Main menu

буллинг scaled 1f14989% молоді вважає булінг нагальною проблемою в українських школах. За даними різних досліджень, майже кожен третій учень в Україні так чи інакше страждав від цькування в школі, від принижень і глузувань: 10% — регулярно (раз на тиждень і частіше) 55% — частково піддаються знущанню з боку однокласників; 26% — батьки вважають своїх дітей жертвами булінг.

У перекладі з англійської булінг означає «цькування», інакше кажучи — агресивне переслідування одного з членів колективу (особливо колективу школярів і студентів, але також і колег) з боку іншого. Свого роду це перевага у вигляді насильства, яка проявляється до людини, якій складно захистити себе. Зазвичай така поведінка характерна як для дитячих / підліткових колективів, так і для більш дорослого віку.

Часто цькування організовує хтось один (лідер), іноді — зі спільниками, а більшість залишаються свідками. Цькування може бути й у фізичній, і в психологічній формі. Виявляється у всіх вікових і соціальних групах. У складних випадках може прийняти деякі риси групової злочинності.

Чим же небезпечний булінг? Найстрашніше, що може трапитися з підлітками в такій ситуації, — це суїцид. Низька самооцінка, соціальна ізоляція, підвищена тривожність, відчуттів безпорадності — такий спадок очікує жертву підліткових нападок у дорослому житті.

 

Рішення з Бахмута

У структурі Комунального некомерційного підприємства «БАГАТОПРОФІЛЬНА лікарня інтенсивного лікування м.Бахмут» знаходиться кабінет «Альтернатива» «Клініка, дружня до молоді». Виник цей кабінет в грудні 2013 року.

Ще задовго до цього в рамках співпраці Представництва Дитячого фонду ООН / ЮНІСЕФ в Україні з урядом України було створено ряд програм: 1997-2001 рр. — «Здоров'я та розвиток молоді»; 2001-2005 рр. — «Профілактика ВІЛ / СНІДу серед молоді»; 2006-2010 рр. — «ВІЛ / СНІД, діти та молодь». В рамках вже теперішніх програм був розроблений проєкт «Розвиток медичних служб, дружніх до молоді: «Клініка, дружня до молоді» (КДМ). Серед інших проблем, там працюють і з подоланням булінгу серед молоді.

Бахмутський проєкт спрямований на надання комплексної медико-психолого-соціальної допомоги з проблем збереження здоров'я, з огляду на специфіку підліткового віку. Допомога підліткам та молоді виявляється через розуміння їхніх проблем та спільний пошук шляхів, які можуть змінити поведінку.

В обов'язки співробітників кабінету входять профілактичні консультації, спрямовані на збереження репродуктивного здоров'я. Основна мета як клінік, так і кабінету, — збереження здоров'я підлітків та молоді, формування свідомого ставлення до власного здоров'я, шляхом отримання знань і формування навичок здорового способу життя.

В організації допоможуть не тільки потерпілому від булінгу, але й ініціатору цькування — допомогу надають у вигляді консультацій, проведення різних заходів.

Для розв'язання проблеми булінгу організація намагається виконувати різні дії:

"Спільно з Бахмутським міським відділом Центру в Донецькій області в школах (на вимогу адміністрації навчального закладу) проводили бесіди як для учнів, так і для їх батьків, — розповідає психолог молодіжного центру «Альтернатива» Катерина. — З Бахмутським міським центром соціальних служб для дітей і молоді, в рамках заходів з профілактики булінгу, для батьків було проведено міні тренінг.

У цьому навчальному році планується мініпроект для батьків "Анатомія спілкування з підлітком". Там батьки можуть підвищити свій рівень усвідомленості в розумінні своїх дітей. Адже дитина не народжується такою, до цього її приводять життєві обставини. І щоб навмисно застосувати фізичну силу або психологічний тиск, до цього потрібно прийти усвідомлено."

Історії, які поруч

Булінг — ближче, ніж може здатися. Діти та підлітки, які проходять через нього — поруч. Марія з 11 школи міста Бахмут нам розповіла свою історію:

"У молодшому віці мої однолітки часто обзивали та принижували мене з приводу зовнішності. Через колір шкіри. У мене смаглява шкіра і тому в школі або просто на вулиці в колі знайомих з мене часто сміялися, говорили неприємні слова, через які у мене з'явилася ненависть до свого відтінку шкіри. Я соромилась ходити з короткими рукавами або одягати шорти, адже я боялася тих поглядів і глузувань в мою сторону. Але зараз я б усе віддала, щоб повернутися в той час і проявити стійкість, не зламатися під їх насмішками.

Адже саме через цих лицемірних людей я ненавиділа себе, те, що я народилася такою, і шкода, що я не знала, куди мені звернутися за допомогою, може, тоді б я швидше розібралася з цією проблемою.”

І це дійсно допомагає?

Розмова з психологом не вирішить відразу всі проблеми та всі кривдники не зникнуть, але завдання психолога полягає в тому, щоб вислухати, підказати, направити в правильне річище, додати впевненості, вислухати.

Ніхто не може дати гарантію, що людина відразу ж зміниться, але щось все-таки зміниться в ній, ву її мисленні, виборі різних дій.

"За останні роки діти дуже рідко звертаються в різні організації за допомогою. Значить, вони або бояться, або навіть не знають, що є таке місце, де їм допоможуть. На сьогодні ті діти, яким ми допомогли, відгукувалися про нас із вдячністю, і це дуже приємно, що ми змогли чимось допомогти," — розповіла нам співробітниця молодіжної організації, де допомагають впоратися з булінгом.

Саме тому так важливо говорити про людей і ініціативи, які допомагають впоратися дітям і підліткам з булінгом. Тоді ймовірність того, що потерпіла від булінгу людина знатиме, де отримати допомогу, істотно виросте.

В організації нам також зізналися, що є й інші проблемні сторони роботи. В основному питання стосуються фінансування:

"Проблеми є, але більше побутового характеру. Оскільки ми не прибуткова структура, завжди фінансова сторона кульгає. Особливо коли проводиш акції, конкурси, де встановлюєш, наприклад, білборди та потрібно оплачувати послуги й символічні подарунки".

Що робити, якщо ви стали жертвою булінгу?

Жертвою булінг може стати кожен.

Ми дізналися у психолога кабінету "Альтернатива", як слід поводитися в такому випадку:

1) Постарайтеся розібратися, що відбувається, у кого яка роль. Хто винуватець, а хто просто "за компанію". У кого є особиста думка, а хто слідує думку більшості.

2) Спробуйте вийти на діалог. Краще вести його з призвідником або з тим, хто приймає рішення в групі.

Але для жертви цькування буде важливо правильно налаштуватися на цю розмову. Не принижуватися — з одного боку. Але і не налаштовувати себе ворожо і не дивитися зверхньо.

Постарайтеся відкрито запитати та зрозуміти — яка причина ситуації, що склалася? Які правила ви «порушили»? Чого саме домагаються кривдники? Чи знайдеться рішення, що влаштовує обидві сторони?

Також варто залучити керівництво школи й дати йому інформацію про те, що відбувається. Керівник може в такій ситуації або прийняти адміністративні заходи, або стати модератором у вашому діалозі з кривдником.

3) Вирішуємо, чи продовжувати боротьбу або піти з колективу.

Якщо у вас не вийшло ні знайти союзників, ні отримати допомогу керівництва, і діалог теж вести не виходить, то далі потрібно запитати себе — ви готові чекати та терпіти, або ви можете піти з цієї групи?

Якщо ви вирішили продовжити боротьбу, то для вас буде головним правилом максимально ігнорувати випади проти вас. Якщо ви зможете з гідністю, без приниження і переходу в агресію витримати нападки іншого боку, то булінг може зійти "нанівець". Ваша емоційна реакція — як паливо, що розпалює інтерес кривдника.

Допомога від поліції

У вересні парламентський комітет з питань науки і освіти рекомендував прийняти Верховній раді законопроєкт про протидію Булінг №8584. Документ, співавторами якого є 17 народних депутатів різних політичних груп і фракцій, вводить у правове поле новий термін "булінг".

Поговоривши зі співробітником поліції у справах підлітків, ми дізналися, що можна звернутися із заявою до поліції, де буде відкрита справа за вашою ситуацією.

За скоєння булінгу передбачена адміністративна відповідальність у формі штрафу від 340 до 3400 або виправних робіт.

Також, якщо ви зіткнулися з булінгом, ви завжди можете звернутися за допомогою. Двері кабінету "Альтернатива" в Бахмуті завжди відкриті для тих, кому вона потрібна.

Звернутися в нього можна за адресою: г.Бахмут, вул Ювілейна, 54, каб 6.

тел 066-8-30-15-30