Скільки разів в Україні могли започаткувати День державності? 

Семаковська Тетяна 20:33, 28 Липня 2022

photo 5411136057241616653 w fb874Історично Україна мала декілька разів узаконити свою державність, але зрештою це сталось лише в кінці XX століття. Чому ця дата припала саме на 28 липня, та від якої відправної точки у світовій історії насправді починається українська державність, – у нашому матеріалі. 

Сьогодні, 28 липня, наша країна святкує День української державності. Про цю дату написав вже кожен державний орган, багато політичних діячів та знаменитостей. Зокрема, голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

«Нам не було просто. Але ми завжди знали, за що боремося. Знаємо це і зараз. Ми на своїй землі. На цій землі – наша правда, і сила, і воля. І наша держава, соборна і вічна!», – написав Кириленко.

Своєю чергою, Міністерство культури та інформаційної політики України розробило логотип нового свята – український герб. Сучасний, родовий знак Рюриковичів та інші тризуби, що використовувались і різні історичні періоди. Свою символічність мають й кольори концепції. 

photo 5411136057241616693 w a788f

photo 5411136057241616694 w f668e

Ми вирішили дізнатись маловідомі факти з історії України, пов’язані з українською державністю, та перевірити ствердження про те, що це свято могло бути започатковане набагато раніше. Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри вітчизняної та зарубіжної історії Горлівського інституту іноземних мов Державного вищого навчального закладу «Донбаський державний педагогічний університет» Галина Петрівна Докашенко розповіла у коментарі «Бахмут.IN.UA», що означає День державності України по своїй суті. 

unnamed a59be bf52d

Фото: Галина Петрівна Докашенко

Перш за все треба зазначити, що елементи державності, про які далі піде у статті – це форми правління, державного устрою, організації державної влади, традиції, ідеологія, мова та символіка.

«Українська державність мала багато етапів. Вона не виникла 1991 року, як інколи здається людям, котрі не дуже фахово з цим стикаються. Українська державність має дуже глибокі корені. Навіть до Київської держави вже було елементи державності. Вони не всі належали слов’янському населенню. Багато істориків вважають, що, коли ми говоримо про історію української державності, бажано згадувати всі народи, які проживали на нашій території незалежно від того, чи вони залишились тут, або пішли далі. Кочівники тощо. Всі вони залишали свій слід: пам’ятки, матеріальну творчість, поховання, будови»

photo 5411136057241616719 y 80b3a

Скіфи. Малюнок: spadok.org.ua

«Потім, звичайно, дуже важливе місце займав період Київської держави. Тут були всі елементи ранньо-феодальної держави. На сьогодні це відомий факт, що Київська держава була однією з найвизнаніших в Європі. Її князі своїми династичними шлюбами практично породичались з усією Європою. Ярослава Мудрого, наприклад, називали тестем та свекром усієї Європи, усі ми знаємо історії про його доньок, які обручились з європейськими королями, та синів, що взяли заміж європейок. Тобто у цей період існувало дві ранньофеодальні держави: наша та Імперія Франків, з якої потім пішли Німеччина, Франція та Італія»

photo 5411136057241616652 y 2ee08

Володимир Великий. Фото: КМДА

«Потім Галицько-Волинська держава, тому що вона стала спадкоємицею Київської держави та перейняла її традиції, вони перейшли більш на Захід»

«Після визвольних подій середини XVII століття під керівництвом Богдана Хмельницького була утворена так звана гетьманщина. У неї теж були елементи державності, для якої Запорізька Січ була певним зразком. Я завжди розповідаю на лекціях, що Запорізька Січ стала міні-державним утворенням. Міні, тому що вона мала невелику територію, але мала багато ознак державності. І, коли утворилась гетьманщина, вона перейняла всі традиції, і взяла на рівні держави»

photo 5411136057241616706 y 9b3e4

Гетьманщина. Малюнок: spadok.org.ua

«Не менш важливі події 1917 року, коли була утворена Центральна рада. Якщо у першому універсалі проголошувалась автономія України, то вже в четвертому проголошувалась незалежність нашої держави, відома нам як Українська народна республіка. Я б виокремила складний період радянської державності, де українська республіка була однією зі складових. Це був складний період з точки зору позицій української республіки у складі СРСР. Ми сьогодні розуміємо той диктат, що був з боку центру стосовно України. Але навіть тоді були певні державні традиції»

photo 5411136057241616707 y 8cd28

Перший Генеральний секретаріат Центральної ради, Київ 1917. Стоять (зліва направо): Павло Христюк, Микола Стасюк, Борис Мартос. Сидять: Іван Стешенко, Христофор Барановський, Володимир Винниченко, Сергій Єфремов, Симон Петлюра.

«І, коли в 1991 році відбулось проголошення незалежності, то ми завжди кажемо, що це ж не на рівному місці виникло. В Україні ніколи не зникала ідея державності. Навіть, коли її не було реально, ніколи не зникала сама ідея. Це прослідковується у діяльності багатьох просвітницьких організацій, потім політичних партій. Коли була така можливість, цю ідею прагнули реалізувати»

«Я впевнена, що нинішній етап української державності вже не зміниться та не зникне. Мені дуже сподобалась фраза президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня Державності, яку я сьогодні прочитала. Він сказав, що ми були, ми є і ми будемо»

«Чому саме 28 липня? Дійсно, були різні пропозиції щодо того, яку саме дату взяти за відправну точку. Тут зійшлись кілька моментів. Християнська церква сьогодні святкує День святого Володимира. Князя, з ім’ям якого ми пов’язуємо дуже важливий етап становлення ранньофеодальної української державності – Хрещення Русі. Він один з найвизначніших історичних діячів, і я думаю, що відбулося таке поєднання наших традицій в розрізі віків»

photo 5409062361131760536 x df9fb

Фото: Офіс Президента

«І ось ми вперше цього року святкуємо зафіксований День української державності. Так, нам зараз складно, сумно, ми всі щось втратили. Але дуже хочеться всіх привітати з Днем української державності. Цей день точно тепер буде зафіксований як факт підтвердження нашого існування, нашої української державності»

Також Галина Петрівна анонсувала новий курс «Історія та гібридні загрози», котрий зараз готує колектив історичного факультету. Цей курс буде доступний не тільки для студентів та викладачів, але й для широкого загалу. Деталі можна буде дізнатись на сайті закладу. 

photo 5408865608679932197 y d773d

Пушилін створив “нотаріальний округ” на території Бахмутського району

Семаковська Тетяна 11:07, 4 Липня 2025
Псевдоватажок “днр” денис пушилін / фото з росджерел

3 липня 2025 року “набрав чинності” новий псевдоуказ так званого “глави днр” дениса пушиліна, яким передбачається створення нотаріальних округів на тимчасово окупованих територіях Донецької області.

Бахмут та новий указ “пушиліна”

Указ “Про встановлення нотаріальних округів та визначення кількості посад нотаріусів у нотаріальних округах на території “Донецької народної республіки” розміщений на сайті псевдоадмінстрації.

Цим указом пушилін нібито встановив нотаріальні округи на території “днр” та визначив кількість посад нотаріусів згідно з додатком до цього указу.

Серед іншого, документ передбачає утворення “Артемівського районного нотаріального округу” в межах Бахмутського району. Пушилін визначив, що тут має працювати 5 осіб. Це спроба адміністративної та юридичної інтеграції окупованих українських земель у правову систему рф.

Указ окупаційної влади / скриншот

Цю інформацію оприлюднила російська сторона. Варто наголосити, що жоден такий “указ” не має легітимності з погляду українського та міжнародного права. Дії окупаційної адміністрації імітують правовий порядок на загарбаних територіях, це також спроба закріплення російського контролю через псевдоустанови.

Раніше подібні “округи” були оголошені й для інших районів Донецької області. Зазначимо, що через нотаріусів на окупованих територіях, зокрема й в Бахмуті, можуть регулювати перереєстрацію майна, спадщину, зобов’язання, інші юридичні питання тощо. Також нотаріуси збирають інформацію про громадян та їхні активи, що важливо для системи окупаційної влади.

До теми:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

8 людей загинули через російські обстріли на Донеччині: зруйновано готель та кафе

Семаковська Тетяна 09:55, 4 Липня 2025
Наслідки обстрілів на Донеччині / фото Нацполіція

За минулу добу росіяни понад 3 тисячі разів обстріляли Донеччину. Під вогнем опинились житлові райони 15 населених пунктів. Є загиблі та поранені серед мирного населення. Відомо про 8 жертв. Росіяни зруйнували готель та кафе, є десятки пошкоджених цивільних будинків.

Про це повідомили у Нацполіції.

Обстріли, Донецька область

Протягом 3 липня на Донеччині зафіксовано 3 414 російських ударів, які спричинили численні руйнування та втрати серед цивільних: 8 людей загинули, а 11 поранені. Деталі по кожному населеному пункту, який постраждав наводимо нижче:

  • Білицьке, росіяни скинули дві керовані авіабомби “КАБ-250”, внаслідок атаки загинули дві людини, ще одна зазнала поранень. Є руйнування будинків та гаражів, також пошкоджено авто цивільного;
  • Покровськ, за минулу добу росіяни вбили тут 2 людей, ще одну людину поранили;
  • Веселе Поле (Білозерська ТГ), вдарили по селу дронами “Герань-2”, через це загинув один чоловік. Зруйнована приватна оселя, гараж і 4 авто;
  • Торське (Лиманська ТГ), тут є двоє загиблих мирних жителів після російського удару.
  • Іллінівка, тут внаслідок атаки безпілотника загинув чоловік, ще п’ятеро людей травмовані. Зруйновано приватний будинок;
  • Костянтинівку росіяни обстрілювали КАБами, дронами, внаслідок атак поранено 2 людей спричинили поранення двох осіб. Тут зруйновані житлові будинки, магазин, адмінбудівля, освітній заклад, зупинка.
  • Миколаївка, росіяни поранили одну людину через удар “КАБ-250”, пошкоджено житлові будинки та кафе.
  • Краматорськ і Святогірськ, у обох містах зафіксували атаки дронами-камікадзе “Герань-2”, росіяни пошкодили підприємства, готельний комплекс і цивільний транспорт.
  • У Андріївці, Новотроїцькому та Приюті російські безпілотники пошкодили приватне майно, зокрема вантажівки та будинки.

Вранці 4 липня, росіяни обстріляли Білицьке, дрони атакували об’єкт критичної інфраструктури. Загалом постраждали 53 цивільні об’єкти, з них 17, це житлові будинки.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Пушилін створив “нотаріальний округ” на території Бахмутського району

3 липня 2025 року “набрав чинності” новий псевдоуказ так званого “глави днр” дениса пушиліна, яким передбачається створення нотаріальних округів на тимчасово окупованих територіях Донецької області. […]

8 людей загинули через російські обстріли на Донеччині: зруйновано готель та кафе

За минулу добу росіяни понад 3 тисячі разів обстріляли Донеччину. Під вогнем опинились житлові райони 15 населених пунктів. Є загиблі та поранені серед мирного населення. […]

Російські війська просунулись у двох селах на Донеччині — карта змін від Deep State

Російські війська частково просунулись у районах сіл Федорівка та Піддубне на Донеччині. Про це свідчать оновлені карти бойових дій, оприлюднені аналітиками проєкту Deep State. Про […]

Історії

Що в пакунку? Чому важливо знати вміст допомоги? Досвід бахмутянки

Цьогоріч День захисту дітей в Україні вперше відзначатимуть не 1 червня, як звикли всі, а 20 листопада — відповідний указ з’явився буквально за день до […]

Історії

“Ніхто не хоче жити на купі бруду й сміття”: як переселенка зі Званівки навчає молодь екосвідомості

Юлія Тимчак зі Званівки зараз допомогає молоді Донеччини долучатися до екоініціатив в проєкті “ЕКОстарт можливий для кожного”. Аби допомогати планеті, пояснює пані Юля, не обов’язково […]

15:38, 03.07.2025 Скопіч Дмитро