званої “днр”.

Список міст Донеччини, де росіянам даватимуть іпотеку / скриншот

Діятиме іпотечна програма, нібито, й у Херсонській і Запорізькій областях. Однак, у переліку населених пунктів Запорізької області вказані лише окуповані міста. Серед міст Херсонської області є й деокуповані населені пункти — Херсон і Берислав.

Міста, де, нібито, діятиме російська іпотечна програма / скриншот

В умовах програми, опублікованої на сайті фінансового інституту розвитку в житловій сфері “дом.рф”, йдеться, що іпотеку надаватимуть на купівлю житла первинного ринку або будівництво нового будинку. Кредит на житло, що розташоване на ТОТ, видаватимуть родинам громадян рф, які:

  • виховують дітей до 7 років;
  • виховують не менше двох неповнолітніх дітей;
  • виховують дітей з інвалідністю.
Умови іпотечної програми / скриншот із сайту “дом.рф”

Іпотека в Маріуполі

Нагадаємо, що окупаційна влада вже почала видавати безвідсоткову іпотеку на придбання житла в Маріуполі. Проте отримати пільговий кредит на помешкання можуть виключно громадяни рф.

Для самих маріупольців, домівки яких знищили окупанти, немає ніяких програм. Є навіть випадки, коли змінюються юридичні адреси будинків, щоб відмовляти людям в обіцяній компенсації. Фактично місцевих жителів залишили ні з чим.

До 1 квітня так звана місцева адміністрація Маріуполя вимагає від власників житла особисто подати документи на право власності. Для тих, хто виїхав на підконтрольну Україні територію чи за кордон, створюються перешкоди, що унеможливлюють підтвердження права на житло. Очевидно, що таким чином окупанти хочуть привласнити житло людей собі і продавати його росіянам, в тому числі й в іпотеку.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Куди повідомляти, якщо ваше житло на ТОТ відбирають росіяни

Семаковська Тетяна 14:40, 10 Липня 2024
Квартири у Бахмуті / фото росджерела

На тимчасово окупованих територіях, які росіяни обізвали “новими регіонами” рф намагається заманити громадян України повернутися на ТОТ, аби підтвердити права на нерухомість. В іншому випадку українцям загрожує втрата права власності на їх житло. Хоча майно на окупованих територіях можуть захопити, для України це не матиме жодної юридичної значущості. Водночас повідомляти про факт відчуження потрібно.

Про це йдеться в заяві Мінреінтеграції.

Житло на ТОТ

Мінреінтеграції рекомендує утриматись від поїздок на ТОТ та не контактувати з окупаційною владою, адже це небезпечно.

У відомстві наголосили, що будь-які дії, документи або вимоги окупаційної влади на ТОТ — незаконні та не мають жодних правових наслідків. Усі особи, які причетні до позбавлення українців їхнього майна на ТОТ, нестимуть кримінальну відповідальність і відшкодовуватимуть усі збитки.

Якщо ви хочете повідомити про незаконне відчуження майна на ТОТ, телефонуйте на гарячий номер Мінреінтеграції 1548.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

У жителів Донецької області відбирають житло: що робити

Маргарита Огнева Огнева Маргарита 15:03, 20 Червня 2024
Ілюстрація Бахмут IN.UA

На тимчасово окупованих територіях відбувається свавілля. “Адміністрація” так званої “днр” відбирає житлове майно, називаючи це “націоналізацією” та “обліком безхазяйного майна”. Що цікаво, невдоволені цим фактом навіть ті, хто відкрито підтримував “рускій мір”. Редакція “Бахмут IN.UA” у рамках роз’яснювального проєкту розповідає, які дії можна вжити для захисту своїх прав та інтересів.

У жителів “днр” відбирають житло

Новинні сайти т.о. територій Донецької області рясніють публікаціями-попередженнями з адресами того майна, яке підпадає під ознаки “безхозного”. Аби вилучити своє житло з цього списку, власнику треба мати при собі пакет документів, що підтверджує право на майно. З цими документами людям треба звертатися до місцевих адміністрацій протягом 30 днів з моменту оголошення житла “безгосподарним”. Якщо власники не з’являться — майно переходить у власність “республіки”.

Подібну “інвентаризацію” окупанти почали ще у 2023 році, про що повідомляла Маріупольска міська рада. За словами представників влади, росіяни з 2022 року почали формувати списки житла, яке можна віджати. Підтверджують це і документи за підписом “глави днр” деніса пушиліна.

Колаж Бахмут IN.UA / джерело

Віджим набув таких масштабів, що жителі непідконтрольних Україні територій почали бунтувати. В деяких місцевих ЗМІ з’являються публікації із критикою влади, яка діє незаконно. Донеччани створили у ВКонтактє спільноту “Арест жилья в ДНР”, де чи не щоденно публікуються історії людей, чиє житло потрапило у список “безхазяйного”. Жителі т.о. територій записують обурені відеозвернення зі своїми історіями.

До прикладу, працівниця місцевої бібліотеки розповіла, що квартира, яку вона ще у 2020 році отримала у спадок від матері, та в якій проживала увесь цей час, заарештована та передається у власність “республіки”. Постанову жінка отримала у 2024 році, хоча та була видана ще у 2022.

Не витримують такого навіть віддані Z-блогери. Обурилася доволі відома пропагандистка з Єнакієвого юлія скубаєва. Вона записала відео, в якому жаліється на те, що представники влади “днр” називають людину, що висловила претензії з приводу віджиму житла, “укропом” та “ждуном України”. Таким чином в очах жителів “днр” росіяни формують негативний образ українців.

Не залишився осторонь цього питання й андрій пургін — український колабораціоніст, ватажок та співзасновник терористичної організації “Донецька народна республіка”. Він на своїй сторінці у ВКонтактє розмістив допис, в якому каже, що 350 квартир донеччан заарештували.

Колаж Бахмут IN.UA / джерело

Адміністрація так званої “донецької народної республіки” зробила спробу виправдатися “технічною помилкою”, але це не зупинило машину “деприватизації”: списки продовжують поповнюватися.

У донеччан відбирають житло: з чого все почалося

Після початку великої війни у 2022 році так званий голова “днр” денис пушилін створив непрописаний в жодному нормативно-правовому акті псевдореспубліки так званий державний комітет оборони (ДКО). У цьому документі є два пункти, що стосуються питань житла жителів т.з. “днр”:

Скриншот указу / джерело

І ось, згідно з численними постановами ДКО від 29 вересня 2022 року, квартири та будинки тисяч жителів Донецької області були взяті під арешт без будь-якого публічного пояснення. При цьому станом на 2024 рік ця установа, штучно створена пушиліним, взагалі ліквідована. Про це кажуть самі постраждалі у своїх зверненнях та місцеві ЗМІ, втім публічної інформації з цього приводу знайти не вдалося.

Тож звертатися тепер людям, яких поставили перед фактом про арешт майна, по суті, немає куди.

Що робити, якщо на окупованій території у вас відбирають житло?

Хоча майно на окупованих територіях можуть захопити, для України це не матиме жодної юридичної значущості. На цьому наголошує координаторка громадської організації «Донбас SOS» Віолета Артемчук:

“Ті, чиє майно привласнять окупанти, в будь-якому разі залишаться його власниками. Після деокупації про це точно не йтиметься — за жодних обставин Україна не визнаватиме ухвали чи рішення окупаційної влади”, — каже Віолетта Артемчук.

Звісно, якщо люди “на місцях” не можуть знайти правди, донеччанам, що виїхали, ще складніше дати ладу у такій ситуації. 

Як діяти:

  • фіксація порушень. Збирайте докази про захоплення житла (фото, відео, свідчення свідків), зберігайте будь-яку документацію, пов’язану з вашим правом власності на житло;
  • зверніться до Міжнародного суду. Розгляньте можливість звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) для захисту своїх прав на міжнародному рівні;
  • проінформуйте правозахисні організації. Зверніться до українських та міжнародних правозахисних організацій, таких як “Amnesty International” або “Human Rights Watch”. Повідомте про ситуацію до Офісу Омбудсмена України;
  • проінформуйте державні органи України. Зверніться до Служби безпеки України (СБУ) та Національної поліції України. Повідомте про факт захоплення житла до місцевих органів влади, які працюють на підконтрольній Україні території;
  • отримайте юридичну консультацію. Зверніться до адвокатів та юристів, які спеціалізуються на питаннях прав людини та міжнародного права. Скористайтеся послугами безкоштовних юридичних консультацій, які надаються державними та недержавними організаціями;
  • заручіться підтримкою своєї спільноти. Зв’яжіться з організаціями внутрішньо переміщених осіб, які можуть надати підтримку та консультації. Обговорюйте ваші проблеми на форумах та в групах в соціальних мережах, де ви можете знайти людей з аналогічними проблемами та отримати корисні поради;
  • спробуйте заручитися міжнародною підтримкою. Порушуйте питання на міжнародних форумах, звертайтеся до представництв міжнародних організацій в Україні. Співпрацюйте з журналістами та ЗМІ для висвітлення.

Ці кроки допоможуть вам привернути увагу до порушень, які відбуваються на тимчасово окупованих територіях.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Ворог втратив унікальну техніку: в районі Часів Яру знищено рідкісний БТР

У районі Часів Яру український безпілотник ліквідував рідкісний російський бронетранспортер РХМ-4 (радянська розвідувальна хімічна машина) на базі БТР-80. Це машина хімічного захисту, яку окупанти використовують […]

У Ворзелі нададуть безоплатне житло для пенсіонерів: як подати заявку

Люди старшого віку, які втратили житло, можуть заповнити анкету на отримання безоплатного помешкання в пансіонаті Київської області, у курортному містечку Ворзель. Про це повідомляє Олександр […]

500 гривень на столі

Виплата та гумдопомога: що можуть отримати соледарці в Дніпрі

Мешканці та мешканки Соледарської міської територіальної громади 3 квітня можуть звернутися за гуманітарною допомогою, якщо не отримували її у березні, до Центру підтримки у Дніпрі. […]

Часів Яр про який ви не знали. Розпитали у краєзнавця найцікавіше з історії міста

Часів Яр — це місто, яке сьогодні у більшості знають як точку на карті DeepState. Це місто, за яке активно йдуть бої. Однак сьогодні ми […]

пряма лінія

Пряма лінія з Марченко: бахмутяни можуть поспілкуватися з ОМС

Завтра, 3 квітня 2025 року, відбудеться Пряма лінія із заступником начальника Бахмутської МВА Олександром Марченком. Усі охочі зможуть поставити нагальні питання. Про це інформує Бахмутська […]