Main menu

укр правд d7f01У місцевих Viber-чатах Донецької області розповсюджуються фотографії поховань мешканців Сіверська. Могили ці знаходяться прямо у дворах житлових багатоповерхівок і справляють моторошне враження на тих, хто досі не вирішив евакуюватися. Редакція «Бахмут.IN.UA» поспілкувалася з мером міста Андрієм Черняєвим про ситуацію в Сіверську, ефективність евакуації, роботу похоронних служб. Окрім того, голова міста розповів, як місцеві жителі виживають під постійними обстрілами, без комунікацій та зв'язку.

«Ситуація важка, тривають безперервні обстріли. Буквально годину тому постраждав молодий хлопець. Без руки, друга перебита, у матері поранення в голову. І це не припиняється. Похоронних служб немає взагалі, усі поїхали. Добиратися до цвинтаря дуже небезпечно. Люди знаходять вихід зі становища саме так»

правд укр e4070

Фото: Українська правда

дом 7e159

Фото: телеканал «Дом»

Черняєв має можливість відстежувати ситуацію особисто. Він щодня возить гуманітарну допомогу, доставляє воду, і тому може назвати приблизну кількість людей, які залишаються у місті. За останній місяць переконати виїхати вдалося лише кілька сотень людей. На жаль, не завжди можуть усвідомити ступінь небезпеки навіть люди, які мають дітей.

«Ми щодня заїжджаємо до міста, намагаємось завозити туди воду, гуманітарну допомогу за списками та паспортами. Коли роздавали продукти сьомого липня, вели облік, нарахували близько 2,8 тисячі людей. Зараз щодня вивозимо від трьох до п'ятнадцяти осіб, але багато хто не хоче. Тож зараз приблизно 2,5 тисячі людей залишається. З них приблизно 130 дітей»

З 5 травня, коли біля Сіверська почалися серйозні обстріли, у місті не стало світла. Зв'язок з'являється місцями: його налагодили лише три дні тому, іноді працює навіть мобільний інтернет.

ткачов2 bbd89

Фото: Євген Ткачов у Facebook

Приблизно з п'ятого травня комунальні служби навіть не намагалися лагодити лінії електропередач через безперервні обстріли. Як наслідок, місто втратило і водопостачання теж. Приблизно в цей період перестали подавати й газ.

«Які тут служби працюватимуть, коли поряд стріляють і неможливо зателефонувати. Сміття нам вдавалося вивозити до початку липня. І то це були просто небайдужі мешканці. Прийшли, кажуть: «Давай спробуємо». Зараз ситуація дуже загострилася, вже не раніше. Зайвий раз люди бояться виходити з дому. Хоча проблема з водою відчувається гостро»

такчов 47ebb

Черняєв відмовився відповідати на запитання про те, в яких місцях місцевому населенню роздають гуманітарну допомогу, і чи можна записатися на отримання телефоном. При цьому вся комунікація між волонтерами та місцевою владою обмежується розмовами про надання допомоги. Облік поранених ніхто не веде. 

«Будь-яке скупчення людей - це потенційна мішень. Зараз розвозимо їжу та воду будинками, де, як нам відомо, у підвалах сидять люди. Привезли та роздали. Також важко сказати, скільки цивільних загинуло і було поранено, тому що вести облік зараз дуже важко. Частину людей вивозять волонтери, частину солдати, а частково ми. І телефонувати, обговорювати, хто скільки евакуював, і у кого скільки родичів загинуло, немає можливості»

чреняєв1 d6ad4

Фото: Андрій Черняєв

Мер Сіверська поділився, що, як і активісти, часто стикається з громадянами, які не хочуть евакуюватись. Йдеться навіть про тих людей, які вже провели у підвалах кілька місяців, а харчуються виключно продуктами з гуманітарної допомоги.

«Продовжуємо працювати, хоча розуміємо, що багато колег поїхали. Я собі такого дозволити не можу. Продовжуємо взаємодіяти із військовою адміністрацією. Деякі люди відмовляються виїжджати навідріз, хоча щодня вивозимо. Траплялися такі випадки, що з Дніпра приїжджали волонтери, щоб допомогти забрати людей. Приїжджають на місце та вивозять трьох осіб - решта відмовляються. Вчора близько дванадцяти охочих вивезли»

черняєв 8c646

Крім того, Черняєв згадав волонтера Євгена Ткачова, про діяльність якого ми багато разів писали у минулих матеріалах. На своїй сторінці у Facebook Ткачов розповідав, що іноді йому доводиться вдаватися до маніпуляцій та залякувань, щоб підштовхнути населення до евакуації.

«Це взагалі свята людина. Я пишаюся знайомством із ним. Він гуморист такий, із почуттям гумору. Ми з ним багато разів їздили і до Серебрянки, і до інших населених пунктів нашої територіальної громади. Навіть у Білогорівку, хоча це вже не наша громада. Він такий, молодець. Справжній герой. Таких як він багато. Ще на початку травня ми вивозили людей самотужки, нам допомагали їх заправляти. А на сьогоднішній день у нас немає потреби шукати паливо, домовлятися за автобуси. Це роблять волонтери. Молодці разом із нашим народом»

ткачов1 c6f77Евакуація жителів Григорівки у Тельманівському районі Донецької області. Фото: Євген Ткачов

За словами Черняєва, найактуальніша проблема у регіоні - з питною водою. На повне забезпечення потреб людей не вистачає навіть спільних зусиль місцевої влади, ДСНС, військових та численних волонтерів.

«Повної картини немає ні в кого. І це проблема. ДСНС дуже сильно допомагає, військова адміністрація намагається доставити воду. Сьогодні ми з (ред. - головою Сіверської військової адміністрації) Олексієм Воробйовим завезли води. Звісно, забезпечити у повному обсязі неможливо. Понад дві тисячі людей лише у місті, а треба ще допомогти жителям інших населених пунктів у територіальній громаді»