Main menu

DSC 0431 ce49f 090acВолонтери бахмутського товариства захисту тварин «Лада» залишились у місті і доглядають 165 собак, які нині проживають на стерилізаційному майданчику. Також зоозахисники  допомагають безпритульним чотирилапим на вулицях, лікують домашніх улюбленців бахмутян та доставляють їжу для собак та котів у інші міста області, де нині «гарячіше», ніж у Бахмуті. 

Як живуть тварини в умовах війни, наша розмова із керівницею Громадської організації «Бахмутське товариство захисту тварин «Лада» Мариною Шажко.

Запас їжі зробили у перші дні війни

Зараз на утриманні у волонтерів «Лади» - 165 собак, це тварини, які проживають на майданчику і ті, що знаходяться на перетримці. Марина Шажко розповідає, що запаси продуктів для своїх підопічних почали робити у перші дні війни.

"Ми закупили велику кількість крупи, екструдера. Потім ми писали заявки в усі можливі громадські організації та фонди з проханням допомогти кормами. Відгукнулася організація UAnimals, яка передала нам шість тонн корму. Це був не тільки для нас запас, а й для інших міст Донеччини. Із цих поставок ми змогли передати корм на Авдіївку, Мирноград, Дружківку"

Також кормами для бахмутських  чотирилапих допоміг благодійний фонд «Happy Paw». Його представники попросили волонтерів «Лади» частину корму передати на луганський напрямок.

"Завдяки перевізникам вдалося передати у Лисичанськ та Сєвєродонецьк. І зараз прийшла ще одна партія корму в Дніпро, ми курували цей процес, він поїхав на Вугледар і Світлодарськ. Також «АПК-Інвест» покровський безкоштовно передав 700 кілограмів мясних продуктів, ми лише дорогу оплатили".

Марина каже, завдяки корму, який передали благодійники, є можливість двічі на день годувати собак на майданчику. На перше годування готують кашу, на друге – корм для тварин.

278740676 3111285295866808 3362591316115705806 n c7809

Люди самі пропонують допомогу

Нині на майданчику для тварин працюють волонтери «Лади» та чотири працівниці, одна із Бахмута, троє приїздять із Часів Яру. Марина каже, у воєнний час небайдужі люди стали більше допомагати майданчику.

"Якщо раніше до війни було дуже важко зібрати якусь допомогу, ми не могли на тиждень закупити продукти, то зараз якось навпаки, люди самі намагаються допомогти. Вони або щось привозять на майданчик, або переказують гроші. Продуктами ми запаслись, але кошти потрібні на медикаменти, розхідні матеріали тощо. Людям велика подяка, вони відгукуються, самі дзвонять і запитують, яка допомога потрібна".

Важко дивитись, як люди зраджують своїх тварин

Коли три тижні тому на Донеччині почалась масова евакуація, до волонтерів «Лади» почали телефонувати люди із проханнями забрати їхніх тварин.

"Але у нас майданчик переповнений, ми не в змозі забрати усіх. Ми писали пости у соцмережах про залишених тварин, шукали перетримки. Багатьох брали у свої сімї ті, хто залишився у місті. Хоча на вулицях дуже багато залишених тварин. Той корм, що ми отримали, окрім годівлі на майданчику, ми стараємось роздати всім опікунам і людям, які годують безпритульних. Багато хто із опікунів розповідає, що на вулиці залишились два-три будинки, де є люди. І чи не на кожній такій вулиці покинуті тварини. Тому ці люди курують цих чотирилапих, щодня носять корм. Важко дивитись, як люди зраджують своїх домашніх улюбленців. Хоча я розумію, що з твариною є певні складнощі, але евакуюватись із ними можна було б. При наявності бажання".

278216137 3104740509854620 2022646282849399155 n 36d4c

Ветеринарів у місті практично нема

З ветеринарною допомогою у Бахмуті наразі дуже складно, каже Марина, тому що практично всі лікарі виїхали. Залишилось у місті два ветеринари, але у них немає в наявності ліків, тому що немає поставок.

"Зараз сезон кліщів, піроплазмоз у тварин, у цій ситуації  зволікання із медичною допомогою може бути смертельним. Дуже багато людей телефонують нам із проханням врятувати їхніх тварин. Ми до війни зробили певний запас медикаментів і допомагаємо, по можливості, тим, хто до нас звертається. Робимо все, що ми можемо та вміємо робити: колемо, лікуємо. Три собачки були із піроплазмозом, ми їх виходжували. Власники дякують за те, що собачки одужали. Не дай Бог ситуації, де потрібно оперативне втручання, тоді я не знаю що робити…"

278733409 3111285492533455 5288269559773940789 n ba93e

Волонтери "Лади" забезпечують їжею не лише творин на майданчику. Передають їжу соціальним опікунам безпритульних тварин по місту.

Евакуація

Коли на Донеччині почалась евакуація, Марина каже, дуже багато людей закликали і переконували, що потрібно терміново вивозити тварин та виїжджати самим.

"По-перше, у нас дуже багато тварин. Собаки різні, вони або після перенесених травм, або епілептики, або у віці вже. Для них будь-яке транспортування - це стрес, я не знаю, як воно відіб’ється на них. Ще такий варіант пропонували: ви евакуюйте цих, а на їхнє місце візьміть нових. Такий варіант зовсім не розглядався, тому що всі, хто у нас на майданчику – це наші діти, кожного із яких ми виходжували, витягували із різних трагічних ситуацій. За кожного із цих собак ми вболіваємо, як за свого власного. Тому ми прийняли рішення, що ми залишаємось тут разом".

Фонд UAnimals купив для майданчика генератор, щоб у випадку відключення електроенергії була вода. Також, каже Марина, на їхній території є підвали, де можна заховати тварин від обстрілів.

"Ми передбачили де і як ми розмістимо тварин. Між собою домовились, якщо, не дай Бог, у нас в місті почнуться бойові дії, ми будемо почергово залишатись на майданчику із ночівлею. Будемо прориватись".

Слідкувати за діяльністю «Лади» можна на сторінці організації в Фейсбуці.

Головне фото авторства Аліні Шевелевої, фото по тексту зі сторінки "Лади".