Main menu

«Не хочеться вже нікуди їхати та тікати»: бахмутянка про життя в евакуції на Дніпропетровщині

зображення viber 2022 11 17 11 03 47 213 70134Пані Тетяна з великою родиною з Міньківки Бахмутського району переїхала в село Миколаївка на Дніпропетровщині. Героїня пере руками, сама пече хліб, оброблює город. Виховуючи п’ятеро дітей (молодшій три місяці), жінка не переживає за побутові труднощі, вона боїться, щоб війна не пішла далі, переїжджати втретє дуже не хочеться. В селі іноді чутно вибухи і діти вже знають, що треба збирати речі й спускатися до підвалу.

Вперше тікати від війни родині довелося у 2018 році, тоді вони жили в селі Семигір'я Бахмутського району, потім переїхали до с. Міньківка теж Донецької області. У 2022 році, Тетяна до останнього мала надію, що все буде добре, та 20 травня довелося остаточно евакуюватися. Вдома залишився засаджений город: картопля, огірки, цибуля. Переїжджати знову було складно, згадує героїня.

Будній день пані Тетяни починається доволі рано о пів шостій героїня вже на ногах. Жінка встає, щоб приготувати сніданок всій сім'ї та зібрати чоловіка на роботу. Голова сім'ї працює зварником у сусідньому селі. В родині виховують п'ятеро діток, найменшій три місяці, найстаршій 16 років. О пів восьмій Тетяна будить школярів, діти займаються дистанційно. За словами жінки, зв'язок у селі є часом він переривається, але діти все одно намагаються навчатися.

В цей час Тетяна гуляє з дитиною, або займається домашніми справами, яких завжди вистачає, на відмінну від води. Пере Тетяна руками, пральної машинки в домі немає, воду купляють як технічну, так і питну бутильовану. На подвір'ї будинку є імпровізований басейн, який використовують як колодязь, туди заливають воду. Щоб покупатися сім'я набирає воду у відра, гріє та насипає в миски. Ванна кімната в домі невеличка, тут й перуть й миються, проте цього вистачає, каже жінка. Новини дізнаються з Фейсбуку або Телеграму, телевізора в домі немає, світло часто виключають.

зображення viber 2022 11 17 11 07 19 669 9abc3

Донька пані Тетяна з кішкою. Фото: особистий архів героїні

До слова, будинок Тетяні з родиною надала в користування місцева сім'я, спочатку його мали продавати, але вирішили використати в добрих цілях. Родина платить тільки за комунальні послуги, в середньому виходить близько 1200 гривень на місяць. Газ в оселі є, проте родина розглядає варіант зробити ще й пічне опалення, на випадок того, якщо газу не буде.

«Діти у мене не перебирають харчами, що приготую те і їмо, перше, друге і звісно, щось солоденьке до чаю, щоб було за столом», — з посмішкою розповідає жінка.

З продуктами та побутовими речами дуже допомагають волонтери з Софіївки, розповідає героїня, дівчата Яна, Софія, Олеся та Таня. Однак, сама родина також багато купляє. На ринок ходять рідко, нещодавно коли родина отримала виплати придбали дітям теплий одяг на зиму, всім зразу придбати речі важко, тож це роблять поступово. Найголовніше дітям купити куртки та взуття, каже Тетяна.

«Віднедавна у нас теж стало шумно, діти лякаються, кажуть мені: «Мамо, десь бухкає». Старші діти менше сприймають звуки, але якщо чують, що дуже шумно, знають, що потрібно йти в підвал з речами… Не хочеться вже нікуди їхати та тікати», — розповідає Тетяна.

Сама ж жінка, каже, що для неї ці звуки не гучні, у свому житті, вона чула й гірше. Тетяна хвилюється, щоб війна не пішла далі.

зображення viber 2022 11 17 11 07 19 750 17a25

Родина пані Тетяни. Фото: особистий архів героїні

Поратися з господарством допомагають діти, разом можуть спекти хліб, інколи сусідка приносить Тетяні яйця, тоді печуть солодке. Родина у пані Тетяни велика й дружна, попри те, що місця в домі мало — всі навчилася не заважати один одному та разом долати труднощі. На новому обійсті жінка вже посадила часник та зорала землю, має надію, що наступного сезону будуть саджати город.

Хоча умови, в яких живе наша героїня далекі від комфортних, Тетяна не скаржиться, адже тут вони з родиною в безпеці. Далеко від дому, сім'я будує новий побут та нове життя, подалі від лінії фронту, адже найголовніше вже забрали з собою — життя.

Фото: особистий архів героїні

Читайте також: «У кожного є своя справа»: як бахмутянка Ольга Митник поєднує спорт з волонтерством

 Додавайтесь в наш Телеграм Бахмут живе тут, отримуйте інформацію про події в Бахмуті та бахмутян в евакуації.

А це наш цікавий і яскравий Інстаграм - підписуйтесь!