Бахмут утворився завдяки українським козакам, а не за велінням Івана Грозного

Семаковська Тетяна 12:02, 20 Травня 2022

245072968 1224922287985252 2091925369309348843 n 3b09eБахмут (у 1924 – 2016 роках – Артемівськ) – одне з найдавніших міст Донеччини. Але досі між істориками, краєзнавцями точаться суперечки щодо справжнього часу й обставин заснування міста. Коли ж насправді виникло постійне поселення на місці сучасного Бахмута і хто були його перші жителі – докладно розповідає завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький. Відкривайте справжню історію Бахмута і перевіряйте себе у тесті. Дізнайтесь, чому Бахмут був і є Українською територією!

Які гіпотези розглядають і чому виникла суперечка?

У більшості довідників та енциклопедій першої половини ХІХ ст. заснування Бахмута датується початком XVIII століття і пов’язується з відкриттям і початком розробки соляних джерел на території сучасного міста. Натомість у ХХ ст. поширилася й стала панівною думка, що місто Бахмут походить від Бахмутської сторожі XVI ст. На цьому ґрунтується й офіційна дата заснування міста – 1571 рік.

Дике Поле на межі двох держав – територія Бахмута у XVI столітті

У XVI столітті по річці Сіверський Донець пролягав умовний кордон між Московською державою і Кримським ханством. Його правий берег, де наразі розташоване наше місто, так і називався в тогочасних документах – кримською стороною. Втім, по обидва боки кордону розлягалося Дике Поле – безмежний незаселений простір, де з одного боку кочували кримські й ногайські татари, а з іншого проникали загони козаків із Запоріжжя, Дону й Сіверщини у пошуках «козацького хліба» – військової здобичі.

Кримські татари майже щороку чинили грабіжницькі походи до населених земель Великого князівства Литовського (потім Речі Посполитої) та Московської держави – країн, між якими на той час були розділені українські землі. Обидві держави намагалися давати опір татарським набігам, утворюючи прикордонну службу, і залучали до охорони кордонів українських козаків. Так у 1572 році в Речі Посполитій з’явилося українське реєстрове козацтво. А в Московській державі приблизно в цей час бачимо козаків із Сіверщини (севрюків) у складі прикордонної сторожової служби.

 


 

Яку сторожу заснував Іван Грозний?

У 1846 році вийшла друком книга російського історика Івана Бєляєва «О сторожевой, станичной и полевой службе на Польской Украине Московского государства…», у якій докладно описана організація прикордонної служби Московської держави у XVI столітті. Саме тут вперше серед істориків була згадана загадкова Бахмутська сторожа.

За часів царювання в Москві Івана Грозного (1533 – 1584) на степовому кордоні було утворено декілька сторожових ліній для охорони від татарських нападів. У січні – лютому 1571 року в Москві був зібраний з’їзд прикордонників, який мав переглянути організацію прикордонної служби, щоб зробити її більш ефективною. З’їзд виробив «приговор» – своєрідний устав прикордонної  служби, в якому були детально розписані місця розташування прикордонних застав (сторож), маршрути розвідувальних загонів (станиць), обов’язки сторожів і станичників.

Крайньою на степовому кордоні була лінія з шести донецьких сторож (Коломацька, Обишкінська, Балаклійська, Ізюмська, Святогірська й Бахмутська, а також Айдарська – пізніше облишена, оскільки лежала осторонь від звичайних шляхів татарських набігів). Шоста, Бахмутська сторожа знаходилась «усть Черного Жеребца», тобто в місці впадіння в Донець його лівої притоки – Чорного Жеребця. Навпроти, з правого боку в Донець впадає річка Бахмут, яка й дала назву сторожі.

280091096 330847465668814 9148181221452195925 n 624e4

Донецькі сторожі за розписом 1571 року (з книги І. Бєляєва, 1846 р.)

Постійного поселення у XVI столітті не могло бути

Сторожа являла собою невеликий (з шести чоловік) кінний спостережний загін, який мав об’їздити дозором визначену ділянку кордону довжиною в кілька десятків верст на лівому (московському) березі Дінця. Сторожі мали спостерігати за кордоном і сповіщати царських воєвод у прикордонних містах про прихід татарських загонів. Отримавши тривожну звістку, царський уряд збирав військо для відсічі ворогу. Суворі правила прикордонної служби вимагали від сторожів розташовуватися на місцевості приховано, навіть не розводити вогонь на одному місці двічі, щоб не привернути  увагу ворога. Звісно, ні про які укріплення або постійні поселення сторожів на степовому кордоні не йшла й мова.

Але й ця тонка мережа спостережних загонів на пограниччі проіснувала недовго. Вже в 1587 році через напади «черкас» (свавільних українських козаків) Донецькі сторожі вирішено було скасувати, замінивши їх станицями – кінними загонами по 12 чоловік, які здійснювали розвідувальні рейди на «урочні місця», де раніше стояли сторожі. А в часи російської Смути початку XVII століття прикордонна служба Московської держави занепала, так що від прикордонних міст Путивля й Рильська, виїздили тільки «ближні» сторожі, не далі як за 15 – 20 верст.

Заселення козаками і розробка соляних джерел – територія Бахмута у XVII столітті

А в Придінців’ї в цей час поширився вплив українського козацтва. У середині XVII століття тут діяли свавільні козацькі загони Васька Рябухи, Семена Забузького, Григорія Торського. У складі одного з таких загонів вперше згадується Іван Богун – пізніше відомий козацький полковник, соратник Богдана Хмельницького.

280351302 498011705444868 3573089131496848539 n ee9e9

Слобідські козацькі полки. XVII – XVIII ст.

У другій половині XVII століття розпочалося масове переселення з Правобережної та Лівобережної України на землі колишнього Дикого Поля, де утворилися козацькі полки Сумський, Охтирський, Харківський, Острогозький, а в 1685 році – найпівденніший з них Ізюмський. Разом вони склали новий історичний регіон – Слобідську Україну. З часом заселення перейшло на правий берег Дінця, й до складу Ізюмського полку ввійшли нові укріплені поселення: Маяки, Тор (теперішній Слов’янськ), Райгородок.

Наприкінці XVII століття торський козак Омелян Бирюков відкрив соляні джерела на річці Бахмут, довкола яких невдовзі з’явилося поселення козаків-солеварів. Про це через тридцять років писали місцеві жителі до Сенату, пригадуючи час і обставини заснування міста. Близько 1703 року збудована невеличка дерев’яна фортеця, приписана потім разом із її мешканцями до Ізюмського слобідського козацького полку. Саме це й було початком історії постійного поселення на місці сучасного Бахмута.

Отже, наше місто було започатковане внаслідок  української народної колонізації, а не за велінням згори. А 1571 рік в історії краю позначився лише реформою сторожової служби Московської держави  за часів царя Івана Грозного.

280096945 326779922931004 4969614919770374156 n 8f055

План міста-фортеці Бахмут. 1730-і роки. Шведський національний архів.

280261986 3163268503898077 3955915281066378301 n 932c2

Бахмутські козаки XVIII ст. Реконструкція художника С. Шаменкова

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту «Громадськість за демократизацію», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Бахмутська Фортеця» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Жінок-переселенок запрошують на курси водіння автобусами

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 18:00, 13 Червня 2024
Учасниця курсу / фото Reskilling Ukraine

Reskilling Ukraine організовує курс “BusDrive – водійка пасажирських автобусів”, в межах якого жінок безплатно навчать управляти пасажирським автобусом категорії D.

Про це йдеться на сайті організації Reskilling Ukraine.

Навчальні курси для жінок

Курс складається з теоретичної та практичної частин, а також теоретичного і практичного іспитів для отримання водійського посвідчення категорії D. 

Теоретичне навчання починається 1 липня та триватиме до 19 липня 2024 року. Здача іспиту відбудеться у сервісному центрі МВС (за місцем проживання) з 22 липня по 29 липня. 

Практичне навчання відбуватиметься у тернопільській області з 5 серпня по 23 серпня. Здача практичного іспиту — з 23 серпня. 

Вимоги для реєстрації

Усього існує три вимоги для потенційних учасниць курсу:

 • наявність водійського посвідчення категорії В;
 • досвід водіння від 3-х років;
 • наявність бажання працювати у сфері водіння пасажирським автобусом.

Пріоритет при відборі надаватиметься:

 • ветеранкам;
 • жінки з родин військових;
 • ВПО;
 • матерям, які виховують дітей самостійно;
 • жінкам старше 50 років.

Як зареєструватись

Для того, щоб залишити заявку на курси, потрібно заповнити реєстраційну форму за посиланням.

У разі виникнення питань, звертайтесь на пошту: [email protected].

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Грошова допомога багатодітним сім’ям від “Карітас-Спес” у 2024 році: покрокова інструкція

Дмитро Скопіч Скопіч Дмитро 16:45, 13 Червня 2024
Грошова допомога / фото ілюстративне

Благодійна організація “Карітас-Спес Україна” продовжує надавати громадянам нашої країни допомогу, в тому числі й грошима. Отримати її можуть різні вразливі категорії населення, зокрема, багатодітні сім’ї.

Детальніше про те, як багатодітним сім’ям отримати грошову допомогу, дізнавайтесь в матеріалі Бахмут IN.UA.

Грошова допомога багатодітним сім’ям 

Багатоцільова грошова допомога багатодітним сім’ям від “Карітас-Спес” надається щомісяця протягом пів року. Сума на одну особу досягає 3 600 гривень. Кошти нараховуватимуть на банківські рахунки отримувачів. 

Грошову допомогу надають на територіях:

 • Львівської Архідієнції (Львівська, Івано-Франківська, Чернівецька та Тернопільська області);
 • Київсько-Житомирської Дієнції (Київська, Житомирська, Чернігівська та Черкаська області);
 • Харківсько-Запорізької Дієнції (Харківська, Донецька, Луганська, Полтавська, Сумська та Запорізька області).

Хто може подати участь в програмі

Відправити заявку на отримання грошової допомоги можуть:

 • багатодітні родини, які перебувають в скрутному матеріальному становищі (в тому числі й ВПО);
 • одинокі літні люди, які вже старше 70 років;
 • одинокі батьки/матері з дітьми, які потребують коштів;
 • родини з дітьми під опікою;
 • родини з особами, які мають інвалідність.

Що потрібно для подачі заявки

Для отримання грошової допомоги необхідно заповнити спеціальну анкету. В ній потрібно буде завантажити фотографії документів, а саме:

 • довідку ВПО
 • фото документа, що підтверджує статус багатодітної сім’ї;
 • фото документа, який підтверджує інвалідність (довідка/посвідчення про інвалідність, а для дітей — довідка від лікаря);
 • фото документів, які засвідчують те, що ви батько-одинак або мати-одинак;
 • фото документів, які засвідчують те, що дитина знаходиться під опікою;
 • фото документів, які підтверджують вік (для осіб 70+ років — це пенсійне посвідчення).

Зазначається, що розмір завантажених фотографій не повинен перевищувати 5 мегабайтів.

Подати заявку не зможуть ті, хто вже отримував грошову допомогу від “Карітас-Спес” в межах проєкту “Родина родині” у 2022-2023 році. Такі заявки будуть автоматично анульовані.  

Контакти

У разі виникнення додаткових запитань або скарг потрібно звернутися на гарячу лінію за номером: 080 030 0344.

Читайте також:

Бахмут живе тут – підписуйтесь на наш Телеграм та Інстаграм!

Жінок-переселенок запрошують на курси водіння автобусами

Reskilling Ukraine організовує курс “BusDrive – водійка пасажирських автобусів”, в межах якого жінок безплатно навчать управляти пасажирським автобусом категорії D. Про це йдеться на сайті […]

18:00, 13.06.2024 Скопіч Дмитро

Грошова допомога багатодітним сім’ям від “Карітас-Спес” у 2024 році: покрокова інструкція

Благодійна організація “Карітас-Спес Україна” продовжує надавати громадянам нашої країни допомогу, в тому числі й грошима. Отримати її можуть різні вразливі категорії населення, зокрема, багатодітні сім’ї. […]

16:45, 13.06.2024 Скопіч Дмитро

Двом депутатам-колаборантам з Донеччини оголосили підозру: деталі справи

Донецька обласна прокуратура повідомила про підозру двом колишнім “депутатам” незаконних органів влади “днр” у колабораційній діяльності. Чоловіки можуть отримати до 10 років в’язниці за співпрацю […]

У Рівному переселенцям можуть компенсувати гроші на оренду: як податися

Центр Інтеграції пропонує консультації щодо отримання фінансової підтримки від Норвезької ради у справах біженців для покриття витрат на оренду житла та комунальні послуги для вразливих […]

Послуги в ЦНАП

Бахмутський ЦНАП у Дніпрі: як записатися

19 червня, представник Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Бахмутської міської ради прийматиме жителів громади у Дніпрі, які тимчасово проживають у місті та області. Усі охочі […]