Скільки разів в Україні могли започаткувати День державності? 

Семаковська Тетяна 20:33, 28 Липня 2022

photo 5411136057241616653 w fb874Історично Україна мала декілька разів узаконити свою державність, але зрештою це сталось лише в кінці XX століття. Чому ця дата припала саме на 28 липня, та від якої відправної точки у світовій історії насправді починається українська державність, – у нашому матеріалі. 

Сьогодні, 28 липня, наша країна святкує День української державності. Про цю дату написав вже кожен державний орган, багато політичних діячів та знаменитостей. Зокрема, голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

«Нам не було просто. Але ми завжди знали, за що боремося. Знаємо це і зараз. Ми на своїй землі. На цій землі – наша правда, і сила, і воля. І наша держава, соборна і вічна!», – написав Кириленко.

Своєю чергою, Міністерство культури та інформаційної політики України розробило логотип нового свята – український герб. Сучасний, родовий знак Рюриковичів та інші тризуби, що використовувались і різні історичні періоди. Свою символічність мають й кольори концепції. 

photo 5411136057241616693 w a788f

photo 5411136057241616694 w f668e

Ми вирішили дізнатись маловідомі факти з історії України, пов’язані з українською державністю, та перевірити ствердження про те, що це свято могло бути започатковане набагато раніше. Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Горлівського інституту іноземних мов Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» Галина Петрівна Докашенко розповіла у коментарі «Бахмут.IN.UA», що означає День державності України по своїй суті. 

unnamed a59be bf52d

Фото: Галина Петрівна Докашенко

Перш за все треба зазначити, що елементи державності, про які далі піде у статті – це форми правління, державного устрою, організації державної влади, традиції, ідеологія, мова та символіка.

«Українська державність мала багато етапів. Вона не виникла 1991 року, як інколи здається людям, котрі не дуже фахово з цим стикаються. Українська державність має дуже глибокі корені. Навіть до Київської держави вже було елементи державності. Вони не всі належали слов’янському населенню. Багато істориків вважають, що, коли ми говоримо про історію української державності, бажано згадувати всі народи, які проживали на нашій території незалежно від того, чи вони залишились тут, або пішли далі. Кочівники тощо. Всі вони залишали свій слід: пам’ятки, матеріальну творчість, поховання, будови»

photo 5411136057241616719 y 80b3a

Скіфи. Малюнок: spadok.org.ua

«Потім, звичайно, дуже важливе місце займав період Київської держави. Тут були всі елементи ранньо-феодальної держави. На сьогодні це відомий факт, що Київська держава була однією з найвизнаніших в Європі. Її князі своїми династичними шлюбами практично породичались з усією Європою. Ярослава Мудрого, наприклад, називали тестем та свекром усієї Європи, усі ми знаємо історії про його доньок, які обручились з європейськими королями, та синів, що взяли заміж європейок. Тобто у цей період існувало дві ранньофеодальні держави: наша та Імперія Франків, з якої потім пішли Німеччина, Франція та Італія»

photo 5411136057241616652 y 2ee08

Володимир Великий. Фото: КМДА

«Потім Галицько-Волинська держава, тому що вона стала спадкоємицею Київської держави та перейняла її традиції, вони перейшли більш на Захід»

«Після визвольних подій середини XVII століття під керівництвом Богдана Хмельницького була утворена так звана гетьманщина. У неї теж були елементи державності, для якої Запорізька Січ була певним зразком. Я завжди розповідаю на лекціях, що Запорізька Січ стала міні-державним утворенням. Міні, тому що вона мала невелику територію, але мала багато ознак державності. І, коли утворилась гетьманщина, вона перейняла всі традиції, і взяла на рівні держави»

photo 5411136057241616706 y 9b3e4

Гетьманщина. Малюнок: spadok.org.ua

«Не менш важливі події 1917 року, коли була утворена Центральна рада. Якщо у першому універсалі проголошувалась автономія України, то вже в четвертому проголошувалась незалежність нашої держави, відома нам як Українська народна республіка. Я б виокремила складний період радянської державності, де українська республіка була однією зі складових. Це був складний період з точки зору позицій української республіки у складі СРСР. Ми сьогодні розуміємо той диктат, що був з боку центру стосовно України. Але навіть тоді були певні державні традиції»

photo 5411136057241616707 y 8cd28

Перший Генеральний секретаріат Центральної ради, Київ 1917. Стоять (зліва направо): Павло Христюк, Микола Стасюк, Борис Мартос. Сидять: Іван Стешенко, Христофор Барановський, Володимир Винниченко, Сергій Єфремов, Симон Петлюра.

«І, коли в 1991 році відбулось проголошення незалежності, то ми завжди кажемо, що це ж не на рівному місці виникло. В Україні ніколи не зникала ідея державності. Навіть, коли її не було реально, ніколи не зникала сама ідея. Це прослідковується у діяльності багатьох просвітницьких організацій, потім політичних партій. Коли була така можливість, цю ідею прагнули реалізувати»

«Я впевнена, що нинішній етап української державності вже не зміниться та не зникне. Мені дуже сподобалась фраза президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня Державності, яку я сьогодні прочитала. Він сказав, що ми були, ми є і ми будемо»

«Чому саме 28 липня? Дійсно, були різні пропозиції щодо того, яку саме дату взяти за відправну точку. Тут зійшлись кілька моментів. Християнська церква сьогодні святкує День святого Володимира. Князя, з ім’ям якого ми пов’язуємо дуже важливий етап становлення ранньофеодальної української державності – Хрещення Русі. Він один з найвизначніших історичних діячів, і я думаю, що відбулося таке поєднання наших традицій в розрізі віків»

photo 5409062361131760536 x df9fb

Фото: Офіс Президента

«І ось ми вперше цього року святкуємо зафіксований День української державності. Так, нам зараз складно, сумно, ми всі щось втратили. Але дуже хочеться всіх привітати з Днем української державності. Цей день точно тепер буде зафіксований як факт підтвердження нашого існування, нашої української державності»

Також Галина Петрівна анонсувала новий курс «Історія та гібридні загрози», котрий зараз готує колектив історичного факультету. Цей курс буде доступний не тільки для студентів та викладачів, але й для широкого загалу. Деталі можна буде дізнатись на сайті закладу. 

photo 5408865608679932197 y d773d

500 атак дронами за 24 години: як виглядає травневе “перемир’я” на Новопавлівському напрямку

Семаковська Тетяна 15:25, 9 Травня 2025
Новопавлівський напрямок / фото Deep State

На Новопавлівському напрямку росіяни, як й на інших ділянках фронту не дотримують ініційованого ними ж перемиря. За 8 травня росіяни запустили 500 дронів-камікадзе та провели 72 штурми.

Про це редакції Бахмут IN.UA повідомили у відділу комунікацій тактичної групи “Вугледар”.

Травневе перемир’я на Новопавлівському напрямку: що відомо

Росіяни не припиняють штурми, підрозділи Сил оборони продовжують стримувати натиск, знищуючи переважаючі сили ворога.

“Протягом 8 травня у смузі відповідальності тактичної групи «Вугледар» зафіксовано 72 штурмові дії з боку противника. Усього наші оборонці знищили понад 100 одиниць авто- та мототехніки”, – зазначають у ТГ “Вугледар”.

За 8 травня, на Новопавлівському напрямку росіяни застосували понад 500 дронів-камікадзе та 10 ударних дронів на оптоволокні. За допомогою РЕБ наші війська “заглушили” роботу 97% ворожих БПЛА.

Ситуація з “перемир’ям” в Часів Ярі?

Речник 24 ОМБр імені короля Данила, яка тримає оборону на Часовоярському напрямку, розповів, що режиму тиші зі сторони ворога так і не було.

“Ми не відчуваємо ніякого перемир’я. Штурмові дії зі сторони противника були як вчора, так і сьогодні продовжуються із застосуванням дронів та піхотні штурми. Атаки не зменшились, цього не відчувається. За останню ніч було близько шести штурмів”, — заявив речник бригади.

До теми:

Який вигляд має окупований Бахмут 9 травня: квіти біля танка і пропагандистські банери

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Безплатна професія під час війни: у Харкові вчать виноградарству з нуля

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 14:45, 9 Травня 2025
Навчання на виноградаря/ку в Харкові / фото Харківський центр професійно-технічної освіти

Харківський центр професійно-технічної освіти (ПТО ДСЗ) анонсував запуск безплатного навчання за професією “Виноградар”. Старт занять — уже 16 травня. Долучитися можуть й переселенці та переселенки.

Про це йдеться в повідомленні Харківського центру ПТО ДСЗ.

Виноградар: безплатне навчання в Харкові

Харківський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості запрошує на навчання всіх охочих опанувати професію виноградаря. Курс розпочнеться 16 травня 2025 року.

Для кого це навчання і що воно передбачає

Навчання за спеціальністю “Виноградар” — це можливість здобути затребувану технічну професію, яка дозволяє займатися вирощуванням садивного матеріалу та свіжої плодово-ягідної продукції, зокрема винограду, малини чи смородини.

Програма навчання складається з таких етапів:

  • теоретична підготовка слухачів;
  • професійно-практичне навчання в майстернях;
  • виробнича практика на базі партнерів Харківського центру ПТО ДСЗ.

Навчання є платним, однак окремі категорії громадян можуть здобути професію безплатно. До них належать:

  • зареєстровані безробітні;
  • учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю, набутою внаслідок війни;
  • внутрішньо переміщені особи (ВПО).

На період навчання можливе проживання в гуртожитку в Харкові. Після завершення виробничої практики слухачі проходять кваліфікаційну атестацію. За її результатами видається свідоцтво про присвоєння робітничої кваліфікації державного зразка.

Як долучитися

Записатися на курс можна за телефонами: 0 800 600 637, +380 (99) 102 90 46 або написавши на email: [email protected].

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

500 атак дронами за 24 години: як виглядає травневе “перемир’я” на Новопавлівському напрямку

На Новопавлівському напрямку росіяни, як й на інших ділянках фронту не дотримують ініційованого ними ж перемиря. За 8 травня росіяни запустили 500 дронів-камікадзе та провели […]

Безплатна професія під час війни: у Харкові вчать виноградарству з нуля

Харківський центр професійно-технічної освіти (ПТО ДСЗ) анонсував запуск безплатного навчання за професією “Виноградар”. Старт занять — уже 16 травня. Долучитися можуть й переселенці та переселенки. […]

14:45, 09.05.2025 Скопіч Дмитро
евакуація

“Ситуація погіршується через навалу дронів”: волонтер Євген Ткачов про евакуацію з Донеччини

На Донеччині триває евакуація населення. Люди можуть виїхати з небезпечних територій, звернувшись до місцевої влади чи волонтерських організацій. Евакуація для людей безоплатна, однак сам процес […]

перемир'я

Чи відчувається на Донеччині оголошене росією перемир’я? Розповіли військовий і волонтер

Опівночі 8 травня розпочалось так зване “триденне перемир’я”, оголошене президентом рф путіним. Воно має тривати до опівночі 11 травня. В ці дні рф обіцяла не […]

Прямий ефір

Прямий ефір про компенсації ВПО: ініціатор закону 11161 пояснив, що далі

Законопроєкт №11161 був ухвалений Верховною Радою 19 грудня 2024 року, однак для його набуття чинності необхідний підпис Президента України. На момент ефіру, 8 травня, підпис […]